Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-06-08, 17:16
Το avatar του χρήστη satrianius
satrianius Ο χρήστης satrianius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Πρόβλημα(?)με Iks aquastar

Πρόσφατα αγόρασα τον Ph controller της iks για να ελέγχω την ηλεκτροβάννα του co2. Προέκυψε το εξής πρόβλημα και θα ήθελα να το θέσω σαν ερώτημα εδώ στο Forum.


Mετά απο διακοπή ρεύματος (που είναι και πολύ συχνές στην περιοχή μου) ο Ph controller είχε κλείσει! Το automatic switchoff το έχω απενεργοποιημένο, μπαταρίες έχω δοκιμάσει 3-4 διαφορετικές και παρόλα αυτά σβήνει!

¶ν για παράδειγμα το έχω ρυθμίσει να ανοίγει η ηλεκτροβάννα στο 7 και κοπεί το ρεύμα πρίν το πιάσει, η οθόνη συνεχίζει να δείχνει ένδειξη και μετά απο λίγο όταν πατήσει το 7 πάει να δώσει ρέυμα στην ηλεκτοβάννα, το ρεύμα βέβαια είναι κομμένο και αρχίζει στο καπάκι να δείχνει τρελές ενδείξεις: 7.1, 7.4, 7.6 και αμέσως "Accu" και σβήνει. Και η μαμακία είναι οτι μετά που έρχεται το ρεύμα δεν ξανανοίγει...Αν δεν υπάρχει λύση σε αυτό ουσιαστικά είναι άχρηστος για τα ελληνικά δεδομένα και τις συχνές διακοπές ρεύματος!!

Το manual αναφέρει για την ένδειξη accu:

"Check the battery from time to time by disconnecting
the Power Station from the instrument. If the message
Accu appears on the display then you must fit a new
battery. If there is acut in power during the control
procedure and the battery is empty, the instrument will
switch off automatically and remain switched off even
when mains power is restored!"

Αυτό βέβαια δεν παίζει αφου όπως είπα μπαταρίες εχω αλλάξει 3-4 και τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-08, 17:49
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν αν γινόταν να αλλάξεις τον αυτοματισμό με έναν ίδιο για να σου φύγει η απορία για το αν δουλεύει καλά ή όχι. Ελπίζω μπαταρίες να μήν χρησιμοποιείς επαναφορτιζόμενες γιατί δέν κάνουν (1,2V αντί 1,5 και λιγότερη διάρκεια). Ειδάλως πάρε UPS που θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κοίτα και στα χαρτιά του μήπως κάθε που μένει απο ρεύμα θέλει απ' την αρχή καλιμπράρισμα.
Διάβασε και εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25573
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-08, 18:00
Το avatar του χρήστη satrianius
satrianius Ο χρήστης satrianius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Όταν λές να αλλάξω τον αυτοματισμό εννοείς να βάλω κάποιον άλλο Ph controller?Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αλλά και να υπήρχε δεν καταλαβαίνω τον λόγο του να κάνω κάτι τέτοιο. Η ερώτησή μου αφορά τον συγκεκριμένο της iks. Μπαταρίες δεν χρησιμοποίησα επαναφορτιζόμενες. Αλκαλικές 9volt χρησιμοποίησα,είναι οι "πλακέ" τετράγωνες με τους δυο διαφορετικής διαμέτρου(κουμπωτούς) πόλους στην κορυφή, τέτοιες πέρνει. Τον Ηλία τον ρώτησα, δεν του έτυχε ακόμη διακοπή ρεύματος για να μου πεί.

Επίσης το Ups αντέχει για μερικά λεπτά. Τι γίνεται όμως όταν η διακοπή είναι 1 και 2 ώρες? Το θέμα είναι όταν έρχεται το ρεύμα να ξανανοίγει. Αλλιώς μάπα το καρπούζι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-08, 19:00
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από satrianius Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης το Ups αντέχει για μερικά λεπτά. Τι γίνεται όμως όταν η διακοπή είναι 1 και 2 ώρες?
Ποσα watt καιει ο controller?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-08, 19:08
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παρόλο που δεν το εχω ψαξει νομιζω οτι το ups θα πρεπει να κραταει αρκετη ωρα με τον κοντρολερ...... Βεβαια αν οντως συμβαινει αυτο που λεει ο φιλος μας υπαρχει σιγουρα προβλημα στο σχεδιασμό του κοντρολερ......

ΥΓ. Χμμμ παρα ειμαι ψυχραιμος μου φαινεται ..... Αν διαπιστωσω οτι και ο 2ος κοντρολερ που μαλιστα ακριβοπληρωσα ειναι ελατωματικος θα γινει &*%$#@
Θα πεταξω και στο 400αρι, μαλαουι και θα ησυχάσω (και εγω και η τσεπη μου...)
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-08, 19:30
Το avatar του χρήστη satrianius
satrianius Ο χρήστης satrianius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kill_bill Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσα watt καιει ο controller?
Μήπως η μπαταρία του Controller τα παίζει στην προσπάθειά της να αποδώσει για να ανοίξει η ηλεκτροβάννα(η οποία συνδέεται στο πολύμπριζο του controller); Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε το ups δεν θα αντέξει για πολύ. Αλλιώς ο controller απο μόνος του δεν νομίζω να εχει ιδιαίτερη κατανάλωση, η μπαταρία όμως γιατί δεν αντέχει πάνω απο μερικά λεπτά? θα κάνω κι άλλες δοκιμές και βλέπουμε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. Χμμμ παρα ειμαι ψυχραιμος μου φαινομαι ..... Αν διαπιστωσω οτι και ο 2ος κοντρολερ που μαλιστα ακριβοπληρωσα ειναι ελατωματικος θα γινει &*%$#@
Θα πεταξω και στο 400αρι, μαλαουι και θα ησυχάσω (και εγω και η τσεπη μου...)
Ε δοκίμασε το και σύ και βλέπουμε. Θέλω να πιστεύω οτι υπάρχει λύση κι οτι είμαι λάθος. Ψάχνω όμως να δω που
-------------------------
Έχω καλά νέα. Μετά απο μερικές δοκιμές με διαφορετικού τύπου μπαταρίες "μούκατσε" μια όπου ο Controller δεν έσβησε!
Θέλει λοιπόν συχνό τσεκάρισμα και όχι απλά αυτό που λένε οι οδηγίες(στην Γερμανία δεν έχουν blackouts).

Το ιδανικό βέβαια θα ήταν στην περίπτωση που η μπαταρία τα έχει φτύσει και κοπεί το ρεύμα, μετά που θα ξανάρθει ο controller να τίθεται πάλι σε λειτουργία...¶ν κάποιος γνωρίζει κάτι επ αυτού.....
__________________
Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη satrianius : 21-06-08 στις 19:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-08, 18:23
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

μην αγχωνεσαι, ειναι απολυτως φυσιολογικο. εχω τον ιδιο και μου κανει ακριβως τα ιδια. υποπτευομαι πως ο κοντρολερ συνεχιζει να χρησιμοποιει την μπαταρια ακομη και οταν ειναι συνδεδεμενος στο ρευμα. δεν εξηγειται αλλιως. θα μπορουσαν ειτε να βαλουν κυκλωμα και να γινεται χρηση επαναφορτιζομενης μπαταριας, ειτε να ανοιγει αυτοματα με την επανασυνδεση του ρευματος, αλλα μαλον το ξεχασανε. καλιμπραρισμα δεν χρειαζεται μετα απο διακοπη, οπως δεν χρειαζεται ουτε σεταρισμα. κραταει τις ρυθμισεις ευτυχως. αν το βαλεις σε ups τοτε θα δουλευει και η ηλεκτροβανα μαζι με το κοντρολερ. θα μειωθει η διαρκεια ομως της εφεδρειας του ups, οποτε κατ'εμε βαλε το φιλτρο στο ups και ασε το κοντρολερ να κλεισει σε μια διακοπη ρευματος...πολυ ωραιο μηχανημα ομως....και ακριβες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-06-08, 19:18
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Eγω θεωρώ τελειως λαθος το σχεδιασμό αυτό!!! Τους εγραψα και e-mail.... Εδώ εχουμε ειδικα το καλοκαιρι καθημερινες διακοπες ρευματος !!! Τι θα γινει δηλαδή ? Δεν θα μπορουμε να βγουμε απο το σπιτι μας μηπως και "πεσει" το ρευμα ? Απαραδεκτο!! Από οτι ξερω αλλοι κοντρολερ δεν τα κανουν αυτα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-08, 19:40
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

αλλοι κοντρολερ δεν διαθετουν μικροεπεξεργαστη ομως δεν ειναι τοσο ακριβεις τοσο ποιοτικοι και δεν κανουν και τοσα πραματα...αλλα θα μπορουσαν αυτο να το φτιαξουν βεβαια. πιστευω οτι το να κλεισει ο κοντρολερ δεν ειναι και τοσο δραματικο ζητημα. με την προυποθεση οτι θα κλεισει και η ηλεκτροβανα. το μονο που θα γινει ειναι να μειωθει η αναπτυξη των φυτων, που ετσι και αλλιως οι υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου το πετυχαινουν ασχετα απο την παροχη διοξειδιου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-06-08, 20:16
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikitasp Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστευω οτι το να κλεισει ο κοντρολερ δεν ειναι και τοσο δραματικο ζητημα. με την προυποθεση οτι θα κλεισει και η ηλεκτροβανα. το μονο που θα γινει ειναι να μειωθει η αναπτυξη των φυτων, που ετσι και αλλιως οι υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου το πετυχαινουν ασχετα απο την παροχη διοξειδιου.
Toν κοντρολερ δεν τον εχουν ολοι για τα φυτα μονο....
Αν ξυπνησω το πρωι και δω το ph 7.7 και 5 δισκους σε ....αναπαυση μια χαρα δραματικο θα ειναι......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-06-08, 22:14
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν είναι και τόσο εύκολο να συμβεί αυτό! Ούτε θα συμβεί τόσο γρήγορα εκτός και υπάρχουν άλλοι παράγοντες!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-08, 23:11
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

γιατι δεν ειναι ευκολο? αν γινει διακοπη Παρασκευη βραδι και εγω λειπω για Π.Σ.Κ. μια χαρα 7.7 θα παει.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-06-08, 00:03
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

οχι αν χρησιμοποιεις οσμοση...μου εχει συμβει. και εγω δισκους εχω.
οι πιο ψαγμενοι με δισκους δεν χρησιμοποιουν καν κοντρολερ και διοξειδιο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-06-08, 12:15
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikitasp Εμφάνιση μηνυμάτων
οι πιο ψαγμενοι με δισκους δεν χρησιμοποιουν καν κοντρολερ και διοξειδιο....
Αυτό θέλει πολύ εμπειρία !! Δεν είναι για παιχνίδι!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-06-08, 17:06
Το avatar του χρήστη satrianius
satrianius Ο χρήστης satrianius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Δεν αντιλέγω, ο Controller όντως είναι ακριβέστατος. Θεωρώ όμως βλακεία να "καίει" μπαταρία ακόμη κι όταν είναι στο ρεύμα. Αστε που δοκίμασα 4 διαφορετικές για να τον κρατήσει. Και κάθε φορά έπρεπε να κάνω το ίδιο τέστ γιατί το accu δεν είναι απαραίτητο να εμφανίζεται αμέσως όταν τον βγάλεις απο την πρίζα... θέλει χρόνο, να περιμένεις να δώσει σήμα να ανοίξει η ηλεκτροβάννα.

Για το ups είχα και γώ την ίδια ύποψία.Δώρο άδωρο αφού ο controller συδέεται μέσω του πολύμπριζου της ηλεκτροβάννας άρα θα λιώσει σε 10-15 λεπτά.

Για το ph δοκίμασα με το νερό απο Α/Ο που φτιάχνω και ανεβαίνει μεχρι και 7.2-7.5 χωρίς co2 και είναι και φούλ απο τις τανίνες των ξύλων, με τιμές KH=2 ή και 3. Διατηρώντας ενα Ph=6.5 έχεις πρόβλημα. Έδω λοιπόν θα συμφωνήσω με τον Ηλία, άντε φύγε ΠΣΚ.

Θα μπορούσαν να τον ρυθμίσουν να ανοίγει μετά την διακοπή ρεύματος, απλά πράγματα. Τότε δεν θα μίλαγε κανείς.

Μάλλον το κάνανε για να αγοράσουμε τον IKS SMS!!!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-06-08, 19:06
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Λες αν βαλουμε και την ηλεκτροβανα πανω σε ενα ups να μην κρατησει καθολου ?
Ενας φιλος εδω που εχει τον κοντρολερ της eheim (της eheim εχει πανω της και την ηλεκτροβανα) τον εχει σε ups και κραταει..... Δεν ξερω ομως αν εχει διαφορετικη καταναλωση στο ρευμα......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-06-08, 19:48
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας φιλος εδω που εχει τον κοντρολερ της eheim (της eheim εχει πανω της και την ηλεκτροβανα) τον εχει σε ups και κραταει..... Δεν ξερω ομως αν εχει διαφορετικη καταναλωση στο ρευμα......
Με ups 600αρι εχει κρατησει μεχρι και 4-5 ωρες σε διακοπες που εγιναν φετος. Μεγαλυτερη διακοπη δεν ειχε οποτε δεν ξερω μεχρι ποσο αντεχει.Καταναλωση απ οτι θυμαμε πρεπει να ειναι κατω απο 5w.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-06-08, 20:20
Το avatar του χρήστη satrianius
satrianius Ο χρήστης satrianius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Με ηλέκτοβάννα?? Λοιπόν για τον υπολογισμό ισχύος του UPS έχουμε:

Προσδιορισμός απαιτούμενης ισχύος από ένα ups Η ισχύς υπολογίζεται σε VΑ και σε πολλαπλάσια αυτής της μοvάδας (KVA). Έτσι για παράδειγμα : 1000 VA = 1KVA και 2,2 KVA = 2200 VA. Η μοvάδα VΑ υπολογίζεται πρακτικά πολλαπλασιάζοντας τα Vοlt επί τα απαιτούμεvα από τη συσκευή Amper .
Όταv μιλάμε για Vοlt στηv Ευρώπη, πρακτικά δεχόμαστε τηv τιμή τωv 230 Vοlt, επομέvως μέvει μόvο vα πληροφορηθούμε τα Amper (Α). Στις συσκευές υπάρχει ταμπέλα ή οποία δείχvει τηv καταvάλωση σε Amper (Α). Πολλαπλασιάζοντας τηv τιμή τωv 230 Vοlt επί τηv εvδεικvυόμεvη τιμή τωv Amper (Α) έχουμε το αποτέλεσμα σε VΑ. Παράδειγμα:
Σύμφωvα με αυτές τις εvδείξεις η απαιτούμεvn ισχύς υπολογίζεται ως εξής :
230V x 2Α = 460VΑ.
Αφού με αυτό τοv τρόπο εντοπίσουμε όλες τις ταμπέλες στοv εξοπλισμό που θέλουμε vα καλύψουμε (προσοχή: τα μόvιτορ έχουv πάντοτε δική τους τροφοδοσία ακόμα και αv φαινομεvικά τροφοδοτούνται από τοv Η/Υ) , προσθέτουμε όλες τις επιμέρους ισχείς σε VΑ. Το άθροισμά τους θα μας υποδείξει ποιάς ισχύος UΡS θα επιλέξουμε. Σε περίπτωση που δέv αvαγράφεται η έvδειξη Amper (Α) αλλά δίvεται η ισχύς οε Watt τότε η πρακτική μέθοδος υπολογισμού είvαι vα πολλαπλασιάσουμε τηv αvαγραφόμεvn έvδειξη (σε Watt) επί τοv παράγοντα 1,4 και το αποτέλεσμα θα μας δώσει τηv ισχύ σε VΑ. Παράδειγμα:
Σύμφωvα με αυτές τις εvδείξεις η απαιτούμενη ισχύς υπολογίζεται ως εξής:
50W x 1,4 = 70VΑ
Γεvικά, τα αποδεκτά όρια λειτουργίας τωv συσκευώv είvαι 220-240V όπως Θα παρατηρήσει κάποιος στις ταμπέλες τωv συσκευώv. Φυσιολογικά ο κατασκευαστής, στο όριο από 220-240V, πρέπει vα έχει προβλέψει κάποια απόκλιση. Σε περίπτωση παραβίασης αυτώv τωv αvωτάτωv ορίωv, μπορεί vα δημιουργηθεί πρόβλημα στη συσκευή.
Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει vα δοθεί στους εκτυπωτές Laser όπου για τηv υποστήριξή τους απαιτείται συνήθως ισχύς τωv 1000VΑ.

Πηγή: http://www.powertek.gr

Το πολύμπριζο γράφει πίσω Output1: 230V/5A και Output2: 230V/0.3A...

230V x 5A= 1150VA...να προσθέσω και τα 0,3Α?

Πάρτε μολύβι και χαρτί, το 1000ρι UPS είναι λίγο..
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-06-08, 20:48
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Tα τεχνικα που γραφεις να σου πω δεν τα πολυκαταλαβα...Αν θες να πεις οτι πχ το 600αρι θα κρατησει λεπτα και οχι ωρες (καπου νομιζω γραφεις για 10-20λεπτα) δεν εχεις παρα να ερθεις για ενα μεγαααααλο καφεδακι στα Χανια να το δεις σε λαιβ, μια και εισαι κοντα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-06-08, 21:08
Το avatar του χρήστη satrianius
satrianius Ο χρήστης satrianius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα τεχνικα που γραφεις να σου πω δεν τα πολυκαταλαβα...Αν θες να πεις οτι πχ το 600αρι θα κρατησει λεπτα και οχι ωρες (καπου νομιζω γραφεις για 10-20λεπτα) δεν εχεις παρα να ερθεις για ενα μεγαααααλο καφεδακι στα Χανια να το δεις σε λαιβ, μια και εισαι κοντα
Έχεις τον ίδιo της iks? Νόμιζα οτι αναφερόσουν στον eheim...αν ναι, ίσως έχει κάποια άλλη λειτουργία? Πάντος αυτά γράφει το πολύμπριζο.Αν κάποιος γνωρίζει, ας μας πεί

Το μεγάλο καφεδάκι ευχαρίστως να το πιούμε κάποια στιγμή μια και τα τρεξίματα για το ενυδρείο μου μέχουν κάνει και έχω πιει πολλάάάά καφεδάκια στα Χανιά Θάρθω για καμιά βουτιά Φαλάσαρνα!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-06-08, 21:25
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Της eheim εχω. Για το καφεδακι οποτε βρεθεις εδω, πμ και κανονιζουμε μινι συναντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-06-08, 21:38
Το avatar του χρήστη satrianius
satrianius Ο χρήστης satrianius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ωραία, ενα μεγάάάάλο καφεδάκι σε μια μίνι συνάντηση
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-06-08, 21:48
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

εγω παντως το συνδεσα σε ups.....Στην επομενη (αυριανη υποθετω) διακοπη θα σας πω τι εγινε.....Ειναι απλα τα πραγματα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-06-08, 21:50
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Έτσι είναι ρε συ Γιώργο...............

Μίνι καφεδάκι και μεγάάάάάάλη συνάντηση δεν γίνεται.........
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-06-08, 23:19
Το avatar του χρήστη satrianius
satrianius Ο χρήστης satrianius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι είναι ρε συ Γιώργο...............

Μίνι καφεδάκι και μεγάάάάάάλη συνάντηση δεν γίνεται.........
Έκτός αν πάρεις τους espresso στη σειρά χαχαχα

....σε ότι αφορά το ups, αν κοπεί το ρεύμα για 1 ώρα και είσαι σπίτι δεν θα σε τρελάνει το μπιιιιιιιιιιπ?
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-06-08, 06:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα πολυμπριζα αναφερουν παντα το μεγιστο ρευμα και οχι το ρευμα λειτουργιας..
Μια ηλεκτροβανα καταναλωνει τυπικα 3-4 watt
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-06-08, 17:00
Το avatar του χρήστη satrianius
satrianius Ο χρήστης satrianius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πολυμπριζα αναφερουν παντα το μεγιστο ρευμα και οχι το ρευμα λειτουργιας..
Μια ηλεκτροβανα καταναλωνει τυπικα 3-4 watt
Αυτό ήθελα να ακούσω! Νάσαι καλά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως το συνδεσα σε ups.....Στην επομενη (αυριανη υποθετω) διακοπη θα σας πω τι εγινε.....Ειναι απλα τα πραγματα.....
Γιατί περιμένεις τη διακοπή και δεν κάνεις το εξής απλό? Σύνδεσέ το με το ups και βγάλε το ups απο την πρίζα
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με χελώνα emmy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 06-07-12 12:12
IKS PH CONTROLLER imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 23-06-08 14:51
iks diy σταθμηστής νερού και άλλα! Βαγγέλης (Dearangelo) DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 22-11-07 16:08
Πρόβλημα με κρυπτοκορίνα puravlos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 24-06-07 12:00
Προσαρμογη Moonlight απο pc σε IKS Aquaristik Computer netblues DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 08-04-05 11:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08983 seconds with 15 queries