Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-09-08, 13:37
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα mopani μέσα. Νομίζω βοηθάει ε; Θα μεταφέρω την συζήτηση στην κατηγορία μονομάχοι οκ;
Γιατί δεν μου βγήκε το banner βρε παιδιά;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-09-08, 13:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν βαλεις φυτα (που πρεπει) στο ενυδρειο, πρεπει να αφαιρεσεις τον ανθρακα απο το φιλτρο. (κατακρατα ουσιες χρησιμες στα φυτα)
Αντικατεστησε το με το αλλο που ειναι σαν σφουγγαρι ή αν εχει παλιωσει θα λειτουργει σαν βιολογικο μονο χανωντας τις χημικες του δυνατοτητες φιλτραρισματος. (εγω θα το εβγαζα καθως εχω ακουσει οτι τα παλιοτερα φιλτρα ανθρακα οταν περναγε η δραση τους επεστρεφαν τις ουσιες στο νερο, τωρα αν το συγκεκριμενο υλικο ειναι "παλιοτερης τεχνολογιας" ή νεοτερης εν το ξερω)
Δεν νομιζω να χωραει κατι αλλο στο φιλτρο ομως (τυρφη).
Οποτε το απιονισμενο οπως ειπαμε ειναι καλη λυση (για τα λιγα λιτρα) σε συδυασμο με φυλλα catappa και το ξυλα που ειπες (αρκει να εχει ακομα "υλικο" πανω του).
Καποιος εχει βαλει φυλλα αμυγδαλιας (που δεν εχουν σχεση μεν) αλλα εκαναν "δουλεια".
Αλλα αν εχει πεσει τπτ πανω τους (μολυσμενα) θα γινει καταστροφη.
Δεν ξερω απο πρωτο χερι (ακομα ) την δραση της αμυγδαλιας αλλα τα φυλλα Catappa τα εχω βαλει και ειναι σουπερ. (θελουν αντικατασταση καθε 2-3 εβδομαδες)
Οταν εχω νεα για την ανθισμενη αμυγδαλια θα γραψω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-09-08, 13:50
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Έλα στο θέμα ΒΕΤΤΑ να σου απαντήσω επι τούτου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-09-08, 22:49
Guppy Ο χρήστης Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2005
Περιοχή: PAtra
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλεις φυτα (που πρεπει) στο ενυδρειο, πρεπει να αφαιρεσεις τον ανθρακα απο το φιλτρο. (κατακρατα ουσιες χρησιμες στα φυτα)
Αντικατεστησε το με το αλλο που ειναι σαν σφουγγαρι ή αν εχει παλιωσει θα λειτουργει σαν βιολογικο μονο χανωντας τις χημικες του δυνατοτητες φιλτραρισματος. (εγω θα το εβγαζα καθως εχω ακουσει οτι τα παλιοτερα φιλτρα ανθρακα οταν περναγε η δραση τους επεστρεφαν τις ουσιες στο νερο, τωρα αν το συγκεκριμενο υλικο ειναι "παλιοτερης τεχνολογιας" ή νεοτερης εν το ξερω)
Δεν νομιζω να χωραει κατι αλλο στο φιλτρο ομως (τυρφη).
Οποτε το απιονισμενο οπως ειπαμε ειναι καλη λυση (για τα λιγα λιτρα) σε συδυασμο με φυλλα catappa και το ξυλα που ειπες (αρκει να εχει ακομα "υλικο" πανω του).
Καποιος εχει βαλει φυλλα αμυγδαλιας (που δεν εχουν σχεση μεν) αλλα εκαναν "δουλεια".
Αλλα αν εχει πεσει τπτ πανω τους (μολυσμενα) θα γινει καταστροφη.
Δεν ξερω απο πρωτο χερι (ακομα ) την δραση της αμυγδαλιας αλλα τα φυλλα Catappa τα εχω βαλει και ειναι σουπερ. (θελουν αντικατασταση καθε 2-3 εβδομαδες)
Οταν εχω νεα για την ανθισμενη αμυγδαλια θα γραψω.
Τα φύλλα catappa που μπορώ να τα βρώ. Φαντάζομαι ξερά είναι και επιπλέουν στο νερό έτσι? Σκέφτομαι να κάνω το πείραμα με φύλα αμυγδαλιάς, μια και το catappa είναι είδος αμυγδαλιάς της Ινδίας εάν δεν κάνω λάθος, να τα ξεράνω και να τα ρίξω στο ενυδρείο Τα Catappa από ότι λεν καταπολεμούν και τα βακτηρίδια τα μικρόβια και κάπου είχα διαβάσει και τους μύκητες όπως τον fungus.
Βασικά ξέρω και ένα άλλο φυτό που καταπολεμά όλα τα παραπάνω 100% και θα το δοκιμάσω στο ενυδρείο. Εάν έχω αποτέλεσμα και στο PH τότε θα σας πω ποιο είνε.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-09-08, 00:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φύλλα catappa που μπορώ να τα βρώ. Φαντάζομαι ξερά είναι και επιπλέουν στο νερό έτσι? Σκέφτομαι να κάνω το πείραμα με φύλα αμυγδαλιάς, μια και το catappa είναι είδος αμυγδαλιάς της Ινδίας εάν δεν κάνω λάθος, να τα ξεράνω και να τα ρίξω στο ενυδρείο Τα Catappa από ότι λεν καταπολεμούν και τα βακτηρίδια τα μικρόβια και κάπου είχα διαβάσει και τους μύκητες όπως τον fungus.
Βασικά ξέρω και ένα άλλο φυτό που καταπολεμά όλα τα παραπάνω 100% και θα το δοκιμάσω στο ενυδρείο. Εάν έχω αποτέλεσμα και στο PH τότε θα σας πω ποιο είνε.
Οταν βραχουν μαλακωνουν, ρουφανε νερο και βαραινουν, ετσι καθονται στο βυθο
Το δεντρο ειναι αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Terminalia_catappa
http://www.theaquariumwiki.com/Terminalia_catappa

Πιο πανω γραφεται που πωλειται (λινκ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04123 seconds with 14 queries