Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-12, 23:33
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή δοκιμη αποτελεσματικοτητας σκευασματων βακτηριων

Με αφορμη τις διαφωνιες σχετικα με τα ετοιμα σκευασματα βακτηριων και επ'ευκαιριας του νεου ενυδρειου, σκεφτηκα να κανω μια δοκιμη/πειραμα.

Τα σκευασματα που εχ στα χερια μου ειναι 2:

* το NITE OUT της microbe-lift
*to filter biostart της sera.

to δευτερο αποτι διαβασα στις οδηγιες μαλλον δεν μας κανει.
οποτε θα δοκιμασω το πρωτο, το οποιο εχει αναφερθει πολες φορες με θετικα σχολια. Επισης διαφημιζει ξεκαθαρα οτι περιεχει νιτροποιητικα βακτηρια.
Δυστυχως το μπουκαλακι το μονο που εχει σαν οδηγιες ειναι η δοσολογια.
Στη σελιδα της εταιρειας δεν βρηκα κατι πιο κατατοπιστικο.
Το ερωτημα που θετω ειναι ποτε πρεπει να γινει η εισαγωγη του ψαριου. Επισης αν μπορω αντι ψαριου να χρησιμοποιησω αμμωνια. Καπου διαβασα οτι αυτο επηρεαζει την σωστη αποτελεσματικοτητα του προϊοντος.


Συνιηκες διεξαγωγης:
Το ενυδρειο ειναι 60λτ με ενσωματωμενο φιλτρο με διαμερισματα (στην πλατη). Εχει ενα σφουγγαρι και 1λτ σιποραξ.
Η θερμοκρασια θα ρυθμιστει στους 29 αν δεν χρησιμοποιηθει αψρι, διαφορετικα στους 26.
Το νερο θα ειναι δικτυου με παραμετρους που θα μετρηθουν την ωρα της εισαγωγης.
Δεν θα υπαρψει τιποτα αλλο μεσα στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-12, 23:44
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Αν δεν κανω λάθος το filter biostart ειναι για να ποτίσεις απευθειας τo siporax πρίν το βάλεις στο φίλτρο.
Αυτο που βάζεις στο νερό 24 ωρες πριν βάλεις το ψάρι, είναι το sera bionitrivec.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-12, 23:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τα αυτοτροφα βακτηρια (αυτα που "θελουμε" στο φιλτρο μας) εχουν την ικανοτητα να διασπουν την γνωστη "φαρμακευτικη" αμμωνια!
Τα ετεροτροφα βακτηρια δεν μπορουν ...
Αν θελει να κανει καποιος "πειραμα" αν οντως τα σκευασματα αυτα "στρωνουν" το φιλτρο μας θα πρεπει να χρησιμοποιησουμε αμμωνια χωρις καποιο ψαρι η οτιδηποτε οργανικο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-12, 01:54
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Για εμένα κάνε το τέστ με μικρές δόσεις αμμωνίας. Κοίτα αν στην μηδενίζει και σου ανεβάζει τα NO3. Γενικότερα κοίτα για 2-3 συνεχόμενες ημέρες αν όντως έχεις στρώσει. Δοκιμή με ψάρια μην κάνεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Έχω προσωπική εμπειρία με σκευάσματα (υποτιθέμενα έτοιμα βακτήρια) γι' αυτό στο λέω. Δεν ξέρω, ίσως να μην έφταιγε το σκεύασμα αλλά κάτι άλλο (ίσως εγώ) αλλά μετά από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα για τα έτοιμα βακτήρια καλύτερα να μην δοκιμάσεις με ψάρια ή και ακόμη αν επιμένεις να το κάνεις, να έχεις ένα δεύτερο ενυδρείο με στρωμένο φίλτρο ώστε να τα βάλεις αμέσως εκεί αν δεις ότι τελικά το σκεύασμα δεν έκανε δουλειά.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-12, 20:45
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

εδω δεν εξεταζουε το θεμα αν ειναι σωστο ή οχι να βαλουε ψαρια.
Με ενδιαφερει να κανω το στρωσιο ακριβως οπως εχει προδιαγραψει ο κατασκευαστης ωστε να βγουν τα αναλογα συμπερασματα.

Εγω προσωπικα θα ηθελα να χρησιμοποιησω αμωνια για να γνωριζω και ποσοτικα τι κανω. Ομως καπου ειχα διαβασει οτι υπαρχει θεμα για την αμμωνια οχι γιατι δεν μπορει να διασπαστει αλλα γιατι δεν ξερουμε ποια ειναι η σωστη δοσολογια.
Δυστυχως οι οδηγιες ειναι ασαφεις.
Αν δεν βγαλω ακρη διαβαζοντας και οδηγιες ανταγωνιστικων προιοντων θα κανω το στρωσιμο βαζοντας αμμωνια 0.5ppm.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-12, 02:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην πρεπει να ξερουμε τι ακριβως γραφει πανω το μπουκαλι.να ξερουμε με τι δεδομενα ξεκινας δηλαδη,για να μπορεσει να βγει σωστο συμπερασμα.οσο σωστο γινεται δηλαδη,αν και παλι θα μας ξεφυγουν πραγματα ισως που δεν μπορουμε να υπολογισουμε.η sera λεει,(και δωστε προσοχη στα bold):

US Information for use
sera filter biostart • Filter starter for freshwater aquariums.
The wellness program for your tropical fish, goldfish and other living beings in the
aquarium.

sera filter biostart – Concentrate consisting of highly active micro organisms and
enzymes that prepare nitrification by breaking down organic matter and accelerate
the breakdown of sludge within the filter and the bottom material. Sludge is formed
from uneaten food, fish waste and decomposing plant parts. Sludge inside the a -
quarium causes unpleasant odors and adversely affects water parameters.
Accelerates biological sludge breakdown
Prevents sludge
Cleanses filter and bottom gravel
• Better water conditions
• Clearer water
Reduces maintenance efforts



....



εβαλα το αγγλικο γιατι απτο ελληνικο δεν μου αναγνωριζει τους χαρακτηρες.μπορειτε να το διαβασετε εδω.δεν λεει πουθενα οτι περιεχει οποιαδηποτε μορφη νιτροποιητικων βακτηριων.λεει οτι τα "ευεργετει" στην αναπτυξη τους και μετα απο αυτη.με αλλα λογια το μαρκετινγκ λεει αλλα απο αυτα που λεει ο επιστημονας που εφηυρε το σκευασμα και τεχνιεντος,λενε το ιδιο πραγμα
οποτε οσον αφορα το συγκεκριμενο προιον,δε νομιζω οτι θα πετυχεις αυτο που θελεις.αντιθετα,το Bio nitrivec η σερα λεει οτι περιεχει βακτηρια αλλα και την επιφανεια (σε υγρη μορφη)που θα αποικισουνε.οποτε αν προκειται να δοκιμασεις,δοκιμασε με εκεινο.
οσον αφορα το Filter biostart,μου φαινεται,εντελως -μα εντελως ομως-αχρηστο.τουλαχιστον για καινουριο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-12, 02:30
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Δοκιμαστε και αυτα,αν τα βρειτε.
http://www.istellas.gr/aquarium/my_w...biodigest.html
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-12, 02:56
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
US Information for use
sera filter biostart • Filter starter for freshwater aquariums.
The wellness program for your tropical fish, goldfish and other living beings in the
aquarium.

sera filter biostart
– Concentrate consisting of highly active micro organisms and

enzymes that prepare nitrification by breaking down organic matter and accelerate

the breakdown of sludge within the filter and the bottom material. Sludge is formed

from uneaten food, fish waste and decomposing plant parts. Sludge inside the a -

quarium causes unpleasant odors and adversely affects water parameters.


Accelerates biological sludge breakdown

Prevents sludge







Cleanses filter and bottom gravel
• Better water conditions
• Clearer water

Reduces maintenance efforts



Directions for use:


Shake well before using! Do not overdose the concentrate! Add

5ml sera filter biostartper each 200 liters (52.8 US gal.) of aquarium water once week -

ly. Pour the product directly onto the filter sponge. The efficacy of sera filter biostart

is even improved if there is highly porous material such as
sera siporax present in the filter.

Store in a cool place or refrigerate after opening! Keep out of reach of chil dren and

pets! The smell is specific to this product.
Αυτο ακριβως ειναι το στρωσιμο με ψαρια -η με τροφη! Ειτε βαλεις καποιο σκευασμα ειτε οχι ...
Τα ετεροτροφα βακτηρια δεν ειναι αποτελεσματικα οσο τα αγαπημενα μας που ζουν στο φιλτρο μας!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-11-12, 03:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιωργο δεν αναφερει καν ετεροτροφα η αυτοτροφα.μιλαει για μικροοργανισμους και ενζυμα που διαλυουνε τη βρωμια για να μη μπουκωνει το φιλτρο.ακριβως αυτο που ελεγε ο τυπος σε εκεινο το αρθρο που ειχα βαλει στο αλλο παλιοτερο θεμα....
κατα τ'αλλα εχεις απολυτο δικιο...

αλλα εδω για να δεις δηλαδη για τι τρελλα μιλαμε,λεει οτι διαλυει τα οργανικα κλπ.ποια οργανικα?με ενυδρειο χωρις ψαρια τι οργανικα θα εχεις?τοσα πολλα θαναι?θελω να πω,οτι ναι μεν αφηνουνε να εννοηθει πως αυτο το χρησιμοποιεις σαν προεργασια στο φιλτρο πριν το στρωσιμο(η ταυτοχρονα-αλλα αυτο δεν το λενε),αλλα την ιδια στιγμη αφηνουνε να εννοηθει απο καποιον ασχετο οπως ολοι οταν ξεκινησαμε,οτι μπορεις να εχεις ψαρια μεσα->αρα οργανικα->αρα στρωσιμο με ψαρια...

μονο για το bio nitrivec λεει η σερα οτι περιεχει βακτηρια και για να πω την αληθεια ψηνομαι κιεγω να δοκιμασω διαφορα υγρα καποια στιγμη να δω με τα ματια μου τι παιζεται με το καθενα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-11-12, 03:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βασικα τα ετεροτροφα διασπουν οργανικα ... ειναι ο ορισμος της ονομασιας τους!!

Υπάρχουν 2 είδη βακτηρίων:

Τα αυτότροφα:
Στο ενυδρείο μας είναι τα αγαπημένα μας βακτήρια που διασπούν την αμμωνία και ζουν στο φίλτρο μας. Ονομάζονται έτσι γιατί είναι ικανά να συνθέτουν τη τροφή τους από ανόργανες ουσίες.

Τα ετερότροφα: Πρόκειται για βακτήρια που δεν μπορούν να συνθέσουν τη τροφή τους και χρειάζονται οργανικές ουσίες για να τραφούν. Στην ουσία αυτά τα βακτήρια είναι υπεύθυνα για τη διάσπαση οργανικής ύλης στο ενυδρείο μας (διασπούν τα περιττώματα των ψαριών μας, τη τροφή που δεν έχει φαγωθεί, τα νεκρά ψάρια η φυτά σε αμμωνία και άλλα υποπροϊόντα)

Τι αλλάζει όταν από αναερόβια γίνονται αερόβια?
Αν βρίσκονται σε περιβάλλον χωρίς οξυγόνο διασπούν την οργανική ύλη σε ανόργανη. Όταν όμως για κάποιο λόγο βρεθούν σε περιβάλλον με οξυγόνο αλλάζοντας τη φάση τους από αναερόβια σε αερόβια ταυτόχρονα αλλάζουν και τη "διατροφή" τους. Σε αερόβια φάση τα βακτήρια αυτά "τρώνε" καλύτερα διασπούν αμμωνία, αλλά δεν είναι τόσο αποτελεσματικά στην κατανάλωση της όσο τα βακτήρια που έχουμε στο φίλτρο μας. Έχει υπολογιστεί ότι τα βακτήρια στο φίλτρο μας είναι 1.000.000 φορές πιο αποτελεσματικά από τα ετερότροφα που είναι και λογικό αν αναλογιστούμε ότι τα ετερότροφα βακτήρια είναι "κατασκευασμένα" για άλλους σκοπούς και όχι για νιτροποίηση.


Ώπα ... εγώ κάνω στρώσιμο με αμμωνία και δεν έχω ψάρια! Δεν έχω οργανικά γιατί όμως αντιμετωπίζω bacterial bloom?
Πιο συχνά το φαινόμενο αυτό εμφανίζεται σε νεοστημένα ενυδρεία χωρίς να αποκλείεται η εμφάνιση του και σε "ώριμα" ενυδρεία. Η αιτία του συνήθως είναι αύξηση των οργανικών στον βυθό μας αλλά σε ενυδρεία χωρίς ύπαρξη οργανικών (συνήθως όταν στρώνουμε το φίλτρο χωρίς ψάρια) τα ετερότροφα βακτήρια εμφανίζονται πολύ πιο γρήγορα από τα ετερότροφα (που μπορούν να κάνουν ένα μήνα). Σε αυτά τα ενυδρεία με την διαδικασία της αποχλωρίωσης του νερού ενυδρείου δημιουργούνται οι προυποθέσεις να μπορούν να επιζήσουν βακτήρια και φυσικά πιάνουν αμέσως δουλειά στη στήλη του νερού σε αερόβια φάση καταναλώνοντας αμμωνία που είναι διαθέσιμη! Στο νερό μας πολλές φορές υπάρχουν και οργανικά που εκμεταλλεύονται τα ετερότροφα στο έπακρο. Το πόσο σοβαρό θα είναι το bacterial bloom σε τέτοια περίπτωση θα εξαρτηθεί από το επίπεδο των οργανικών στο νερό βρύσης μας! Πολλοί χομπίστες που φοβούνται να βάλουν αμμωνία για στρώσιμο (κάτι που δε μπορώ να αντιληφθώ γιατί -τέλοσπαντων) ρίχνουν τροφή για να δημιουργηθεί αμμωνία από τη διάσπασή της παρέχοντας τα οργανικά που χρειάζονται οι ετερότροφοι αυτοί οργανισμοί.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-11-12, 03:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βρε ναι,τα ετεροτροφα διασπουν οργανικα.και εγω και σιγουρα και η σερα το ξερει αυτο και ξερει και τα μειονεκτηματα.γιαυτο δεν το πλασαρουν σαν τετοιο αλλα το αφηνουνε γενικο.αυτο προσπαθω να κανω σαφες
το λεει και στο υπομνημα.


".... λογικό αν αναλογιστούμε ότι τα ετερότροφα βακτήρια είναι "κατασκευασμένα" για άλλους σκοπούς και όχι για νιτροποίηση..."
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-11-12, 03:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το στρωσιμο του φιλτρου όμως δεν έχει σχέση με αυτά τα βακτηρια ... Αλλά με την αποσύνθεση της ύλης
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-11-12, 10:18
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

ασχολειστε με τη σερα ενω εχω πει εξαρχης οτι δεν κανει για την περιπτωση μας, οποτε θα χρησιμοποιησω το ΝΙΤΕ. Αυτο αναφερει σαφεστατα οτι περιεχει νιτροποιητικα βακτηρια.
Τα ετεροτροφα δεν μας ενδιαφερουν αφενος γιατι αναπτυσσονται ταχυτητα και αφετερου στο ενυδρειο θα υπαρξει εξαρχης αμμωνια. Ειτε χημικη ειτε απο το μεταβολισμο του ψαριου.
Εδω μας ενδιαφερει να κανουμε το στρωσιμο οσο πιο πιστα στις οδηγιες του κατασκευαστη ωστε να αξιολογησουμε το προϊον. Δεν μας ενδιαφερει τι πιστευουμε ή τι θελουμε.
ΘΑ ξαναδιαβασω τις οδηγιες και αλλων κατσκευαστων (τις ειχα διαβσει οτν ηταν να επιλεξω προϊον) και θα επανερθω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-11-12, 10:23
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

πολύ ωραίο θέμα άνοιξες!!! Με ενδιαφέρει να δω την αποτελεσματικότητα των βακτυρίων!!! Θα ήθελα όμως να δοκιμάσεις και άλλα σκευάσματα αν μπορέσεις να βρεις!!! Πες μου όμως κάτι, το σιποράξ που βάζεις είναι καινούριο ή στρωμένο??? Προφανώς αν είναι έτοιμο στρωμένο από άλλο ενυδρείο, δεν κάνει γιατί θα κουβαλάει τα βακτύρια πάνω του!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-11-12, 11:42
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
........Θα ήθελα όμως να δοκιμάσεις και άλλα σκευάσματα αν μπορέσεις να βρεις!!! ......!
Να βρεθουν ειναι ευκολο. ξερεις υπαρχουν μαγαζια που σου πουλανε οτι θελεις.
ΚΑτα τα αλλα καταλαβαινεις τι ειναι αυτο που θελεις και ζητας να γινει?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
........Πες μου όμως κάτι, το σιποράξ που βάζεις είναι καινούριο ή στρωμένο??? Προφανώς αν είναι έτοιμο στρωμένο από άλλο ενυδρείο, δεν κάνει γιατί θα κουβαλάει τα βακτύρια πάνω του!!!
εσυ λες να βαλω χρησιμοποιημενο? Νομιζω οτι αναφερω στην αρχη του θε,ατος οτι το ενυδρειο ειναι καινουριο και περιεχει τα υλικα στο εσ. φιλτρο που εχει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-11-12, 12:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

maneni εχεις δικιο.στο αρχικο ποστ σου το γραφεις παρακατω,αλλα εγω κολλησα χτες το βραδι και νομιζα το αντιστροφο για καποιο λογοαν μπορεσεις να βρεις δωρεαν και το safestart της tetra και μπορεις να το δοκιμασεις,θα ητανε ενδιαφερων.υποτιθεται οτι ειναι η εξελιξη του σκευασματος που τα ξεκινησε ολα και αποτι εχω διαβασει,λενε οτι δουλευει.αν δεν μπορεσεις να το βρεις δωρεαν και να το δοκιμασεις δεν πειραζει,θα το κανω εγω καποια στιγμη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-11-12, 13:33
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
Να βρεθουν ειναι ευκολο. ξερεις υπαρχουν μαγαζια που σου πουλανε οτι θελεις.
ΚΑτα τα αλλα καταλαβαινεις τι ειναι αυτο που θελεις και ζητας να γινει
Αν θες σου στέλνω αυτό και αυτό για να κάνεις τις δοκιμές σου. Το biostart το έχω ανοίξει (από τον Αύγουστο) αλλά το έχω στο ψυγείο. Το safestart (30ml) είναι κλειστό (εκτός ψυγείου), μου το έστειλε ο petcumulus δωράκι με την παραγγελία μου.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-11-12, 14:01
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

παιδια θα με τρελανετε.

Νομιζεται οτι ειναι θεμα κοστους μονο? ΚΑι το μονο κοστος ειναι το σκευασμα?

Για να γινει νεα δοκιμη πρεπει να εχουμε ενα νεο ενυδρειο ή να απολυμανθει τελειως το παλιο. Επισης πρεπει να χρησιμοποιηθει νεο βιολογικο υλικο. Τελος πρεπει να εχω καβαντζα τεστ μετρησεων.
Και καθε φορα να μπαινω στην ιδια διαδικασια :απολυμανση, προσθηκη, νεου και ιδιου βιολογικου και μηχανικου υλικου, δοσολογια αμμωνιας, προσεκτικες και καθημερινες μετρησεις την ιδια ωρα, και τελος καταγραφη.

Υποτιθεται οτι το ενυδρειο το πηρα για να το κανω καραντινα και γεννηστρα.
Εν παση περιπτωση, αν εχω διαθεσιμο χρονο, αν καθυστερησω την παραγγελια των ψαριων, και αν λυπηθω τις χαμενες γεννες των δισκων μου (και οχι μονο) μπορει να ξεκινησω και αλλη μια δοκιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-11-12, 15:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε σε βαζει κανεις να κανεις δοκιμες με το ζορι.φυσικα υπαρχει κοστος και χρειαζεται κ χρονος. αλλα αφου ανοιξες το θεμα λεμε προτασεις.το τι θα κανεις εσυ το αποφασιζειςτι να κανουμε να μην πουμε τιποτα;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-11-12, 18:59
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια θα με τρελανετε.

Νομιζεται οτι ειναι θεμα κοστους μονο? ΚΑι το μονο κοστος ειναι το σκευασμα?

Για να γινει νεα δοκιμη πρεπει να εχουμε ενα νεο ενυδρειο ή να απολυμανθει τελειως το παλιο. Επισης πρεπει να χρησιμοποιηθει νεο βιολογικο υλικο. Τελος πρεπει να εχω καβαντζα τεστ μετρησεων.
Και καθε φορα να μπαινω στην ιδια διαδικασια :απολυμανση, προσθηκη, νεου και ιδιου βιολογικου και μηχανικου υλικου, δοσολογια αμμωνιας, προσεκτικες και καθημερινες μετρησεις την ιδια ωρα, και τελος καταγραφη.

Υποτιθεται οτι το ενυδρειο το πηρα για να το κανω καραντινα και γεννηστρα.
Εν παση περιπτωση, αν εχω διαθεσιμο χρονο, αν καθυστερησω την παραγγελια των ψαριων, και αν λυπηθω τις χαμενες γεννες των δισκων μου (και οχι μονο) μπορει να ξεκινησω και αλλη μια δοκιμη.
Δεν το είπα για να σε προσβάλω ή να σε μειώσω. Να σε βοηθήσω ήθελα μειώνοντας όσο μπορώ από μεριάς μου το κόστος των δοκιμών σου.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-11-12, 11:25
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
.....τι να κανουμε να μην πουμε τιποτα;
πως το λεει η παροιμια? βρηκαμε παπα να μην το βαφτισουμε κιολας?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το είπα για να σε προσβάλω ή να σε μειώσω. Να σε βοηθήσω ήθελα μειώνοντας όσο μπορώ από μεριάς μου το κόστος των δοκιμών σου.
ισα ισα που σε ευχαριστω για την προσφορα. Αν γινει αλλη δικιμη θα συννενοηθουμε για το safestart. Αν και καλοβλεπω την ΑΡΙ
οπου μπορω να κανω και συγκρισεις.

Λοιπον μαζεψα τα παρακατω ενδιαφεροντα:

Hwaterlife ισχυριζεται ότι τα ανταγωνιστικα προιοντα περιεχουν μονο ετεμορφα βακτηρια. Δηλ δεν είναι αυτά που χρειαζωστε αμμεσα για το στρωσιμο.
BacterLife is superior to many of its competitors as it contains two types of bacteria.
Virtually all bacteria products sold around the world contain Heterotrophic bacteria.
Products containing ONLY Heterotrophic bacteria will cause ammonia levels to INCREASE before they start to DECREASE

Η τετρα αναφερει για το safestart:
On the same day, introduce the fish to the aquarium. Do not exceed the rule of 1cm of fully grown fish per litre of water. This may only equate to 0.25- 0.5cm of fish added at this stage,to give them space to grow.
…………..Levels of ammonia or nitrite should fall to zero within a week or two, confirming that the aquarium is fully operational.

Hseachemαναφερει για το stabilityότι το δικο της προΐον δεν περιεχει θειωδη (όπως τα υπολοιπα της αγορας) τα οποια μπορει να μετατραπουν στο τοξικο υδροθειο. Επισης περιεχει σταθερα βακτηρια τα οποια μπορουν να αναπτυυχθουν σε μεγαλο ευρος συνθηκων αντιθετα από τα υπολοιπα προιοντα τα οποια περιριζονται σε πολύ μικρο ευρος συνθηκων. :
Unlike competing products, the bacteria employed by Stability® are non-sulfur fixing and will not produce toxic hydrogen sulfide.
……….The bacteria used in competing products are inherently unstable. The conditions necessary for their growth and development fall into a very narrow range of temperatures, pH, organic loads, etc. When any of these parameters are not strictly within the proper range, the bacterial culture quickly crashes and dies.
……..Stability® contains both nitrifying and denitrifying bacteria, a blend found in no other product.

Τελος η APIμε το quicstart παραθετει μια ομαδα δοκιμων οπου παραθετει διαγραμματ αγια την αποτελεσματικοτητα του προιοντος. Αναφερει μεταξυ αλλων ότι περιεχει νιτροποιητικα βακτηρια που ξεκινανε αμμεσα τον κυκλο του αζωτου


Υστερα από τα παραπανω νομιζω ότι είναι σαφες ότι η εισαγωγη ψαριου μπορει να γινει την ιδια μερα. Η δοκιμη θα γινει με αμμωνια. Αυτό θα γινει επειδη είναι πολύ πιο ευκολο να κανονισω δοσολογιες από το να μετραω μικρογραμμαρια τροφης. Επισης σε περιπτωση επαναληψης (ειτε από εμενα ειτε από αλλον) είναι πιο ευκολη να ξαναγινει η ιδια ακριβως διαδικασια. Διαφορετικα επρεπε να εχουμε ακριβως την ιδια τροφη και το ιδιο ψαρι, πραγμα πρακτικα ανεφικτο.

Με πολύ προχειρους υπολογισμους και με στοιχεια από τις δοκιμες της ΑΡΙ θα πρεπει να γινει προσθηκη αμμωνιας τετοιας ποσοτητας ώστε να επιτευχθει συγκεντρωση 0,1ppm (αντιστοιχη ποσοτητας 0,05γρ τροφης). Για λογους διαβαθμισης των τεστ και επειδη οι περισσοτεροι χομπιστες ριχνουν αρκετη τροφη τελικα θα το αυξησω σε 0,2ππμ. Η ιδια ποσοτητα θα προστιθεται κάθε μερα.

Επισης θα αφαιρεσω το σφουγγαρι και θα αφησω μονο το βιολογικο υλικο (siporax).
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-11-12, 11:56
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία!!!!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-12-12, 20:57
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

το στρωσιμο ειναι στην 9 μερα αλλα δεν βλεπω ακομα αποτελεσμα. Προς το παρον το σκευασμα δεν εχει κανει καμια διαφορα.
Θα περιμενω να κατεβαινει η αμμωνια για να δω αν υπαρχει διαφορα τουλαχιστον στα νιτρωδη.

Πριν αρχισουν να πανηγυριζουν οι επικριτες των σκευασματων να δουμε η αιτια ειναι καποια αλλη περα απο την αναποτελεσματικοτητα.

Επισυναπτω και το αρχειο των μετρησεων.

Οι μετρησεις εγιναν με υγρα της ΑΡΙ, για το pH και το TDS με ηλεκτρονικο φορητο. Για οσους δεν το γνωριζουν επισημαινω οτι η βαθμονομηση των υγρων δεν ειναι γραμμικη αλλα κλιμακωτη.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc strosimo.doc (50,0 KB, 319 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-12-12, 21:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, 9 μερες μετρας αμμωνια, τι να περιμενουμε δηλαδη για να τα καταχωρησουμε ως σκουπιδια?
Οτι θα στρωσει καποια στιγμη ειναι αυτονοητο ειτε βαζεις "βακτηρια" ειτε οχι...

Αν ειχαν αυτα τα μπουκαλακια πραγματικα κατι θα συμπεριφερονταν σαν το μπολι (θες σαν πολυ αδυναμο μπολι? εστω...)
Οταν μπολιαζουμε μετραμε σε 24 ωρες και δεν πρεπει να υπαρχει αμμωνια.
Αν τυχει και ειναι αδυναμο ΙΣΩΣ δουμε λιγη αμμωνια, αλλα σε 48 ωρες το πολυ δεν πρεπει να υπαρχει, διαφορετικα σημαινει πως δεν εποιασε.
Τωρα αν ειναι σε 9 μερες να μην συμβαινει απολυτως τιποτα τι περιμενουμε? να στωσει σε 20-30 μερες μονο του και να πουμε πως το εστρωσαν τα μπουκαλακια?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-12-12, 21:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

η αιτια ειναι απλη ... χρειαζονται οργανικα!
Δεν ειναι τα βακτηρια αυτα που κατοικουν στο φιλτρο μας!

Σαν 2ο πειραμα παρε λιγο νερο απο αυτο το ενυδρειο και βαλε μπολι απο στρωμενο φιλτρο ... θα δεις την αμμωνια συντομα να μηδενισει!!
Αυτο θα σου δειξει ποια ειναι τα "σωστα" ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-12-12, 21:46
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

πριν ξεκινησω αυτο το ενυδρειο ειχα ξεκινησει προχειρα σε μια λεκανη. Ειχα βαλει σφουγγαρι για φιλτρο (τυπου αμβουργου).
Χρησιμοποιησα νερο δικτυου αναμεικτο με νερο απο το ενυδρειο. Εκει εκτος απο αμμωνια εριξα και λιγη τροφη (μια ταμπλετα). Κατα τα αλλα δεν υπηρχαν αξιοσημειωτες διαφορεες.
Η αμμωνια αρχισε να πεφτει την εκτη ημερα.

Οπως φαινεται, ως ωρας, το σκευασμα δεν λειτουργησε. Μηπως ομοως φταιει κατι αλλο που πιθανον να μας διαφευγει? Μηπως αν εβαζα ενα ψαρι ή αν εριχνα τροφη αντι αμμωνιας τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-12-12, 22:10
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν εβαζες ψαρι αντι αμμωνιας θα εβλεπες καποια αυξηση νιτρικων (θα λειτουργουσε εν μερη) ... αλλα η αμμωνια θα εξακολουθουσε να ηταν σε υψηλα επιπεδα ... αυτο γιατι τα ετεροτροφα δεν ειναι αποτελεσματικα στη διασπαση της αμμωνιας (πιο σωστα ανεπαρκη)!
Στην ουσια ομως θα εκανες στρωσιμο με ψαρι με οτι σημαινει για την υγεια του ...

Στρωσιμο του φιλτρου σημαίνει να ειναι 0 η αμμωνια και τα ΝΟ2 ... αυτο μπορουν να το καταφερουν μονο τα αυτοτροφα (nitrosomonas, nitrobacter)
Αν τα σκευασματα αυτα ισχυριζονται οτι τα περιεχουν και δεν "δουλευουν" με "φαρμακευτικη" αμμωνια τοτε απλα ... ψευδονται! Μονο τα αυτοτροφα μπορουν να χρησιμοποιησουν την αμμωνια απο το φαρμακειο ... τα ετεροτροφα δεν μπορουν!

Ετσι μπορεις να τα ξεχωρισεις απο το ειδος της "τροφης" τους ... Αν η αμμωνια δεν μειωθει παει να πει οτι δεν ειναι αυτα που "θελουμε" στο φιλτρο ...
Τα δε ετεροτροφα βρισκονται παντου ... ακομα και σε μια σταλα βροχης! Δεν υπαρχει λογος να τα αγορασει καποιος!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 09-12-12 στις 22:34
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-12-12, 22:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δε ετεροτροφα βρισκονται παντου ... ακομα και σε μια σταλα βροχης! Δεν υπαρχει λογος να τα αγορασει καποιος!

Ακριβως γι αυτο δε θα μπορουσε καποιος να τους κατηγορησει πως ψευδονται (η jbl λεει επισημα οτι εχει ετεροτροφα) ακομα κι αν μεσα στα μπουκαλακια εχουν απλως νερο βρυσης (κατι που απλα δεν αποκλειεται)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως ομοως φταιει κατι αλλο που πιθανον να μας διαφευγει?

Βασικα το ξυραφι του Οκαμ πιστευω θα το εχεις ακουστα...
Οταν λοιπον δουμε ενα ξεριζωμενο δεντρο μετα απο ενα τυφωνα δε χρειαζεται να κανουμε σκεψεις και εικασιες οτι μπορει να περασε ενα κοπαδι απο εξωγηινους ελεφαντες και να το ξεριζωσε
Πειραματα σαν το δικο σου εχουν γινει και θα ξαναγινουν και τα αποτελεσματα ηταν και θα ειναι παντα τα ιδια.
Τωρα οσοι λενε πως τα μπουκαλακια τους βοηθησαν ηταν προφανως καποιοι οι οποιοι ειχαν αστρωτα ενυδρεια και στον πανικο με τις αμμωνιες (και φυσικα μετα απο κανα δυο βδομαδες) καναν απανωτες αλλαγες, καναν διαφορα, και ριξαν και μπουκαλακια μεσα και την οποια βελτιωση την αποδωσαν στα μπουκαλοβακτηρια, οταν ομως κανεις ενα πειραμα ψυχραιμα και ξερεις πως δε διακινδυνευεις τιποτα απολυτως και δεν ψαχνεις να δεις αν το χθεσινο πρασσινο ηταν ενα τεταρτο του τονου πιο σκουρο απο το σημερινο τα συμπερασματα δεν επηρρεαζονται απο την ψυχολογια οποτε το αποτελεσμα ειναι αυτο ακριβως που βλεπουμε.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 09-12-12 στις 22:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-12-12, 22:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τα ετεροτροφα δεν κατοικουν στο φιλτρο αρα δεν ειναι αυτα που θελουμε ωστε να στρωσει ... εχουν αλλο σκοπο υπαρξης ... υπαρχουν παντου βοηθανε στην αποσυνθεση οργανικης υλης! Μπορουν για καποιο διαστημα να διασπασουν την αμμωνια αλλα δεν μπορεις να στηριχτεις σε αυτα για αυτη τη δουλεια!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-12-12, 00:57
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Mιας και εχουν αναφερθει και βακτηρια της Microbe lift παραθετω τη διαδικασια στρωσιματος που ειχα κανει στο ενυδρειο μου (ισως να βοηθησει) με τα: microbe lift balancer και nite out 2. [αυτο ηταν το 2ο στησιμο του ενυδρειου αρα και 2ο στρωσιμο του και εκανε 23 μερες μαζι με καποια λαθη οπως αναφερονται και στο θεμα μου (αλλαγη βυθου κατα τη διαρκεια στρωσιματος, προσθηκη απιονισμενου στην αρχη κλπ). Το πρωτο στρωσιμο ειχε κανει 30 μερες με μονο balancer].

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=152

Και εδω ολοκληρο το θεμα:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60611&page=6
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βακτηρια, κυκλος αζωτου, σκευασματα, στρωσιμο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενθυλακωση νιτροποιητικων βακτηριων - Βακτηρια εμποριου delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-03-11 23:36
Βοηθεια με μετρησεις, Δοκιμη προιοντος για πτωση ph+black water Churu Γλυκό νερό - Γενικά 12 14-12-10 00:17
Χρηση βακτηριων απο ετοιμα μπουκαλακια. Dimitrisss123 Αρχάριοι γλυκού νερού 60 11-09-10 15:46
δοκιμη DIY CO2 blondi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 20-11-07 01:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11598 seconds with 14 queries