Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-02-05, 08:23
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τι να πάρει 2 σταδίων?
Απο την επεξεργασια του νερου με τυρφη, κοκα κολα και seven up που προτεινονται παραπανω (και ειναι λυσεις που δεν δουλευουν για νερο τοσο σκληρο ΙΜΟ) καταληξαμε σε Α/Ο δυο σταδιων που ειναι οικονομικοτατη ενω παραλληλα μπορει (για ακομη καλυτερη αποδοση και προστασια της μεμβρανης) να συνδυαστει και με προφιλτρα του εμποριου φτιαχνοντας ετσι ενα πολυ δυνατο συστημα επεξεργασιας νερου που θα του κοστισει ελαχιστα ενω τα αναλωσιμα του θα του κοστιζουν επισης ελαχιστα. (Αν θυμαμαι καλα sediment=5ευρω και ανθρακας=8ευρω) Δεν σου αρεσει αυτο??

Παμε και επι του πρακτεου τωρα. Εχουμε και λεμε:
Premium Aquatics---> SpectraPure Ultra-compact 2-stage 60gpd RO= 100 δολλαρια = 70 ευρώ

RO-MAN---> 2 Stage 50 Gallon Per Day RO SYSTEM £49.97p = 70ευρώ
Δηλαδη τα ιδια πραγματα. Το ιδιο ισχυει και για συστηματα τριών. Γιαυτο take it easy man.


Παράθεση:
Οταν προτείνες κάτι........ προτείνω να το μελετας λίγο πρώτα
Εγω λεω ότι οταν λες κατι ..... καλυτερα να το σκεφτεσαι λιγο πρωτα!!! Και κατι ακομα.Αλλαξε το λιγο το στυλακι σου. Ειναι προκλητικοτατο και ειρωνικοτατο.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-02-05, 08:38
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η προμηθεια απο την αμερικη ομως εχει επσης φπα και τελωνειο ενω απο το UK δεν εχει τιποτε...

Απο οπου και να την παρει κανεις ομως.. πολυ καλυτερη απο την coca cola.


Ειρηνη υμην.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-02-05, 09:28
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Παμε και επι του πρακτεου τωρα. Εχουμε και λεμε:
Premium Aquatics---> SpectraPure Ultra-compact 2-stage 60gpd RO= 100 δολλαρια = 70 ευρώ

RO-MAN---> 2 Stage 50 Gallon Per Day RO SYSTEM £49.97p = 70ευρώ
Υπάρχει φθηνότερη τριών σταδίων σε 90 δολλάρια
Αλλά όταν αγοράζεται από μη ενυδρειακά μαγαζιά να γνωρίζετε ότι υπάρχουν και φθηνότερες μεμβράνες που φυσικά δεν έχουν την ίδια απόδοση αλλά μικρότερη τιμή.
Τέτοιες μεμβράνες πουλάει η Kent Marine και έχει την επισήμανση να μην χρησιμοποιούνται σε περιοχές υψηλού χλωρίου και μόνο σε νερό δικτύου και όχι πηγαδιού γιατί δεν θα ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις.
Όποιος θέλει να ρισκάρει για 10 ή 20 € ας το κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-02-05, 10:17
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Εγω λεω ότι οταν λες κατι ..... καλυτερα να το σκεφτεσαι λιγο πρωτα!!! Και κατι ακομα.Αλλαξε το λιγο το στυλακι σου. Ειναι προκλητικοτατο και ειρωνικοτατο.
Φαντάρος πήγες?
Ησουνα λίγο μη μου άπτου?
Ε τώρα σίγουρα την άρπαξες και ετοιμαζεσαι να μου τα ρίξεις.
Γιαυτό διάβασε παρακάτω
Μέσα απο το γραπτό λόγο πολλές φορές μπορεί να παρεξηγηθεί κάποιος.

Δεν είχα σκοπό να σε ειρωνευτώ.
Και το εννοώ
Αστοχο ή πλάκα μπορεί να ηταν ειρωνικο όμως οχι.
Αν ομως αισθάνεσαι θιγμένος τότε σου ζητάω puplic ταπεινά συγνώμη.
Φιλικά Γιάννης
Υγ.
Επιμένω πως η φθηνότερες και η καλύτερες λύσεις ειναι αυτές που υπάρχουν
στο Ro-Man.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-02-05, 10:51
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φαντάρος πήγες?
Ναι σε ενα ταγμα γεματο Θεσαλλονικιους με πολλους απο τους οποιους εγινα κολητος μεχρι και σημερα γιαυτο και δεν θελω να παρεξηγουμε με Βορειους

Παράθεση:
Ησουνα λίγο μη μου άπτου?
ΠΟΤΕ. Ειδικα με συνονοματους

Παράθεση:
Επιμένω πως η φθηνότερες και η καλύτερες λύσεις ειναι αυτές που υπάρχουν στο Ro-Man.
Κακώς επιμενεις. Οι sprectrapure ειναι δοκιμασμενες και πληρως αξιοπιστες σε πολυ δυσκολα νερα γεωτρησης οπως το δικο μου. Εκτος αν μιλαμε για επεξεργασια ποσιμου νερου(και οχι ενυδρειακου) οποτε αλλαζει το πραγμα.
Εγω απο αυτην την συζητηση θελω καταλαβεις οτι το συστημα επεξεργασιας νερου απαιτει ΜΟΝΟ μια καλη μεμβρανη. Ολα τα αλλα ειναι modular και αναλογως τις αναγκες σου μπορεις να τα αγορασεις (μαζι με αναλωσιμα) απο την Ελλαδα πολυ φτηνα. ΜΗΝ επενδυεις στα προφιλτρα και σε οικομικα συστηματα τριων σταδιων. Επενδυσε σε μια καλη μεμβρανη και αγορασε τα προφιλτρα απο Ελλαδα.
Και μενα καποιος αλλος με ξεστραβωσε(niktso).
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-02-05, 11:54
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή

σε προσπάθεια παραγγελίας πήρα το παρακάτω:

The comments for your order are

Hi,
unfortunatly due to the high shipping costs associetd with shipping to Greece we cannot offer free shipping on your order. The shipping costs to Greece are £32.00, before we can ship your system we would need this amount paid. The easiest way to do this would be to pay us vis paypal to sales@dadsstuff.co.uk or you can phone us on 01823 698813 and we will take a card payment over the phone for the extra money. If you do not want the unit please email and we will refund your payment.

Many Thanks

RO-MAN

μήπως είναι λίγο υπερβολικοί ;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-02-05, 19:01
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

παλι ψιλοξεφυγαμε απο το θεμα.... Μεχρι να παραλαβω την ΑΟ , τι εχετε να πειτε για το KH/PH MINUS ths TETRA;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-03-05, 20:33
targas21 Ο χρήστης targas21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2005
Περιοχή: korydallos
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemini_str
σε προσπάθεια παραγγελίας πήρα το παρακάτω:

The comments for your order are

Hi,
unfortunatly due to the high shipping costs associetd with shipping to Greece we cannot offer free shipping on your order. The shipping costs to Greece are £32.00, before we can ship your system we would need this amount paid. The easiest way to do this would be to pay us vis paypal to sales@dadsstuff.co.uk or you can phone us on 01823 698813 and we will take a card payment over the phone for the extra money. If you do not want the unit please email and we will refund your payment.

Many Thanks

RO-MAN

μήπως είναι λίγο υπερβολικοί ;;;;;;
Εχω παρει κιεγω μια RO απτην RO-MAN και πληρωσα κιεγω αυτα τα λεφτα. εγω πηρα μια 4stage που δινει δωρο το DI.Μου στοιχισε περιπου 130ευρω μαζι με τα εξοδα για κουριερ που ηταν νομιζω 8 λιρες(~12ε). Πριν λιγες μερες τους ειχα στειλει ενα e-mail και τους ρωτησα αν κανω καποια αλλη παραγγελια θα πληρωνα παλι για το shipping cost 32 λιρες.Μου απαντησαν οτι αυτο συμβαινει με τα αντικειμενα που εχουν καποιο μεγαλυτερο μεγεθος οπως η RO.Αν επαιρνα δηλαδη ενα ανταλακτικο δεν θα ειχα αυτη την επιβαρυνση.Νομιζω παντως οτι ειναι λογικα αυτα τα εξοδα για ενα δεμα απο Αγγλια.Ειμαι παντως απολυτα ικανοποιημενος μεχρι στιγμης απο το νερο.
__________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ,ΜΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-03-05, 23:31
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή

δεν νομίζω να είναι και τόσο λογικό ποσό μιάς και σε άλλες παρεγγελείες που έχω κάνει κατά καιρούς από το aquaristiknet για παράδειγμα χρεώνουν μόνο 20€ έξοδα αποστολής για 20 κιλά πακέτο με αποστολή με courier σε 5 εργάσιμες. Μιλάμε για πολύ μεγάλο πακέτο και όχι 32 λίρες δηλαδή πάνω από 50€ ..... είπαμε τώρα
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-03-05, 02:50
targas21 Ο χρήστης targas21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2005
Περιοχή: korydallos
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemini_str
δεν νομίζω να είναι και τόσο λογικό ποσό μιάς και σε άλλες παρεγγελείες που έχω κάνει κατά καιρούς από το aquaristiknet για παράδειγμα χρεώνουν μόνο 20€ έξοδα αποστολής για 20 κιλά πακέτο με αποστολή με courier σε 5 εργάσιμες. Μιλάμε για πολύ μεγάλο πακέτο και όχι 32 λίρες δηλαδή πάνω από 50€ ..... είπαμε τώρα
Ισως να εχεις και δικιο για τα εξοδα αποστολης.Εξαλλου εμενα ηταν η πρωτη μου παραγγελια και δεν ξερω τι παιζει στα αλλα μαγαζια.Παντως οταν μου εστειλαν το mail για την επιβαρυνση υπολογισα το συνολικο κοστος και εψαξα και στα αλλα μαγαζια για μια παρομοια 4ων σταδιων και μου φανηκε και παλι φθηνοτερη η λυση της RO-MAN.Εκτος αν κατι μου διεφυγε.
__________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ,ΜΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05339 seconds with 14 queries