Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-08, 00:16
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή Καλωσήρθα!

Ήρθε η ώρα που το όνειρο γίνεται πραγματικότητα!

Με τα ενυδρεία καταπιανόμουν απο μικρή, και εδώ και ένα χρόνο τρέχω με επιτυχία ένα μικρό φυτεμένο με ψαράκια που αγαπάω πολύ και φυτά που πάνε απο το καλό στο καλύτερο.

Απο δω και πέρα όμως, πάμε ένα βήμα παραπάνω. Το θαλασσινό όπως και να γίνει είναι η απόλυτη πρόκληση (για μένα) και είμαι ενθουσιασμένη που αρχίζω να δημιουργώ αυτό που εδώ και καιρό επιθυμούσα.

Λοιπόν, το κυρίως κομμάτι -tank 120λ, 20kg ΖΒ, αραγωνιτης μπολικος- τα παίρνω έτοιμα, από τον φίλο μας εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27686

Εφ' όσον πάμε (για αρχή τουλάχιστον) σε FO ο εξοπλισμός θα είναι ο εξης
  • 3 κυκλοφορητές (από 2000 με 3000 L/h o καθένας)
  • εξωτερικό φίλτρο Fluval 205 (680L/h)
  • μέσα μακαρόνι, μπλε σφουγγάρι, υαλοβαμβακας, ενεργός ανθρακας fluval και αντιφώσφωρο
  • επίσης, έχω πάρει αλάτι dupla (κάτι τετοιο) με δώρο κάτι γυάλινα πραγματάκια
  • ρεφρακτόμετρο
Πιστέυω ότι έχω λίγο χρόνο ψαξίματος να βρω και ένα καλο skimmer αλλά οχι από την αρχή. (οι αλλαγές θα γίνονται εβδομαδιαία ώσπου να βεβαιωθώ ότι όλα θα είναι όπως πρέπει)

Καλως σας βρήκα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-08, 01:00
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες! Καλο διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-08, 01:31
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Αν δεν έχεις αγοράσει κυκλοφορητές θα σου έλεγα να πας σε 2 επί 2000 λίτρα. Οτιδήποτε παραπάνω θα είναι υπερβολή για το συγκεκριμένο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-08, 01:58
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Λες ε?
Κοιτα τους έχω και τους 3...
Σκέφτομαι να κάνω καμια περιέργη διάταξη βράχου, στυλ μισό αριστερά μισός δεξια, οπότε οι 3 θα με βόλευαν και θεωρητικά τουλαχιστον στο να υπάρχει κυκλοφορία σ' όλα τα δυσκολα σημεία..
Υπάρχει τρόπος να μου το πει το ενυδρείο ότι είναι πολύ η κυκλοφορία?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες! Καλο διαβασμα
Ευχαριστώ!
αλλά την επόμενη φορά μην μου βάζεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AlexandraT : 02-11-08 στις 01:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-08, 07:16
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Καλωσήρθες στα αλάτια
Πάμε λοιπόν!
1. Απο κυκλοφορία θεωρητικά είσαι μια χαρά.Το θέμα είναι να μπορέσεις να τοποθετήσεις έτσι τους κυκλοφορητές ώστε να μην έχεις νεκρές ζώνες. Δύσκολο έργο με 2 κυκλοφορητές "γαϊδούρια". Το ενυδρείο δεν θα σου πεί κάτι.Θα σου πεί ο αραγωνίτης που θα σηκώνεται και οι περιοχές (πάλι πάνω στον αραγωνίτη) που δεν θα είναι καθαρές (στην αντίθετη περίπτωση).
2. Με τόσο βράχο (20 κιλά) πετάς εξ αρχής μακαρόνια , πένες και λοιπά ζυμαρικά Βιολογία μόνο στον βράχο και τον αραγωνίτη!
3. Τι σύστημα θα στήσεις ??Reef ή Fish only?? Παίζει μεγάλο ρόλο το αλάτι!
4. Κάτι γυάλινα πραγματάκια???
5. Skimmer, Skimmer, Skimmer, Skimmer, !!!!

Πάλι Καλωσήρθες!Εύχομαι καλή επιτυχία.Καλό ταξίδι στον μαγικό κόσμο του θαλασσινού
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-08, 17:25
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες ε?
Κοιτα τους έχω και τους 3...
Υπάρχει τρόπος να μου το πει το ενυδρείο ότι είναι πολύ η κυκλοφορία?

Βέβαια και θα στο φωνάξουν, εκτός από τον αραγωνήτη, τα κοράλλια που δεν θα ανοίγουν και τα ψάρια που θα παρασέρνονται από εδώ κι από εκεί. Εντάξει δεν είναι κάτι που δεν διορθώνεται, θα το δεις στη πορεία και τροποποιείς. Για την ώρα και ενώ έχεις μόνο το ζωντανό βράχο βάλτους και τους 3
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-08, 22:55
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

παιδια μισό λεπτό!
Βιολογία ΔΕΝ θέλει το φίλτρο???
Δεν θέλω ΚΑΝ φίλτρο????
(που θα μπει ο ανθρακας + ο αντιφωσφορος?)
Η απλά το χρησιμοποιώ μόνο σαν χημικό?
Όπως μου είπανε πιο έμπειροι το ενυδρείο θα έρθει μετακομίση σπίτι μου οπότε υπάρχει κίνδυνος απο το ανακάτεμα να βγουν απο την αμμο "πραγματα" περιέργα, οπότε ειναι απαραίτητος ο άνθρακας να μαζέψει ότι μεζέψει.

Τώρα, σκιμερ είπα να μην βιαστώ και προχωρώντας με 2 ψαράκια που ήδη θα υπάρχουν οτι δεν θα χρειάζεται.
Κοιταξτε, δεν πάω με την μια σε reef αλλά πιστεύω οτι αν πάνε όλα καλα με το πρώτο βήμα (fo) το επόμενο θα είναι και το στοκάρισμα με κοράλλια. Απλά ότι αγοράζω τώρα το αγοράζω με την προοπτική και του reef.
Στο αλάτι τι διαφορά έχει αυτό?
Εγώ από διάβασμα, είδα ότι άριστες συνθήκες θεωρούνται Sal:1026, 26C, 8,2Ph

Μια ερώτηση διαδικασίας. Φτιάχνω τώρα το πρώτο νερό. Ως αύριο που θα το βάλω η θερμοκρασία λογικά μπορεί να έχει απόκλιση. Διάβασα οτι δεν θερμένουμε ποτέ νερό με αλάτι...
(αλλα μάλλον τις συγκεκριμένες ημέρες δεν θα χρειαστεί τίποτα)

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-08, 07:58
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μισό λεπτό!
Βιολογία ΔΕΝ θέλει το φίλτρο??? Όοοοχι!Σου επαρκεί ο ζωντανός βράχος!
Δεν θέλω ΚΑΝ φίλτρο???? Θές ένα φίλτρο για να το χρησιμοποιείς ώς χημικό μηχανικό!
(που θα μπει ο ανθρακας + ο αντιφωσφορος?)
Η απλά το χρησιμοποιώ μόνο σαν χημικό?
Όπως μου είπανε πιο έμπειροι το ενυδρείο θα έρθει μετακομίση σπίτι μου οπότε υπάρχει κίνδυνος απο το ανακάτεμα να βγουν απο την αμμο "πραγματα" περιέργα, οπότε ειναι απαραίτητος ο άνθρακας να μαζέψει ότι μεζέψει. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε 24/7 ¶νθρακα και αντιφώσφορο

Τώρα, σκιμερ είπα να μην βιαστώ και προχωρώντας με 2 ψαράκια που ήδη θα υπάρχουν οτι δεν θα χρειάζεται.Χρειάζεται σκιμμερ!Αν δεν πάρεις θα πρέπει να κάνεις πολύ συχνές αλλαγές
Κοιταξτε, δεν πάω με την μια σε reef αλλά πιστεύω οτι αν πάνε όλα καλα με το πρώτο βήμα (fo) το επόμενο θα είναι και το στοκάρισμα με κοράλλια. Απλά ότι αγοράζω τώρα το αγοράζω με την προοπτική και του reef.
Στο αλάτι τι διαφορά έχει αυτό? Υπάρχουν αλάτια τα οποία δίνουν αρκετά καλές τιμές σε ΚΗ-CA-MG , στοιχεία που είναι ζωτικά σε ένα reef.
Εγώ από διάβασμα, είδα ότι άριστες συνθήκες θεωρούνται Sal:1026, 26C, 8,2Ph. Μέχρι εδώ σωστά , υπάρχουν όμως και αυτά που γράφω παραπάνω που θα πρέπει να τα μετράς μετά (όταν θα κάνεις reef)

Μια ερώτηση διαδικασίας. Φτιάχνω τώρα το πρώτο νερό. Ως αύριο που θα το βάλω η θερμοκρασία λογικά μπορεί να έχει απόκλιση. Διάβασα οτι δεν θερμένουμε ποτέ νερό με αλάτι... Πρώτη φορά το ακούω αυτό Δεν νομιζω να ισχύει κάτι τέτοιο!
(αλλα μάλλον τις συγκεκριμένες ημέρες δεν θα χρειαστεί τίποτα)

Ευχαριστώ!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-08, 10:19
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Ευχαριστω Κώστα!!!
όλα κατανοητα!

Μια ακόμα ερώτηση διαδικασίας!
Εχω πάρει ένα δοχείο πλαστικό 60λ απο τα Praktiker (για παιχνίδια είναι....)
Αφενός εκεί δεν ήξεραν αν έχει κάποιο κίνδυνο τοξικότητας.
Αφ΄ετέρου, πως αδειάζουμε 60λ σε ενυδρείο από κουβα???

(δεν έχω σαμπ και εννοείτε δεν μπορώ να το σηκώσω, πήρα ένα με ροδάκια)

Καλημέρα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-08, 12:18
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Τα περισσοτερα πλαστικα δοχεια του ΙΚΕΑ ειναι μια χαρα για βοηθητικες δεξαμενες .Μαλλον και το δικο σου.

Το νερο απο το πλαστικο δοχειο στο ενυδρειο , θα το ανεβαζεις με μια αντλια που να μπορει να στελνει νερο στο απαιτουμενο υψος ...πχ eheim compact 1000.

Οσο αφορα τα υπολοιπα :

Η δικη μου αποψη ειναι να ΜΗΝ πειραξεις τα φιλτρα του ενυδρειου που θα προμηθευτεις ...σε καμμια περιπτωση μην καταργησεις το βιολογικο φιλτρο που τωρα εχει ΠΡΙΝ :

1) γινει η μετακομιση του ενυδρειου και δουλεψει στο σπιτι σου για τουλαχιστον ενα μηνα

2) αγορασεις σκιμερ


Θα σου ελεγα να αγορασεις και ενα μπουκαλι seachem stability (βακτηρια) και να ριχνεις σαν να ειχες ενα αστρωτο ενυδρειο.

Μια μετακομιση ενυδρειου (ειδικα αν δεν γινει γρηγορα και προσεκτικα) μπορει να τουμπαρει τη βιολογια και να γινει ο κακος χαμος.

Αφου κανεις τη μετακομιση , βαλε φρεσκο ανθρακα / αντιφωσφωρο και την αλλαγη νερου .. φυσικα και μπορεις να βαλεις θερμαντηρα καθως ετοιμαζεις νεο αλατονερο.

Επισης , με την μετακομιση βγαλε το damsel του προηγουμενου ιδιοκτητη,χαρισε το καπου και βαλε ενα ακομα clown να γινουν ζευγαρακι με αυτον που τωρα ζει εκει
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-11-08, 13:24
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Βασίλη συμφωνώ με όλα που είπες αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει κάνιστρο με βιολογικό υλικό! Η Αλεξάνδρα ,πάλι αν δεν κάνω λάθος , ρωτάει ώστε να ξεκινήσει ένα τέτοιο φίλτρο τώρα! Το ενυδρείο που θα πάρει είναι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27686
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-11-08, 13:42
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!

Κοίτα το παιδί το τρέχει με εξωτερικό που έχει και βιολογία (και χημικό)
Όμως δεν θα πάρω το δικό του φίλτρο, θα βάλω καινούριο.
Η βιολογία όμως του ΖΒ και ΖΑ θα έρθει.
Όποτε με την λογική, θα στρώσει και τα καινούρια υλικά ΑΝ βάλω και στο φίλτρο, αλλίως θα επαρκούν και μόνα τους (σύμφωνα με ότι μου είπαν και τα παιδιά).
Το σκιμερ ειναι αδύνατον να το βάλω τωρα γιατι δεν έχω σαμπ και το καπάκι είναι διπλο (30cm) με τζάμι στην μεση να στηρίζει τον φωτισμό, οπότε είτε θα πρέπει να κοψω πρόχειρα το καπάκι, είτε να πάω χωρις σκιμμερ αλλά με αλλαγες εβδομαδιαιες...

Όσον αφορά τα βακήρια, πήρα ένα αλάτι Dupla Marin και πέτυχα δώρο 5 αμπούλες. Οι 2 εκ των οποίων είναι βακτήρια σε ενεργή μορφή και τροφή βακηριων. Λεω να ρίξω αυτά (δοσολογια 1 αμπούλα για 200λ)

Τι λες?
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-11-08, 14:43
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Για να μην μπερδευομαστε και με κυνηγαει ο φιλος μου ο Κωστας ...

1) αν το ενυδρειο δουλευει τωρα με βιολογικο φιλτρο τεχνητων βιολογικων υλικων , αυτο πρεπει να συνεχισει τη λειτουργια του και μετα τη μετακομιση οπως ειπα παραπανω

2) αν το ενυδρειο στηριζεται μονο σε βραχο και θες να το συνεχισεις ετσι ,βαζοντας και αλλα ψαρακια (σε αυτο το ενυδρειο χωρανε 5-7 μικροσωμα ψαρακια) , πρεπει να βαλεις σκιμερ ...αλλιως , βιολογικο κανιστρο με σιποραξ...θα εχεις νιτρικα (ανεκτο για fish only) αλλα δεν θα εχεις αμμωνια
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-11-08, 14:51
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην μπερδευομαστε και με κυνηγαει ο φιλος μου ο Κωστας ...

1) αν το ενυδρειο δουλευει τωρα με βιολογικο φιλτρο τεχνητων βιολογικων υλικων , αυτο πρεπει να συνεχισει τη λειτουργια του και μετα τη μετακομιση οπως ειπα παραπανω

2) αν το ενυδρειο στηριζεται μονο σε βραχο και θες να το συνεχισεις ετσι ,βαζοντας και αλλα ψαρακια (σε αυτο το ενυδρειο χωρανε 5-7 μικροσωμα ψαρακια) , πρεπει να βαλεις σκιμερ ...αλλιως , βιολογικο κανιστρο με σιποραξ...θα εχεις νιτρικα (ανεκτο για fish only) αλλα δεν θα εχεις αμμωνια
+1
Φίλε στην φιλία μας!!!Εσένα θα κυνηγήσω??
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-11-08, 17:04
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

OK παιδιά!!
Συμφωνώ. Καλύτερα απο άποψη βιολογίας να έχω όσο πιο πολύ μπορώ και όταν πάμε στα κοράλλια βλέπουμε τότε το θέμα των νιτρικών.
Μια λεπτομέρεια.
Επειδή το ενυδρείο θα τρέξει μετα την μετακόμιση με εξωτερικό φίλτρο αλλά με καινούριο (καινούρια υλικα) και όχι του παιδιού, θα ανεβάσει τόση αμμωνία ώστε να μην ανταπεξέλθει ο βράχος ή να του πάρω ΚΑΙ μπολι για τα υλικά του φίλτρου?
Τα ψαράκια είναι αυτά τα 2 που απο ότι λέει έχουν δει τα ματάκια τους πολύ χειρότερες μέρες...

(παρεμπιπτόντως, τα θέλετε? Εγώ μιας και σκοπεύω να βάλω 3-4 θέλω να είναι ακριβώς αυτά που θέλω και όχι αυτά..)

Και ευχαριστώ για την βοήθεια!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06348 seconds with 14 queries