Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-12, 17:30
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Το μεγάλο θέμα του φύλου των scalaris

Τελικά είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς το φύλο των scalaris ; Εχω εδώ και ένα χρόνο ένα μεγάλο PTEROFILLUM SCALARI HALF BLUE (αυτό που φαίνεται στην φωτό) και έλεγα μήπως υπάρχει δυνατότητα να πάρω άλλο ένα αντίθετου φύλου για παρέα και για να ζευγαρώσουν. Δεν θέλω όμως να πάρω πέντε - έξη σκαλάρια για να πετύχω κάποιο ζευγάρι επειδή το ενυδρειο είναι 80 λτ καθαρά και έχει και μερικά tetra neon και rodostomus οπότε θα επιβαρυνθεί πολύ. Θέλω μόνο ένα σκαλάρι. Σημειωτέον ότι αυτό που έχω κυνηγάει συνέχεια τα άλλα μικρόσωμα ψαράκια. Οταν τα αγόρασα , πριν απο ένα χρόνο, το σκαλάρι ήταν κι αυτό μικρό και δεν ενοχλούσε τα άλλα. Τωρα όμως που έγινε τεράστιο τα κυνηγάει συνέχεια. Μήπως υπάρχει δυνατότητα να ξεχωρήσουμε τελικά το φύλο στα σκαλάρια ; Ξέρει κανείς ;
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-12, 17:48
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

απο οτι βλεπω εχεις πολλα προβληματα..
πρωτον ποσα τετρα και ροδοστομους εχεις?θελουν ενα μετρο μηκος...
τα σκαλαρια θελουν 60εκ υψος,ειναι κοπαδοψαρα(minimun 6),και πανω απο 200 λιτρα ενυδρειο..
και λογω χωρου το σκαλαρι σου κυνηγαει τα αλλα οπως βλεπεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-12, 17:52
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Φιλε τα neon tetra που εχεις μεσα ειναι η τροφη τον skalaris στον βιοτοπο τους.
Οταν ειναι ενήλικα τα ψαρια τοτε τα ξεχωρίσεις απο τα πτερυγια τους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-12, 22:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν καταλαβα τι θελεις ακριβως για να βοηθησω αν μπορω.
Θελεις απλα ενα σκαλαρι διαφορετικου φυλου απο αυτο της φωτογραφιας (Gold Pearlscale)?
Ή πιστευεις οτι βαζωντας ενα ακομα διαφορετικου φυλου σκαλαρι, θα μειωσεις το προβλημα με τα μικροψαρα και το σκαλαρι που ειναι ηδη στο ενυδρειο?

Το αλλο σκαλαρι (marble) που εχει το ενυδρειο, δεν κανει ζευγαρι με αυτο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-06-12, 22:20
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Το ξέρω. Ολες οι παρατηρήσεις σας είναι σωστές. Επειδή όμως υπάρχουν αρκετές κρυψώνες για τα μικρά δεν έχω ιδιέταιρα προβλήμματα. Αυτό που είπες snakepanos μπορείς να το διευκρυνίσεις περισσότερο ; Πως δηλαδή ξεχωρίζουν από τα πτερίγι'α τους;
-------------------------
Ναί delta66. Και τα δύο θέλω να πετύχω. Το αλλο σκαλαρι marble δυστυχώς το έχασα. Τώρα είναι μόνο το Gold Pearlscale.
__________________
Δημήτρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νοτιοαμερικάνος : 15-06-12 στις 22:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-06-12, 23:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε λιγα λιτρα ενυδρειο και τουλαχιστον να εχει 50 εκ υψος (πχ 50χ40χ50) θα μπορουσες να διατηρησεις χωρις προβληματα μονο ενα εξακριβωμενο ζευγαρι αγγελοψαρα.
Αλλα οχι για θεαμα. Τι θεμα να δειξουν σχεδον ακινητα?
Μονο για αναπαραγωγες.
Οτι αλλο ειναι ρισκο και ασυνηθες να πετυχει, και ηδη εχεις δειγματα.

Ο διαχωρισμος του φυλου τους ειναι δυσκολος.
Υπαρχουν καποια γνωρισματα που εχουν παρατηρηθει αλλα οχι σiγουρα.

Το ένα είναι το καρούμπαλο που έχουν τα αρσενικά στην "μύτη".
Το αλλο είναι η γωνία που σχηματίζεται στο τρίγωνο μεταξύ της ράχης στόμα και κοιλιά. Στα αρσενικά η γωνία είναι πιο μεγάλη.
Και τρίτο και πιο αβέβαιο είναι το μέγεθος οπου τα αρσενικά είναι πιο μεγαλόσωμα, συν οτι μπορει να ισχυσει μονο για συνομιληκα και ιδιο ειδος σκαλαριου.

Το μονο σιγουρο ειναι να παρατηρηθουν τα ψαρια κατα την ωρα της γεννας.
Το θηλυκο εχει μεγαλυτερο και στρογγυλοτερο γεννητικο οργανο, (το οποιο φυσικα θα βγαζει ορατα αυγα κατα την ωρα της εναποθεσης και οχι αορατο σπερμα) και τα αρσενικα πιο μικρο και μυτερο.

Παρ'ολα αυτα, ενα αρσενικο και ενα θηλυκο ψαρι δεν σημαινει σιγουρα οτι θα ειναι ενα "εξακριβωμενο" ζευγαρι.
Μπορει να μη γινουν ποτε.
Γιαυτο και βαζουμε ενα κοπαδακι απο ψαρια (τουλαχιστον 7-8 ) για να εχουμε πιθανοτητες να υπαρχουν αρσενικα και θηληκα μεσα στην ομαδα και μετα να εχουμε και πιθανοτητες να βγει και ενα τουλαχιστον ζευγαρι απο αυτα τα αρσενικα και θυληκα που διαθετουμε.

Πχ εβαλα 10 ατομα σε ενυδρειο και βγηκαν 6 αρσενικα και 4 θηλυκα. (θα μπορουσε να βγει και 9-1 ομως, ή και 10-0)
Ημουν τυχερος ή μαλλον ατυχος (οπως το δει κανεις) και βγηκαν 4 ζευγαρια και "περισσεμα" δυο μπακουρια αρσενικα.
Τα 3 απο τα 4 ζευγαρια ειναι γονιμα.
Το 4ο παροτι κανει καποιες κινησεις αναπαραγωγης, δεν εχουν κανει εναποθεση αυγων ακομα και οπως παρατηρω η θηλυκια δεν ειναι σιγουρη και παιζει να αλλαξει τον αρσενικο της με καποιον απο τα μπακουρια που πιεζει για να την κλεψει.

Για περαιτερω γνωση για το πως επλεγουν τα ταιρια τους τα αγγελοψαρα εδω http://www.scielo.br/scielo.php?pid=...pt=sci_arttext
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-12, 10:57
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Σπυρο σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Θα κάνω λοιπόν μια προσπάθεια με ένα μόνο σκαλάρι λαμβάνοντας υπόψη αυτά που μου είπες και τίποτε άλλο. Οταν θα αλλάξω ενυδρείο θα επιχειρήρω τότε με περισσότερα άτομα. Ευχαριστώ και πάλι.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-12, 12:12
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Είχε ανεβάσει παλιοτερα κάποιος κάτι σκιτσάκια με τις διαφορές, αλλα δεν το βρήκα..
Αυτό με το καρούμπαλο πάντως ίσχυε σε όλα τα ζευγάρια που είχα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-12, 12:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτό εδώ ψάχνεις.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-06-12, 12:19
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό εδώ ψάχνεις.
Ναι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-06-12, 13:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Θα κάνω λοιπόν μια προσπάθεια με ένα μόνο σκαλάρι λαμβάνοντας υπόψη αυτά που μου είπες και τίποτε άλλο. Οταν θα αλλάξω ενυδρείο θα επιχειρήρω τότε με περισσότερα άτομα. Ευχαριστώ και πάλι.
Το ενα σκαλαρι με εμφυτη την ταση να κυνηγαει τα μικροψαρα ειναι χειροτερο στο ενυδρειο απο το να εχει κι αλλα σκλαρια μεσα.
Υπο την παρουσια κι αλλων σκαλαριων, διοχετευει την επιθετικοτητα του και την προσοχη του στα αλλα σκαλαρια και τα μικροψαρα βρισκουν λιγες στγιμες ηρεμιας.
Θα ελεγα να το δωσεις
ή υπο την προοπτικη για μεγαλυτερο ενυδρειο σε μερικους μηνες, να το ανταλλαξεις με δυο μικρα (μηπως και εισαι τοσο τυχερος και βγουν ζευγαρι) και μηπως και μαθουν να συμβιωνουν ειρηνικα με τα μικροψαρα.
Φυσικα οποια παρατηρηση συμπεριφορας στα μικρα δεν ειναι και παντοτινη. Οταν μεγαλωσουν μπορει να τους ανοιξει η ορεξη.
Η προοπτικη για μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι οτι καλυτερο στην περιπτωση που θελεις οπωσδηποτε να ασχοληθεις με αγγελοψαρα και για να μεταφερεις και τα νεαρα σε μερικους μηνες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-06-12, 19:39
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενα σκαλαρι με εμφυτη την ταση να κυνηγαει τα μικροψαρα ειναι χειροτερο στο ενυδρειο απο το να εχει κι αλλα σκλαρια μεσα.
Υπο την παρουσια κι αλλων σκαλαριων, διοχετευει την επιθετικοτητα του και την προσοχη του στα αλλα σκαλαρια και τα μικροψαρα βρισκουν λιγες στγιμες ηρεμιας.
Θα ελεγα να το δωσεις
ή υπο την προοπτικη για μεγαλυτερο ενυδρειο σε μερικους μηνες, να το ανταλλαξεις με δυο μικρα (μηπως και εισαι τοσο τυχερος και βγουν ζευγαρι) και μηπως και μαθουν να συμβιωνουν ειρηνικα με τα μικροψαρα.
Φυσικα οποια παρατηρηση συμπεριφορας στα μικρα δεν ειναι και παντοτινη. Οταν μεγαλωσουν μπορει να τους ανοιξει η ορεξη.
Η προοπτικη για μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι οτι καλυτερο στην περιπτωση που θελεις οπωσδηποτε να ασχοληθεις με αγγελοψαρα και για να μεταφερεις και τα νεαρα σε μερικους μηνες.
Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά. Πάντως άν ισχύουν αυτά που έχει το σκαρήφημα τότε το δικό μου σκαλάρι πρέπει να είναι αρσενικό. Τι λέτε έχω δίκιο ;
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-06-12, 19:47
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά. Πάντως άν ισχύουν αυτά που έχει το σκαρήφημα τότε το δικό μου σκαλάρι πρέπει να είναι αρσενικό. Τι λέτε έχω δίκιο ;
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  16062012668.jpg
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  53,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  16062012665.jpg
Εμφανίσεις:  483
Μέγεθος:  37,3 KB
Συγνώμη για το λάθος.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-06-12, 19:57
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

καταλαβες τι σου λεει ο delta66?δεν μπορεις να βαλεις αλλο σκαλαρι μεσα σε 80 λιτρα!!!!το πιο σωστο ειναι να το δωσεις αμεσα αν δεν παρεις πολυ συντομα μεγαλο ενυδρειο διοτι ετσι θα ζησει καλα το ψαρι.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-06-12, 20:19
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαραει το κεφαλι του που δεν εχει θυληκια, και εγινε ετσι?
Γνωμη μου, αυτα που σου ειπε ο Σπυρος ξαναδιαβασε τα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-06-12, 20:26
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ασφαλώς και διάβασα πολύ καλά αυτά που λέει ο Σπύρος. Και μάλλιστα αυτό θα κάνω με την πρώτη ευκαιρία. Θα αρέσει και στην κόρη μου ένα μεγαλύτερο ενυδρείο μιας και αυτή ήταν η αιτία που ξανάρχισα το χόμπυ, μετά από ~20 χρόνια διακοπής.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θέμα συγκατοίκησης NikosLrs13 Bettas 17 25-11-11 22:32
Θέμα για συζήτηση Ioanna.bar Γλυκό νερό - Γενικά 41 20-11-11 15:53
Θέμα επιβίωσης bakogiannisd Malawi 7 23-04-07 12:12
Θέμα με άμμο Βενέρης Πέτρος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 5 12-12-06 16:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06072 seconds with 14 queries