Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-12, 14:31
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή γκρίζα ramirezi

γεια σας θέλω να κάνω μια ερώτηση τα ramirezi μου εδώ και 2 ημερες βγάζουν περισσότερο τα μαύρα χρώματα.

για την ακρίβεια είναι λίγο γκρι σαν μπαρουτοκαπνισμένα..

λες και κάθισαν πίσω από εξάτμιση λεωφορείου lol

σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό?

οι τιμές νερού είναι φυσιολογικές πάντα ήταν όσο και να μετράω τα ίδια αποτελέσματα περνώ.

από τα λίγα που ξέρω πιστεύω πως ευθύνεται στο στρές.

έκανα κάτι εργασίες μπροστά στο ενυδρείο άργησα όμως να ρίξω κουβέρτα επάνω για να μην με βλέπουν και ίσως τα κάνανε πάνω τους το ίδιο παρατήρησα και στα κόρη πάντα γκρίζα παρα mpez.

το ίδιο είχα παρατηρήσει και στο κόρη πάντα την προηγουμενη ημερα πριν πεθάνει (πάνε 6 ημερες τώρα)

εδώ τα video

http://www.youtube.com/watch?v=GdgMr...ature=youtu.be


http://www.youtube.com/watch?v=KfUhc...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-12, 16:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στρεσαρισμενα ειναι.
Εχουν και δυνατο φωτισμο και δυσκολευει την κατασταση.
Δεν ξερω και απο τιμες νερου πως παμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-12, 16:13
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την απάντηση ναι μάλλον τα τρόμαξα με τις κινήσεις μου.. όχι όμως ότι κοπάνησα το ενυδρείο.. τελικά είναι πολύ φοβητσιάρικα τα ram.

οι τιμές είναι φυσιολογικές 100% εκεί που δεν γνωρίζω τι παίζει επειδή δεν έχω μετρήσει είναι το βραδυ ποσο αλλάζει το ph.

υπάρχει κάποια κίνηση που πρέπει να κάνω έτσι ώστε να επανέλθουν στα φυσιολογικά? και να αρχίσουν να με εμπιστεύονται περισσότερο?

πχ να κλείσω τα φώτα τελείως?

η να μην πλησιάζω στο ενυδρείο,η να μην τα παρατηρώ για λίγες ημερες?


πάντως δεν κρύβονται εκτός αν τρομάξουν απλά έχουν μαυρίσει τα χρώματα τους..

υπάρχει ενδεχόμενο να υπάρχει ασθένεια στο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-12, 16:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων
.. τελικά είναι πολύ φοβητσιάρικα τα ram.
Δεν νομιζω να ειναι χαρακτηριστικο του ειδους αυτο.
Οσα διατηρησα ηταν ολα μπροστα στο τζαμι και κοιταγαν, οτι κι αν εκανα απεξω.
Ενα θηλυκο ερχονταν μονο του μεσα στο χερι μου αντι για την αποχη, για να το βαλω στο ενυδρειο-γεννηστρα (δεν το συνιστω).

Να το πλησιαζεις το ενυδρειο κανονικα αλλα να μη κανεις αποτομες κινησεις και θορυβους χτυπωντας το πατωμα, το επιπλο τους κλπ

Τα φωτα τωρα δες πως θα συμπεριφερθουν αν τα κλεισεις.
Καποιοι λενε (για ολα τα ψαρια) σβηστα τα φωτα στην αρχη μεχρι να συνηθισουν. Εγω δεν ξερω, δεν εχει χρειαστει να το κανω ποτε.

Αρρωστια δεν μπορει να αποκλειστει ποτε.

Μηπως πεφτει κυνηγι?
.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-12, 19:16
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

κυνηγητό υπάρχει και το βλέπω ιδιαιτερα στην αναζήτηση τροφής η όταν ταΐζω ο αρσενικός θέλει να έχει το πάνω χέρι .. μια φορα τάισα με κλειστή την αντλία για να μην πέφτει σαν χαρτοπόλεμος μέσα. νομίζω πως αυτό βοηθησε λιγάκι.. θα το ξανά προσπαθήσω πάντως..

τέλος έχω κάποιες υποψίες στα πάντα για fin rot. αλλα δεν ξέρω γιατί δεν είναι έντονο. από ένα μονο κόψιμο στο πάνω πτερύγιο δεν μπορώ να καταλάβω απλά το παρατηρώ..
ίσως για αυτό να πέθανε το προηγούμενο είχε κάποια "κοψιματακια" αλλα έφυγε πολύ ξαφνικά.. χωρίς να δώσει πληροφορίες ότι σίγουρα πρόκειται για ασθένεια

επίσης έχει και η θηλύκια στην ουρα ένα εντελώς μικροσκοπικό (πρέπει να πας πολυ κοντά για να το δεις) κενό σαν "δαγκοματακι" αλλα και αυτό δεν μαρτυρά ασθένεια μπορεί να το προκάλεσε ο αρσενικός το σίγουρο με την θηλύκια είναι ότι το κάτω πίσω πτερύγιο είναι λίγο μαδημένο από τον αρσενικό..

ο αρσενικός το ένα κάτω πτερύγιο είναι λίγο πιο κοντό και στην άκρη είναι λίγο μαύρο σαν να μην αναπτύχθηκε σωστά κατά τα αλλα δεν έχει σημάδια..

τα neon ούτε ένα σημάδι εκτος από ένα που πίσω πριν την ουρα έχει λίγο "σαπισματακι" την γνωστη ασθένεια των neon πριν την ουρα.. αλλα fente να τα πάει καλύτερα..

δεν ξέρω αν είναι ασθένεια δεν θέλω να βάλω φάρμακο για υποψίες.. όμως δεν θέλω να χάσω τα ram και τα panda.. και δεν ξέρω τι να κάνω... έτσι μου έρχεται να πάρω τον ιχθυολόγο στο σπίτι...



Uploaded with ImageShack.us
-------------------------
αποφάσισα να το αφήσω 1 ημερα ακόμα να δω πως θα πάει.. και ίσως προχωρήσω στην χορήγηση Melafix

φυσικά αν είχατε παρόμοια συμπτώματα στο παρελθόν θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 24-05-12 στις 19:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-12, 20:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε copy paste και συμπληρωσε τη φορμα διαγνωσης που ειναι στα καρφιτσωμενα της κατηγοριας των ασθενειων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-12, 21:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ολες οι αρρωστιες που γραφεις ειναι απο κακη ποιοτητα νερου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-12, 20:32
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ολες οι αρρωστιες που γραφεις ειναι απο κακη ποιοτητα νερου
επιμένω και δεν θα αλλάξει αυτό οι τιμές είναι 100% φυσιολογικές για τα συγκεκριμένα ψαρια εκτος αν αλλάζουν τόσο πολύ το βραδυ.. και δεν το λέω εγώ το λένε τα test που έχω κάνει άπειρα σταγόνες και stick είτε έχω πάει νερό σε διαφορα pet.αυτό φαίνεται και από το ότι κάθε Κυριακή κάνω αλλαγή νερού 1/3 με σκούπα βυθού.. αποκλείεται να παραμελούσα το ενυδρείο μου.. και δεν μένω στην άκρη της ελλάδας η σε κανένα νησί.. μένω στο νέο ηράκλειο αττικής.

η μονη περίπτωση που μπορώ να ρίξω ευθύνες είναι τα χερια που μπαίνουν στο ενυδρείο για κλάδεμα και σκούπα. αλλα και αυτά πάντα τα πλένω πριν τα βουτήξω στο ενυδρείο μου.

αλλα ποτε δεν μπορεις να γνωρίζεις όταν πρόκειται για μικρόβια.. από τιμές αποκλείεται 100%.. δεν φτάνει που κάνω συνεχεια εγώ εδώ στο σπίτι test..θα με πάρουν στο ψιλό και στα pet αν ξανά σκάσω με νερό να μου το μετρήσουν..

δεν γίνετε τόσα test να μην έχει παρατηρηθεί πουθενά και ποτε έστω και 1 μέτρηση λάθος η ανεβασμένη που να μαρτυρά ότι όντως ευθύνονται οι τιμές..

ευχαριστώ για της απαντήσεις!!

δυστυχώς όμως δεν ταιριάζουν με την περίπτωση μου.
μακάρι να ήταν τόσο απλό θα έβρισκα το πρόβλημα..
-------------------------
ύστερα από μια επίσκεψη ενός φίλου ιχθυολόγου στο σπίτι μου αποφασίστηκε να χρησιμοποιηθεί ενυδριακο αλάτι. μάλλον πρόκειται για fin rot αλλα σε πολύ πρώιμο στάδιο.μιας και δεν έχουν εμφανιστεί κοκκινίλες στο σώμα των ψαριών ram και πάντα.

αραίωσα μια κουταλιά ενυδριακο αλάτι σε νερό και το έριξα μέσα.

έχουν περάσει 3 ώρες από τότε και είδα αποτελέσματα στο χρώμα και στις κινήσεις των ram.

δεν ξέρω αν ευθύνεται το αλάτι για τα αποτελέσματα μιας και λέγεται ότι προκαλεί στρές από την μεγάλη διάφορα της οσμωτικής πίεσης. εγώ όμως δεν χρησιμοποίησα τόσο μεγάλη ποσότητα παίζει και αυτό ρολο.

ο λόγος που δεν χρησιμοποίησα μεγάλη ποσότητα ήταν τα πάντα που δεν το αντέχουν

αλλα εγώ είδα μετά την χορήγηση

την θηλύκια βγάζει τα χρώματα 4 φορες περισσότερο και να τα κρατάει σταθερά. ανοίγει λίγο περισσότερο και πιο συχνά τα πτερύγια μάλλον για να διώξει τον μύκητα. ο αρσενικός να μην την κυνηγάει με τόσο βίαιο τρόπο όπως παλιά.. φαίνεται πως έχουν έρθει λίγο πιο κοντά. τα νεον δεν παίζουν κλωτσιές και μπουνιές προς το παρόν

αυτά μέχρι στιγμής την κυριακή θα βάλω σκούπα και θα αλλάξω όσο μικρότερη ποσότητα νερού μπορώ μαζί θα αλλαχτεί και ο υαλοβάμβακας από το φίλτρο.ύστερα θα βάλω άλλη μια κουταλια αλάτι και θα το αφήσω για 1 εβδομάδα συνολικά.

αν δω ότι ο μύκητας αναπτύσσεται σε αυτό το διάστημα θα προχωρήσω στην χορήγηση Melafix

τέλος την ασθένεια την αποδίδω στο στρές

οι τιμές είναι περα για πέρα φυσιολογικές και δεν έχει υπάρχει αμέλεια αλλαγής νερού όσους μήνες τρέχει

πως ξεκίνησε η ιστορία!

ξεκίνησε από τα 2 αρσενικά gappy παλεβαν για την κυριαρχία ο ένας δεν άντεξε και πέθανε ίσως είχε fin rot σε πρώιμο στάδιο.


έμεινε ένα gappy άρχισε να πειράζει τα neon γιατί δεν είχε τίποτα άλλο να ασχοληθεί (ευτυχώς το χάρισα) έτσι κόλλησαν τα neon την ιδέα της κυριαρχίας στο ενυδρείο και αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω μαζί με την μικρή σε διάσταση ασθένεια για το ξύλο που έπεφτε αργοτερα μεταξύ τους.

μεταφέρθηκε στο μονο του εκείνη την περίοδο panda σαν ασθένεια πια και παράλληλα και σε ένα neon.

το panda πέθανε για 2 λόγους πρώτον από το στρές που ήταν μονο του και δευτερων γιατί η ασθένεια το επιτάχυνε. έτσι έφυγε μέσα σε 2 ημερες .

αργότερα μπήκαν τα 2 νέα panda που από την πρώτη εβδομάδα έδειξαν πολύ μικρά σημάδια της ασθενειας.

αυτό αναπτυσσόταν πολύ αργά αλλα κάθε φορα σε διαφορετικό ψάρι.

Aυτό έφτασε στα ram.

ευτυχώς που το παρακολουθώ πιο στενά και επιβεβαιωμένα πλέον χωρίς να περιμένω να δω αν όντως είναι ασθένεια η τα σημάδια είναι από μάχη

το προλαβα και δεν θα συνεχιστεί άλλο και μαζί με την ασθένεια πιστεύω οτι θα σταματήσει και το ξύλο που έπεφτε στα neon

και ίσως τα ram τα βρούν μεταξύ τους ακόμα πιο πολύ και φτάσουν να κάνουν αυγουλάκια

να φύγει και η ζήλια που έχω για κάποιους που είδαν αυγά από την πρώτη εβδομάδα

τελικά όλα φαίνεται να είναι μια τεραστια αλυσίδα σε ένα ενυδρείο. το θέμα είναι να βρείς τις άκρες εύχομαι να τα κατάφερα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 25-05-12 στις 20:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ramirezi-Μάχη;;;; krispie Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 29 12-04-11 08:56
Ramirezi!!, Βρε λες;;; dimitrisemm Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 17-09-10 17:40
Ramirezi. Raven Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 39 13-03-10 18:51
Ακρίδα του γλυκού νερού??? binational Γλυκό νερό - Γενικά 26 03-12-06 13:46
RAMIREZI ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΣΙΩΠΗΣ Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 1 12-02-05 21:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05827 seconds with 15 queries