Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-11-13, 23:58
tarirs Ο χρήστης tarirs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή τΟ 1ο ενυδρειο μου....απο Πτηνας που ημουν.....

Καλησπερα,θα σας παρουσιασω το πρωτο μου ενυδρειο,αφου ασχοληθηκα εγω προσωπικα,αφου μεχρι τωρα ασχλομουν με πτηνα...και η γυναικα μου με ενυδρεια,και με χρυσοψαρα....που τα ξεπαστρεβε το ενα μετα το αλλο.....

Το ενυδρειο μου ειναι 120lt με ψαρια γλυκου νερου,εξωτικα ηρεμα.....
Αυτη την στιγμη εχω :

7 καρδιναλιους
5 glowfish
2 Αγγελοψαρα
5 zebra
1 Ασημενιο δολλαριο
1 γλυφτη
2 γατοψαρα
3 platty (2 θυληκα-1 αρσενικο) τα μαυρα
2 platty red
2 guppy
Η επομενη κινηση ειναι να παρει ποδι το εσωτερικο φιλτρο,που βλεπετε στα δεξια σας,και να βαλω ενα εξωτερικο,και στην θεση του να παει καμια πετρα ακομα....

Απο ψαρακια δεν ξερω αν το φορτωσα,αν και θελω να παρω και αλλα,οπως να βαλω γαριδες και σαλιγκαρια....
Φυτα δεν μου αρεσουν....και πολυ...
Βεβαια καθε παρατηρηση και γνωμη ευπροσδεκτη,μιας και θελω συμβουλες ως νεος....

Το ενυδρειο κλεινει μηνα στις 20 του μηνος,χωρις καμια απωλεια...φτου-φτου....και εβαλα ψαρια μεσα μετα απο 1 μηνα στρωσιμο....
Αυτα συμφοριτες μου,και περιμενω νεα σας και συμβουλες....για κατι καλυτερο,για τον κοσμο,που εχω.....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0013.jpg
Εμφανίσεις:  1782
Μέγεθος:  48,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0014.jpg
Εμφανίσεις:  478
Μέγεθος:  45,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0016.jpg
Εμφανίσεις:  450
Μέγεθος:  37,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0017.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  43,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0015.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  48,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0021.jpg
Εμφανίσεις:  1124
Μέγεθος:  38,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-13, 00:59
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

καλημερα φιλε μου και καλως ηρθες στον ομορφο κοσμο των ενυδρειων!η αληθεια ειναι οτι ξεκινησες με μια ψαροσυνθεση πολυ μπλεγμενη.με λιγα λογια τα ψαρια που εχεις βαλει δεν ταιριαζουν μεταξυ τους σε παραμετρους και απαιτησεις.καλο θα ηταν να διαβασεις προσεκτικα τα προφιλ τους ωστε να αποφασισεις τι σε ενδιαφερει περισσοτερο να κρατησεις και να φτιαξεις μια καλη ψαροσυνθεση και τις καταλληλες συνθηκες για αυτην.Ξεκινα λοιπον διαβασμα και οτι βοηθεια χρειαστεις εδω ειμαστε ολοι.Τα γκαπυ που ειναι?Εγω βλεπω πλατυ στις φωτο. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._maculatus.htm
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-13, 01:06
tarirs Ο χρήστης tarirs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα φιλε μου και καλως ηρθες στον ομορφο κοσμο των ενυδρειων!η αληθεια ειναι οτι ξεκινησες με μια ψαροσυνθεση πολυ μπλεγμενη.με λιγα λογια τα ψαρια που εχεις βαλει δεν ταιριαζουν μεταξυ τους σε παραμετρους και απαιτησεις.καλο θα ηταν να διαβασεις προσεκτικα τα προφιλ τους ωστε να αποφασισεις τι σε ενδιαφερει περισσοτερο να κρατησεις και να φτιαξεις μια καλη ψαροσυνθεση και τις καταλληλες συνθηκες για αυτην.Ξεκινα λοιπον διαβασμα και οτι βοηθεια χρειαστεις εδω ειμαστε ολοι.Τα γκαπυ που ειναι?Εγω βλεπω πλατυ στις φωτο. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._maculatus.htm
Κλως σας βρηκα...για πες μου τα λαθη μου..??? Τι εννοεις ???
Eχεις δικιο..guppie εχω 2 με μλε ουρα..τα αλλα ειναι platys....λαθος μου...

ΥΓ :Στην επεξεργασια του μηνυματος βλεπω ολο το κειμενο που εχεις γραψει κ το λινκ..κανονκα δεν το βλεπω....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-13, 01:22
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Αν διαβασεις τα προφιλ των ψαριων που εχεις στο ενυδρειο θα καταλαβεις μονος σου οτι καποια ψαρια δεν ταιριαζουν με καποια αλλα απο αποψη συνθηκων νερου που χρειαζονται.π.χ τα platys ειναι ζωοτοκα τα οποια θελουν ''σκληρο'' νερο ενω οι καρδιναλιοι,τα αγγελοψαρα(τα οποια παρεπιπτοντως χρειαζονται πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο ωστε να ειναι ανετα και ειναι κοπαδοψαρα που σημαινει οτι πρεπει να εχεις 6+ ατομα) θελουν ''μαλακο'' νερο.δηλαδη χαμηλου ph και σκληροτητων.Αν ομως δεν διαβασεις τα προφιλ τους δεν θα καταλαβεις τα λαθη σου.Ξεκινα σιγα σιγα το διαβασμα και τα ξαναλεμε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-13, 01:28
tarirs Ο χρήστης tarirs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν διαβασεις τα προφιλ των ψαριων που εχεις στο ενυδρειο θα καταλαβεις μονος σου οτι καποια ψαρια δεν ταιριαζουν με καποια αλλα απο αποψη συνθηκων νερου που χρειαζονται.π.χ τα platys ειναι ζωοτοκα τα οποια θελουν ''σκληρο'' νερο ενω οι καρδιναλιοι,τα αγγελοψαρα(τα οποια παρεπιπτοντως χρειαζονται πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο ωστε να ειναι ανετα και ειναι κοπαδοψαρα που σημαινει οτι πρεπει να εχεις 6+ ατομα) θελουν ''μαλακο'' νερο.δηλαδη χαμηλου ph και σκληροτητων.Αν ομως δεν διαβασεις τα προφιλ τους δεν θα καταλαβεις τα λαθη σου.Ξεκινα σιγα σιγα το διαβασμα και τα ξαναλεμε.
Aυτο κανω.... παντως δεν εχω μπερδεψει πολυ τα ειδη που ζουν μαζι....δηλ να βαλω κανενα καρχαρια με κανενα πλατυ....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-13, 09:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε tarirs και καλώς ήρθες. Φαίνεται πως έχεις όρεξη να ασχοληθείς με τα ενυδρεία και όπως είπες πως ασχολείσαι με πτηνά θα καταλαβαίνεις πως το κάθε ζώο/πτηνό/ψάρι έχει μάθει ζει σε κάποιο συγκεκριμένο περιβάλλον, και εσύ έχεις κάνει τα λαθάκια που λίγο ή πολύ κάναμε όλοι στην αρχή που ασχοληθήκαμε με το άθλημα. Δεν είναι ότι δεν θα τα δεις να κολυμπάνε, αλλά δεν θα σου δείξουν αυτό που πραγματικά έχουν, ή θα σου αρρωσταίνουν εύκολα ή θα είναι κρυμμένα σε κάποια γωνία ή δεν θα έχουν τα χρώματα και τη κίνηση που είναι στη φύση τους . Εδώ θέλει λίγο διάβασμα. Σαν να έπαιρνα ένα παπαγαλάκι και να το έχω στο ίδιο κλουβί με ένα καναρίνι και μια καρδερίνα (άσχετος με αυτό το άθλημα). Προσωπική μου άποψη τώρα, το στήσιμο που έχεις κάνει πιο πολύ μου δείχνει αφρικάνικο περιβάλλον (πέτρες, νταμάρι) ενώ τα ψάρια που διάλεξες τους πάει καλύτερα να έχουν πρασινάδα. Αν σου αρέσουν πιο πολύ οι πέτρες θα ήταν καλύτερα να ασχοληθείς με ψάρια Αφρικής που θέλουν πέτρες και τρύπες να κάνουν τις φωλιές τους . Έχεις διάβασμα λοιπόν για να μη αγχώνεσαι γιατί κάτι δεν πάει καλά και να χαίρεσαι πιο πολύ το χόμπι σου και αυτό που έφτιαξες. Καλή δύναμη και καλή συνέχεια και εμείς όσο μπορούμε θα σου λύνουμε απορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-11-13, 09:19
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

έχεις βάλει λίγο απόλα
διάβασε σε αξιόπιστα site όπως http://www.seriouslyfish.com/ το προφιλ των ψαριων σου και θα καταλάβεις γιατί δεν ταιριάζουν μεταξύ τους
κάποια ζουν σε μαλακό (πχ καρδινάλιοι) άλλα σε σκληρό νερό (πχ πλάτυ), κάποια είναι κοπαδόψαρα (πχ αγγελοψαρο) άλλα μπαίνουν σε χαρέμια (πλάτυ), ο πλέκο μεγαλώνει πολύ.κλπ...
καλή αρχή και καλό διάβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-11-13, 09:22
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Καλημέρα. Φυσικά και έχεις μπερδέψει τα ψάρια μεταξύ τους. Έχεις βάλει ζωοτόκα με ωοτόκα που θέλουν διαφορετικές παραμέτρους νερου, επίσης έχεις βάλει ψάρια που θέλουν κοπάδι ενώ εσυ έχεις ενα (σκαλάρι), έχεις βάλει ψάρι που θέλει περισσότερα λίτρα (δολάριο) και έχεις βάλει πολλα ψάρια για τα λίτρα σου. Δεν ειναι αταιριαστα μονο οι καρχαρίες με τα πλάτυ. Πρέπει να διαβάσεις τα προφίλ των ψαριών και να αποφασίσεις ποια θέλεις και στη συνέχεια να φτιάξεις για αυτα τις κατάλληλες συνθήκες νερου....αλλιώς βλέπω να τα ξεπαστρεύεις κι εσυ όπως η γυναίκα σου.
Φιλικά Πάνος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-11-13, 10:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Για τα ψαράκια σου είπαν πιο πάνω.
Αν θέλεις να σου κάνουμε προτάσεις για μια σύνθεση που να ταιριάζει στο ενυδρείο που διαθέτεις
πες μας
-ένα τουλ. ψάρι που θα ήθελες οπωσδήποτε (δες πρώτα τα προφίλ)
-αν θα μπορούσες να ασχοληθείς με την τροποποίηση των παραμέτρων του νερού (με αντίστροφη όσμωση, τύρφη κλπ)
-αν θέλεις απαιτητικά ζωντανά φυτά
-συμπλήρωσε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398

και θα την βρούμε την άκρη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-11-13, 10:05
tarirs Ο χρήστης tarirs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε tarirs και καλώς ήρθες. Φαίνεται πως έχεις όρεξη να ασχοληθείς με τα ενυδρεία και όπως είπες πως ασχολείσαι με πτηνά θα καταλαβαίνεις πως το κάθε ζώο/πτηνό/ψάρι έχει μάθει ζει σε κάποιο συγκεκριμένο περιβάλλον, και εσύ έχεις κάνει τα λαθάκια που λίγο ή πολύ κάναμε όλοι στην αρχή που ασχοληθήκαμε με το άθλημα. Δεν είναι ότι δεν θα τα δεις να κολυμπάνε, αλλά δεν θα σου δείξουν αυτό που πραγματικά έχουν, ή θα σου αρρωσταίνουν εύκολα ή θα είναι κρυμμένα σε κάποια γωνία ή δεν θα έχουν τα χρώματα και τη κίνηση που είναι στη φύση τους . Εδώ θέλει λίγο διάβασμα. Σαν να έπαιρνα ένα παπαγαλάκι και να το έχω στο ίδιο κλουβί με ένα καναρίνι και μια καρδερίνα (άσχετος με αυτό το άθλημα). Προσωπική μου άποψη τώρα, το στήσιμο που έχεις κάνει πιο πολύ μου δείχνει αφρικάνικο περιβάλλον (πέτρες, νταμάρι) ενώ τα ψάρια που διάλεξες τους πάει καλύτερα να έχουν πρασινάδα. Αν σου αρέσουν πιο πολύ οι πέτρες θα ήταν καλύτερα να ασχοληθείς με ψάρια Αφρικής που θέλουν πέτρες και τρύπες να κάνουν τις φωλιές τους . Έχεις διάβασμα λοιπόν για να μη αγχώνεσαι γιατί κάτι δεν πάει καλά και να χαίρεσαι πιο πολύ το χόμπι σου και αυτό που έφτιαξες. Καλή δύναμη και καλή συνέχεια και εμείς όσο μπορούμε θα σου λύνουμε απορίες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
έχεις βάλει λίγο απόλα
διάβασε σε αξιόπιστα site όπως http://www.seriouslyfish.com/ το προφιλ των ψαριων σου και θα καταλάβεις γιατί δεν ταιριάζουν μεταξύ τους
κάποια ζουν σε μαλακό (πχ καρδινάλιοι) άλλα σε σκληρό νερό (πχ πλάτυ), κάποια είναι κοπαδόψαρα (πχ αγγελοψαρο) άλλα μπαίνουν σε χαρέμια (πλάτυ), ο πλέκο μεγαλώνει πολύ.κλπ...
καλή αρχή και καλό διάβασμα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Φυσικά και έχεις μπερδέψει τα ψάρια μεταξύ τους. Έχεις βάλει ζωοτόκα με ωοτόκα που θέλουν διαφορετικές παραμέτρους νερου, επίσης έχεις βάλει ψάρια που θέλουν κοπάδι ενώ εσυ έχεις ενα (σκαλάρι), έχεις βάλει ψάρι που θέλει περισσότερα λίτρα (δολάριο) και έχεις βάλει πολλα ψάρια για τα λίτρα σου. Δεν ειναι αταιριαστα μονο οι καρχαρίες με τα πλάτυ. Πρέπει να διαβάσεις τα προφίλ των ψαριών και να αποφασίσεις ποια θέλεις και στη συνέχεια να φτιάξεις για αυτα τις κατάλληλες συνθήκες νερου....αλλιώς βλέπω να τα ξεπαστρεύεις κι εσυ όπως η γυναίκα σου.
Φιλικά Πάνος.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.....για τα καλά σας λόγια και τις παρατηρήσεις σας....
Βλέπω όμως ότι δεν έχουν επηρεαστεί στην συμπεριφορά,ή δεν το δείχνουν......
Κινουντε συνέχεια και δεν τσακονοντε...
Άλλα επειδή όπως είπατε κςι το περιβαλλον δεν είναι σωστό...,τώρα όμως τι κάνω....?
Πώς αλλάζω τα ψάρια...? Η αλλαζω το περιβάλλον? Το δεύτερο δύσκολα διότι θα στρεσαρριστουν....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-11-13, 10:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tarirs Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.....για τα καλά σας λόγια και τις παρατηρήσεις σας....
Βλέπω όμως ότι δεν έχουν επηρεαστεί στην συμπεριφορά,ή δεν το δείχνουν......
Κινουντε συνέχεια και δεν τσακονοντε...
Άλλα επειδή όπως είπατε κςι το περιβαλλον δεν είναι σωστό...,τώρα όμως τι κάνω....?
Πώς αλλάζω τα ψάρια...? Η αλλαζω το περιβάλλον? Το δεύτερο δύσκολα διότι θα στρεσαρριστουν....
Πρέπει πρώτα να διαλέξεις και να αποφασίσεις με ποια ψάρια θες να ασχοληθείς και ποια από αυτα κάνουν για το χώρο σου, τα λίτρα σου , το μήκος και βάθος του ενυδρείου κλπ.
πχ τα σκαλάρια θέλουν ενυδρείο με υψος απο 60-65cm και πάνω και επειδή είναι κοπαδόψαρα θέλουν από 7-8 και πάνω, 1 μόνο του θα είναι σαν χαμένο ή έστω ότι έχεις 2, αν αυτα ζευγαρώσουν το ενυδρείο θα γίνει αρένα, θα πεφτει ξύλο και κινηγητό στα άλλα που δεν θα το πιστεύεις. αν βάλεις όμως κάποιο κοπάδι με 10-15 tetra και τα δεις να κοπαδιάζουν θα δεις πόσο διαφορετικα θα είναι. αυτά θελουν μαλακό και όξινο νερο. αν βάλεις κανα χαρέμι ζωοτόκα (γκαπυ, πλατυ κλπ)Ο που θελουν το νερο της βρύσης (χωρίς χλώριο) θα δεις πολυ κίνηση και σε λίγους μήνες θα χαρίζεις και ψάρια και το ενυδρείο σου θα αποχτήσει πολύ χρώμα, ειδικά με τα γκαπυ. για ψάρια αφρικής τώρα ή αυστραλίας δεν ξέρω να σου πω. κάτι τέτοιο πρέπει να κάνεις όμως πρώτα. μετα βάζεις αγγελία και χαρίζεις ή πουλας όποια ψάρια δεν θες και βάζεις αγγελία τι ψάρια θες ή τα αγοράζεις από πετσοπ ΧΩΡΙΣ όμως να ακούς τις προάσεις του, 99% θα είναι αποτυχία και θα το κάνει για να πουλήσει. Τώρα για το περιβάλον, αν πας σε μαλακά και όξινα νερα θα πρέπει το κάνεις εσύ με τύρφη ή αντίστροφη όσμωση, με χημικούς τρόπους μη το κάνεις. για ζωοτόκα και ψάρια αφρικής δεν κάνεις τίποτα για το νερό. το άλλο θέμα είναι και το οικονομικό, υπάρχουν ψάρια από 1 ευρω έως .....αστα να πανε. Εσυ αποφασίζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-11-13, 11:10
tarirs Ο χρήστης tarirs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες!
Για τα ψαράκια σου είπαν πιο πάνω.
Αν θέλεις να σου κάνουμε προτάσεις για μια σύνθεση που να ταιριάζει στο ενυδρείο που διαθέτεις
πες μας
-ένα τουλ. ψάρι που θα ήθελες οπωσδήποτε (δες πρώτα τα προφίλ)
-αν θα μπορούσες να ασχοληθείς με την τροποποίηση των παραμέτρων του νερού (με αντίστροφη όσμωση, τύρφη κλπ)
-αν θέλεις απαιτητικά ζωντανά φυτά
-συμπλήρωσε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398

και θα την βρούμε την άκρη
Πληροφορίες

Διαστάσεις:62Χ35Χ45
Όγκος:120LT
Κατηγορία:
Φυτά: OXI
Ψάρια / Άλλα είδη:
7 καρδιναλιους
5 glowfish
2 Αγγελοψαρα
5 zebra
1 Ασημενιο δολλαριο
1 γλυφτη
2 γατοψαρα
3 platty (2 θυληκα-1 αρσενικο) τα μαυρα
2 platty red
2 guppy
Διακοσμητικά υλικά:Αμμο καραιβικης - πετρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μπλε του βυθου αφισα
Φωτισμός: led λευκο
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες/ 13.30-21.30
Φιλτράρισμα:προσωρινα με εσωτερικο φιλτρο....
Θερμοστάτης: Ναι
Λίπανση:Οχι
Παροχή CO2:Ναι

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού: 20% καθε 20-30 ημερες
Θερμοκρασία:23 βαθμοι
Άλλες πληροφορίες: Ο διακοσμος του ενυδρειου να ειναι με πετρες κατα το πληστον...
Φωτογραφία: Εχω ανεβασει στο αρχικο ποστ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει πρώτα να διαλέξεις και να αποφασίσεις με ποια ψάρια θες να ασχοληθείς και ποια από αυτα κάνουν για το χώρο σου, τα λίτρα σου , το μήκος και βάθος του ενυδρείου κλπ.
πχ τα σκαλάρια θέλουν ενυδρείο με υψος απο 60-65cm και πάνω και επειδή είναι κοπαδόψαρα θέλουν από 7-8 και πάνω, 1 μόνο του θα είναι σαν χαμένο ή έστω ότι έχεις 2, αν αυτα ζευγαρώσουν το ενυδρείο θα γίνει αρένα, θα πεφτει ξύλο και κινηγητό στα άλλα που δεν θα το πιστεύεις. αν βάλεις όμως κάποιο κοπάδι με 10-15 tetra και τα δεις να κοπαδιάζουν θα δεις πόσο διαφορετικα θα είναι. αυτά θελουν μαλακό και όξινο νερο. αν βάλεις κανα χαρέμι ζωοτόκα (γκαπυ, πλατυ κλπ)Ο που θελουν το νερο της βρύσης (χωρίς χλώριο) θα δεις πολυ κίνηση και σε λίγους μήνες θα χαρίζεις και ψάρια και το ενυδρείο σου θα αποχτήσει πολύ χρώμα, ειδικά με τα γκαπυ. για ψάρια αφρικής τώρα ή αυστραλίας δεν ξέρω να σου πω. κάτι τέτοιο πρέπει να κάνεις όμως πρώτα. μετα βάζεις αγγελία και χαρίζεις ή πουλας όποια ψάρια δεν θες και βάζεις αγγελία τι ψάρια θες ή τα αγοράζεις από πετσοπ ΧΩΡΙΣ όμως να ακούς τις προάσεις του, 99% θα είναι αποτυχία και θα το κάνει για να πουλήσει. Τώρα για το περιβάλον, αν πας σε μαλακά και όξινα νερα θα πρέπει το κάνεις εσύ με τύρφη ή αντίστροφη όσμωση, με χημικούς τρόπους μη το κάνεις. για ζωοτόκα και ψάρια αφρικής δεν κάνεις τίποτα για το νερό. το άλλο θέμα είναι και το οικονομικό, υπάρχουν ψάρια από 1 ευρω έως .....αστα να πανε. Εσυ αποφασίζεις.
Μου αρεσουν πολυ τα Γκαπυ-πλατυ,και οι καρδιναλιοι....
Δεν θελω να ασχοληθω πολυ με αυτο που εχω σημειωση με bold....
Aυτα τα ολιγα...σας εδωσα και τις πληροφοριες του ενυδρειου....
Αν μπορειτε να με βοηθησετε,απο αυτα τα ψαρια που σας εχω γραψει ποια συμβιωνουν μεταξυ τους,και αν αυτα που σας γραφω εδω,δηλ τα γκαπυ και πλατυ,συμβιωνου με καποια απο αυτα που εχω...για να μην δωσω ψαρια που δεν πρεπει...

ΥΓ: Mπορω να βαλω αγγελια εδω αυτα που δεν χρειαζομαι για ανταλλαγη..? Διοτι στεναχωριεμαι αν μπορω να τα παω στο πετ shop που τα πηρα και να μην περνανε καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-11-13, 11:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tarirs Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρεσουν πολυ τα Γκαπυ-πλατυ,και οι καρδιναλιοι....
Δεν θελω να ασχοληθω πολυ με αυτο που εχω σημειωση με bold....
Aυτα τα ολιγα...σας εδωσα και τις πληροφοριες του ενυδρειου....
Αν μπορειτε να με βοηθησετε,απο αυτα τα ψαρια που σας εχω γραψει ποια συμβιωνουν μεταξυ τους,και αν αυτα που σας γραφω εδω,δηλ τα γκαπυ και πλατυ,συμβιωνου με καποια απο αυτα που εχω...για να μην δωσω ψαρια που δεν πρεπει...

ΥΓ: Mπορω να βαλω αγγελια εδω αυτα που δεν χρειαζομαι για ανταλλαγη..? Διοτι στεναχωριεμαι αν μπορω να τα παω στο πετ shop που τα πηρα και να μην περνανε καλα...
Αγγελίες μπορείς εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26

Τα Γκάπυ και τα Πλάτυ πάνε μαζι χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι για το νερό, οι καρδινάλιοι και όλα τα άλλα θελουν μαλακό και όξινο νερό, άρα δεν ταιριάζουν. Επίσης να ξέρεις πως τα ζωοτόκα (Γκαπυ, Πλατυ) είναι από τις καλές επιλογες για αρχάριους. Αν βάλεις αυτα τα ζωοτόκα όμως καλό είναι να μη βάλεις άλλα ζωοτόκα γιατι υβριδίζουν. Κράτα αυτα τα 2 είδη μόνο και επειδη τα λίτρα σου είνα καλά για αυτα τα ψάρια βάλε πιο πολλα χαρέμια, όχι υπερβολες γιατι θα σου γεννανε συνεχεια και μετα θα γεμίσεις και θα έχεις πρόβλημα. με αυτα καλο ειναι να βάλεις και κανα εύκολο φυτο το χρειάζονται για να κρύβονται τα μωρα, ειδικα το κερατοφυλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-11-13, 11:36
tarirs Ο χρήστης tarirs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγγελίες μπορείς εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26

Τα Γκάπυ και τα Πλάτυ πάνε μαζι χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι για το νερό, οι καρδινάλιοι και όλα τα άλλα θελουν μαλακό και όξινο νερό, άρα δεν ταιριάζουν. Επίσης να ξέρεις πως τα ζωοτόκα (Γκαπυ, Πλατυ) είναι από τις καλές επιλογες για αρχάριους. Αν βάλεις αυτα τα ζωοτόκα όμως καλό είναι να μη βάλεις άλλα ζωοτόκα γιατι υβριδίζουν. Κράτα αυτα τα 2 είδη μόνο και επειδη τα λίτρα σου είνα καλά για αυτα τα ψάρια βάλε πιο πολλα χαρέμια, όχι υπερβολες γιατι θα σου γεννανε συνεχεια και μετα θα γεμίσεις και θα έχεις πρόβλημα. με αυτα καλο ειναι να βάλεις και κανα εύκολο φυτο το χρειάζονται για να κρύβονται τα μωρα, ειδικα το κερατοφυλλο.
Φυτο δεν θελει υποστρωμα..η οχι...??? Αυτο που μου λες ευδοκιμει στις συνθηκες που εχω? Δηλ χωρις υποστρωμα,και με 8 ωρες φωτισμο..???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-11-13, 11:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tarirs Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυτο δεν θελει υποστρωμα..η οχι...??? Αυτο που μου λες ευδοκιμει στις συνθηκες που εχω? Δηλ χωρις υποστρωμα,και με 8 ωρες φωτισμο..???
Το κερατόφυλλο δεν έχει ρίζες, δεν φυτευετε, επιπλέει, αλλα για ευκολα φυτα δεν χρειάζεσε υπόστρομα, καμια ταμπλετα καθε 2 μήνες, υπαρχουν και φυτα που δεν τα φυτεύεις αλλα τα πιάνεις πάνω σε ξύλο ή σε πετρα όπως η ανουμπια. οι συνθήκες σου για εύκολα φυτα κάνει, αυτα δεν θελουν και πολλα. με 4-5 πόντους απλο υπόστρομα κάνει, τόσο όσο να πιάνονται τα φυτα. απλα να ξέρεις πως η άμμο βρωμίζει πιο ευκολα και καθαρίζει πιο δύσκολα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-11-13, 11:49
tarirs Ο χρήστης tarirs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κερατόφυλλο δεν έχει ρίζες, δεν φυτευετε, επιπλέει, αλλα για ευκολα φυτα δεν χρειάζεσε υπόστρομα, καμια ταμπλετα καθε 2 μήνες, υπαρχουν και φυτα που δεν τα φυτεύεις αλλα τα πιάνεις πάνω σε ξύλο ή σε πετρα όπως η ανουμπια. οι συνθήκες σου για εύκολα φυτα κάνει, αυτα δεν θελουν και πολλα. με 4-5 πόντους απλο υπόστρομα κάνει, τόσο όσο να πιάνονται τα φυτα. απλα να ξέρεις πως η άμμο βρωμίζει πιο ευκολα και καθαρίζει πιο δύσκολα
ΟΚ..ευχαριστω...λοιπον..η 1η κινηση ειναι να δωσω τα υπολοιπα ψαρια...για να μην βασανιζοντε....

Μαζι με τα γκαπυ,και πλατυ,ποια αλλα του ειδους,ειναι και μαζι και δεν εχουν προβλημα με την σκληροτητα του νερου...μηπως και βαλω αγγελια εδω για ανταλλαγη..η πωληση....θα δω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17319 seconds with 15 queries