Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-04, 16:49
Το avatar του χρήστη ThDam
ThDam Ο χρήστης ThDam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Αθήνα-Αργυρούπολη
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή Πρήξιμο στο χρυσόψαρο, HELP!!!

Πριν από 2 ώρες παρατήρησα ένα πρήξιμο στο χρυσόψαρο μου, στην μία πλευρά, ακριβώς πίσω από το βράγχιο. Τα λέπια σε εκείνο το σημείο μόνο εξέχουν ελαφρά προς τα έξω. (εξ' αιτίας του πρηξίματος; ή πιθανή dropsy. Τις τελευταίες 2-3 μέρες αρκετές φορές παρατήρησα ότι καθόταν και σχεδόν ακουμπούσε στον βυθό για λίγη ώρα, αλλά νόμισα ότι ήταν βαρυστομαχιά. Τα κόπρανα που παρατήρησα πριν από λίγο είναι μια λεπτή και διαφανής γραμμή, είδα επίσης ένα λέπι από το σημείο του πρηξίματος στον βυθό. Πριν από λίγο πάλι το είδα νε ξύνεται στο χαλίκι, αλλά από την άλλη πλευρά του πρηξίματος. Μάλλον το πρήξιμο εξελίσσεται αρκετά γρήγορα. HELP!!!
Μετρήσεις τώρα: Θερμοκρασία 25 - PH 7,2 - KH 6 - GH 8 - NH3/4 0, NO2 0 - NO3 50.
Στήσιμο ενυδρείου http://studio.aaquaria.com/board/vie...123&highlight=

Φωτογραφίες τώρα:
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-04, 18:03
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Μονόμπαντα dropsy δεν νομίζω να γίνεται ,ζημία από το πολύ φαγητό και για την ακρίβεια αφυδατωμένη τροφή που διογκώθηκε στο στομάχι του.
Ανέβασε λίγο την θερμοκρασία 27C και κάνε μια καλή νηστεία ,ελάττωμα θα του αφήσει παντός.
Τι το ταΐζεις?
Όλα αυτά στην περίπτωση που δεν είναι dropsy
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-04, 18:22
Το avatar του χρήστη ThDam
ThDam Ο χρήστης ThDam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Αθήνα-Αργυρούπολη
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Ταϊζω Tetrafin flakes για χρυσόψαρα και κάθε τόσο ρίχνω μισή ταμπλέτα σπιρουλίνα σπασμένη σε κομάτια για τον pleco όταν σβήνουν τα φώτα. Παρ' όλο που προσέχω να την ρίχνω μέσα στην σπηλιά του pleco, υπάρχει πιθανότητα να έχει φάει και σπιρουλίνα. Τελευταία φορά που έριξα, ήταν πριν από 2μέρες. Flakes ρίχνω 2 φορές την μέρα, μια μέτρια τσιμπιά. Θα του κάνω 2 μέρες νηστεία και βλέπουμε.
Έκανα μια αλλαγή νερού 50%, έριξα και το ανάλογο αλάτι και ανεβάζω και την θερμοκρασία.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-04, 20:22
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Έκανες ότι έπρεπε μόνο την νηστεία κάνε την μια εβδομάδα .
Κανονικά θα έκανα μια θεραπεία για εσωτερικές βακτιριδιακες μολύνσεις αλλά επειδή δεν τα πάω καλά με τις αρρώστιες περίμενα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη πριν κανείς κάτι.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-04, 23:15
Το avatar του χρήστη daukalion
daukalion Ο χρήστης daukalion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2004
Περιοχή: Malawi
Μηνύματα: 43
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην daukalion
Προεπιλογή

Σίγουρα είναι dropsy ... σε συνδειασμό με άλλη ασθένια ίσως. Κόψε τη μάσα αμέσως και μπες στο MCH, θα βρείς άρθο για τις ασθένειες των ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-04, 23:36
Το avatar του χρήστη ThDam
ThDam Ο χρήστης ThDam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Αθήνα-Αργυρούπολη
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά. Έκοψα την μάσα. Μήπως να το απομονώσω σε ένα 12λιτρο με φιλτράκι που έχω μέσα 2 platys; Αφού τα βγάλω φυσικά. Σκέφτομαι πως θα του πέσει μικρό.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-04, 01:40
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

χμμμ για να αντιμετωπίσεις την δυσκοιλιότητα μπορείς να του δώσεις μια διαιτα με αρακα που δρα σαν καθαρτικο στα χρυσοψάρα . Αλλώστε την χρειαζονται την πρασιναδα στην διατα τους... (εγω οτι λεμνα μαζευω απ οτα αλλα ενυδρεια τους την ρίχνω)
Για το πριξημο...
χμμμμ
Εις ατόπον απαγωγήν....
βγαλε τον "μπουλη" έξω προσεκτικα και ακουμπησε τον σε μια πετσετα μπανιου (βρεγμενη με νερο του ενυδρειου)...στο πλαι του. Προσεχε τα πτερυγια του. να ακουμπησουν σώστα και όχι αναποδα (προς το κεφαλι)

Καλυψε τον με την υπολοιπη πετσετα αφηνοντας μονο της περιοχη που εχει το προβλημα καλυμενη. Φροντισε να τον κρατας απαλα αλλα σταθερα κατω γιατι δεν θα του αρεσει αυτο που θα κανεις,.,. η συμβια αν δεν τσιριζει και σιχαινεται θα είναι μεγαλη βοήθεια.
Μην αγχωνεστε το ψαρι αντεχει έξω απο το νερο μεσα στην πετσετα (αρκει να είνια πολυ μουλασμενη ) περι τα 5 λεπτα ανετααααα (περισσότερο αν το ναρκώσεις με καποιο τρόπο) . Βεβαια α η συμβια με ένα κανατακι του ριχνει ελαφρια νερο πανω στην πετσετα που θα σκεπαζει το κεφαλι θα βοηθήσει.


Καλο είνια να έχεις ετοιμο Betantine σε αλιφη (oitment) και αρκετες μπατονετες

Κοιτα στην πρησμενη περιοχη μηπως και έχει κανενα παρασιτο στο βρανχιο. (με μια μπατονετα βρεγμενη σηκώνεις ελαφρια το καλυμα των βρανχιων και κοιτας...). Εαν έχει μας το γραφεις εδω για να σου πουμε τι θα κανεις..
Τα υγιη βραχνια έχουν κοκκινο σκουρο "Υγιες" χρωμα και μοιαζουν με κτενακια.

Εαν όλα είνια ενταξει εκει πολυ απαλα με το δακτυλο σου πιεσε τον ογκο. Εαν το νοιοσεις ελαφρια μαλακο σαν να έχει υγρο μεσα , τότε μαλλον αυτο συμβαινει και ισως θα πρεπει να πας με χρο το φαρμακειο και να παρεις epson salts (Magnesium Sulfate MgSO4 ) το οποιο δυαλιμενο στο νερο του θα βοηθήσει να το αποβαλει (το υγρο) . εαν το νοιοσεις ελαφρα σκληρο παει να πει ότι πιανεις μυη και μαλλον έχουν πρηστει τα εντερα του (αρακας)

Παντως η διαιτα , η αντιβιωση , η υψηλη θερμοκρασια και ο πολυς αερισμος βοηθάνε.

Πριν τον επιστρεψεις στο ενυδρειο του απλωσε με μια μπατονετα ενα ελαφρυ στρωμα βεταντινε στο σημειο που του έφυγαν τα λεπια... και λιγο γυρω γυρω . Προσεξε να μην το βγαλεις οταν θα τον βαζεις παλι μεσα. Επανελαβε την επομενη μερα



Αντε και αν πανε ολα καλα και ζει το σαββατο (που στο ευχομαι ολοψυχα) να σου φερουμε και κανενα βλιβλιο στο μητινκ να διαβασεις περι τουτου..

Μπορεις να θες να κοιταξεις και αυτα :

http://www.goldfishinfo.com/ailment1.htm#dropsy

http://www.google.com/search?hl=en&q...seases&spell=1

http://www.kokosgoldfish.com/disease.html
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-11-04, 02:08
Το avatar του χρήστη ThDam
ThDam Ο χρήστης ThDam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Αθήνα-Αργυρούπολη
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Συγνώμη που καθυστέρησα να σας ενημερώσω, αλλά δυστυχώς λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων μόλις που βρήκα χρόνο για να κοιτάξω λίγο το ψάρι. Με την νηστεία ο μπούλης δεν χειροτέρεψε, αλλά και δεν καλυτέρεψε μέχρι στιγμής. Χθές, μετά από συμβουλή γνωστού ξεκίνησα θεραπεία με Furan 2 της AP.
Σήμερα το βράδυ είδα το post σου ahar και έκανα αυτά που είπες.
Τα βράγχια είναι καθαρά, μου φαίνονται απολύτως εντάξει. Το πρήξιμο είναι όπως είπες, ελαφρά μαλακό σαν να έχει υγρό μέσα. Έχει φύγει μόνο ένα λέπι εκεί που είναι και η κορυφή του όγκου και το σημείο αυτό έχει ένα σκούρο κόκκινοκαφέ χρώμα. Του έβαλα bentadin με μια μπατονέτα και το ξανάβαλα μέσα στο ενυδρείο. Σε χάιδεμα που του έκανα με τα δάχτυλα κατά μήκος του σώματος, μόνο τα λέπια στο σημείο του πρηξίματος έχουν βγεί προς τα έξω. Η συμπεριφορά του παραμένει η ίδια, κατά διαστήματα μένει στο βυθό του ενυδρείου χωρίς να ακουμπά σε αυτόν και τον άλλο χρόνο κολυμπά και σκάβει κανονικά. Επειδή δεν ξέρω πως να φτιάξω τον αρακά (μέχρι να ψάξω τα post για να βρω κάτι) του έβαλα μερικά κομάτια limnophilla sessiliflora από το μικράκι ενυδρείο, που ξέρω ότι την τσακίζει. Παραμένει πολύ ορεξάτο γιατί όταν πλησιάζω το ενυδρείο αρχίζει τα παιχνίδια περιμένοντας να ρίξω τροφή. Όταν βλέπει ότι δεν γίνεται αυτό ξεκινάει το σκάψιμο. Αύριο θα πάω να πάρω και epsom salts.
Ελπίζω να τα πάει καλά.

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-04, 01:14
Το avatar του χρήστη ThDam
ThDam Ο χρήστης ThDam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Αθήνα-Αργυρούπολη
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Νεώτερα από το μέτωπο.
Χτες, Δευτέρα, ο μπούλης ήταν όλη την μέρα στον πάτο του ενυδρείου και φαινόταν έτοιμος για τον ψαροπαράδεισο. Το βράδυ έριξα την 4η και τελευταία δόση του Furan και είπα στην συμβία να ετοιμάζει τα κόλυβα. Σήμερα έγινε το θαύμα. Ο μπούλης μια χαρά, να αλωνίζει το ενυδρείο άν και λίγο ράθυμος και το πρήξιμο σχεδόν εξαφανισμένο. Η χαρά μας δεν περιγράφεται. Τώρα τι έγινε δεν ξέρω, η δίαιτα, τα άλατα, το Furan ή ο συνδυασμός όλων; (Πολλά ευχαριστώ Αλέξανδρε για την βοήθειά σου)
Πεοέκυψε όμως και άλλο πρόβλημα. Το Σάβατο βράδυ είδα από την άλλη πλευρά του ψαριου και κάτω από το ραχιαίο πτερύγιο, ένα ογκίδιο σαν σπυρί, το οποίο μεγάλωνε. Είπα ότι είναι εξέλιξη του αρχικού πρηξίματος και απλά το παρακολουθούσα. Σήμερα με την καλυτέρευση του ψαριού, κοίταξα καλύτερα το σπυρί αυτό και είδα κάτι σκούρο, σαν αιμάτωμα κάτω από τα λέπια. Αυτό εξελίχθηκε και άνοιξε το δέρμα στην άκρη του αιματώματος σε μήκος 3mm περίπου, από όπου έβγαινε πολύ αργά κάτι άσπρο, σαν πύο, το οποίο διαλυόταν στο νερό του ενυδρείου. Δεν φαίνεται να ενοχλεί το ψάρι, το οποίο συμπεριφέρεται κανονκά.
Τι μπορεί να είναι; Σαν αρχάριος, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω, καποιο βακτήριο/παράσιτο που ξέσπασε εξ' αιτίας του Furan; Κάποιο παράσιτο που θέλει αντιμετώπιση; Προμηθέύτικα καλού-κακού General Cure της AP, αλλά σκέφτομαι αν είναι πρέπον να κάνω τέτοια θεραπεία αμέσως τώρα.
Στο ψάξιμο που έκανα στο Forum και στο Internet δεν βρήκα κάτι που να μοιάζει με αυτό. Χρειάζομαι την εμπειρία σας.
Φωτογραφίες παρακάτω.

Παρεπιμπτόντως είχα γεννητούρια από το platy. Δεν κατάλαβα τίποτα βέββαια εκτός από το φούσκωμα της κοιλιάς της θηλυκής. Παρακολουθώντας για αρκετή ώρα το ενυδρείο είδα κάποια στιγμήένα νεογέννητο να βγαίνει για λίγο έξω από ένα πυθαράκι που έχω στερεώσει κάτι anubias.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-04, 01:27
Το avatar του χρήστη ThDam
ThDam Ο χρήστης ThDam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Αθήνα-Αργυρούπολη
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Ο μπούλης είναι μια χαρά. Μετά την πρώτη δόση General Cure εξαφανίστηκαν τα πάντα. Όλα δείχνουν κανονικά στο ενυδρείο. Ευτυχώς δεν υπήρξε καμία απώλεια, συνεχίζω την δίαιτα αλλά το ευτυχέστερο είναι ότι δεν φάγαμε κόλυβα.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-11-04, 02:36
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThDam
Επειδή δεν ξέρω πως να φτιάξω τον αρακά (μέχρι να ψάξω τα post για να βρω κάτι) του έβαλα μερικά κομάτια limnophilla sessiliflora από το μικράκι ενυδρείο, που ξέρω ότι την τσακίζει. Παραμένει πολύ ορεξάτο γιατί όταν πλησιάζω το ενυδρείο αρχίζει τα παιχνίδια περιμένοντας να ρίξω τροφή.
Για συνταγές μπορείς να δέις αυτο το search απο τον γκουγκλα http://www.google.com/search?q=goldf...utf-8&oe=utf-8

Ειδικα το 1ο σιτε που βγανει (http://www.geocities.com/Tokyo/4468/recipes.html) είναι πολύ καλο.

Τωρα μια συνταγη που έχω προσαρμόσει έγω είνια η εξής.
1/2 φλυτζάνι (κουπα του καφε) αρακα κατεψυγμενό
1/3 -//- σπανακι κατεψ.
1/3 -//- γαριδες αποφλοιομενες κατεψ.
1/4 -//- τονος αλ νατουραλ (με νερο και οχι λαδι) ξεπλυμενος (στο σουρωτηρι )
1 φακελακι ζελατινη ζαχαροπλασστικης διαφανης
2 καψουλες πολυβιταμινη (προσωπικα έχω Centrum )
Βαζω τα υλικα να βράσουν σε ενα μπρικι καθε ενα ξεχωριστα (τα πρασινα κα ιτις γαριδες) και τα προσθετω στο μπλεντερ (ενα μικρο μουλινεξ που έχω μονο γιατα ψαρια μου) μαζι με τον τόνο.
Προσθερω τόσο νερο (απο το βρασιμό των γαριδων) όσο να μπορέι να δουλευει το μπλεντερ ανετα
προσθετω το περιεχόμενο των πολυβιταμίνών.
χτύπαω καλααααααα
μεχρι να γίνει ενας ενιαίος πρασίνος πολτος

στο μεταξυ βραζώ σε λιγο νερο την ζελατινη σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστη.

σε ένα μπωλ προσθέτω την ζελατινη και τον πολτο και ανακατεω καλα....

το ριχνω σε ένα ρηχο ταψι και το αφήνω να κρυώσει. Μολις γίνει αυτο χαρασω σε τετραγωνα με την πισω πλευρα ενος μαχαιριου την επιφανεια ώστε μετα να σπαει ευκολα και το κοβω σε κομματια που θα μπουν σε σακουλάκια "ζιπ λοκ" (προσωπικα έχω ζιπ λοκ 10Χ 15 έκ. ) και τα χώνω στην καταψυξη..,

Οταν παγώσουν και θελω να τα ταϊσω απλα ανοιγω 1 απο τα σακουλακια και σπαω ενα χαραγμενο κομματι ή περισσότερα αναλογα με τα ψαρια..
αυτο το ρίχνω στο ενυδρειο .

Πολλές φορες το αφηνω να ξεπαγώσει κιολας ή το κοβω με ενα μαχαιρι σε ποιο ψηλα κομματια ετισ ώστε να μην "κατσει" παγωμενο στο λαιμο κανενος ψαριου ή/και να προλαβουν και τα υπολοιπα να φανε και όχι μονο ο "Κοναν" (ο δικος μου "Μπούλης"

Ελπίζωνα βοήθησα.
Οτι απορείες έχει πές τις....


Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-11-04, 02:58
Το avatar του χρήστη ThDam
ThDam Ο χρήστης ThDam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Αθήνα-Αργυρούπολη
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Απόλυτα κατανοητό, θα το φτιάξω αύριο.
Επίσης θέλω να σας ευχαριστήσω όλους όσους βοηθήσατε στην αντιμετώπιση του προβλήματος. Κλείνει 5 χρόνια ο μπούλης στην οικογένεια και δεν θέλαμε να τον χάσουμε.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-11-04, 03:03
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

αυριο (ή μαλλον σημερα 15/11/04 ) θα ειμια τόσο εγω όσο και καμποσα ακομη μελη στην εκθεση στο εκεπ απο τις 6 το απογευμα και μετα..
Γιατι δεν περνας απο εκει να τα συζητήσουμε ποιο αναλυτικα;;;

θα είμαι διπλα στο ενυδρειο με το "ΟΧΙ παιδι μου ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΜΟ!"




Αλέξανδρός
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-11-04, 01:39
Το avatar του χρήστη ThDam
ThDam Ο χρήστης ThDam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Αθήνα-Αργυρούπολη
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Χίλια συγνώμη Αλέξανδρε αλλά με αυτή τη κολοδουλειά έχει εξαφανιστεί η προσωπική ζωή. Είχα σκοπό να περάσω σήμερα αλλά
Έχω χάσει και δύο συναντήσεις του συλλόγου, που ήθελα πολύ να έρθω.
Θα τα πούμε στην συνάντηση του Δεκεμβρίου, θα έχω άδεια και δεν την χάνω με τίποτα.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06236 seconds with 14 queries