Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-03, 10:28
kassianhv Ο χρήστης kassianhv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2003
Περιοχή: IGOUMENITSA
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή H E L P ! ! ! Τραυματισμένο Οράντα

Χθες το πρωί διαπίστωσα ότι ένα από τα δυο οράντα μου ήταν τραυματισμένο πάνω από το αριστερό του μάτι. Σκέφτηκα ότι μπορεί κάπου απλά να είχε σκιστεί, αλλά αργότερα διαπίστωσα ότι ένα από τα δύο τιγρόψαρα που έχω του επιτίθονταν στο ίδιο σημείο. Το έβγαλα και το μετέφερα προσωρινά σε μια γιάλα, με σκοπό να του ανανεώνω καθημερινά το νερό με νερό του ενυδρίου, για τρεις μέρες, μέχρι να μεταφέρω και αυτό και τον αδερφό του και τα δυο χρυσόψαρα σε κάποιον φίλο :P που διατηρεί μη τροπικά ψάρια γλυκού νερού.

Προτείνεται να κάνω κάτι άλλο για να βοηθήσω να επουλωθεί η πληγή του; Διαπίστωσα ότι και στο άλλο οράντα είναι ελαφρώς ταλαιπωρημένο τα λέπια του, μάλλον ξανά από τα τιγρόψαρα...

Παρακαλώ βοηθείστε με άμεσα , δε μπορώ να έχω ζωντανά που υποφέρουν στο σπίτι μου...
__________________
Αυτός που δεν κάνει λάθη, συνήθως δεν κάνει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-03, 13:57
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Πολύ απλό. Γυρνάς είτε τα τιγράκια είτε τα χρυσόψαρα στο pet shop. Εναλλακτικά, παίρνεις και ένα δεύτερο μικρό ενυδρείο και τα χωρίζεις. Μαζί πάντως δεν πάνε με καμμία δύναμη. Εκτός από όλα τα άλλα τα μεν είναι κρύου νερού (χρυσόψαρα) τα δε τροπικά.

Ολα αυτά υποθέτοντας ότι μιλάς για τα κοινά τιγράκια (Barbus tetrazona, ασημί περίπου ρομβοειδές σώμα με 5 κάθετες γραμμές). Αυτά εδώ δηλαδή : http://www.malawicichlidhomepage.com...ger_barbs.html
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-03, 14:10
kassianhv Ο χρήστης kassianhv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2003
Περιοχή: IGOUMENITSA
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Tα χρυσόψαρα και τα οράντα θα τα δώσω όπως είπα τη Δευτέρα σε κάποιον φίλο που έχει ενυδρίο κρύου νερού. Μέχρι τότε όμως, κάτι για να βοηθήσει τον μικρό μου τραυματία;

Τα τιγρόψαρα που έχω είναι τα πράσινα ... Θα μου δημιοργήσουν όμως αφού απομακρύνω τα οράντα πρόβλημα και με τα αγγελόψαρα, τα γκουράμι τα γκάμπι ή το μονομάχο ; Η μόνη λύση είναι να τα δώσω πίσω στο Pet-Shop
__________________
Αυτός που δεν κάνει λάθη, συνήθως δεν κάνει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-03, 14:25
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

κοιτα τα τιγρακια ειναι νευρικα/παιχνιδιαρικα ψαρια , ζουν σε κοπαδια και εχουν το συνηθειο να τσιμπολογουν ψαρια κυριως με μακρια πτερυγια/ουρες (βλεπε μονομαχους)

καλο θα ειναι να τα γυρισεις πισω ή να παρεις ενα κοπαδι απο 8 ατομα και πανω ωστε να "βγαζουν" την νευρικοτητα τους αναμεσα στα μελη του κοπαδιου
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-03, 14:36
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μια και είναι σε γυάλα οπότε δεν υπάρχει θέμα καταστροφής του βιολογικού φίλτρου, θα σούλεγα να βάλεις κάτι που να περιέχει methylene blue για να αποφύγεις κατά το δυνατόν δευτερογενείς μολύνσεις στο σημείο της πληγής. Εφόσον θα αλλάζεις καθημερινά το νερό, πρόσθετε και νέο φάρμακο μετά την κάθε αλλαγή. Κράτησέ το έτσι για 5 μέρες και μετά σταμάτησε το φάρμακο (συνεχίζοντας τις αλλαγές νερού). Σε μία εβδομάδα θα πρέπει να είναι αρκετά καλύτερα ή και εντελώς καλά (δεν ξέρω και πόσο είναι το βάθος της πληγής). Δεν θυμάμαι ποιά είναι τα προϊόντα που περιέχουνε methylenε blue αλλά θα τα βρεις στο topic "Ασθένειες" (κύττα τις λίστες με τα προϊόντα των εταιρειών). Αν κάποιο μέλος γνωρίζει, ας πει κάποιο τέτοιο προϊόν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-03, 15:13
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

To methylene blue trihydrate περιέχεται στο Furan-2 το οποίο ειναι πολυ αποτελεσματικό αλλά και απαγορευμένο στα ζώα που χρησιμοποιούνται στην τροφική Αλυσίδα του ανθρώπου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-03, 21:27
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Για 5 λίτρα δεν μπορώ να σου ζυγίσω.. που μένεις ;; Το Furan περιέχει και νιτροφουραντοϊνη αν δεν κάνω λάθος ;; Για σκέτη προφύλαξη μου φαίνεται πολύ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-03, 09:12
kassianhv Ο χρήστης kassianhv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2003
Περιοχή: IGOUMENITSA
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Πράσινα - ριγέ τιγράκια

Αν προσθέσω τα "Barbus tetrazona, ασημί περίπου ρομβοειδές σώμα με 5 κάθετες γραμμές" θα γίνουν ομάδα με τα πράσινα τιγρόψαρα που έω προς το παρόν στο ενυδρίο; Εξασφαλίζω έτσι ότι θα είναι λιγότερο επιθετικά ή αντί να επιστρέψω δυο ψαράκια θα πρέπει να επιστρέψω 8 αφού μου πελεκίσουν ό,τι κινείται μέσα στο ενυδρίο
__________________
Αυτός που δεν κάνει λάθη, συνήθως δεν κάνει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-03, 10:38
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αν δεν βρεις πράσινα βάλε από τα ασημί ή τα πορτοκαλί. Κάνουν κοπάδι όλα μαζί και κυνηγάνε το ένα το άλλο..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-09-03, 13:02
kassianhv Ο χρήστης kassianhv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2003
Περιοχή: IGOUMENITSA
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. Τα Οράντα τα έδωσα σήμερα σε φίλο που διατηρεί ενυδρείο με ψάρια κρύου νερού. Είχε σχηματιστεί επιθηλιακός ιστός πάντως από το τραύμα. Ελπίζω να πάνω όλα καλά εκεί.

Ο συζυγούλης μου επιμένει να κρατήσουμε τα δύο χρυσόψαρα (κρύου νερού) στο τροπικό ενυδρίο μια και ήταν τα πρώτα που πήραμε, όσο και αν του μεταφέρω τις συμβουλές των φίλων του GAB. Να επιμείνω και να τα δώσω εκεί που έδωσα και τα οράντα ή να τα αφήσω στο τροπικό ενυδρίο μας. Ποια είναι τα βασικά επιχειρήματα για να τα δώσουμε;
__________________
Αυτός που δεν κάνει λάθη, συνήθως δεν κάνει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-09-03, 13:16
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Ειναι μια καλη αφορμη για ενα ακομη ενυδρειο Κρυου νερου.
Πως σου φενεται αυτη η ιδεα
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-09-03, 13:41
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Είναι ψάρια κρύου νερού. Αλλο να περνάνε κανονικά τον χειμώνα και νάχουνε ζέστη 2-3 μήνες τον χρόνο και άλλο να περνάνε όλη τους την ζωή σε συνθήκες ελαττωμένου οξυγόνου / αυξημένου μεταβολισμού και με συγκατοίκους με τους οποίους κάθε "επικοινωνία" αποκλείεται.

Στις συνθήκες αυτές είναι επιρρεπή σε πολλές ασθένειες τις οποίες κανονικά δεν θα εμφάνιζαν.

Επίσης θέλουν πολύ μεγάλους όγκους νερού (κατ' ελάχιστον 50 λίτρα ανά ψάρι) για νάχουνε κανονική ανάπτυξη. Με λίγα λόγια, δύο από αυτά θέλουνε 100 λίτρα κατ' ελάχιστον.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04296 seconds with 14 queries