Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-09, 19:00
fanopsaro Ο χρήστης fanopsaro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή AΡΡΩΣΤΟ ή ΤΕΜΠΕΛΙΚΟ ΨΑΡΙ???

Εδώ και λίγες ημέρες...βλέπω πολύ τακτικά το ψαράκι μου (Μαυρο moore) να κάθεται στον πάτο του ενυδρίου. Κάτω από το δεντράκι του ή σε μια γωνία.
Το ψαράκι άλλες ώρες, όταν δε κάθεται κάτω, είναι πολύ δραστήριο. Κολυμπάει πολύ χαρούμενο, και συχνά έρχεται στην επιφάνεια και μας "χερετάει"... Φροντίζω την διατροφή του και γενικά το προσέχω. Και αλλάζω το νερό και σταγόνες για το χλώριο του ρίχνω.

Αυτό πού έχω να παρατήρησω, είναι: 1) ότι αν και στην αρχή καθότανε στον πάτο, τώρα το κάνει πολύ τακτικά. Κοιμάται ή απλα σαν να κάθεται.
2) Το νερό θωλώνει πολύ γρήγορα. Οχι πολύ, αλλά δεν είναι τελείως διάφανο.
3) Το ψαράκι, αν και το χρώμα του είναι καλό, μου μοιάζει σαν να έχει πιάσει μια άσπρη λεπτή "πέτσα" απο πάνω.
4) Ώρες ώρες είναι πάρα πολύ δραστήριο. Τριγυρνάει σαν τρελο και σχεδόν χοροπηδάει έξω από το νερό. Σαν να ξεμουδιάζει ή σαν να αθλήται μου φαίνεται.

Τον χάνουμε?????

Να επισημάνω πως μετρήσεις και τέτοια δεν έχω όποτε μην ρωτήσετε...έχω ένα εξωτερικό φιλτρο και το ενυδρείο είναι 20 λίτρα. Δεν έχω φυτά μέσα, ούτε το έστρωσα, ούτε τπτ. Εχει πετραδάκια κάτω και ένα πλαστικό στο κέντρο.

Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-09, 20:24
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fanopsaro Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και λίγες ημέρες...βλέπω πολύ τακτικά το ψαράκι μου (Μαυρο moore) να κάθεται στον πάτο του ενυδρίου. Κάτω από το δεντράκι του ή σε μια γωνία.
Το ψαράκι άλλες ώρες, όταν δε κάθεται κάτω, είναι πολύ δραστήριο. Κολυμπάει πολύ χαρούμενο, και συχνά έρχεται στην επιφάνεια και μας "χερετάει"... μήπως δεν σας χαιρετάει αλλά ζητάει απεγνωσμένα βοήθεια; Φροντίζω την διατροφή του και γενικά το προσέχω. Με όλα αυτά που γράφεις στην τελευταία παράγραφο μάλλον δεν το φρόντισες καθόλου το καημένο το ψαράκι Και αλλάζω το νερό και σταγόνες για το χλώριο του ρίχνω.

Αυτό πού έχω να παρατήρησω, είναι: 1) ότι αν και στην αρχή καθότανε στον πάτο, τώρα το κάνει πολύ τακτικά. Κοιμάται ή απλα σαν να κάθεται.
2) Το νερό θωλώνει πολύ γρήγορα. Οχι πολύ, αλλά δεν είναι τελείως διάφανο.
3) Το ψαράκι, αν και το χρώμα του είναι καλό, μου μοιάζει σαν να έχει πιάσει μια άσπρη λεπτή "πέτσα" απο πάνω.
4) Ώρες ώρες είναι πάρα πολύ δραστήριο. Τριγυρνάει σαν τρελο και σχεδόν χοροπηδάει έξω από το νερό. Σαν να ξεμουδιάζει ή σαν να αθλήται μου φαίνεται.

Τον χάνουμε????? Το πιο πιθανό είναι να μην αντέξει για πολύ ακόμα σε τέτοιες συνθήκες

Να επισημάνω πως μετρήσεις και τέτοια δεν έχω όποτε μην ρωτήσετε...έχω ένα εξωτερικό φιλτρο αν είναι άστρωτο είναι σχεδόν σαν να μην υπάρχει και το ενυδρείο είναι 20 λίτρα. σίγουρα δεν κάνει έστω και για ένα τέτοιο ψαράκι Δεν έχω φυτά μέσα, ούτε το έστρωσα, κακώς ούτε τπτ. Εχει πετραδάκια κάτω και ένα πλαστικό στο κέντρο.

Ευχαριστώ πολύ
Όπως το βλέπω φίλε μου τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά για το ψαράκι σου. Το πιθανότερο είναι να ταλαιπορείται από τα ψηλά επίπεδα αμωνίας του νερού. Αυτή η λεπτή άσπρη βλένα που βλέπεις σίγουρα είναι κάποια ασθένεια. Επειδή όμως δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο, περίμενε και την απάντηση κάποιου που να ξέρει. Αν και νομίζω πως αν το ψάρι παραμείνει σε αυτές τις συνθήκες, δεν έχει καμιά ελπίδα και κάθε προσπάθεια θεραπείας δύσκολα θα έχει αποτελέσματα.
Λυπάμαι πολύ που στα λέω όλα πολύ μαύρα, αλλά δυστυχώς έτσι είναι.
Χρειάζονται δραστικές αλλαγές, αν δεν είναι ήδη πολύ αργά...

Πάντα φιλικά ...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-09, 20:29
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Εδω εισαι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-09, 11:40
fanopsaro Ο χρήστης fanopsaro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Δηλαδή ρε παιδιά τι να κάνω τώρα??? Το φίλτρο δουλεύει μια χαρά, του δίνω βιταμίνες στο νερό και στην τροφή...Αυτό συνεχίζει να κάθεται στον πάτο. Που και πού ρίχνει τις βόλτες του αλλά για λίγο....Νομίζω αναπνέει κανονικά. Δεν βλέπω δηλάδή δυσκολία. Αυτό που μου δείχνει κάτι είναι ότι έχει τα πτερύγια του κλειστά. Το πάνω και τα 2 πίσινα. Μόνιμα! Να κάθομαι δηλαδή να το βλέπω να πεθαίνει??? Τρώει κανονικά πάντως. Και τώρα αυτές τις μέρες τα κακάκια του δεν είναι διάφανα. Είναι άσπρα-μπεζ ανοιχτά με λίγα πιο σκούρα σημεία???? : smt100:con fused:
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-09, 11:47
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Λες ότι έχεις εξωτερικό φίλτρο. Σε 20 λίτρα ;

Το ενυδρείο σου είναι μικρό...το φίλτρο άστρωτο...το ψαράκι σου στρεσαρισμένο.

Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πως;

Δύσκολα τα πράγματα.Φωτό μπορείς να ανεβάσεις;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-09, 12:34
fanopsaro Ο χρήστης fanopsaro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι άστρωτο. Του έβγαλα και τα χαλικάκια απο κάτω μήπως έφταιγαν αυτά. Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό. Το περιέργο είναι πως δεν το πήρα τωρα το ψάρι και στρεσαρίστικε. Το έιχα...ήταν πολύ καλά και ξαφνικά το έπαθε αυτό. Νομίζω είναι 18 λίτρα το ενυδρείο που το μέτρησα έγώ. 20 έγραφέ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-09, 12:38
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Αυτές τις ώρες πρέπει να έχεις υπομονή και να μη σε πιάνει πανικός.

Το ψαράκι σου έχει πρόβλημα και γιαυτό έχει αυτή την συμπεριφορά.

Απο την προσωπική μου εμπειρία σε αυτό το ψαράκι λέω οτι θα το ξεπεράσει το πρόβλημα (είναι ανθεκτικά),αρκεί να προσέξεις κάποια πράγματα.
1)Το φίλτρο ως καινούργιο είναι άστρωτο (και γιαυτό το νερό το βλέπεις θολό).Εκτώς απο το αντιχλώριο έχεις πάρει και κάποιο άλλο υγρό για την δημιουργία βακτηρίων;Π.Χ. η sera έχει το nitrivec.Αν όχι θα πρέπει να πάρεις άμεσα.
2)Αυτή η πετσούλα που λες είτε είναι ασθένεια είτε απο στρες (σε αυτό καλό θα ήταν να πουν οι παλαιότεροι)Πάντως αν στρώσει το περιβάλλον του ενυδρείου θα περάσει(απο προσωπική πείρα το λέω)
3)Καλό είναι να πάρεις υγρά τεστ για το νερό (αμμωνια,νιτρώδη,νιτρικά,πεχα,ανθρακική σκληρότητα και ολική σκληρότητα). Θα σε βοηθήσουν στο μέλλον.

Ελπίζω να βοήθησα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγνωστο ψαρι harilaos Ψάρια Υφάλμυρου νερού 10 21-11-13 23:25
Τι ψαρι ειναι?? Nikos! Γλυκό νερό - Γενικά 5 18-12-08 18:41
τι ψαρι...?? thanasis76 Γλυκό νερό - Γενικά 67 28-10-08 19:00
ψαρι καθαριστης dioninje Γατόψαρα Ν. Αμερικής 13 28-02-04 02:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05788 seconds with 15 queries