Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-09, 10:27
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Unhappy ειναι αρρωστο;;;

Καλημερα να σας απασχολησω λιγο με τα δικα μου.εχω ενα φυτο στο ενυδρειο μου ECHINODORUS ειναι και δεν μου φαινεται καλα.Σε μερικα φυλλα εχει κατι σαν τριχωειδη μαυρο πιο κατω θα βαλω και φωτο.και μερικα φυλλα ειναι καφε και πολυ λεπτα.το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα η μετρησεις ειναι με στικ ΝΟ3=25,ΝΟ2=0,GH=14,KH=6,PH=6,8 η λαμπα ειναι 18 vat.το φως το αφηνω 8 ωρες ανοιχτο.απο λιπασμα ριχνω Flourish excel μισο καπακι ανα 2 μερες και το Ferropol της GBL 8ml καθε εβδομαδα που κανω αλλαγη νερου.τα ψαρια μου ειναι συνολο 11 εχω 4 ballon 3 neon 2 ; 1 χηρα 1 κλοουν και 12 μωρα ballon.ελπιζω να ημουν αυτη τη φορα κατατοπιστικη ευχαριστω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1240063.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  50,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1240064.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  44,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-09, 12:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλημερα, εχεις λιγο φωτισμο και ελλειπη λιπανση. Βαζε και Καλιο (Potassium) που ειναι απαραιτητο για τα φυτα και βαλε και καμια ταμπλετα λιπανσης στις ριζες του εχινοδορου.Επισης σιδηρο ελαχιστο (μερικες σταγονες) 1 φορα την εβδομαδα μετα απο αλλαγη νερου.
Κοψε και αφαιρεσε τα χαλασμενα φυλλα αφου ο εχινοδωρος θα βγαλει νεα υγιη φυλλα συντομα.
Μετρα και φοσφωρικα, πρεπει να ειναι σε αναλογια 12/1 με τα ΝΟ3 τα οποια καλο θα ηταν να τα μειωσεις στο 15 περιπου με συχνοτερες αλλαγες νερου.
Εχεις και λαθος ψαρακια, αφου τα νεον και η χηρα ειναι κοπαδοψαρα (τουλαχιστον 8 ατομα). Ο κλοουν δεν κανει επισης γιατι γινεται μεγαλος, θελει κοπαδι και τουλαχιστον 300λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-09, 12:30
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω που μου απαντησες.Σημερα θα παω στο πετ και θα ζητησω καλιο,ταμπλετες,σιδηρο,και κατι να μετραω τα φωσφορικα δεν το ξερω ετσι να το ζητησω;;οσο για τον κλοουν θα τον δωσω σε ενα φιλο μου που εχει μεγαλο ενυδρειο.Θα κρατησω μονο τα μπαλλουν.τα αλλα θα τα δωσω μαλλον στο πετ.ευχαριστω και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-09, 10:54
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

καλημερα σε ολους.οπως ειχα πη πηγα στο πετ και μου εδωσε μονο της ταμπλετες το JBL kugeln balls.Μου ειπε επισης να παρω ενα ψαρακι που ειναι για την αλγη το siamesse aigaeatez δεν ξερω αν το γραφω σωστα.να το παρω;;;παραπανω γραφω τα ψαρια που εχω μεσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-09, 13:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα ψαρακια αυτα γινονται αρκετα μεγαλα και δε μπορεις να εχεις μονο ενα...οποτε καλυτερα οχι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-09, 14:20
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οπως σου ειπε ο Πανος. Εναλλακτικα θα μπορουσες να βαλεις 6-8 γαριδες αμανο.Ειναι πολυ καλες καθαριστριες και τρωνε αρκετες αλγες.θα πρεπει ομως να χαμηλωσεις λιγο τα νιτρικα σου γιατι ειναι ευαισθητες σε ΝΟ3 πανω απο 10-15ppm.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-09, 16:30
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Για να χαμηλωσω τα νιτρικα θελει 1 φορα την εβδομαδα αλλαγη νερου;;;σωστα τα λεω;;δεν ειναι πολλες οι γαριδες αναλωγα με τα ψαρια που εχω.ο κλουν δεν της πειραζη;γιατι βλεπω να πιανει κι αλλο φυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-09, 17:45
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η αλλαγη νερου εβδομαδιαια καλο ειναι να σου γινει ρουτινα.
Γαριδες αμανο μπορεις να βαλεις και περισσοτερες (20-30 αν θες) αλλα για να δεις αποτελεσμα εναντιον της αλγης ενας χονδρικος κανονας λεει τουλαχιστον 1αμανο/10 λιτρα.
Ο Κλοουν,οχι δεν τις πειραζει.
Και μην περιμενεις τα φυτα να ανακαμψουν αμεσα...θα παρει μερες, ισως και εβδομαδες μεχρι να δεις βελτιωση.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-09, 22:03
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα, εχεις λιγο φωτισμο και ελλειπη λιπανση. Βαζε και Καλιο (Potassium) που ειναι απαραιτητο για τα φυτα και βαλε και καμια ταμπλετα λιπανσης στις ριζες του εχινοδορου.Επισης σιδηρο ελαχιστο (μερικες σταγονες) 1 φορα την εβδομαδα μετα απο αλλαγη νερου.
Κοψε και αφαιρεσε τα χαλασμενα φυλλα αφου ο εχινοδωρος θα βγαλει νεα υγιη φυλλα συντομα.
Το Ferropol που βάζει είναι γενικής χρήσης λίπασμα, και περιέχει και κάλιο και σίδηρο.. Οπότε εμένα μου φαίνεται απίθανο να υπάρχει έλλειψη σε κάτι από αυτά στη στήλη νερού.. Ο εχινόδωρος μάλλον θα ανακάμψει με μία ταμπλετούλα στη ρίζα του.. Για τα υπόλοιπα, εγώ δε θα πρότεινα να μπλέξει με τη σειρά της seachem και χωριστά λιπάσματα για κάθε στοιχείο αν έχει χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένο.. Κατά τ'άλλα, Ι totally agree!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dionysia Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κρατησω μονο τα μπαλλουν.τα αλλα θα τα δωσω μαλλον στο πετ.ευχαριστω και παλι.
Έχει δίκιο ο Αλέξανδρος (raven) για την ψαροσύνθεσή σου, θα πρέπει να κάνεις διορθώσεις.. Πριν όμως επιλέξεις τα balloon, ρίξε μια ματιά και στο banner στην κορυφή της σελίδας, για τα παπαγαλόψαρα και τα βαμμένα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-09, 22:18
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Αυτα μου ειπε και στο πετ σιτυ ο υπαλληλος οταν πηγα και δεν μου εδινε αυτα που του ζητησα.Μου εδωσε μονο τις ταμπλετες να βαλω στις ριζες.Σε ευχαριστω που μου απαντησες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-09, 22:29
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Και εγώ, όπως και ο Raven δεν τα προτιμάμε αυτά τα γενικής χρήσεως λιπάσματα, για δύο λόγους.. Αφενός με τις σειρές που έχεις χωριστά το κάθε μακροστοιχείο και τα ιχνοστοιχεία, μπορείς να "πειράζεις" αυτά που ρίχνεις ανάλογα με τις ανάγκες του ενυδρείου σου.. Επίσης, όταν έχεις υπόστρωμα για τα φυτά, αυτό συνήθως απελευθερώνει στη στήλη νερού αρκετό σίδηρο, οπότε χρησιμοποιώντας τα "ξεχωριστά" λιπάσματα, μπορείς να ρίχνεις "τα πάντα όλα" εκτός από σίδηρο, για να μήν έχεις προβλήματα με άλγες..

Τα παραπάνω για πιο υπηλών απαιτήσεων φυτεμένο.. Για χαμηλότερων απαιτήσεων, αυτά τα λιπάσματα είναι μια χαρά (αν δεν έχεις υπόστρωμα)..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ειναι αληθεια η ειναι αλλη μια παραπλανιση? fotis_k Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 30-12-08 08:26
μηπως ειναι αρρωστο?? dr.geo Αρχάριοι γλυκού νερού 34 23-05-08 17:06
Aρρωστο nik0s7 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-08 14:36
Ειναι αρρωστο(gourami) και θελει θεραπεια? xrele24 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 24-01-05 20:23
Ειναι reef safe η δεν ειναι? reefland Reefsafe 13 28-09-04 15:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14656 seconds with 16 queries