Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-10, 10:14
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή Δεν βρίσκω λάμπα Aquael ip67 από ενυδρείο Carefour

Καλημέρα
Μου κάηκε μετά από ένα μήνα λειτουργίας περίπου η μία απο τις δύο λάμπες απο το ενυδρείο που ειχα πάρει απο carefour. η Λάμπα είναι η Aquael Ip67 11W η οποία απ οτι διάβασα αλλού πάει φιξ μαζί με τον μηχανισμό το καλώδιο και διακόπτη. Εχει κανείς υπόψιν του απο που θα την βρώ??? Ειμαι περιοχή Κομοτηνής και αν υπάρχει εστω πχ και Αθήνα Θεσσαλονίκη κάπου να την παραγγείλω...

Το ενυδρείο είναι το 70Χ35Χ40 98 λίτρων.
Το είχα πάρει αρχές Αυγούστου απο Carefour Κομοτηνής. Το απόγευμα μου πανε ελα να βρεις την υπεύθυνη του καταστήματος αν μπορεί να παραγγείλει.
Σε όλη την αγορά με ενυδρεία αλλά και ηλεκτρολογικό εξοπλισμό δεν βρήκα τίποτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-10, 10:23
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Εχει τετοια λαμπα αυτο το μαγαζι http://www.aquaclubdesign.com/aquael...50-11-w-1.html αλλα απο τιμη ..
Αν την βρεις σε Ηλεκτρολογικο μαγαζι δεν νομιζω να κανει πανω απο 10 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-10, 10:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα να κανεις diy φωτισμο που θα σου ερθει πιο φθηνα απο την αγορα του ανταλακτικου και θα μπορεις να αντικαταστησεις τις λαμπες οταν χρειαζεται με πολυ μικρο κοστος.Χωρια που θα μπορεις να βαλεις οτι λαμπα θες και θα μπορεις να τις αναβεις μια-μια και οχι και τις δυο μαζι.Κανε μια αναζητηση στο φορουμ για diy φωτισμο να παρεις ιδεες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-10, 17:09
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει τετοια λαμπα αυτο το μαγαζι http://www.aquaclubdesign.com/aquael...50-11-w-1.html αλλα απο τιμη ..
Αν την βρεις σε Ηλεκτρολογικο μαγαζι δεν νομιζω να κανει πανω απο 10 ευρω.
Eυχαριστώ για την απάντησή θα δω στο μαγαζί αυτό. Οσο για τα ηλεκτρολογικά μαγαζιά τα έψαξα όλα στην Κομοτηνή και δεν βρήκα πουθενά. Τωρα δεν ξερω αν εχει Αθήνα Θεσσαλονίκη αλλά επαρχία λίγο δύσκολο να βρεις αυτό που θες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-10, 17:19
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ούτε Θεσσαλονίκη έχω βρει, αν βρει κάποιος άλλος ας ενημερώσει
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-10, 17:26
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Απο οσο ξερω μαλλον δε θα βρεις.
Γνωμη μου ξεκουμπωσε απο πανω τις δυο μαυρες ταπες-απο μεσα εχει τις βιδες που συγκρατουν τις λαμπες-ξεβιδωσε τες και βγαλε τελειως τις λαμπες.Πλεον το καπακι ειναι ελευθερο να το κανεις οτι θελεις.
Προσωπικα εβαλα 3χΤ8 (2 arcadia original tropical & 1 freshwater) των 18 watt με δυο ballast το ενα αναβει την μια λαμπα και το αλλο τις αλλες 2 μαζι.Στεγανα ακροφυσια arcadia για να ειμαι "ησυχος"...
Με Ω κλιπς στερεωσα τις λαμπες στο καπακι και τα ballast πηγαν στο ντουλαπι.
Αν πιανουν λιγο τα χερια σου και με λιγα χρηματα θα εχεις φως χωρις να "σκας"
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-10, 18:44
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οσο ξερω μαλλον δε θα βρεις.
Γνωμη μου ξεκουμπωσε απο πανω τις δυο μαυρες ταπες-απο μεσα εχει τις βιδες που συγκρατουν τις λαμπες-ξεβιδωσε τες και βγαλε τελειως τις λαμπες.Πλεον το καπακι ειναι ελευθερο να το κανεις οτι θελεις.
Προσωπικα εβαλα 3χΤ8 (2 arcadia original tropical & 1 freshwater) των 18 watt με δυο ballast το ενα αναβει την μια λαμπα και το αλλο τις αλλες 2 μαζι.Στεγανα ακροφυσια arcadia για να ειμαι "ησυχος"...
Με Ω κλιπς στερεωσα τις λαμπες στο καπακι και τα ballast πηγαν στο ντουλαπι.
Αν πιανουν λιγο τα χερια σου και με λιγα χρηματα θα εχεις φως χωρις να "σκας"
Kατάλαβα δηλαδή πάλι πατέντα.... Τι τα φέρνουνε τότε τα carfour αν δεν μπορούν να τα υποστηρίξουν... Σε ερώτηση προς την υπεύθυνη μου πε οτι φερνουνε προιόντα κι οχι ανταλακτικά. Αν μια λάμπα τώρα θεωρείτε ανταλακτικό τότε τι να πω... Δεν ζητάω να φέρει καμία αντίσταση απο βραστήρα... Λάμπα ζήτησα έστω και με παραγγελία απο την εταιρεία. Πατέντα έκανα στο δεύτερο που έχω με αγορά απο alex pack κάτι έτοιμα που εχει σε διάφορα μεγέθη θα βαλω το πολύ δυο 13αρες λάμπες με τις βίδες αυτές αν δεν βρω. Ψάχνω όμως και στο ιντερνετ και το μόνο που βρήκα είναι αυτή.
αλλα όπως βλεπετε δεν συμφέρει με τα μεταφορικά απο Αυστρία. http://cgi.ebay.at/Aquael-Ersatzleuc...-/310227757053 Εψαξα στο ebay για αλλη χώρα αλλά τίποτα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οσο ξερω μαλλον δε θα βρεις.
Γνωμη μου ξεκουμπωσε απο πανω τις δυο μαυρες ταπες-απο μεσα εχει τις βιδες που συγκρατουν τις λαμπες-ξεβιδωσε τες και βγαλε τελειως τις λαμπες.Πλεον το καπακι ειναι ελευθερο να το κανεις οτι θελεις.
Προσωπικα εβαλα 3χΤ8 (2 arcadia original tropical & 1 freshwater) των 18 watt με δυο ballast το ενα αναβει την μια λαμπα και το αλλο τις αλλες 2 μαζι.Στεγανα ακροφυσια arcadia για να ειμαι "ησυχος"...
Με Ω κλιπς στερεωσα τις λαμπες στο καπακι και τα ballast πηγαν στο ντουλαπι.
Αν πιανουν λιγο τα χερια σου και με λιγα χρηματα θα εχεις φως χωρις να "σκας"
μπορείς να μου πεις πια εβαλες ακριβώς για να μην ψάχνω??? κανα λινκ δηλαδη.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gtok34 : 28-08-10 στις 18:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-10, 18:58
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Πετάξου μέχρι το μαγαζί και βρες την υπεύθυνη. Έχε και την απόδειξη μαζί σου.. Ίσως μπορέσουν να στο δικαιολογήσουν στην εγγύηση και να σου δωσουν μια απο άλλο ενυδρειο που εχουν στοκ (ή απο καποιο που τους έσπασε, χάλασε κλπ και τους έμειναν οι λάμπες)
Ακόμα και να χρειαστεί να σου παραγγείλουν καινούρια, θα σου κοστίσει σίγουρα πολύ φτηνότερα εκει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-10, 20:46
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Πετάξου μέχρι το μαγαζί και βρες την υπεύθυνη. Έχε και την απόδειξη μαζί σου.. Ίσως μπορέσουν να στο δικαιολογήσουν στην εγγύηση και να σου δωσουν μια απο άλλο ενυδρειο που εχουν στοκ (ή απο καποιο που τους έσπασε, χάλασε κλπ και τους έμειναν οι λάμπες)
Ακόμα και να χρειαστεί να σου παραγγείλουν καινούρια, θα σου κοστίσει σίγουρα πολύ φτηνότερα εκει...
Πήγα ήδη στην υπεύθυνη αλλά τίποτα. Η απάντηση ήταν οτι δεν φέρνουμε ανταλλακτικά. Ούτε τηλέφωνο δεν πήρε εστω να ρωτήσει σε καποιο κεντρικό κατάστημα η σε κάποια αποθηκη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-10, 21:51
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Το ιδιο ακριβως προβλημα εχω και εγω. Πηρα τηλεφωνο στα κεντρικα τους εδω και μια εβδομαδα και ζητησα να μου δωσουν τα στοιχεια του εισαγωγεα. Μια ευγενεστατη κοπελα μου ειπε οτι θα με παρει πισω καποιος υπευθηνος και ακομα περιμενω. Λαμπα υπαρχει στο εξής καταστημα : ζωοτεχνια Λαγκαδα 170 στην Θεσσαλονικη τηλ 2310-601141. Η τιμη της 18€ και κατι ψιλα + μεταφορικα για μενα που μενω Αθηνα οποτε νομιζω οτι συμφερει καλυτερα να την αλλαξω με τ8. Ενας συγχομπιστας μου ειπε οτι υπαρχουν και στα καταστηματα ηλεκτρικων Αφοι Κωνσταντακατου καθως και στο petcumulus αλλα λογο ελλειψης χρονου δεν εχω καταφερει να το επιβεβαιωσω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-08-10, 13:03
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από areti Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ιδιο ακριβως προβλημα εχω και εγω. Πηρα τηλεφωνο στα κεντρικα τους εδω και μια εβδομαδα και ζητησα να μου δωσουν τα στοιχεια του εισαγωγεα. Μια ευγενεστατη κοπελα μου ειπε οτι θα με παρει πισω καποιος υπευθηνος και ακομα περιμενω. Λαμπα υπαρχει στο εξής καταστημα : ζωοτεχνια Λαγκαδα 170 στην Θεσσαλονικη τηλ 2310-601141. Η τιμη της 18¤ και κατι ψιλα + μεταφορικα για μενα που μενω Αθηνα οποτε νομιζω οτι συμφερει καλυτερα να την αλλαξω με τ8. Ενας συγχομπιστας μου ειπε οτι υπαρχουν και στα καταστηματα ηλεκτρικων Αφοι Κωνσταντακατου καθως και στο petcumulus αλλα λογο ελλειψης χρονου δεν εχω καταφερει να το επιβεβαιωσω.
Ευχαριστώ Αρετή. Η λάμπα μου κάηκε μετά ούτε από ένα μήνα λειτουργίας. Το ενυδρείο το πήρα απο Carefour μέσα στον Αυγουστο. Αν είναι να καίγεται τόσο εύκολα η λάμπα τότε δεν συμφέρει φυσικά. Μάλλον και εγώ θα κάνω την πατέντα και θα βάλω κάτι άλλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δεύτερη λάμπα σε ενυδρείο Carrefour! george1981 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 22-03-09 22:29
Μικρή λάμπα για μικρό ενυδρείο. lucy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 24-01-08 23:17
Δεν βρίσκω τα νεογέννητα, βοήθεια!!!!! Filotas Ζωοτόκα 17 08-10-07 16:43
SOS!!!Παιδιά δεν βρίσκω αμμωνία! ioannist Αρχάριοι γλυκού νερού 8 20-07-07 19:20
Δεύτερη λάμπα σε ενυδρείο carrefure Nrgman DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 07-07-06 13:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05512 seconds with 13 queries