Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 20-12-02, 12:11
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Λιπασμάτων συνέχεια

Θα ήθελα να συνεχίζαμε την συζήτηση για λιπάσματα αλλά σε περισσότερο πρακτικό παρά θεωρητικό επίπεδο. Τι εννοώ; Σίγουρα, οι ακριβείς αναλογίες μακροστοιχείων και μικροστοιχείων διαφέρουν από ενυδρείο σε ενυδρείο, λόγω φωτισμού, διαφορετικών φυτών, διαφορετικού βιολογικού φόρτου, κλπ. Πολλοί από εμάς όμως τώρα ξεκινάμε τα «πειράματα» οπότε έχουμε πρακτικές απορίες.

Προσπάθησα από το TheKrib και άλλες πηγές στο internet να βρω τις αναλογίες του PMDD (Poor Man’ Dupla Drops). Από ότι καταλαβαίνω, αν κάποιος θέλει να δώσει στα φυτά του κάτι καλύτερο και φτηνότερο από τα λιπάσματα για ενυδρείο της αγοράς, από εκεί ξεκινάει.

Να σημειώσω ότι από χημεία είμαι επιεικώς άσχετος, οπότε και πείρα ένα βιβλίο A-level να θυμηθώ και να μάθω.

Λοιπόν τι ξέρω και ποια είναι τα ζητούμενα:

Τα άρθρα σχετικά με την αναλογία των υλικών αναφέρουν

«mix with water to make a 1/2 liter solution,
· 1 tablespoon chelated trace mix
· 1 tablespoon MgSO4+7H2O
· 2 tablespoons K2SO4
· 1 tablespoon KNO3 (varies, depends on your nitrate)»
Α) Μείγμα ιχνοστοιχείων που βρίσκουμε στην Ελλάδα; Υπάρχει με τις σχετικές αναλογίες που βασίζεται η συνταγή των Conlin and Sears (7% Fe, 1.3% B, 2% Mn, 0.06% Mo, 0.4% Zn, 0.1% Cu, EDTA, DTPA) ή θα πρέπει να εμπλουτίσουμε με κάποιο στοιχείο

Β) τα φαρμακεία έχουν Epsom Salts MgSO4+7H2O (Μαγνησία;; ή θα μου δώσουν κάτι άσχετο

Γ) Θεϊκό Κάλιο K2SO4 και Νιτρικό Κάλιο KNO3 (ή το ΚCl) που βρίσκουμε;

Δ) Μία κουταλιά της σούπας είναι μονάδα όγκου, τα σχετικά γραμμάρια για το κάθε υλικό έχουν να κάνουν με το ειδικό βάρος τους. Από ένα σχετικό site προκύπτουν τα γραμμάρια αλλά οποιαδήποτε άλλη βοήθεια επί των αναλογιών θα βοηθούσε

Ε) Μπορεί χημεία να μην κατέχω, αλλά αφού κατάλαβα ότι οι σχετικές αναλογίες και τα βάρη προκύπτουν από το βάρος των στοιχείων , έφτιαξα ένα εξελάκι, όπου του βάζεις γραμμάρια λιπάσματος που έχεις βάλει στο μίγμα και σου δίνει την τελική αναλογία
Για 16,20γρ MgSO4+7H2O, 36γρ K2SO4 , 16,80γρ KNO3 και 11γρ ιχνοστοιχείων σε 500ml νερό της αναλογίας που αναφέρω παραπάνω μου δίνει:

GRAMS/ SOLUTION GRAMS/ LITRE Ratio to Fe
N 2,33 4,65 3,02
K 22,65 45,30 29,41
S 8,74 17,48 11,35
Mg 1,60 3,20 2,07
Fe 0,77 1,54 1,00
Mn 0,22 0,44 0,29
Zn 0,04 0,09 0,06
Cu 0,01 0,02 0,01
Mo 0,01 0,01 0,01
B 0,14 0,29 0,19


Μπορεί να με τσεκάρει κανείς χημικός της παρέας; Επίσης παρατηρήσεις επί των αναλογίων δεκτές. Γνωρίζω ότι το άζωτο το βάζουμε στο μίγμα μόνο και εφόσον το χρειαζόμαστε.

ΣΤ) Μπορεί κανείς να μάθει σχετικά οικονομικά τι περιέχει το νερό της περιοχής του ώστε να είναι σε πλήρη έλεγχο τι γίνεται? (Μένω Άνοιξη και έχω κοινοτικό νερό)

Thank you
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08065 seconds with 12 queries