Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-10, 14:11
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα τη γνωμη μου οσο λαθος ειναι ενα πανγκασιους σε 100 λιτρα αλλο τοσο λαθος ειναι 10 δισκοι σε 200 λιτρα και ενας μονομαχος σε 10 λιτρα.
Εκει δεν ειδα κανεναν να προσπαθει να σταματησει την εισαγωγη των δισκων και των μονομαχων.
Ας είμαστε σοβαροί σε αυτά που λέμε...

Σε ένα μονομάχο ή 10 δίσκους μπορούμε να δώσουμε το κατάλληλο ενυδρείο, σε ένα παγκάσιους μπορείς;;;;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-10, 14:31
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας είμαστε σοβαροί σε αυτά που λέμε...

Σε ένα μονομάχο ή 10 δίσκους μπορούμε να δώσουμε το κατάλληλο ενυδρείο, σε ένα παγκάσιους μπορείς;;;;
Οπως καποιος αδυνατει να προσφερει(οικονομικα η' για θεματα ελευθερου χορου στο σπιτι) σε ενα πανγκασιους 5-10 κυβικα,το ιδιο μπορει να συμβαινει και σε καποιον αλλον για ενα 2μετρο για τους δισκους.
Τωρα αν θες τη γνωμη μου για το καταλληλο με την εννοια του ιδανικου,δεν υπαρχει ιδανικο γυαλινο κλουβι για κανενα ψαρι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαίως είναι λάθος να μπαίνουν ψάρια σε μικρότερα ενυδρεία από όσο χρειάζονται, αλλά η σύγκριση που κάνεις είναι σοφιστεία.
Αυτός που έχει τον μονομάχο σε 10 λίτρα μπορεί εύκολα να αναβαθμισθεί στα 30, αυτός που έχει 10 δίσκους σε 200 λίτρα μπορεί να
πάει σε 600, αυτός που έχει 10 πανγκάσιους, σε πόσους τόνους ενυδρείο θα πρέπει να τους βάλει όταν γίνουν μισό μέτρο ο καθένας?
-------------------------


Σε 10 πανγκάσιους κατά την λογική του φίλου dragonld???
Εγω δεν εχω δει κανεναν να εχει 10 πανγκασιους,συνηθως εχουν 1 με 2.
Τωρα εκτος απο τα λιτρα υπαρχei και το κοστος αγορας.
Οσο κοστιζει ενα 2μετρο(μου εχουν ζητησει και 4500ευρω) μπορεις να κανεις μια δεξαμενη χρισημοποιοντας ξυλο,τσιμεντο η' ακομα και πισινα στο κοστος ενος rio 400.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonld : 24-09-10 στις 14:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-10, 14:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ας μην αρχισουμε τωρα την κουβεντα για ιδανικα...
ιδανικο σαφως και δεν υπαρχει...αλλα αναμεσα στο ασπρο και το μαυρο..μη καθαιρουμε το γκρι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-10, 14:38
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ας μην αρχισουμε τωρα την κουβεντα για ιδανικα...
ιδανικο σαφως και δεν υπαρχει...αλλα αναμεσα στο ασπρο και το μαυρο..μη καθαιρουμε το γκρι.
Eχεις δικιο Πανο αλλα οταν πρεπει να παρεις κατι ασπρο η' μαυρο και δεν υπαρχει, τελικα καταληγεις στο γκρι,δεν σημαινει οτι πηρες αυτο που επρεπε αλλα οτι συμβιβαστηκες απο το να μην παρεις τιποτα.
Και το γκρι θα πρεπει να υσχυει σε ολα τα ψαρια οχι επιλεκτικα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-10, 14:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχεις δικιο Πανο αλλα οταν πρεπει να παρεις κατι ασπρο η' μαυρο και δεν υπαρχει, τελικα καταληγεις στο γκρι,δεν σημαινει οτι πηρες αυτο που επρεπε αλλα οτι συμβιβαστηκες απο το να μην παρεις τιποτα.
Παντα ομως πρεπει να εχουμε σαν κινητρο την αγαπη προς τα ψαρακια μας! Αυτο σημαινει οτι πρεπει να τους δωσουμε οτι καλυτερο μπορουμε και να συνεχισουμε να το κανουμε!

Για μενα ποτε καποιο ενυδρειο δε προκειται να ειναι αρκετο για τετοιου ειδους ψαριων και κακως πωλουνται! Αν τα αγαπας πραγματικα σκεψου ποσες ψυχουλες ειναι αυτη τη στιγμη που μιλαμε σε 50λιτρα που σαφως βασανιζονται ... Σου μιλαω εκ πειρας (ειχα και εγω στο παρελθον ... )
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-10, 14:50
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντα ομως πρεπει να εχουμε σαν κινητρο την αγαπη προς τα ψαρακια μας! Αυτο σημαινει οτι πρεπει να τους δωσουμε οτι καλυτερο μπορουμε και να συνεχισουμε να το κανουμε!

Για μενα ποτε καποιο ενυδρειο δε προκειται να ειναι αρκετο για τετοιου ειδους ψαριων και κακως πωλουνται! Αν τα αγαπας πραγματικα σκεψου ποσες ψυχουλες ειναι αυτη τη στιγμη που μιλαμε σε 50λιτρα που σαφως βασανιζονται ... Σου μιλαω εκ πειρας (ειχα και εγω στο παρελθον ... )
Για αυτο και οταν αποφασιζεις να αποκτησεις ενα τετοιο ψαρι πρεπει να εχεις στα σχεδια σου για το μελλον μια τεχνιτη λιμνη εσωτερικου χωρου.
Τωρα μπορει να μην τους προσφερεις 1000+κυβικα που εχουν στο φυσικο τους περιβαλλον και να περιοριστεις στα 5-10κυβικα.
Αλλα μην ξεχναμε οτι και τα υπολοιπα ψαρια δεν ζουν σε λακουβες των 400 λιτρων,ζουν και εκεινα στα 1000+κυβικα και συμβιβαζομαστε στα 400λιτρα ενυδρεια.
Για αυτο ακριβως το λογο μιλησα για ιδανικα γυαλινα κλουβια,που εχουμε ορισει μονοι μας τα ελαχιστα λιτρα ανα ψαρι αναλογα με τις αναγκες μας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-10, 15:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτο και οταν αποφασιζεις να αποκτησεις ενα τετοιο ψαρι πρεπει να εχεις στα σχεδια σου για το μελλον μια τεχνιτη λιμνη εσωτερικου χωρου.
Τωρα μπορει να μην τους προσφερεις 1000+κυβικα που εχουν στο φυσικο τους περιβαλλον και να περιοριστεις στα 5-10κυβικα.
Αλλα μην ξεχναμε οτι και τα υπολοιπα ψαρια δεν ζουν σε λακουβες των 400 λιτρων,ζουν και εκεινα στα 1000+κυβικα και συμβιβαζομαστε στα 400λιτρα ενυδρεια.
Για αυτο ακριβως το λογο μιλησα για ιδανικα γυαλινα κλουβια,που εχουμε ορισει μονοι μας τα ελαχιστα λιτρα ανα ψαρι αναλογα με τις αναγκες μας.
Mακαρι να το σκεφτοντουσαν ολοι ετσι μονο που δεν εχω δει καποιον να κανει μια λιμνη στο σπιτι του!!
Συνηθως τα καημενα πεθαινουν μαρτυρικα ... και για αυτο και μονο θα επρεπε να υποστηριζεις και εσυ την απαγορευση πωλησης τους! Αν καποιος επιθυμουσε να τα βρει ... θα τα εβρισκε (γνωμη μου) ακομα και αν δεν υπηρχαν διαθεσιμα στην Ελλαδα!

Για τα αλλα ψαρια δε σχολιαζω καν ... τα εχουμε πει ολα αυτα τα χρονια τοσες πολλες φορες ... που θα καταντησουμε κουραστικοι! Παρολα αυτα η επιχειρηματολογια σου στηριζεται μονο σε αυτο? Δηλαδη αν δεν μπορουμε να εχουμε παγκασιους δε θα επρεπε να εχουμε τιποτα??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-10, 15:01
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν εχω δει κανεναν να εχει 10 πανγκασιους,συνηθως εχουν 1 με 2.
Τωρα εκτος απο τα λιτρα υπαρχei και το κοστος αγορας.
Οσο κοστιζει ενα 2μετρο(μου εχουν ζητησει και 4500ευρω) μπορεις να κανεις μια δεξαμενη χρισημοποιοντας ξυλο,τσιμεντο η' ακομα και πισινα στο κοστος ενος rio 400.
Συνεχίζεις την αδιέξοδη λογική της σύγκρισης ανάμεσα σε ψάρια μικρομεσαίου μεγέθους και στα μεγαλύτερα ψάρια που
μπορεί κανείς να βρει σε πετσόπ. Θα προσπαθήσω να μπω σ' αυτήν την λογική για να σου απαντήσω:
Το ότι δεν έχεις δει εσύ κανέναν να παίρνει 10 πανγκάσιους, δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται, αφού κοστίζουν όσο 1-2 δίσκοι.
Στα 100 πανγκάσιους που πουλιούνται, μόνο 1 θα πάει σε αξιοπρεπές ενυδρείο κάποιου γνώστη monsterfishkeeper και
τα 99 θα καταλήξουν σε ενυδρεία τα οποία άνετα χωρούν 1 μονομάχο, κάποια από αυτά χωρούν και 10 δίσκους, αλλά
κανένα δεν χωράει 1 έστω πανγκάσιους σε τελικό μέγεθος, πόσο μάλλον 10, γιατί είναι λίγο άδικο να συγκρίνουμε το 1 με τα 10.

Πόσα πιστεύεις από τα χιλιάδες πανγκάσιους που πουλιούνται, απευθύνονται στους monsterfishkeepers που έχουν (αν έχουν) τον χώρο
να τα φιλοξενήσουν και πόσα σε ανίδεους αρχάριους που θα τα βάλουν σε 50-200 λίτρα, νομίζοντας ότι το ψάρι δεν θα μεγαλώσει?
Αν πραγματικά αγαπάς τα πανγκάσιους, εσύ πρώτος θα έπρεπε να ζητάς την απαγόρευση εισαγωγής τους, αφού λόγω του μεγέθους
τους, οδηγούνται σε γενοκτονία σε μικρά και ακατάλληλα ενυδρεία, σε ποσοστό 99% ή στην καλύτερη περίπτωση σε νανισμό και
ταλαιπωρία, αφού (μην γελιόμαστε) ελάχιστοι έχουν την δυνατότητα για μια μια τεχνιτη λιμνη εσωτερικου χωρου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-09-10, 17:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο κοστιζει ενα 2μετρο(μου εχουν ζητησει και 4500ευρω) μπορεις να κανεις μια δεξαμενη χρισημοποιοντας ξυλο,τσιμεντο η' ακομα και πισινα στο κοστος ενος rio 400.
Ας χτισουν τοτε καποιοι δεξαμενες και μετα απο αρκετο χρονο λειτουργιας (πανω απο χρονο) ας παρουσιασουν το αποτελεσμα και ας κανουν και ενας οικονομικο απολογισμο, ιδιως σε συντηρηση και λογαριασμο ΔΕΗ και το ξανασυζηταμε
Εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα επικροτησω την προσπαθεια αποκαταστασης αυτου του ψαριου.
Σιγουρα δεν θα ζητησω τον Mekong ποταμο που ζει το ψαρι ταξιδευοντας πανω κατω σαν ταξιδευτης που ειναι, αλλα τα βασικα οπως και σε ολα τα ψαρια που "φυλακιζουμε" στα ενυδρεια. Μινιμουμ ομαδα, μινιμουμ διαστασεις χωρου, εξοπλισμος, διακοσμηση, ροη νερου, φωτισμος, παραμετροι νερου, συγκατοικοι.

-------------------------

Μην κανουμε επισης το λαθος και συγκρινουμε τον Πανγκασιο με τον Μονομαχο, οχι ως προς το μεγεθος φυσικα αλλα ως προς τη συμπεριφορα.
Ο μονομαχος ειναι ενα ψαρι που καθεται ακινητο ενω ο Πανγκασιος ειναι κολυμβητης.
Δεν μπορουμε να λεμε οτι ενω στο μονομαχο προτεινουμε μινιμουμ ενα ενυδρειο 20 λιτρων (30 εκ. μηκος, 5 φορες το μηκος του ψαριου) να κανουμε το ιδιο και για τον Πανγκασιο.

Πιο σωστα θα ηταν να το συγκριναμε με ενα κολυμβητη ροδοστομο.
Στους ροδοστομους (5 εκ μηκος ψαρι) προτεινεται μινιμουμ μηκος ενυδρειο το ενα μετρο, 20 φορες το τελικο μηκος του ψαριου.
Ας ξεκινησουμε να προτεινομε λοιπον για τον κολυμβητη Πανγκασιο (hypophthalmus 130 εκ), καταλληλο χωρο με μινιμουμ μηκος 20 φορες το μηκος του, δλδ μινιμουμ 26 μετρα και για τον Γκαλαχερ (sanitwongsei 250 εκ.) 50 μετρα μηκος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 24-09-10 στις 17:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
25 λιτρα ξανα Singha Αρχάριοι γλυκού νερού 6 12-03-10 22:50
8 λιτρα?? tazkorinthos Αρχάριοι γλυκού νερού 42 26-04-09 12:48
30 ΛΙΤΡΑ Βιβή Αρχάριοι γλυκού νερού 38 04-10-08 00:27
300 λιτρα malawi ξανα grkts Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 3 30-09-08 22:10
Νεα ενυδρεια 450 λιτρα και 300 λιτρα Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-11-04 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05746 seconds with 14 queries