Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-13, 17:03
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι γαρίδες έκαναν πάρτυ...
Δηλαδή οι γαρίδες τα τρώνε;
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-13, 19:04
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

φιλε κοιταξε!πλαναρια ειχα και εγω πριν δυο εβδομαδες και προσπαθησα να την καταπολεμησω οπως μου ειπαν τα παιδια εδω!(κανοντασ συχνες αλλαγες,σκουπα βυθου,ακομη και με παγιδες)αλλα το προβλημα οχι απλα συνεχιζε αλλα μεγαλωνε δηλαδη πολλαπλασιαζονταν συνεχως!για αυτο το λογο,συν του οτι φοβομουν για τα ψαρια μου(ενα οσκαρ μια αρογουανα και δυο clown loach)αποφασισα να χρησιμοποιησω φαρμακο!μετα απο αρκετο διαβασμα σε ξενα site αποφασισα να χρησιμοποιησω το panacur!εριξα μια φορα σε ποσοτητα 1mg/lt και σε 5 μερες εκανα αλλαγη νερου και επανελαβα τη θεραπεια για αλλη μια φορα!τωρα δεν υπαρχει στο ενυδρειο μου ουτε ιχνος πλαναριας και τα ψαρια μου ειναι μια χαρα!μονο που αν αποφασισεις να το χρησιμοποιησεις προσεξε τα εξης:
1)μην εχεις στα φιλτρα ανθρακα
2)μην εχεις μεσα σαλιγκαρια(τα σκοτωνει)αμα θες βαλτα σε ενα μικρο ενυδρειο καραντινα και αμα δεις μετα απο κανα μηνα οτι δεν εχει εμφανιστει πλαναρια ξαναβαλτα!στο λεω επειδη μορει να εχουν μεσα τους και να μην φαινονται)
3)δεν επηρεαζονται τα φυτα(εχω και εγω)
4)να παρεις το φαρμακο σε μορφη χαπιου(για να υπολογισεις την δοσολογια ακριβως στα 1mg/lt.ΣΤΟ λεω γιατι στα pet city το πουλανε σε μορφη παστας(εγω το πηρα απο κτηνιατρικο κυκλο)
5)το φαρμακο ειναι κυριως για σκυλια(μην σε ανησυχησει)!
αυτα.....ελπιζω να βοηθησα αλλα οτι προκυψει εδω ειμαι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-13, 19:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ρε παιδια δεν ξερω αλλα εγω κατι λιγα που ειχα τα εκτιμησαν τα γκουραμακια δεοντως.
Τωρα αν ειναι τοσα πολλα που αρχιζουν να λειτουργουν σε βαρος του υπολοιπου οικοσυστηματος μαλλον το σωστο ειναι να ψαξεις να βρεις ποιο ειναι το λαθος κι οχι να κυριξεις χημικο πολεμο (αποψη μου παντα).
Αν για λιγες μερες προσπαθησεις να απομακρυνεις οσα μπορεις και κοψεις εντελως το ταισμα πιστευω θα πετυχεις καλυτερο αποτελεσμα απο το να ριξεις φαρμακα χωρις λογο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-13, 21:46
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Προς το παρών έχω την τύχη να έχει κολλήσει η γυναίκα μου εδώ και δύο εβδομάδες με το θέμα πλανάρια και το έχει αναλάβει η ίδια. Είναι όλη μέρα κολλημένη στο τζάμι με ένα ξυλάκι στα χέρια και μόλις δει κάποιο το λιώνει στα τζάμια. Η αλήθεια είναι πως έχουν αρχίσει και μειώνονται. Η αλήθεια είναι πως την κορόιδευα στην αρχή αλλά βλέπω πως έχει κάνει δουλίτσα. Είχα σταματήσει από την Παρασκευή το τάισμα και έριξα λίγο σήμερα. Τι να πω....; Θα δείξει... Αν τα καταφέρει πρέπει να ετοιμάζομαι για δώρο...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-13, 00:13
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς το παρών έχω την τύχη να έχει κολλήσει η γυναίκα μου εδώ και δύο εβδομάδες με το θέμα πλανάρια και το έχει αναλάβει η ίδια. Είναι όλη μέρα κολλημένη στο τζάμι με ένα ξυλάκι στα χέρια και μόλις δει κάποιο το λιώνει στα τζάμια. Η αλήθεια είναι πως έχουν αρχίσει και μειώνονται. Η αλήθεια είναι πως την κορόιδευα στην αρχή αλλά βλέπω πως έχει κάνει δουλίτσα. Είχα σταματήσει από την Παρασκευή το τάισμα και έριξα λίγο σήμερα. Τι να πω....; Θα δείξει... Αν τα καταφέρει πρέπει να ετοιμάζομαι για δώρο...
Δεν νομιζω οτι βοηθαει μαλλον τα πολλαπλασιαζει τσεκαρε το λινκ να καταλαβεις τι εννοω http://www.youtube.com/watch?v=vXN_5...layer_embedded
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-13, 01:07
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω οτι βοηθαει μαλλον τα πολλαπλασιαζει τσεκαρε το λινκ να καταλαβεις τι εννοω http://www.youtube.com/watch?v=vXN_5...layer_embedded
Εδώ δείχνει τι γίνεται όταν τα κόβεις. Όταν τα λειώνεις εντελώς; Συμβαίνει κάτι ανάλογο; Αν ισχύει αυτό θα έπρεπε να έχουν γίνει πιο πολλά ενώ στην περίπτωσή μου έχουν γίνει ελάχιστα. Για παράδειγμα σήμερα βρήκε μόνο ένα....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-03-13, 00:01
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από freediver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή οι γαρίδες τα τρώνε;
ΌΧΙ. Οι γαρίδες δεν τα τρώνε.
Και τελικά το pimafix δεν πείραξε καθόλου τα planaria αλλά εξόντωσε άλλα μικρά σκουλίκια (σαν ίνες υαλοβάμβακα 1-2 χιλιοστά) τα οποία έφαγαν οι γαρίδες.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυτα ειναι πλαναρια? johnsin Αναγνωρίσεις ειδών 4 30-07-12 17:01
Πλαναρια και film στο γαριδαδικο μου redman88 Γαρίδες του γένους Neocaridina 8 01-11-11 22:51
ich - και τώρα τί? ral Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 01-09-11 18:24
ασπρα πλαναρια moros Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 28-09-08 15:48
ΠΛΑΝΑΡΙΑ? ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? CHRISTOS 22 Δίσκοι 2 17-04-05 23:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04806 seconds with 14 queries