Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-09, 09:58
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΤΑ LT.

Λοιπον υπαρχει ενα 300lt ενυδρειο που μεσα εχει..4 buenos ,13 γατοψαρακια,2 clown bottia,5 carninal tetra .1ροδοστομο.

συντομα θα γινει αγορα νεου 60lt ,για εναν betta και γαριδουλες. σκεφτομαι να μεταφερω τους καρδιναλιους και τον ροδοστομο μπορει να παρω αλλους 4-5 να μην ειναι μονος του,στο 60lt, λεω να μεταφερω και 5 γατοψαρα,

το 300Lt το θελω για σκαλαρια σκεφτομαι για 5 σκαλαρια ,5 sae ,2 apistogramma cacatuoides 1 apple snail ,και αυταα που εχει ηδη μεσα δηλ 4 buenos 6 γατοψαρακια 2 clown bottia!! τι λετε με τα λιτρα θα ειμαι ενταξει??? με περνει για 6 σκαλαρια??

θελω να μου προτεινετε και αλλα ψαρακια εγω μονο αυτα μπορεσα να σκεφτω.

με το 60lt θα εχω προβλημα???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-09, 10:25
Το avatar του χρήστη kalts.greg
kalts.greg Ο χρήστης kalts.greg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2009
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Πραγματικά χρειαζόμαστε λίγη βοήθεια σε αυτόν τον τομέα ειδικά οι πιο νέοι στο χώρο . Μια κατηγοριοποίηση των νερών και των ψαριών που μπορούν να συνυπάρξουν σε αυτά θα βοηθούσε πολύ . Μαζί με λατινικές-ελληνικές ονομασίες και καμιά φωτογραφία για να ξέρουμε για πια μιλάμε . Αλλιώς οδηγούμαστε σε ενυδρεία με ένα είδος και τις ιδανικές συνθήκες νερών και ντεκόρ για το συγκεκριμένο . ¨Έχει την ομορφιά του αλλά και τα κοινωνικά επίσης .
Ξέρω ότι ζητάω μασημένη τροφή αλλά έτσι θα γλιτώναμε χρόνο και κυρίως λάθη .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-09, 11:15
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

ενας πολυ γενικος κανονας για το μεγεθος και τα λιτρα ετσι να μην χανουμε τον λογαριασμο ειναι για καθε 3cm ψαριου 4-5lt νερο.βεβαια πρεπει να υπολογιζουμε παντα το μεγεθος ενηλικιωσης και οχι το μεγεθος αγορας των ψαριων. εγω δεν εχω ασχοληθει με τα παραπανω ειδη και θελω την γνωμη σας για τις ομαδες που προανεφερα.

παντα χρειαζετε η γνωμη καποιου αλλου προς αποφυγη λαθων απο κεκτημενη ταχυτητα και ενθουσιασμου,σε καμια περιπτωση δεν σταματαμε το ..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-09, 11:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalts.greg Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικά χρειαζόμαστε λίγη βοήθεια σε αυτόν τον τομέα ειδικά οι πιο νέοι στο χώρο . Μια κατηγοριοποίηση των νερών και των ψαριών που μπορούν να συνυπάρξουν σε αυτά θα βοηθούσε πολύ . Μαζί με λατινικές-ελληνικές ονομασίες και καμιά φωτογραφία για να ξέρουμε για πια μιλάμε . Αλλιώς οδηγούμαστε σε ενυδρεία με ένα είδος και τις ιδανικές συνθήκες νερών και ντεκόρ για το συγκεκριμένο . ¨Έχει την ομορφιά του αλλά και τα κοινωνικά επίσης .
Ξέρω ότι ζητάω μασημένη τροφή αλλά έτσι θα γλιτώναμε χρόνο και κυρίως λάθη .
Αυτο που ζητας ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο!! Υπαρχουν παρα πολλα ειδη ψαριων και βιοτοπων! Βρισκοντας ενα ειδος που σου αρεσει βασει των απαιτησεων και την καταγωγη του μπορεις να βρεις συγκατοικους και διακοσμηση (φυτα, ξυλα, πετρες, αμμο η χαλικι, κ.λ.)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
ενας πολυ γενικος κανονας για το μεγεθος και τα λιτρα ετσι να μην χανουμε τον λογαριασμο ειναι για καθε 3cm ψαριου 4-5lt νερο.βεβαια πρεπει να υπολογιζουμε παντα το μεγεθος ενηλικιωσης και οχι το μεγεθος αγορας των ψαριων. εγω δεν εχω ασχοληθει με τα παραπανω ειδη και θελω την γνωμη σας για τις ομαδες που προανεφερα.

παντα χρειαζετε η γνωμη καποιου αλλου προς αποφυγη λαθων απο κεκτημενη ταχυτητα και ενθουσιασμου,σε καμια περιπτωση δεν σταματαμε το ..
Ο κανονας που λες Ελενη δεν υσχιει... καθως πρεπει να λαβουμε υποψη μας και τον "χαρακτηρα" και τις ιδιαιτερες απαιτησεις του ειδους που θελουμε να φιλοξενησουμε... Π.χ. ενας παγκασιους τελικου μεγεθους π.χ. 2 μετρων : 200/3 cm x 5lt (οπως λεει ο κανονας που αναφερεις) = 66,66 x 5 = 333,33 lt απο οτι καταλαβαινεις σε ενα 333 λιτρο ενυδρειο χωραει ενας διμετρος παγκασιους? Δυστηχως δεν υπαρχει μαθηματικος τυπος ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-09, 11:51
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

νομιζω οτι ειναι ενας βασικος οδηγος για ενυδρεια κοινωνικα .να μην φτανουμε στα ακρα ισχυει για να μην χανεις την μπαλα με τα μικρα και μεσαια . αλλα και παλι δεν επιμενω εχω ενα βιβλιο μπροστα μου και το εχει σαν βασικο οδηγο .εγω απλα μεταφερω αυτο που διαβαζω μηπως βρουμε μια πεπατημενη τουλαχιστον για τα μικρα κ μεσαια οχι ιδιαιτερου χαρακτηρα ψαρακια.αλλα και παλι γιαυτο ανεβασα το ποστ για να με βοηθησετε με τα lt.αλλιως θα ακολουθουσα οτι διαβαζω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-09, 11:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον υπαρχει ενα 300lt ενυδρειο που μεσα εχει..4 buenos ποια ειναι αυτα?? Δε τα ξερω!!!,13 γατοψαρακια,2 clown bottia πρεπει να το εχεις διαβασει οτι ειναι κοπαδοψαρα και θελουν μεγαλο ενυδρειο,5 carninal tetra .1ροδοστομο και αυτα ειναι κοπαδοψαρα!! Μονο ενα??.

συντομα θα γινει αγορα νεου 60lt ,για εναν betta και γαριδουλες Εξαρταται απο τον χαρακτηρα του ... αλλοι πειραζουν τις γαριδες (ο δικος μου τις τσακιζει) ενω αλλοι ουτε καν ασχολουνται με αυτες!!. σκεφτομαι να μεταφερω τους καρδιναλιους και τον ροδοστομο μπορει να παρω αλλους 4-5 να μην ειναι μονος του Αυτα θα τα πειραζει σχεδον σιγουρα!!,στο 60lt, λεω να μεταφερω και 5 γατοψαρα ,

το 300Lt το θελω για σκαλαρια σκεφτομαι για 5 σκαλαρια εχουν γραφτει πολλα για τα σκαλαρια!! Με μια αναζητηση βρισκεις τα παντα!! ,5 sae ,2 apistogramma cacatuoides 1 apple snail ,και αυταα που εχει ηδη μεσα δηλ 4 buenos 6 γατοψαρακια 2 clown bottia!! τι λετε με τα λιτρα θα ειμαι ενταξει??? με περνει για 6 σκαλαρια??

θελω να μου προτεινετε και αλλα ψαρακια εγω μονο αυτα μπορεσα να σκεφτω.

με το 60lt θα εχω προβλημα???
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-09, 12:02
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

αν δεις εχω ποστ στους δισκους ,ειναι οτι εμεινε απο μια καταστροφη .δεν αγορασα 1 ,1 καταφερε κ επεζησε .τα γατοψαρα ειναι 13 γιατι γεννησανε και ζησανε αρκετα.ετσι προσπαθω να τα μαζεψω .φοβαμαι οτι τα αγγελοψαρα θα φανε τους καρδιναλιους γιαττο θελω να τα παω αλλου.
τα buenos aires ειναι tetra.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-09, 20:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον υπαρχει ενα 300lt ενυδρειο που μεσα εχει..4 buenos ,13 γατοψαρακια,2 clown bottia,5 carninal tetra .1ροδοστομο.

συντομα θα γινει αγορα νεου 60lt ,για εναν betta και γαριδουλες. σκεφτομαι να μεταφερω τους καρδιναλιους και τον ροδοστομο μπορει να παρω αλλους 4-5 να μην ειναι μονος του,στο 60lt, λεω να μεταφερω και 5 γατοψαρα,
καρδιναλιοι ροδοστομοι και αλλα τετοια μικρα σμηνοψαρα παρα το μεγεθος θελουν μεγαλο ενυδρειο...ειναι δεινοι κολυμβητες και πρεπει να βρισκονται σε μεγαλους αριθμους...

το 300Lt το θελω για σκαλαρια σκεφτομαι για 5 σκαλαρια ,5 sae ,2 apistogramma cacatuoides 1 apple snail ,και αυταα που εχει ηδη μεσα δηλ 4 buenos 6 γατοψαρακια 2 clown bottia!! τι λετε με τα λιτρα θα ειμαι ενταξει??? με περνει για 6 σκαλαρια?? τα κλοουν θελουν κοπαδι και ειναι μεγαλοσωμα ψαρια...θα ελεγα να βαλεις 5 σκαλαρια ...ενα κοπαδι καρδιναλιους η ροδοστομους και τα κορυ...ειναι ηδη αρκετα για τα λιτρα σου και κρατας και εναν εν μερει βιοτοπικο χαρακτηρα...

θελω να μου προτεινετε και αλλα ψαρακια εγω μονο αυτα μπορεσα να σκεφτω.

με το 60lt θα εχω προβλημα???
μπορεις να βαλεις και ενα ζευγαρι ancistrus...με το 60 λιτρο ναι θα εχεις αν μεταφερεις τα σμηνοψαρα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-09, 20:26
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

θα συμφωνησω μαζι σου τα sae καντα δυο εμαθα για 50lt νερο στο καθε ενα. αν δεν βρω θα βαλω αncistrus,θελω να κρατησω τα κοπαδακια στο μεγαλο αλλα φοβαμαι μηπως τα αγγελοψαρα τα δουνε σαν γευμα.για αυτο θα βαλω τα μικροτερα αγγελοψαρα που θα βρω μηπως συνηθησουν την παρουσιατους και δεν τα κυνηγουν
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-09, 23:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν βαλεις μικρα αγγελοψαρα και σμηνοψαρα και μεγαλωσουν μαζι δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα....τα εχω με νεον καρδιναλιους και ροδοστομους...δεν ειδα ποτε τιποτα υποπτο ουτε ειχα απωλεια...
και οι σαε ειναι καλο να κρατουνται σε κοπαδι..οποτε γιατι δε τους αφηνεις απ'εξω? ancistrus δε νομιζω να δυσκολευτεις να βρεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΑ ΥΛΙΚΑ ΜΟΥ ...!!! duaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 22-02-09 11:17
λιγη βοηθεια christine1989 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 14-12-08 14:05
λιγη βοηθεια! kourba Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 07-05-08 11:18
λιγη βοηθεια harilaos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 05-12-06 17:46
Λιγη βοηθεια παρακαλω iki28 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 28-01-06 22:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05194 seconds with 13 queries