Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-08, 01:03
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Τί λέτε?

Θα κάνω την κλασική ερώτηση που έχω δεί απο πολλούς στην κατηγορία των Δίσκων, πολλοί απο τους οποίους καταλήγουν να έχουν ένα ενυδρείο-όνειρο.. Μ'οσα διαβάζω και βλέπω για τους δίσκους μου έχει ανοίξει η όρεξη! Νομίζω είναι το ομορφότερο ψάρι γλυκού νερού!

Η ερώτηση: Να βάλω δίσκους???
Έχω ένα 300άρι RIO με εξωτερικό ΕΗΕΙΜ 2028 γεμάτο με Substrat pro και το εσωτερικό του με substrat pro και τύρφη (και 2 σφουγγάρια). Έχω 5 ρίζες mopani που δίνουν μαζί με την τύρφη στο νερό καφέ χρώμα (έχω σκοπό να βάλω και άλλες ρίζες ψηλές) και ψιλό χαλαζιακό χαλίκι (1-3 mm).

Τα ψάρια που υπάρχουν αυτή τη στιγμή είναι :

7 hatchet
4 ramirezi
6 black phantom tetra
6 cardinal tetra
4 corydoras sterbai

Έχω σκοπό να βάλω ροδόστομους, 4 ramirezi ακόμα, κάποια άλλα corydoras αλλά και otocinclus και ακόμα κάποια tetra.

Επίσης έχω 8 amano γαρίδες.

Από φυτά έχω 3 διαφορετικά echinodorus, ludwigia, hygrophila, hydrocotele, cabomba, limnophila και nesaea. Έχω σκοπό να βάλω αρκετά φυτά ακόμα.


Tώρα απο ποιότητα νερού. Κάνω αλλαγές 30% κάθε εβδομάδα. Σε καμιά εβδομάδα έρχεται το pH controller μου και η μπουκάλα CO2 και θα κατεβάσω το pH το οποίο βρίσκεται στο 7,5.

Από αμμωνία και νιτρώδη είμαι στο 0 προφανώς, και έχω περί τα 10 ppm και συνήθως λιγότερο νιτρικά.

Tώρα απο σκληρότητες είμαι στα Gh: 6,5 και Kh: 5,5.


Το ερώτημα είναι άν μπορώ με την ιχθυοφόρτιση αυτή να επιβαρύνω το ενυδρείο και με δίσκους, που απ'ότι καταλαβαίνω πρέπει να είναι ο minimum αριθμός, δηλαδή τέσσερις?

Το βασικό ερώτημα όμως είναι στις σκληρότητες: Έχω μετρήσει αρκετές φορές με υγρά test της tropic marin, και μάλιστα με τη διπλή ποσότητα νερού για μεγαλύτερη ακρίβεια, και τα αποτελέσματα που βγάζω για το νερό της βρύσης μου είναι:

Gh: 7,5 και Kh: 6,5. Με Ph 8.

Eίναι δυνατόν να ζήσουν ευτυχισμένοι και άνετοι οι δίσκοι άν χρησιμοποιώ αυτό το νερό χωρίς τη χρήση της ακριβής και άβολης αντίστροφης όσμωσης;
Απ'ότι βλέπω ούτως η άλλως λόγω τύρφης και ξύλων οι τιμές πέφτουν κατα εναν βαθμό. Το pH θα το ρίξω με διοξείδιο στο 6,5 με 6,8 και οι σκληρότητες θα κυμαίνονται στα 5,5 - 6,5 η Gh και 4,5 με 5,5 η Kh. Είναι αυτές οι τιμές εντάξει για δίσκους;


Περιμένω αγωνιωδώς τις απαντήσεις και την εμπειρία σας!

Και κάποιες φωτό του ενυδρείου όπως είναι τώρα (τρέχει δύο εβδομάδες με ψάρια).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06-small.JPG
Εμφανίσεις:  404
Μέγεθος:  249,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3180421.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  77,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-08, 08:34
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Οι τιμες του νερου σου ειναι οκ για τους δισκους. Εγω θα προτιμουσα λιγοτερα ειδη απ τα υπολοιπα ψαρια και σε μεγαλυτερο αριθμο. Τα 8 ραμ που σκευτεσε να βαλεις μου φαινονται υπερβολη. Βαλε κι αλλα φυτα, ξυλα για να υπαρχουν και πιο πολλες κρυψωνες που ειδικα στην αρχη θα χρειαστουν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-08, 10:48
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

To ενυδρείο σου είναι οτι πρέπει για δισκοενυδρείο, αρκεί οι τιμές που μας δίνεις να είναι αυτές και στην πράξη, μετά την προσθήκη και του co2. Αν δεν είναι όπως τα περιμένεις, και είναι αναιβασμένο το PH, GH,KH τότε η λύση της αντίστροφης όσμοσις είναι καλή, και δεν είναι τόσο ακριβή οσο νομίζεις απο aquaristick.
H τύρφη απο το φίλτρο σου, να ξέρεις θέλει συχνή αλλαγή γιατί χάνει σύντομα τις ιδιότητές της και δεν είμαι σίγουρος αν τελικά αξίζει τον κόπο να την χρησιμοποιείς.
Όσο για την σύνθεση, 4 δίσκοι είναι μια χαρά. Εγω θα έβαζα ενα κοπαδάκι με cory, ενα με cardinal tetra,ή ροδόστομους, και κανα pleco. Η επιλογή δική σου. Όπως σου είπε και ο leonm βάλε περισσότερα ξύλα για κρυψώνες, αλλά θα δείξει και πολύ καλύτερο το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-03-08, 11:28
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Μια απλή παρατήρηση.
Βλέποντας τις φωτό, παρατήρησα οτι έχεις υπερβολικά ανεβασμένη την στάθμη του νερού στο ενυδρείο. Θα σε συμβούλευα να την κατεβάσεις στο όριο που ορίζει η juwell, δηλαδή στο ύψος της κόκκινης γραμμής που φαίνεται στην δεύτερη σου φωτό. Θα είναι ασφαλέστερο και αισθητικά καλύτερο αφού δεν θα φαίνεται η κόντρα που υπάρχει στο κέντρο.
Φιλικά, Κώστας
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-08, 13:53
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Τα ραμ είναι πολλά όχι τόσο από θέμα ιχθιοφόρτησης αλλά επειδή είναι αρκετά τσαμπουκάδες . Βάλε 5 δισκάκια και μερικά κορυς και ένα κοπάδι μικρόψαρα και είσαι μια χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-03-08, 15:37
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Με κάνετε πολύ χαρούμενο! Δέ το πίστευα ότι θα φτάσω σε σημείο να βάλω δίσκους, πάντα ήταν το άπιαστο όνειρο, αλλά με τις γνώσεις που παίρνω απο εδώ σιγά-σιγά γίνεται εφικτό!

Τη στάθμη του νερού όντως τη χαμήλωσα όταν παρατήρησα ότι ενοχλούνται, ειδικά τα hatchet απο τις κόντρες.

Τα ramirezi είναι όντως τσαμπουκάδες και νομίζω οτι έχουν χωρίσει το ενυδρείο στη μέση, οπότε τα παραπάνω μάλλον θα αντιμετώπιζαν πρόβλημα αν έβαζα. Δηλαδή με τα υπάρχοντα είδη σύν ροδόστομους σύν κάποιο μικρό πλέκο (αλήθεια έναν ή δύο?) θα είμαι εντάξει?

Και τελικά τέσσερις δίσκοι είναι καλύτερα ή πέντε? Επίσης επειδή είναι κιχλίδες φαντάζομαι πρέπει να τους βάλω όλους μαζί ή δέν πειράζει να μπούνε πχ πρώτα οι δύο και μετά οι άλλοι δύο;

Τελικά η προσθήκη CO2 στην πράξη θα ανεβάσει και το Kh; Γιατί θεωρητικά αυτό θα συμβεί, αλλά έχω μπερδευτεί, ειδικά διαβάζοντας και την συζήτηση εδω !

Με την τύρφη έχω μπερδευτεί γιατί άλλοι λένε οτι εκτός οτι μαλακανώνει το νερό προσθέτει και πολύ χρήσιμα ιχνοστοιχεία κλπ, τελικά πόση θετική επίδραση έχει στις συνθήκες του ενυδρείου? Να σταματήσω να βάζω ή αξίζει τον κόπο?

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-08, 16:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Irwan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμιά εβδομάδα έρχεται το pH controller μου και η μπουκάλα CO2 και θα κατεβάσω το pH το οποίο βρίσκεται στο 7,5.

Tώρα απο σκληρότητες είμαι στα Gh: 6,5 και Kh: 5,5.

Το βασικό ερώτημα όμως είναι στις σκληρότητες: Έχω μετρήσει αρκετές φορές με υγρά test της tropic marin, και μάλιστα με τη διπλή ποσότητα νερού για μεγαλύτερη ακρίβεια, και τα αποτελέσματα που βγάζω για το νερό της βρύσης μου είναι:

Gh: 7,5 και Kh: 6,5. Με Ph 8.

Eίναι δυνατόν να ζήσουν ευτυχισμένοι και άνετοι οι δίσκοι άν χρησιμοποιώ αυτό το νερό χωρίς τη χρήση της ακριβής και άβολης αντίστροφης όσμωσης;
Απ'ότι βλέπω ούτως η άλλως λόγω τύρφης και ξύλων οι τιμές πέφτουν κατα εναν βαθμό. Το pH θα το ρίξω με διοξείδιο στο 6,5 με 6,8 και οι σκληρότητες θα κυμαίνονται στα 5,5 - 6,5 η Gh και 4,5 με 5,5 η Kh. Είναι αυτές οι τιμές εντάξει για δίσκους;
προσοχη γιατι με KH απο 5 και πανω δε μπορεις να κανεις το ph 6.5....θα εχεις πολυ διοξειδιο για τα ψαρια σου.....να συμβουλευτεις το πινακακι καλα...αλλιως για πιο οξινο νερο θα πρεπει να ριξεις κι αλλο το ΚΗ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-03-08, 18:20
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Irwan Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κάνετε πολύ χαρούμενο! Δέ το πίστευα ότι θα φτάσω σε σημείο να βάλω δίσκους, πάντα ήταν το άπιαστο όνειρο, αλλά με τις γνώσεις που παίρνω απο εδώ σιγά-σιγά γίνεται εφικτό
Το είπες και μόνος σου, με τις γνώσεις ολα γίνονται. (Και με μεράκι φυσικά).

Τη στάθμη του νερού όντως τη χαμήλωσα όταν παρατήρησα ότι ενοχλούνται, ειδικά τα hatchet απο τις κόντρες.

Τα ramirezi είναι όντως τσαμπουκάδες και νομίζω οτι έχουν χωρίσει το ενυδρείο στη μέση, οπότε τα παραπάνω μάλλον θα αντιμετώπιζαν πρόβλημα αν έβαζα. Δηλαδή με τα υπάρχοντα είδη σύν ροδόστομους σύν κάποιο μικρό πλέκο (αλήθεια έναν ή δύο?) θα είμαι εντάξει?
Εγω στην σύνθεση που σου πρότεινα,τα ramirezi δεν τα περιέλαβα...
Αν τελικά τα κρατήσεις μην βάλεις και ροδόστομους. Ένας pleco αρκεί.
Και τελικά τέσσερις δίσκοι είναι καλύτερα ή πέντε? Επίσης επειδή είναι κιχλίδες φαντάζομαι πρέπει να τους βάλω όλους μαζί ή δέν πειράζει να μπούνε πχ πρώτα οι δύο και μετά οι άλλοι δύο;
Επειδή δεν έχεις πολλά λίτρα, συν τα ψάρια που έχεις, βέλε 4. Μπορούν να μπούν και δυο-δυο.

Τελικά η προσθήκη CO2 στην πράξη θα ανεβάσει και το Kh; Γιατί θεωρητικά αυτό θα συμβεί, αλλά έχω μπερδευτεί, ειδικά διαβάζοντας και την συζήτηση εδω !
Και γω μπερδεύτηκα εδω...
Με την τύρφη έχω μπερδευτεί γιατί άλλοι λένε οτι εκτός οτι μαλακανώνει το νερό προσθέτει και πολύ χρήσιμα ιχνοστοιχεία κλπ, τελικά πόση θετική επίδραση έχει στις συνθήκες του ενυδρείου? Να σταματήσω να βάζω ή αξίζει τον κόπο?
Ναι μαλακώνει το νεράκι η τύρφη και προσθέτει ιχνοστοιχεία. Όμως είναι αναλώσιμο και χρειάζεται συχνά ανανέωση. Συν οτι θα πρέπει να ξέρεις την ποσότητα τύρφης που θα βάλεις στο φίλτρο με βάση τις μετρήσεις ph gh kh του ενυδρείου σου. Αν έχεις Α.Ο. νομίζω περιτεύει. Ιχνοστοιχεία μπορείς να προσθέσεις αν θέλεις σε υγρή μορφή, υπάρχουν στο εμπόριο, χωρίς να χάσεις πολύτιμο χώρο απο το φίλτρο σου, βάζοντας τύρφη
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Να σαι καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-08, 11:08
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Όσο περισσότερους δίσκους βάλεις, τόσο καλύτερα θα είναι για τους ίδιους και φυσικά και για΄σένα! Όμως θέλεις πολύ καλή (όχι δυνατή, αλλά σε λίτρα) φίλτρανση, όσο το δυνατόν λιγότερους συγκάτοικους, μερικά φυτά γρήγορης ανάπτυξης και όπως είπε ο Λεωνίδας (leomn) ξύλα...

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά για ένα κοπαδάκι με μικρόψαρα, όχι ραμιρέζι και θα πρότεινα αντί για ένα κοπαδάκι corydoras, 1-2 pleco σχετικά μικρού τελικού μεγέθους, φιλήσυχα και ως επί το πλείστον νυκτόβια...

Από εκεί και πέρα, για καλύτερες παραμέτρους νερού χωρίς Α/Ο, θα μπορούσες σε ένα βαρέλι προετοιμασίας να φτιάχνεις νερό με τύρφη και ρητίνες για λίγες μέρες και αφού έχεις τουλάχιστον μια αεραντλία και θερμοστάτη να το μετράς και να το χρησιμοποιείς για τις αλλαγές νερού σου! Πιστεύω ότι θα ''πιάσεις'' σιγά-σιγά τις επιθυμητές τιμές χωρίς διοξείδιο!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τί ξύλο, τί πέτρα??? Genirous Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 15 07-02-10 14:03
Φωτισμός,τι λέτε;; Θανάσης Φωτισμός 7 17-07-07 15:33
Τι λέτε για αρχή; gpalog Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 05-06-07 21:52
Δίσκους...!!! τι λέτε να το προσπαθήσω; akisk Δίσκοι 16 18-04-07 17:38
Λέτε να γίνω γιαγιά? Simpethera Γλυκό νερό - Γενικά 2 20-09-03 20:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05498 seconds with 14 queries