Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-13, 16:39
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Φωτισμος-Επαρκεια

Παιδια καλησπερα. Εχω ενα cayman 110 pro με διαστασεις 110X48X60 κ λιτρα 200 καθαρα περιπου. Εχει 2 λαμπες Τ8 30w. Μια sylvania gro-lux κ μια philips tld. Αποσταση απο λαμπες μεχρι βυθο περιπου 50cm. Θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει καποιος τι ειδους φωτισμο εχω. Πχ λιγο-μετριο-πολυ. Ρωταω γιατι επεστρεψα απο εξωτερικο μετα απο ενα χρονο κ ξαναστηνω το ενυδρειο μου αλλα θελω με φυτα διαφορα αυτη την φορα κ οχι μονο ανουμπιες. Δλδ θελω να βαλω cryptocoryne-echinodorous-moss κτλ. Μπορω με αυτον το φωτισμο? Εννοειτε οτι εχω co2 difuser κ λιπασματα seachem flourish κ flourish excel. Επισης τι φωτοπεριοδο θα χρειαστω περιπου για αυτα τα φυτα. ευχαριστω πολυ
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-13, 17:10
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

oτο φως που εχεις ειναι λιγο και το οτι εχει τ8 λαμπες το κανει ακομα χειροτερο ..καλο θα ηταν αν μπωρεις να κανεις τ5 τις λαμπες σου και να προσθεσεις 1 ακομα για να προχωρησεις φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-13, 17:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsaftsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοειτε οτι εχω co2 difuser κ λιπασματα seachem flourish κ flourish excel. Επισης τι φωτοπεριοδο θα χρειαστω περιπου για αυτα τα φυτα. ευχαριστω πολυ


το difuser δεν το εχεις για το excel φυσικα, εχεις σκοπο να βαλεις co2 ή εχεις ηδη και χρησιμοποιεις ΚΑΙ excel?

Αν συμβαινει το δευτερο ειναι χοντο λαθος αφου το excel ειναι υποτειθεται υποκαταστατο του co2 (και μαλλον κακο προιον για πολλους)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsaftsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ θελω να βαλω cryptocoryne-echinodorous-moss κτλ. Μπορω με αυτον το φωτισμο?
το φως δεν ειναι δυνατο βεβαια, αλλα αυτα τα φυτα και στο σκοταδι να τ αφησεις δεν εχουν θεμα (η moss εξαρταται απο το ειδος)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 04-10-13 στις 17:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-13, 21:02
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

To difuser ειναι για diy co2 με μαγια. Δεν ειναι σκαλα ειναι της ferplast με μοτερακι κ κανει πολυ καλη δουλεια. Το εχω για να κατεβασω ph κ KH. Εννοειτε οτι δεν θα χρησιμοποιω κ τα 2 μαζι. Προς το παρον δουλευει μονο το co2. Excel δεν εχω βαλει ακομα. Το εχω για αργοτερα. Βασικα φυτα δεν εχει ακομα μεσα. Σημερα ηρθαν 2 Microsorum Pteropus narrow κ 1 Anubias hastifolia. Αυριο περιμενω τα υπολοιπα δλδ 1 vesicularia "christmas moss" 2 anubia nana 1 cryptocoryne wendtii Tropica κ 1 cryptocoryne wendtii Brown. Αυτα θα αντεξουν με το φωτισμο που εχω;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
oτο φως που εχεις ειναι λιγο και το οτι εχει τ8 λαμπες το κανει ακομα χειροτερο ..καλο θα ηταν αν μπωρεις να κανεις τ5 τις λαμπες σου και να προσθεσεις 1 ακομα για να προχωρησεις φιλε μου.
Βασικα το σκεφτηκα κ γω αλλα... ειναι ετσι το καπακι που τα στεγαζει ολα μεσα κ δεν εχω τροπο να αλλαξω το μπαλαστ για Τ5 κ μονο με πατεντα θα μπουν ακροφυσια Τ5 επισης κατι αλλο που δεν θελω. Καποιο παιδι μου προτεινε ledoταινια. Κατι που δεν ειμαι γνωστης. Καμια αποψη πως να το κανω η εστω τι θα ζητησω?
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsaftsouf : 04-10-13 στις 21:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-13, 22:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsaftsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
To difuser ειναι για diy co2 με μαγια. Δεν ειναι σκαλα ειναι της ferplast με μοτερακι κ κανει πολυ καλη δουλεια. Το εχω για να κατεβασω ph κ KH. Εννοειτε οτι δεν θα χρησιμοποιω κ τα 2 μαζι. Προς το παρον δουλευει μονο το co2. Excel δεν εχω βαλει ακομα. Το εχω για αργοτερα.

δηλαδη αφου εχεις ηδη co2 γιατι να υποβαθμιστεις σε excel?
Μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο σε αυτο το θεμα?



Παράθεση:
Βασικα φυτα δεν εχει ακομα μεσα. Σημερα ηρθαν 2 Microsorum Pteropus narrow κ 1 Anubias hastifolia. Αυριο περιμενω τα υπολοιπα δλδ 1 vesicularia "christmas moss" 2 anubia nana 1 cryptocoryne wendtii Tropica κ 1 cryptocoryne wendtii Brown. Αυτα θα αντεξουν με το φωτισμο που εχω;
--

αυτα που λες ουτε φωτισμο θελουν ουτε λιπασματα (που ετσι κι αλλιως δε θα καταναλωσουν ΠΟΤΕ γιατι η αναπτυξη τους ειναι πιο αργη κι απ το θανατο) ουτε co2 ουτε τιποτα απολυτως...
Με το να ριχνεις λιπασματα με τετοια φυτα απλα γεμιζεις το νερο με αχρηστα θρεπτικα...
αν θες φυτα που να αναπτυσονται ψαξε να βαλεις και αλλα ειδη.
btw προσωπικα εχω διατηρησει και αναπτυξει πολυ δυσκολοτερα φυτα απο αυτα που αναφερεις σε blackwater, χωρις καμια απολυτως λιπανση και με μηδαμινα νιτρικα, τωρα το λιπασμα και ο φωτισμος τι να κανει στις ανουμπιες και ο φωτισμος στους εχινοδωρους? να τα αναπτυξει? ναι καλα, θα περιμενεις εκατονταδες χρονια ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsaftsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
To difuser ειναι για diy co2 με μαγια. Δεν ειναι σκαλα ειναι της ferplast με μοτερακι κ κανει πολυ καλη δουλεια. Το εχω για να κατεβασω ph κ KH. Εννοειτε οτι δεν θα χρησιμοποιω κ τα 2 μαζι.
καταφερες με diy co2 να επηρρεασεις το ph ? αυτο δε γινεται ουτε με μηδενισμενο Kh, οσο για το Kh δεν το επηρρεαζει το co2
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 04-10-13 στις 22:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-13, 08:05
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παντα ετσι κατεβαζα ΚΗ κ με την σειρα του κατεβαζε το ΡΗ. Τωρα να τυχαινε? Δεν ξερω αλλα ετσι εβλεπα αποτελεσμα. Χωρια οτι ετσι διαβασα σε διαφορα αρθρα. Με διαχυση co2 κατεβαζεις την ΚΗ κ με την σειρα της επηρεαζει το ΡΗ. Οσο για το excel το ειχα σφραγγισμενο απο παλια δεν το αγορασα. Αν δεν χρειαζεται δεν θα το χρεισιμοποιησω. Σε ευχαριστω για τις απαντησεις περι φωτισμου κ επαρκειας.
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-13, 08:58
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Τα φυτα που εβαλες-θα βαλεις ειναι χαμηλων απαιτησεων και σε φωτισμο και σε λιπανση.Το γενικο Flourish που εχεις θα ειναι μια χαρα για τη μος,τις ανουμπιες και τη φτερη(microsorium).Οι κρυπτοκορυνες χρειαζονται ταμπλετες βυθου και αργοτερα ισως αν δεις τρυπες στο φυλλωμα καλιο(Flourish Potassium).
Ο εχινοδωρος ποιος θα ειναι?-υπαρχουν καποιοι με απαιτησεις σε φως....
Τα υγρα λιπασματα σε ελαχιστες δοσεις και μοιρασμενες 2 και 3 φορες μεσα στη βδομαδα.
Ενα 8ωρο φωτισμου ειναι καλα και για τα φυτα και για τα ψαρια.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-13, 16:16
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Τα φυτα που τελικα βρηκα κ παρηγγειλα ειναι τα εξης κ με τι τροπο θα μπουν:
Αnubias nana=desimo
Anubias hastifolia= fytema
Microsorum Pteropus narrow=desimo-fytema
Vesicularia Christmas Moss=piasimo-desimo
Cryptocoryne nevillii = fytema
Cryptocoryne wendtii "Tropica"=fytema
Cryptocoryne wendtii "brown"=fytema
Ελπιζω να ειναι σωστα...
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-10-13, 17:22
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παιδια επανερχομαι στο θεμα αφου πηγα σε μαγαζι με ηλεκτρολογικa εδω στον Βολο κ βρηκα led ταινια στα 14w ανα μετρο. Αδιαβροχη εννοειτε κ σκεφτηκα να βαλω περιπου 3 σειρες απο 85cm. Θα εχω περιπου 12.5w φωτισμου ανα σειρα. Επι 3 σειρες 37w + τα 60w που εχω τωρα απο τις 2Χ30w Τ8=97w περιπου. Πιστευω ειναι καλα για τα φυτα μου. Εσεις τι λετε? Τι χρωματισμο προτεινετε? Εχω ηδη 1 Sylvania GroLux κ 1 Cool Daylight.
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
led φωτισμος Giwrgos P. Φωτισμός 105 28-11-12 13:35
φωτισμος gianniwpopi Αρχάριοι γλυκού νερού 8 15-06-11 15:34
Φωτισμος με led giler84 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 23-11-10 15:07
Φωτισμος golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 24-09-10 12:19
Επαρκεια φωτισμου... Fighter Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 08-01-05 17:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04964 seconds with 13 queries