Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-05-14, 19:54
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή Αναβάθμιση φυτεμένου 200λίτρου

Πληροφορίες

Διαστάσεις:100x40x50
Όγκος:Καθαρά 160 λίτρα περίπου
Κατηγορία:Κοινωνικό - φυτεμένο.
Φυτά:anubia barteri, vallisneria, sagittaria subulata, cabomba caroliniana, echinodorus bleheri, hygrophila polysperma, pogostemon stellata, hemianthus micranthemoides, ceratophyllum, heteranthera zosterifolia (stargrass), hygrophila difformis, ludwigiasp. super red, alternathera cardinalis κ.α.
Ψάρια / ¶λλα είδη:3 pearl gourami, 20 cpd, 7 kuhli loach, 6 corydoras aeneus, 6 corydoras habrosus, 3 amano shrimp
Διακοσμητικά υλικά: λευκή άμμος, 2 ξύλα μοπάνι
Φόντο:Μαύρη αφίσα
Φωτισμός: 2 Τ8 30watt (1 sylvania grolux - 1 sylvania daylightstar) και 1 Τ5 grolux 24watt
Διάρκεια φωτισμού:2xt8 από 11:00-20:00 και t5 από 14:00-23:00
Φιλτράρισμα:fluval 306 και επιπλέον (προσωρινά) eheim 2222
Θερμοστάτης: 150watt
Λίπανση: flourish γενικό, flourish potassium, ταμπλέτες tetra plant
Παροχή CO2: 2κίλη μπουκάλα

Παράμετροι:

pH:6,8
Γενική σκληρότητα (GH):7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού: 50 λίτρα την εβδομάδα
Θερμοκρασία: Από 24 εώς 27... τώρα 24.5

¶λλες πληροφορίες:

Το ενυδρείο ξεκίνησε πέρυσι τον Μάρτιο αλλά ξαναστήθηκε από την αρχή στις αρχές του χρόνου βάζοντας άμμο και αλλάζοντας εν μέρη την ψαροσύνθεση.
Να πω ότι από την αρχή ξεκίνησα έχοντας αληθινά φυτά (ανούμπιες, βαλισνέριες), αλλά μετά από ένα χρόνο που ασχολούμαι είπα να πάω λίγο παραπέρα. Έτσι αφού αύξησα λίγο τον φωτισμό (1 επιπλέον λάμπα Τ5 24watt) και πρόσθεσα μπουκάλα co2 άρχισα να βάζω πιο απαιτητικά φυτά.
Βέβαια ακόμα δεν έχω ολοκληρώσει το ενυδρείο αλλά είπα να κάνω τώρα την παρουσίαση για να ακούσω τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις σας.
Είναι ευκαιρία να πω ένα ευχαριστώ σε όλους όσους με βοήθησαν όλο αυτό το διάστημα για να μειώσω -όσο γίνεται- τα λάθη του αρχάριου. Όχι ότι τα απέφυγα φυσικά, αλλά αν δεν ήταν το φόρουμ τα πράγματα θα ήταν σίγουρα πολύ χειρότερα.

Και ένα σημερινό βίντεο : https://www.youtube.com/watch?v=knwKHOqW-zk
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  550
Μέγεθος:  64,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  440
Μέγεθος:  51,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  42,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  400
Μέγεθος:  40,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  28,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  380
Μέγεθος:  55,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.jpg
Εμφανίσεις:  379
Μέγεθος:  39,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  48,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-05-14, 22:34
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

να δω τι θα τα κανεις τοσα φυτα οταν θα αρχισουν να αναπτυσονται , θα πνιγει ολο το ενυδρειο. γνωμη μου να μην εβαζες καθολου βαλλισνεριες, γιατι μεγαλωνουν παρα πολυ τα φυλλα τους και θα σκιαζουν ολα τα υπολοιπα. μονο να περιοριζεις το κερατοφυλλο να μην απλωνει παρα πολυ, ασε καμποσο σε μια γωνια για τα γκουραμι.

ωραιο στησιμο εχεις κανει, αλλα με υπερβολικο αριθμο ψαριων κατα τη γνωμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-14, 09:01
ailouros Ο χρήστης ailouros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2014
Περιοχή: attiki
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια φιλε μου ίσως το πιο όμορφο ενυδρείο που έχω δει μέσα στο φόρουμ. Συνέχισε την προσπάθεια σου και να μας ομορφαίνεις το φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-14, 18:30
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Ευχαρίστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Το πρόβλημα με τα φυτά όταν αρχίσουν να αναπτύσσονται, μόλις λύθηκε Χρήστο... θα τα δώσω στον ailouro για τα καλά του λόγια χαχα

Για τον αριθμό των ψαριών ίσως έχεις δίκιο. Βέβαια επειδή είναι πολύ μικρά σε μέγεθος και τα μισά από αυτά είναι βυθόψαρα δεν μπορώ να πω ότι μου φαίνονται πολλά... ίσως όμως να κάνω και λάθος.
Πάντως δεν πιστεύω πως έχω πρόβλημα βιολογίας από ιχθυοφόρτωση... εγώ πιο πολύ φοβάμαι την ασυμβατότητα των cpds με τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου και ιδιαίτερα το πως θα κρατήσω την θερμοκρασία χαμηλά το καλοκαίρι... αλλά και γι' αυτό κάτι έχω σκεφτεί...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-14, 20:50
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Μπράβο Μιχάλη πολυ καλη δουλεια....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-14, 21:03
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Τιμή μου, και ευχαριστώ για την βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-14, 22:58
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Πολύ ωραιο το εχεις κανει το ενυδρειο σου Μιχαλη, μπραβο σου. Λιγη προσοχη μονο στην ιχθυοφορτωση θα σου πω κι εγω από θεμα νιτρικων. Μερικα ειδη που εχεις θελουν λιγο πιο σκληρο νερο από αλλα όπως το ειπες κι εσυ. Προσπαθησε να εχεις ψαρακια που θελουν ιδιες συνθηκες και από ιδιες ηπειρους ώστε να είναι συμβατα μεταξυ τους, για αποφυγη προβλημάτων στο μελλον. Κατά τα αλλα και παλι μπραβο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-14, 17:49
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ ¶ννα. Και να ξέρεις πως τα δικά σου μπράβο μετράνε επί δύο

Να πω μερικά πράγματα για τις παρατηρήσεις που έκανες.
Την ιχθυοφόρτωση την φοβάμαι κι εγώ είναι η αλήθεια. Βλέπεις τα περισσότερα ψάρια που έβαλα είναι μικρά σε μέγεθος και ίσως να το παράκανα γιατί στο μάτι του αρχάριου το ενυδρείο πάντα φαίνεται άδειο... Το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως δεν έχω θέμα βιολογίας γιατί έχω καλή φίλτρανση. Να φανταστείς πως με δυσκολία (αρκετό τάισμα) ανεβάζω τα νιτρικά μέχρι το 10 που θέλω να έχω.
Για την συμβατότητα των ψαριών το έψαξα αρκετά πριν κάνω την επιλογή. Αυτό που βλέπω είναι πως θα πρέπει να είμαι αρκετά προσεκτικός για να μη ξεφύγει η σκληρότητα του νερού ( από 5-8 dh) το pH (6,8 εως 7) και η θερμοκρασία να παίζει μεταξύ 24 και 27. Αν δω πως δεν τα καταφέρνω σίγουρα θα αλλάξω σύνθεση.
Δεν ξέρω αν βλέπεις και κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω.

Για το θέμα που μου γράφεις και εσύ και αρκετοι άλλοι, δηλ. πως τα ψάρια θα πρέπει να είναι από την ίδια ήπειρο, διαφωνώ ή μάλλον καλύτερα δεν καταλαβαίνω τον λόγο και θα ανοίξω νέο θέμα για να ακούσω τις απόψεις σας.

ΥΓ δεν ξέρω αν αναγνώρισες τη ρίζα σου... να σου πω ότι την είχα 1 με 2 μήνες εκτός νερού πριν στησω το ενυδρείο και είχε ξεραθεί τελείως... ε λοιπον, μετά απόλίγους μήνες που την έβαλα άρχισε να πετάει λίγες πράσινες τρίχες και στο τέλος κατέληξε να γεμίσει την moss που βλέπεις στις φωτογραφίες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-05-14, 19:07
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

πολύ όμορφο!!! μου αρέσει πολύ με αυτήν την άμμο και ειναι πολλά υποσχόμενο..!!!

τα ψάρια δεν θα έλεγα οτι ειναι πολλά για τον όγκο του ενυδρείου...γιατί πιάνουν το κάθε είδος την δική του ζώνη και δεν θα έχεις καβγάδες..
τα νιτρικά αν ανεβούν (που δεν νομίζω) τότε ναι να μείωνες τον αριθμό...

-το οτι ειναι απο άλλη ήπειρο και εγώ θα σου έλεγα οτι δεν είναι πρόβλημα.. -αντιθέτως..πρόβλημα είναι να μην ταιριάζουν οι συνθήκες νερού, θερμοκρασιας, διατροφής..κ.λ.π. πράγμα που συμβαίνει και στα ψάρια της ίδιας ηπείρου..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-05-14, 19:28
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Μάνο.
Για το θέμα της βιολογίας είμαι ψείρας και δεν φοβάμαι...
Για όλα τα άλλα που λες, χαίρομαι που συμφωνούμε αλλά και οποιαδήποτε παρατήρηση ή ένσταση έχεις, εδώ είμαι να την ακούσω γιατί ακόμα αρχάριος είμαι...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-05-14, 12:58
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

μια ένσταση...

εγώ θα κρατούσα μονο τα κούλι απο τα ψαράκια βυθού... τα κόρυ ειναι και πολύ δραστήρια και θα τρομάζουν τα κούλι με αποτέλεσμα τα τελευταία να κρύβονται πιο συχνά..

δεν ξέρω αν στα δικά σου βυθόψαρα ισχύει κάτι τέτοιο..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-05-14, 14:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πιστευω οτι δεν ειναι τοσο πολλα τα ψαρια. Μεχρι εκει ειναι ΟΚ. (ειχα παρομοια ιχθυοφορτωση σε 200 λιτρα)
Ωστοσο πιστευω οτι αν ανεβασεις λιγο το ποσοστο αλλαγης σε 80 λιτρα την εβδομαδα, θα ειναι πολυ καλυτερα και καλυμμενο το ενυδρειο.
(τα cory θα προτιμουσα να ηταν ενα ειδος)

Επειδη βλεπω και αναφερεσαι στα ΝΟ3, κατι που ισως ακομα δεν ξερεις, ειναι οτι δεν διαπιστωνεις την "καθαριοτητα" του νερου μετρωντας μονο ΝΟ3 (ουτε με μετρηση PO4 - που δεν κανεις).

Το ORP (redox - οξειδοαναγωγη) ειναι αυτο που δειχνει την πραγματικη κατασταση.
Μια παραμετρος που ενω ειναι γνωστη στην επιστημη, στα ενυδρειακα δεν εχει ξεκαθαριστει ακομα ποιες τιμες μετρησης της ειναι οι καταλληλοτερες σε καθε ειδους ενυδρειου.
Ο μονο τροπος να κρατας καθαρο το νερο και το ORP καταλληλο, ειναι οι αλλαγες νερου, ασχετα τι λενε οι μετρησεις.
Αλλιως αγοραζεις καλο orp meter και μεσω της παρατηρησης και διασταύρωσης πληροφοριων απο παρομοια ενυδρεια σαν το δικο σου, καταληγεις ποια τιμη θα "κυνηγάς" στο orp.
Ενα παραδειγμα για να καταλαβεις την σημασια του.
Μετρας πχ GH (που ουσιαστικα μετρας ασβεστιο-μαγνησιο) και ειναι ιδανικο για τα ψαρια και τα φυτα σου.
Παρολο αυτα εχεις προβληματα στην αναπτυξη των φυτων ή στα ψαρια.
Τι μπορει να εχει συμβει. Να εχουν οξειδωθει ασβεστιο και μαγνησιο και ενω τα μετρας σε σωστη ποσοτητα στη μετρηση GH, αυτα να ειναι "τζουφια", αχρηστα για τα φυτα και τα ψαρια.
Περισσοτερα, αλλα καπως δυσκολο να κατανοηθουν στην πρωτη αναγνωση, εδω :
http://www.americanaquariumproducts....Potential.html

Κατα τα αλλα, επειδη ειχα σχεδον τα ιδια φυτα επι μακρον, θα σου προτεινω να μην εχει "αχρηστα" φυτα γρηγορης αναπτυξης (πχ κερατοφυλλο, εξω) γιατι θα τρωει ολα τα θρεπτικα απο τα αλλα φυτα.
Για τις βαλισνεριες στα ειπαν, θα κοβει φως. (γενικα τα φυτα που πολλαπασιαζονται με δρομεις - οπως και η subulata που εχεις- ειναι αρκετα ανεξελεγκτα φυτα)
Γενικα απεφυγε πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης και αργης, μαζι.
Χρειαζεται και στα φυτα μια συμβατοτητα.
Θα ελεγα να προτιμησεις τα μετριας και αργης αναπτυξης, γιατι καποια στιγμη πιστευω οτι θα βαρεθεις να κλαδευεις καθε 3 μερες.
Τα φυτα γρηγορης αναπτυξης τα προτιμουμε συνηθως οταν εχουμε ανωριμο ενυδρειο για να τραβανε τοξικα.
Επισης εχεις τοποθετησεις σε λαθος σημεια καποια φυτα (πχ εχεις πολυ μπροστα τη Limnophylla - νομιζω δεν ειναι cabomba - τη stellata διασπαρτη και οχι σε ενα μερος δασακι) και αυτο που εχει σημασια για μενα, ειναι οτι θα αναγκαστεις να εχεις μαζικες μεταφυτευσεις στη συνεχεια, οταν θα αναπτυχθουν πληρως τα φυτα (κι αυτο ειναι αρκετα επικινδυνο για τα ζωντανα με την αναταραχη στο βυθο).
Η Moss επισης, τοσο κοντα στο φως ισως γεμισει αλγη μεσα της.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-14, 18:48
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Μάνο μέχρι τώρα δεν έχω δει να έχουν πρόβλημα τα κούλι, μια χαρά τα πάνε με τα κόρυ... αλλά μάλλον θα δώσω τα habrosus γιατί από ότι έχω δει, πρέπει να έχεις από 15 και πάνω για να είναι σωστό κοπάδι.

Σπύρο πολύ καλές οι παρατηρήσεις σου και χρήσιμες...
Εχω καταλάβει πως δεν είναι μόνο τα νιτρικά δείκτης για την καθαρότητα του νερού. Αναφέρομαι σ΄αυτά γιατί προσπαθώ να είναι στο 10 εξαιτίας των φυτών.
Τώρα για το redox που λες... μου φαίνονται κινέζικα. Αυτά πρέπει να τα διδάσκουν στο πανεπιστήμιο αλλά εγώ είμαι ακόμα στο δημοτικό όσον αφορά τα περι των ενυδρειακών. Πριν 1 χρόνο και κάτι που ξεκίνησα δεν είχα ιδέα πόσα λεφτά και χρόνο πρέπει να διαθέσω, και δυστυχώς υπάρχει έλλειψη και από τα δύο. Διαβάζω ξαναδιαβάζω και τελειωμό δεν έχει
Για τις παρατηρήσεις περί φυτών θα τα δω με την ησυχία μου μόλις βρω λίγο χρόνο... στα γρήγορα να πω ότι subulata και μερικές βαλισνέριες θα φύγουν σίγουρα, το κερατόφυλλο προσέχω να το κρατάω σε λίγη ποσότητα, ενώ για την μος να πω ότι δεν την έβαλα εγώ στο ξύλο... μόνη της ξεφύτρωσε

Μόλις κάνω μερικές αλλαγές θα ανεβάσω και φώτο... Και εντωμεταξύ αν έχετε και καμία άλλη παρατήρηση, εδώ είμαι να την ακούσω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-05-14, 19:44
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Για το redox δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί κάτι, αρκεί να κάνεις αλλαγή νερού χοντρικά το 1/3 κάθε 7-10 μέρες...

Συμφωνώ με τον delta66.. η μόνη ένσταση που έχω είναι για την GH... τα άλατα του μαγνησίου και κυρίως του ασβεστίου στο νερό, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο (από έγκυρη πηγή) ότι οξειδώνονται ..? γίνονται άχρηστα για τα φυτά τα ψάρια τα όποια ζωντανά..?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-05-14, 20:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το redox δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί κάτι, αρκεί να κάνεις αλλαγή νερού χοντρικά το 1/3 κάθε 7-10 μέρες...
Αυτο φυσικα το προτεινεις για το συγκεκριμενο ενυδρειο, βαση των πληροφοριων που εχουμε.
Σε αλλο ενυδρειο, θα μπορουσε να ηταν καταστροφη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με τον delta66.. η μόνη ένσταση που έχω είναι για την GH... τα άλατα του μαγνησίου και κυρίως του ασβεστίου στο νερό, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο (από έγκυρη πηγή) ότι οξειδώνονται ..? γίνονται άχρηστα για τα φυτά τα ψάρια τα όποια ζωντανά..?
Παράθεση:
Another example: Calcium (Ca2+) or Magnesium (Mg2+) which initially are composed of two positively charged ions immersed in a sea of movable electrons may have given up all possible electrons to cells/molecules under oxidation.
It is for this reason, then that positively charged calcium and magnesium supplies must be constantly renewed; without this “fresh” positively charged calcium, etc. your Redox balance will suffer.

Think of it this way; a battery "works" only when a positive and a negative electrode are present to maintain an electrical current. When the positive plates become exhausted, the battery is no longer functional, even though the metal plates and other "ingredients" for the battery are still present.
So it is that your GH or Calcium Test may show adequate minerals, but these minerals have been oxidized and thus rendering the test inaccurate as per ESSENTIAL positively charged calcium ions.

The above are over simplifications of the process, so please read on as I will go into further depth as the article progresses, especially as Redox relates to aquatic health.
Απο το πιο "ψαγμενο" αρθρο. σχετικα με το "redox και ενυδρειο".
http://www.americanaquariumproducts....ntial.html#top
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα για το redox που λες... μου φαίνονται κινέζικα. Αυτά πρέπει να τα διδάσκουν στο πανεπιστήμιο αλλά εγώ είμαι ακόμα στο δημοτικό όσον αφορά τα περι των ενυδρειακών. Πριν 1 χρόνο και κάτι που ξεκίνησα δεν είχα ιδέα πόσα λεφτά και χρόνο πρέπει να διαθέσω, και δυστυχώς υπάρχει έλλειψη και από τα δύο. Διαβάζω ξαναδιαβάζω και τελειωμό δεν έχει
Γιαυτο ολοι μας, αναλογα το επιπεδο μελετης που εχουμε κανει, καλο ειναι να το εξεταζουμε, οταν καποιος πιο μελετημενος/εμπειρος, μας προτεινει κατι ή μας προειδοποιει, με επιχειρηματα που δεν καταλαβαινουμε.
Πολλοι σκεφτονται, ελα μωρε υπερβολες αφου "το'χω".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-05-14 στις 20:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-05-14, 21:30
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Προτάσεις και συμβουλές είναι πάντα δεκτές.
Αλλά δεν κάνω πράξη πράγματα με επιχειρήματα που δεν καταλαβαίνω... και ιδίως όταν μου τα προτείνουν μέσα από ένα φόρουμ άνθρωποι που δεν γνωρίζω το βαθμό των γνώσεων τους. Και αυτό φυσικά δεν αφορά εσένα -που οι συμβουλές σου έχουν αποδειχτεί και στην πράξη σωστές- ούτε φυσικά και κανέναν άλλο από εδώ...γενικά μιλάω ότι πρέπει να είμαστε και λίγο επιφυλακτικοί.
Σιγά σιγά με διάβασμα και ερωτήσεις προς όλους προχωράω , ώστε να μπορέσω να διαμορφώσω την δική μου άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-05-14, 21:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως και να΄χει, καλο ειναι να ελεγχεις την οποια προταση, ειτε σου παει ειτε οχι.
Τουλαχιστον μεχρι να φτασεις 2α λυκειου και επιλεξεις τη δεσμη σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-05-14, 21:50
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Χαχα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-05-14, 21:56
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

¶σε ρε Σπύρο, δεν θα πάρω.... αν έχει τέτοια μαθήματα το λύκειο με βλέπω για τεχνικό...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-05-14, 22:26
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

σωστη η παρατηρηση delta66... καποιος θα το περνουσε για γενικο κανονα ..ενω δεν ειναι ... αναφερομαι σε αυτο το ενυδρειο. αν και χωρις πληρη χημικη αναλυση δεν ξερουμε τι εχουμε στο νερο....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-05-14, 21:34
peristerigeo Ο χρήστης peristerigeo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: περαμα
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

πολύ όμορφο!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-05-14, 19:02
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ.
Έχω ξεκινήσει να κάνω και κάποιες μίκρο αλλαγές και θα ανεβάσω κάποια στιγμή φωτογραφίες για να ακούσω γνώμες...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-05-14, 19:25
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Περιμένουμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναβάθμιση φωτισμού Malawi Lover Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 13-11-12 11:58
Αναβάθμιση φωτισμού tzetzos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 24-01-12 17:35
Aναβάθμιση arhsb Φωτισμός 7 25-01-09 20:39
Ώρα για αναβάθμιση... unreg Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 2 14-06-05 19:36
Αναβάθμιση GAB Tolis Greek Aquarist's Boards 43 24-10-04 00:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20223 seconds with 16 queries