Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-06, 21:03
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Thumbs up Νέο γκαπο-ενυδρείο

Γειά σας , αν και παρακολουθώ το forum εδώ και καιρό , είναι η πρώτη μου δημοσίευση μιας και ... τις περισσότερες ερωτήσεις μου τις έχετε ήδη απαντήσει ...

Λοιπόν , το ενυδρειάκι μου είναι μόλις 60lt και λειτουργεί 1 χρόνο και κάτι ψιλά ... ως αρχάριος έκανα αρκετά λάθη στην αρχή αλλά ευτυχώς χωρίς ιδιαίτερες απώλειες . Η ποιο χαζή επιλογή μου ήταν ένα παπαγαλόψαρο ( η ότι άκουσα τη γυναίκα και το αγόρασα ) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω σχεδόν κανένα άλλο ψάρι στο ενυδρείο ... ( έπεφτε ξύλο) .

Το παπαγαλόψαρο μετά από ένα χρόνο συντροφιάς αποφάσισε να συναντήσει το δημιουργό του και πήρα τη μεγάλη απόφαση ...Έδωσα σε ένα φίλο με μεγάλο ενυδρείο 3 γκουραμάκια που υπήρχαν + ένα πλεκόστομο ( άλλη "έξυπνη" επιλογή ... το πετ σοπ μου το πάσαρε και καλά ότι δεν μεγαλώνει και στον χρόνο έφτασε τους ~15 πόντους ... ΤΕΡΑΣ ) και έβαλα επιτέλους γκάπυς που ήθελα από καιρό .

Το πρόβλημα είναι ότι από τα 8 συνολικά γκαπάκια που έβαλα , τα 4 πήγαν να βρουν το παπαγαλόψαρο ... και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο ... Οι συνθήκες του νερού είναι από καλές ως πολύ καλές , θερμοκρασία 26οC , το ph είναι 7.3 , νιτρικά ~25 , αμμωνία , no2 0 και κάνω κάθε 10 περίπου ημέρες αλλαγή το 20-30% . Ο καταστηματάρχης που φάνηκε να ξέρει ( τον ψάρωσα με κάποιες ερωτήσεις που ήξερα ήδη τις απαντήσεις από εδώ ) μου είπε ότι έχει ph 7 και γενικά ότι δεν θα έχουν πρόβλημα στο ενυδρείο μου ...


Στο δια ταύτα να μη σας ζαλίζω ...

1) Τα ψάρια ήταν 2 αρσενικά και 6 θηλυκά γκαπάκια + 2 ότο νεαρής ηλικίας (~1,5 cm) , τώρα έμεινε 1 αρσενικό και 3 θηλυκά και τα 2 ότο ... συμπτώματα ασθένειας δεν είδα , απλά τα βρήκα στο βυθό νεκρά (κάθε μέρα και από ένα )... πριν την εισαγωγή έγινε προσαρμογή με νερό του ενυδρείου στη σακούλα κτλ ... Τι μπορεί να τα πείραξε ; Απλά έτυχε ή να το ψάξω κάπου αλλού ;

2) τα 4 γκαπάκια και οι 2 ότο , φτάνουν για να συντηρησουν τι βιολογία στο ενυδρείο , φίλτρο κτλ ή να προσθέσω κανένα γκαπάκι ακόμα ;

και 3 ) Αλατάκι να ρίξω στα γκαπάκια και σε τι αναλογία ; Υπόψιν ότι δεν θέλω γεννήστρες κτλ ... άρα αν γεννήσουν θα γεννήσουν μέσα στο ενυδρείο ... Μήπως το αλάτι κάνει κακό στα μικρά ; ή στα ότο ;

Ελπίζω οι ερωτήσεις να μην είναι αφελείς (που θα πάει θα μάθω) και συγχωρέστε το μέγεθος του post μου ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-06, 21:15
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε μου στην παρεα μας.....
οπως ισως ηδη θα γνωριζεις,το αλατακι κανει καλο στα γκαπις..
μην αναρωτιεσαι και πολυ..εκεινο το 25 νιτρικα..καπως μου εκατσε.....
περισσοτερες και αν ειναι εφικτο συχνοτερες αλλαγες νερου παντα με αντιχλωριο,θερμοκρασια στους 24-25(για να μπορεις να αυξησεις λιγο παραπανω αν χρειαστει για καμμια αρρωστεια..)μ;αζι με μια κουταλιτσα αλατακι ενυδρειακης χρησης για γλυκο νερο...το αλατι δεν θα πειραξει τα μικρα..
τωρα αυτα που εχασες ισως και να οφειλεται στην προσαρμογη που τα εκανες...αυτο με την σακουλα πως ειπες οτι το εκανες...?????
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-06, 21:40
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Τα νιτρικά είναι 25 γιατί το Σάββατο είναι μέρα για αλλαγή νερού . Να τις κάνω ποιο συχνά λες τις αλλαγές ; Δεν ήξερα ότι με το 25 έχουν πρόβλημα ! .

Την προσαρμογή την έκανα ως εξής : έβαλα τις σακούλες με ανοιχτό το πάνω μέρος στο ενυδρείο , μετά από ~30 λεπτά πρόσθεσα μισό ποτήρι νερό στις σακούλες από το ενυδρείο και μετά ανά ~20 λεπτά πρόσθετα άλλο ένα μισό ποτηράκι νερό απ το ενυδρείο στις σακούλες μέχρι που σχεδόν γέμισαν . Τότε έβαλα τα ψάρια με τη βοήθεια απόχης στο ενυδρείο και πέταξα το νερό από τις σακούλες . Δεν τα τάισα την πρώτη μέρα και απενεργοποίησα τελείως το φωτισμό ... Έκανα κάτι που δεν έπρεπε ;

Θα ρυθμίσω τη θερμοκρασία στους 25οC λοιπόν , και θα προσθέσω και αλατάκι . Αλήθεια 1 κουταλιά του γλυκού ή της σούπας ; Μην τα κάνω παστά .... Επίσης να το διαλύσω κάπως ; ή μπλουμ κατευθείαν ;

Thanks για την γρήγορη απάντηση .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-06, 21:56
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Καλώς τον.
Πρώτα απ'όλα θα πρέπει να βελτιώσεις την ρουτίνα αλλαγών νερού και να κάνεις από 30% την εβδομάδα.
Κατά δεύτερον, οι απώλειες σε αγορασμένα γκαπάκια δεν είναι κάτι το σπάνιο, απλά θα περιμένεις κάποια γέννα για να δεις άσπρη μέρα ή μπορείς να συνενοηθείς με κάποια από τα παιδιά του συλλόγου (αν είσαι αππό Αθήνα) που έχουν guppies για να σου δώσουν κάποια από τις δικές τους γέννες.
Θα διαπιστώσεις ότι είναι πολύ πιό ανθεκτικά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-06, 21:59
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-06, 22:15
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Δυστυχώς η Αθήνα πέφτει κομματάκι μακριά και δε νομίζω να ταξιδέψουν τα ψαράκια με τρένο / λεωφορείο , οι αλλαγές γίνονται συνήθως το Σάββατο αλλά μερικές φορές τυχαίνει να έχω δουλειά και το Σ/Κ και πάει μερικές μέρες πίσω ( πχ Δευτέρα - Τρίτη ) .
Μου έτυχε ξανά να χάσω ψάρι την επόμενη που το αγόρασα αλλά ποτέ 4 μαζί ... άρα όντως μπορεί να φταίει η "παρτίδα" . Το καλό είναι ότι τρόμαξα να τα βρω κι όλας ... Στα "πολλά" πετσοπς που έχουμε έχουν γεμίσει τα ενυδρεία με κάτι χρυσόψαρα , παπαγαλόψαρα άντε και κανένα γκουραμάκι ... έλεος . Ένας μάλιστα που είχε ποικιλία μου πρότεινε , άκουσον άκουσον , να μου δώσει neon tetra "που είναι μικρά , και ταιριάζουν με τα guppies"( επέμενε κι όλας smt027) και σε φιλική τιμή ... 5 euro το ψάρι ... Φαρμακείο ε ;
Μακάρι να είναι καλά τα 4 που έμειναν μπας και δω και καμιά γέννα γιατί δεν πάει άλλο αυτή η δουλειά με τα πετσοπ , ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του ...

edit : Klaz το λινκ για καλό μου το έδωσες ; είδα το ενυδρείο του halvas69 και ακόμα προσπαθώ να μαζέψω το σαγόνι από το πάτωμα ...

edit2 : ωχ , είδα και άλλες παρουσιάσεις ... αυτό ήταν ... λέω να δώσω το ενυδρείο σε καμιά ψαροταβέρνα να βάλει πέστροφες ... νομίζω ότι είμαι τουλάχιστον 3-4 εποχές πίσω... Εσείς στο 2006 και εγώ στο μεσαίωνα :eek:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BTG : 21-12-06 στις 22:24
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-06, 22:24
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Sorry για το άσχετο αλλά από που είσαι ?
Βάλτο στο προφίλ σου μπας και βρεθεί κάποιος κοντά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-06, 22:25
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Kardistan , aka "Καρδίτσα"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-06, 23:45
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ok then.....APOSTOLIIIIIIII σε ζητάει ο πατριώτης σου χε,χε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-06, 07:16
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Φιλε μου μην απογοητευεσαι τοσο ευκολα.Στην αρχη ειχαμε ολοι μας απωλειες και ποιο πολλες απο οτι εχεις εσυ τωρα.Το χομπι θελει υπομονη.
Καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-12-06, 17:37
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Έριξα τη θερμοκρασία ένα βαθμό και έκανα και μια μικρή αλλαγή νερού ~10% ( ότι πρόλαβα lol ) . Αύριο με την κανονική αλλαγή λέω να προσθέσω και το αλατάκι ...

@stav : η "απογοήτευση" δεν ήταν από τα ψάρια ... ήταν από τις παρουσιάσεις των ενυδρείων που είδα ... το δικό μου μοιάζει με τα πεστροφοενυδρεία συγκρινόμενο με αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-12-06, 07:39
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

@stav : η "απογοήτευση" δεν ήταν από τα ψάρια ... ήταν από τις παρουσιάσεις των ενυδρείων που είδα ... το δικό μου μοιάζει με τα πεστροφοενυδρεία συγκρινόμενο με αυτά [/quote]

Μη νομιζεις οτι και τα δικα μας ηταν καλυτερα.
Καλες Γιορτες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-12-06, 21:12
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Γεια και πάλι και χρόνια πολλά , συνεχίζω αυτό το thread για να μην γεμίζω τον τόπο με τις "έξυπνες" ερωτήσεις μου ...

Καταρχήν το καλό είναι ότι είχαμε γεννητούρια ... το κακό είναι ότι ήμουν στη δουλειά όταν έγινε και ... δεν έμεινε κανένα ... το δε χειρότερο είναι ότι η γυναίκα μου ήταν μάρτυρας στο τσιμπούσι που έκαναν τα γκαπάκια με τα μικρά και είχα πάμπολλα με τηλεφωνήματα του στυλ " ωχ θα το πιάσει , τώρα κρύφτηκε , δεν μπορώ να το πιάσω με την απόχη ( !!!! ) , ουααααα το έφαγε
το μικρούλι " και πάει λέγοντας ...πολύ στεναχώρια με τα ψαράκια ...

Το θέμα τώρα είναι ότι μία γκαπίνα ακόμη είναι φουσκωμένη και πάει προς τη γέννα ... και επειδή η παραπάνω κατάσταση δεν έλεγε ( τα νεύρα μου τσατάλια ) πήγα και αγόρασα ένα μικρό 20άρι ενυδρειάκι με φίλτρο / φώς και θερμοστάτη για να τελειώνει η υπόθεση εκεί

Ερωτήσεις ...

1 ) Στρώσιμο στο μικρό γίνεται να κάνω με "μπόλιασμα" απ το μεγάλο ; Να ρίξω πχ ~15 λτ από το μεγάλο + 5 βρύσης με αντιχλώριο κτλ , ίδια θερμοκρασία , ίδια ποσότητα αλατιού ( 0,1 %) και να ξεπλύνω το σφουγγάρι απ το στρωμένο φίλτρο μέσα στο μικρό ενυδρείο ; ή ακόμα καλύτερα να το ξεπλύνω κατευθείαν μέσα στο άστρωτο φίλτρο ; Θεωρείται στρωμένο έτσι ;

2) Αν η παραπάνω απάντηση είναι ναι πότε να μετακινήσω την εγκυο στο 20άρι ; Η δεν υπάρχει συνταγή ; Όταν παραφουσκώσει και τετραγωνίσει να την πάω (20λτ είναι αυτά ... δεν αντέχει μια χαρά 3-4 μέρες

3) Διάβασα ότι δεν θέλει καν χαλίκι ... κανένα πλαστικό φυτάκι να βάλω ; Ρώτησα για κερατόφυλλο που διάβασα ότι τους αρέσει αλλά δεν βρήκα ...

Αυτά τα ... ολίγα ...

Σόρρυ για το μεγάλο Post αλλά οι απορίες μου είναι περισσότερες και απ τα χαλίκια στο μεγάλο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-12-06, 22:06
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Το νερό από το μεγάλο ενυδρείο δεν είναι απαραίτητο.
¶στο άδειο, μην βάλεις χαλίκι, πέτρες κλπ. μόνο το φίλτράκι και τον κυκλοφορητή.
Εκτός αν βρεις κάποιο φυτάκι να ρίξει μέσα που μόνο καλό θα κάνει.
Όταν το γεμίσεις νερό, θα στίψεις 1-2 φορές ένα σφουγγάρι μέσα στο ενυδρείο και τέλος.
Κουτουπώνεις την μαμά και την πετάς μέσα στην "γκαρσονίερα"
Προσοχή στην θερμοκρασία μόνο να είναι ίδια με του μεγάλου ενυδρείου.
Όταν γεννήσει βάλτην πάλι στο κανονικό σου ενυδρείο και άσε τα μωράκια μόνα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-12-06, 22:36
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

haha μου άρεσε το "γκαρσονιέρα" ... Σε κανένα μισάωρο που θα πάω σπίτι θα το ξεπακετάρω (αν δε βαρεθώ σήμερα) και μάλλον η τυχερή θα πάει εκεί πριν την πρωτοχρονιά ...

Ευχαριστώ για τις απαντήσειιιιιιιιις ...

[/άσχετο Mode on]
κανένα κατάστημα με που να στέλνει κερατόφυλλο για εκτός Αθήνας/Σαλόνικας ξέρετε ; Την βγάζουν καθαρή τα φυτά στη μεταφορά ;
(δεν έβγαλα άκρη με την ενότητα για τα καταστήματα ... αν δεν κάνει να κάνετε ποστ εδώ για λόγους διαφήμισης pm me plz)
[/άσχετο Mode off)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-12-06, 23:01
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Φυτα καλο θα ηταν να εχει μεσα η γκαρσονιερα για να κρυφτουν τις πρωτες ωρες τα μωρα μεχρι να βγαλεις τη μητερα.

[/admin mode ON]
Βαλε στο προφιλ σου το μερος που μενεις, θα διευκολυνει πολλα πραγματα και μελλοντικα.
[/admin mode OFF]
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-12-06, 00:05
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Αν δε βρω κερατόφυλλο θα βάλω μερικά πλαστικά , ελπίζω να κάνουν τη δουλειά τους ...

[/lol mode on]
OK το προφίλ...Από την επεξεργασία στοιχείων :
Please contact the Administrator if your date of birth has changed.
[/lol mode off]
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-12-06, 00:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν ο Apostolis ανεβει προς τα εκει μερες που ειναι να σε δωκει κερατοφυλο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-12-06, 00:12
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ναι ναι ναι ναι ναι Αποστόλη ακούω και Αποστόλη δε βλέπω ! Που είσαι βρε πατρίδαα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-12-06, 02:02
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

μηπως θα ηταν καλυτερα να ριξει και λιγο χαλικακι σκουρο,γιατι οταν γεννιουνται τα μωρα καθονται κατω στην αρχη και αν ειναι γυμνος ο πατος η θηλυκια τα βλεπει πιο ευκολα ...και επισης προσεχε μην σου ρουφηξει τα μικρα το φιλτρο..αυτα!
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-12-06, 05:21
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Για σου BTG εγώ είμαι στα Τρίκαλα αν θέλεις κερατόφυλλο και γκαπακια μπορώ να σου δώσω και εγώ. Ενώ έχει κανένα μήνα τώρα που έχω χωρίσει τα αρσενικά από τα θηλυκά αυτά το χαβά τους γεννάνε και ξαναγεννάνε και μου γέμισαν το ενυδρείο . Σου έστειλα πμ να συνεννοηθούμε αν μπορείς να έρθεις να τα πάρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-12-06, 18:26
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Για κερατόφυλλο ενδιαφέρομαι ναι !!! Τώρα αν σου περισσεύουν και γκαπάκια ίσως πάρω μερικά .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-12-06, 21:24
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Όταν θελήσεις και είσαι εύκαιρος να έρθεις Τρίκαλα πάρε τηλ. (σου έστησα pm) να κανονίσουμε αν μπορώ και εγώ να σου δώσω ότι θέλεις, κερατόφυλλο ή γκαπάκια ή και τα δυο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-12-06, 21:40
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Γεια και πάλι , αν θέλεις πες μου με πμ ή εδώ μια ώρα να σε πάρω ένα τηλέφωνο , μην ενοχλώ κι όλας
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-01-07, 00:24
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Έπειτα από ένα γκαντέμιασμα το Σάββατο δεν μπόρεσα να παρευρεθώ στα Τρίκαλα και να γνωριστώ με τον Χρήστο , αλλά γνώρισα σήμερα τον Αποστόλη , ήπιαμε ένα καφεδάκι , τα είπαμε και με "κέρασε" κερατόφυλλο και 3 γκαπάκια .

Ευχαριστώ πολύ και τον Χρήστο και τον Αποστόλη για την προσφορά τους και την προθυμία για βοήθεια , στον αδαή "συνχομπίστα"


Ps ( ο αρσενικός κοντεύει να @@ και τα otto )
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-01-07, 05:32
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Καλή Χρονιά


Παρακαλώ δεν ήταν τίποτα
έτσι και εγώ πείρα το κερατόφυλλο στην συγκέντρωση του Δεκεμβρίου της Θεσσαλονίκης με όλη την καλοσύνη του παιδιού που μου το έδωσε και ας προοριζόταν για άλλο άτομο και τους ευχαριστώ αν και δεν θυμάμαι ποιοι ήτανε


Αν το αρσενικό ήταν δικό μου πολύ πιθανό να έχουμε υβρίδια ήταν σκασμένος για κανά μήνα μαζί με άλλα 4 αρσενικά μόνα τους στο μικρό ενυδρείο (15λιτρο που έχω).
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-01-07, 18:55
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

εμ έτσι πες ... όχι απλά δεν είχε στρες με το νέο του περιβάλλον αλλά μόλις βγήκε απ τη σακούλα άρχισε το ... κυνήγι . Ένας μήνας είναι αυτός , σάλταρε το καημένο .
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-01-07, 23:40
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris the trik Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το αρσενικό ήταν δικό μου πολύ πιθανό να έχουμε υβρίδια ήταν σκασμένος για κανά μήνα μαζί με άλλα 4 αρσενικά μόνα τους στο μικρό ενυδρείο (15λιτρο που έχω).
Χεχεχε... απο τα δικά σου ήταν!!! Όντως... δεν είναι να βάζεις και πολύ το χέρι μέσα γιατί βλέπει παλάμη και "ερεθίζεται"...!!!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-01-07, 08:38
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο; memy Γλυκό νερό - Γενικά 32 29-09-06 10:00
Νέο Ενυδρείο Aqua_Manos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 03-03-06 23:17
Νέο ενυδρείο nickall13 Malawi 5 22-10-05 21:34
Νέο σπίτι νέο ενυδρείο faxkosit Malawi 1 06-11-04 01:05
Νέο ενυδρείο n1sarris Γλυκό νερό - Γενικά 40 20-01-03 14:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08754 seconds with 15 queries