Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-08, 13:05
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή αγριοπαπιες

εδω και μια δεκαετια εχω πρασινοκεφαλες mallard αγριοπαπιες φετος απεκτησα kai ενα ζευγαρι mandarins και ενα ζευγαρι carolinas .αν καποιος εχει παρομοιο χομπι ας επικοινωνησει μαζι μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-08, 13:08
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ελπίζουμε (με τον πατέρα μου) του χρόνου να μπούμε κι εμείς στο χόμπυ.
Ανάμεσα στα σχέδιά μας είναι και μια λίμνη με πάπιες και σχεδιάζει να την κάνει όπως την δική σου, πάνω από την επιφάνεια του εδάφους!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-08, 13:28
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή απαντηση

αν χρειαστειτε οποιεσδηποτε πληροφορειες μη διστασετε να ρωτησετε . οι υπερυψωμενες λιμνες ειναι παρα πολυ βολικες στο αδειασμα μη ξεχνατε ομως οτι η κλιση για να μπαινουνε οι παπιες στη λιμνη δεν πρεπει να ξεπερνα τισ 45 μοιρες οποτε το μηκος της ραμπας για την προσβαση θα ειναι αρκετα μεγαλο. οι παπιες δεν ειναι πολυ καλες στο σκαρφαλωμα αλα παρα πολυ καλες στο να πετανε. αν διαλεξετε να παρετε ημερες (ασπρες μεγαλες) παπιες δεν θα εχετε το προβλημα να πετανε. οι αγριοπαπιες ομως αν και πολυ μικροτερες (λιγο μεγαλυτερες απο ενα μεγαλο περιστερι) εχουν υπεροχα μεταλικα γαλαζια πρασινα μοβ και χρυσα χρωματα (μονο οι αρσενικες) αναλογα με το ειδος. το χειμωνα ομως γιατι το καλόκαιρι ριχνουν τα χρωματιστα φτερα και γινονται καφε πιτσιλωτο ιδιες με τις συντροφους τους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-07-08, 17:24
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ξέρω τα χρώματά τους, έχω δει αρκετές σε διάφορες λιμνούλες και ποτάμια, κι έχουν και μερικοί σε γούρνες (θεοβρώμικες δυστυχώς) στις αυλές τους.
Την ράτσα θα την διαλέξει ο πατέρας μου αλλά μάλλον θα διαλέξει αυτές που δεν πετάνε για να μην πηγαίνουν στον λαχανόκηπο.

Αυτό που λες για την κλήση δεν το ήξερα, και δεν ξέρω αν το γνωρίζει ο πατέρας μου. Το μόνο που λέει συνέχεια είναι πως θα είναι καθαρό το νερό, και σκέφτηκε να είναι η λίμνη πάνω από την επιφάνεια του εδάφους για εύκολο άδειασμα, όπως την έκανες κι εσύ.

Είχες πει ότι χρησημοποιείς το νερό για τον κήπο. Έχω μια απορία: η φρέσκια κουτσουλιά που διαλύεται στο νερό, δεν είναι καυστική για τα φυτά; Εγώ φαντάζομαι το νερό αυτό σαν .... καυστικό οξύ!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-07-08, 17:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι μανδαρινοι ειναι απο τα αγαπημενα μου υδροβια πουλια πανεμορφα....ομως δε ξερω τι μπορεις να κανεις στο θεμα αναπαραγωγη μιας και φωλιαζουν σε δεντρα και οχι οπως οι αλλες παπιες...
αγριοπαπιες ειχαμε ..και μαλιστα οι περισσοτεροι θα τις εχετε δει...οι παπιες μας ηταν οι σταρ των καναλιων οταν απο τις πλημμυρες των προηγουμενων ετων ειχε πλημμυρησει ο ποταμος Εβρος...τις αφησαμε ελευθερες και αυτες φωλιασαν στις παρυφες της Εγνατιας οδου οπου εφτανε η σταθμη του νερου...οι περαστικοι τις ταιζαν και στα ρεπορταζ ηταν οι μασκωτ της δυσαρεστης ειδησεις...
ειναι πολυ ευκολες στην αναπαραγωγη...
και τα νεογεννητα παπακια ειναι ολα τα λεφτα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-07-08, 18:34
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τα δέντρα είναι πολύ μικρά ακόμα, μόλις 2-3 ετών. Εκτός αν βολεύονται στ' αμπέλια
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-07-08, 18:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ενδιαφερεσαι για μανδαρινους λουσυ και σε ανησυχουν τα δεντρα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-07-08, 18:43
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Δεν νομίζω να θέλω να βλέπω την πάπια πάνω στην ροδακινιά ή στην δαμασκινιά!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-08-08, 01:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οι παπιες του γενους Aix οπως η Μανδαρινοπαπια και η Καρολινα ,ειναι ευκολο να αναπαραχθουν στην αιχμαλωσια σε ενα υπερυψωμενο ξυλινο κουτι/φωλια διπλα στην οχθη στην οποια θα σκαρφαλωνουν απο μια ραμπα.Πρεπει ομως να ψαλιδιζονται τα κωπηλατικα φτερα τους καθε χρονο για να μην αποδρασουν.Αλλιως η λιμνη θα πρεπει να κλειστει απο παντου με συρμα.
Εγω εχω στην Σαμο στο αγροκτημα μια λιμνουλα οπου κατα καιρους ειχα διαφορα ειδη ,ημερα και αγρια. Τωρα εχω ενα θηλυκο Σφυριχταρι το οποιο εχει συμπληρωσει 12 χρονια ζωης!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  anas penelope.jpg
Εμφανίσεις:  748
Μέγεθος:  118,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-08-08, 11:48
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

ολος ο χωρος που βρισκονται οι παπιες πρεπει να ειναι κλειστος απο παντου.εκανα μια κατασκευη 60 περιπου τετραγωνικων τα πλαγια εχουν χοντρη δυνατη σιτα στα 3 μ υψος και δευτρη ψιλη κοτετσοσιτα, στη σκεπη εχω βαλει μονο ψιλη κοτετσοσιτα. οι μανταρινοι και οι καρολινες κανονικα πετανε αλα στα πουλια που πηρα η μια φτερουγα απο καθε παπια ειναι κομενη στην ακρη (το κοκαλο) οι παπιοι αντιθετα δεν εχουν τα φτερα τους κομενα. πραγματι οι παπιες αυτες γενανε σε κουφαλες δεντρων οποτε ξυλινες φωλιες με ραμπα ειναι απαραιτητες. οι πρασινοκεφαλες (τις αφηνω ελευθερες στον κηπο οταν ειμαι εκει)εχουν ολες εκτος απο τον παπιο γενηθει στο σπιτι μου οποτε αν και πολλες φορες εχουν πεταξει πανω απο το σπιτι για να βρουν τις υπολοιπες στην πισω αυλη (περιπου 10--15 μετρα υψος )ποτε δεν πετανε περα απο την περιφραξη που ειναι 2 μετρα σαν να υπαρχει ενα αορατο εμποδιο που τισ σταματαει στα ορια του κηπου.οι πρασινοκεφαλες ειναι πιο ευκολες στο κλωσιμα γιατι γενανε στο εδαφος.τους εχω κατασκευασει ατομικες φωλιες σαν μικρους ξυλοφουρνους απο τσιμεντο οι οποιες ειναι κολημενες στο εξω τησ σιτας και στις οποιες εβαλα βιδωτα ανοιγματα για να ελεγχω τα αβγα απο εξω χωρις να μπαινω εκει που τις εχω. οι πρασινοκεφαλες κανου περιπου 10 με 15 παπακια η καθεμια καθε χρονο. μια παπια που εχω καθεται ξανα κλωσσα μολις μεγαλωνουν τα παιδια της οποτε αυτη βγαζει 20 με 30 παπακια καθε χρονο.
-------------------------
πραγματι το νερο δεν κανει για μικρα μονοετη η ευαισθητα φυτα. ολα ομως τα δεντρα και οι ανθεκτικοι θαμνοι μετα τον 3 με 4 χρονο ζωης τους εχουν τις ριζες τους αρκετα βαθια ωστε να μην επιρεαζονται αντιθετα εχω παρατηρησει οτι μεγαλωνουν με ταχυτατους ρυθμους .λειτουργει σαν υγρο λιπασμα το νερο αυτο. τα περισοτερα δεντρα που εχω ειναι πανω απο 20 ετια οποτε ..
-------------------------
ετων ηθελα να πω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη σταυρος γ : 01-08-08 στις 11:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-08-08, 12:30
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από σταυρος γ Εμφάνιση μηνυμάτων
...........
πραγματι το νερο δεν κανει για μικρα μονοετη η ευαισθητα φυτα. ολα ομως τα δεντρα και οι ανθεκτικοι θαμνοι μετα τον 3 με 4 χρονο ζωης τους εχουν τις ριζες τους αρκετα βαθια ωστε να μην επιρεαζονται αντιθετα εχω παρατηρησει οτι μεγαλωνουν με ταχυτατους ρυθμους .λειτουργει σαν υγρο λιπασμα το νερο αυτο. τα περισοτερα δεντρα που εχω ειναι πανω απο 20 ετια οποτε ..
-------------------------
ετων ηθελα να πω
Οπότε του χρόνου αν γίνει η λιμνούλα, θα έχουμε δωρεάν λίπασμα για τα δέντρα, και μάλιστα καλής ποιότητας!

Raven το σφυριχτάρι είναι γλύκα!!!
Δεν έχουν πρόβλημα οι πάπιες που πετάνε, αν τους κόψουμε τα φτερά και δεν μπορούν να πετάξουν;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-08-08, 13:05
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

φυσικα και εχουνε προβλημα.πιστευω οτι ειναι τραγικο να κοψει καποιος τη φτερουγα απο ενα πουλι. ποτε δεν εκοψα ουτε φτερα ουτε φτερουγες απο τα πουλια που εχω καλυτερα να πετανε και αν υπαρχει κινδυνος να φυγουν παρα να τα σακατεψω. απο τα 4 πουλια που πηρα φετος τα θηλυκα εχουν δακτυλιδι στα ποδια και κομενες τις φτερουγες στην ακρη εμαθα οτι αυτο το κανουν καποια εκτροφεια του εξωτερικου γιατι ο νομος στις χωρες τους το επιβαλει για νε μην ξεφυγουν και πολαπλασιαστουν στη νφυση.τα ειχε καποιος σε ενα εκτροφειο για αγριογουρουνα. ζοθσαν σε αθλιες συνθηκες δεν ειχαν ουτε νερο να κανουν μπανιο και τα φτερα τους ηταν χαλια .απο τοτε που τα πηρα δεν ξεκολανε απο τη λιμνουλα και εχουν παρει λιγο βαρος και φαινονται ευτυχισμενα. ευτυχος δεν μαλωνουν ουτε μεταξυ τουσ ουτε μετις δικες μου. αν παρεις μην τους κοψεις τα φτερα τετοια ζωα δεν ειναι σα το σκυλο και την γατα πχ πολυ δυσκολα θα σε αφησουν να τα πλησιασεις πανω απο 2--3 μετρα . ολη η μαγεια και η ομορφια που εχουν αυτα τα ζωα ειναι να τα βλεπεις να φερονται και να κινουνται οπωσ θα εκαναν αν βρισκοντουσαν στη φυση. με στεναχωρει οτι τα αρσενικα θα πετανε στα κλαδια και τα θηλυκα θα τα κοιτανε απο κατω φωναζοντας τα. κανονικα δεν θα επαιρνα πουλια με τις φτερουγες κομενες αλα τα λυπηθηκα τοσο εκει που βρισκοντουσαν κλεισμενα που δεν γινοταν να τα αφησω εκει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-08-08, 13:47
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Μάλλον θα πάρουμε πουλιά που δεν πετάνε.

Καλά έκανες και πήρες τα ταλαίπωρα, τώρα ζούνε καλά, έστω κι ακροτηριασμένα!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-08-08, 15:38
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Για ρίξε μια ματιά και στις δικές μας.
Τώρα τι ακριβώς είναι θα σε γελάσω, ο μπαμπάς αχολείται.
Αλλά νομίζω δεν είναι καν πάπιες αλλά χήνες. Πάντως σαν ζώα έχουν τρομερό ενδιαφέρον, αναπαραγάγονται κάνουν φιλίες, έχθρες, συμμορίες.
Πάντως εγώ όποτε πάω και πλησιάζω, μόνο μπουνιές δεν μου ρίχνουνε.....
Αξιαγάπητα......
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2207.jpg
Εμφανίσεις:  1618
Μέγεθος:  94,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2206.jpg
Εμφανίσεις:  1019
Μέγεθος:  86,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2203.jpg
Εμφανίσεις:  844
Μέγεθος:  91,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-08-08, 07:43
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Χήνες!!! Εμείς είπαμε θα πάρουμε οπωσδήποτε έστω κι ένα ζευγάρι, γιατί είναι ο καλύτερος συναγερμός!!! Με το παραμικρό γκαρίζουν σαν γαΐδάρες
Όντως αξιολάτρευτα πλάσματα, το μυαλό τους είναι όλο πως θα σε τσιμπίσουν
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-08-08, 14:22
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Ναι! χαχα.
Λούσυ, όταν με το καλό το αποφασίσεις πες μου και αν σ'αρέσει κάποιο είδος (είναι 3 διαφορετικά νομίζω) σου στέλνουμε χηνάκια. Αυτά συνέχεια γεννάνε αφού ο μπαμπάς τα καλοταίζει. Γιάννενα βρίσκονται.
Και κάτι άλλο, δεν ξέρω γιατί αλλά δεν πετάνε τα συγκεκριμένα. Δεν έχουν κομμένα φτερά, ίσα ίσα, αλλά πάντως δεν φεύγουν.
Και φυλακες τρομεροί, σου λέω ούτε γάτα, ούτε φίδι, ούτε το σκυλί το θηρίο (Καυκάσου) δεν σιμώνει...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-08-08, 14:24
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Αλεξάνδρα, θα το θυμάμαι!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-08-08, 06:22
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή σιγουρα χηνες

αυτα ειναι σιγουρα χηνες. πολυ ομορφες και εξυπνες αλα γινονται τεραστιες και απο φωνη μη τα συζητας... τρελη φασαρια! παντως ειναι πολυ καλος συναγερμος και αν αρχισουν να φωναζουν δυσκολο να μη ξυπνησεις. το θεμα ειναι οτι φωναζουν οταν θεωρουν αυτες οτι απειλουνται και οχι μονο οταν υπαρχει πραγματικη απειλη και αυτο συμβαινει παρα πολυ συχνα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-11-08, 08:17
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

Πανεμορφες οι χηνες!!!!!!! Ειχα οταν ημουν 15-16 χρονων 1 ζευγαρι μια λευκη και μια γκρι. Δεν ειχα ποτε μωρα βεβαια.
Ειχα και γαλοπουλες και κοτες :Ρ γενικα ειχα/εχω τρελα με τα ζωα... Απλα πλεων δεν εχω τον χρονο για παραπανω ασχολιες περαν των βασικων με τα ενυδρεια μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-11-08, 10:34
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

πανεμορφα ειναι .........να κανω μια ερωτηση .....οι αγριοπαπιες δεν πετανε αρκετα καλα ωστε να μπορεις να διατηρεις σε λιμνη καποιο αριθμο....???
διαβασα πιο πανω για ψαλιδισμα φτερων ισχυει???
παλι δεν μπορουν να φυγουν...??

αν εχεις μια λιμνη με συρμα γυρω γυρω χανεις καθε ομορφια του φυσικου της τοπιου....πολλες αποριες εεε
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-11-08, 11:35
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

Οπως και αν εχεις παπιες "ακρωτιριασμενες" χανεις καθε ομορφια δικια τους
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-11-08, 14:59
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Κοιτάξτε,
οι δικές μας οι χήνες είναι κοπάδι με λίμνη, σπιτάκι, καθε μέρα φρέσκο φαγητό. Δεν έχουν κομμένα φτερά και δεν υπάρχει σύρμα πουθενά.
Πετάνε, πάνε απο την μια άκρη στην άλλη, πάνε και καμιά βόλτα αλλά ποτέ δεν φέυγουν!
Ο μπαμπάς λέει ότι όσο είναι ευχαριστημένες δεν προκείται να φύγουν ποτε, δεν είναι χαζές.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-11-08, 15:10
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

Εγω τωρα που το θυμηθηκα ειχα φραγκοκοτες (μιλαμε οταν αρχιζαν να κραζουν... τι χηνες λετε... σηκωναν 2 οικοδομικα τετραγωνα στο ποδι) ειχα 5-6 , εναν αρσενικο και 5 κοριτσοπουλα, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πεταγανε φευγανε απο το κτημα και πηγαιναν στο βουνο και βοσκαγανε ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ κατα το μεσημερι την κοπαναγαν και μετα απο κανα δυο ωρες τσουπ γυριζαν παλι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07622 seconds with 15 queries