Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-11, 19:21
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή φυτεμενο ενυδρειο με CO2-αερισμος??

γεια χαρα σε ολους.
εχω ενα ενυδρειο 63l στο οποιο εχω φυτεψει διαφορα φυτα.
εχω βαλει CO2 τυπου DIY της Dennerle και η ερωτηση μου ειναι η εξης επειδη διαβαζω διαφορα και εχω ψιλομπερδευτει...
Η αναταραξη της επιφανειας τελικα κανει περισοτερο καλο οξυγονονοντας το ενυδρειο ή κακο απελευθερώνοντας πολυτιμο για τα φυτα CO2??
Την αναταραξη της επιφανειας πως την επιτυγχανεις?με χρηση αεραντλιας ή οπως εχω κανει εγω δηλ. γυρνωντας την εξοδο του φιλτρου προς τα πανω ετσι ωστε το νερο που κυκλοφορει μεσω της αντλιας να αναταρσει την επιφανεια?
ποτε χρειαζεται η αναταραξη??24 ωρες το 24ωρο οπως συμβαινει τωρα στο ενυδρειο μου ή μονο τη νυχτα που οπως εχω διαβασει τα φυτα δεν προσλαμβανουν CO2 και δεν παραγουν οξυγονο αλλα το καταναλωνουν? Αν ειναι ετσι τοτε να βαλω μια αεραντλια που εχω να λειτουργει ολη τη νυχτα ή εστω καποιες ωρες με χρονοδιακοπτη και να γυρισω το σωληνακι-εξοδο του φιλτρου να μην χτυπαει επιφανεια...
οποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-11, 19:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια χαρα σε ολους.
εχω ενα ενυδρειο 63l στο οποιο εχω φυτεψει διαφορα φυτα.
εχω βαλει CO2 τυπου DIY της Dennerle και η ερωτηση μου ειναι η εξης επειδη διαβαζω διαφορα και εχω ψιλομπερδευτει...
Η αναταραξη της επιφανειας τελικα κανει περισοτερο καλο οξυγονονοντας το ενυδρειο ή κακο απελευθερώνοντας πολυτιμο για τα φυτα CO2??
Την αναταραξη της επιφανειας πως την επιτυγχανεις?με χρηση αεραντλιας ή οπως εχω κανει εγω δηλ. γυρνωντας την εξοδο του φιλτρου προς τα πανω ετσι ωστε το νερο που κυκλοφορει μεσω της αντλιας να αναταρσει την επιφανεια?
ποτε χρειαζεται η αναταραξη??24 ωρες το 24ωρο οπως συμβαινει τωρα στο ενυδρειο μου ή μονο τη νυχτα που οπως εχω διαβασει τα φυτα δεν προσλαμβανουν CO2 και δεν παραγουν οξυγονο αλλα το καταναλωνουν? Αν ειναι ετσι τοτε να βαλω μια αεραντλια που εχω να λειτουργει ολη τη νυχτα ή εστω καποιες ωρες με χρονοδιακοπτη και να γυρισω το σωληνακι-εξοδο του φιλτρου να μην χτυπαει επιφανεια...
οποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων...
Τα δεδομενα ειναι οτι
1. τα φυτα και τα ψαρια κατα την αναπνοη τους καταναλωνουν οξυγονο και παραγουν διοξειδιο 24/24.
2. Τα φυτα καταναλωνουν διοξειδιο μονο κατα τη διαρκεια της φωτοσυνθεσης.
3. Με την αναταραξη της επιφανειας του νερου (ειτε με αεραντλια, ειτε με γυρισμενη την εξοδο του φιλτρου προς τα πανω), συντελειται το φαινομενο της ανταλλαγης αεριων που εχει ως αποτελεσμα την εισαγωγη οξυγονου στο νερο και την αποδεσμευση διοξειδιου απο το νερο.

Παιρνοντας τα παραπανω δεδομενα πρεπει ο καθενας να ρυθμισει το οξυγονο και το διοξειδιο που χρειαζεται στο ενυδρειο του.
Ενας γενικος κανονας ειναι να μην χρησιμοποιείται μεγαλυτερη αναταραξη απο οσο χρειαζεται σε ενυδρειο με φυτα και νορμαλ ιχθυοφορτωση.
Συνηθως η ελαφρια αναταραξη της επιφανειας απο την εξοδο του φιλτρου ειναι υπεραρκετη.
Αν υπαρχει μεγαλυτερη, γινεται ασκοπα η παροχη διοξειδιου αφου διαφευγει η μεγαλυτερη ποσοτητα και θα πρεπει να υπαρχει μεγαλη παροχη για να ισορροπήσει παλι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-11, 19:37
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Δες και αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...74&postcount=4
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-11, 23:50
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ευχαριστω παιδια,να'στε καλα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το ''νεο μου'' ενυδρειο ( ΦΥΤΕΜΕΝΟ....) achisael Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 31 21-04-10 20:19
ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ tsagod Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 02-12-07 22:29
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ che1976 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 23-04-07 14:27
φυτεμενο ενυδρειο; Θεοδωρος Αρχάριοι γλυκού νερού 6 04-02-06 20:02
ΕΝΤΟΜΑ(?) ΣΕ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!! GIWRGOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 14-02-05 23:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10072 seconds with 15 queries