Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-13, 15:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Question Festivum πληροφοριες

Καλησπερα σε ολους. Θελω μια γνωμη για την συνθεση μου με αυτα τα ψαρια. Επειδη για την ωρα δεν με περνει να παρω τα αγγελοψαρα που θελω, θα το αφησω για αργοτερα. Μου αρεσουν πολυ τα φεστιβουμ. Αυτη τη στιγμη το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο οποτε αποτι διαβασα στο προφιλ τους ειναι οτι πρεπει. 450 λιτρα ειναι με 160 w συνολικο φωτισμο και πιστια στην επιφανεια οποτε ειναι οκ απο δυναμη φωτος πιστευω. Μεσα ειναι 100 καρδιναλιοι S και 2 ανσιστρους (και απειρα ραμσχορν) Ποσα μπορω να βαλω λετε; Δεν εχω δει ενυδρεια με τετοια. Βρισκονται ευκολα ταχει δει κανεις πουθενα; Ειναι ακριβα ψαρια; Θα υπαρχει καποιο προβλημα με τα υπολοιπα; Ειναι ευαισθητα; Για δωστε καμια πληροφορια.

Η συνθεση που λεω να εχω ειναι καρδιναλιοι οτο (οταν φερω τις συνθηκες σωστα) φεστιβουμ αν ειναι οκ και κορυντορας. Και αργοτερα βλεπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-13, 16:15
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

χααχαα, λες να γινουν μεζες οι καρδιναλιοι απο τα φεστιβια??
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-13, 20:40
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αποτι λεει το προφιλ ειναι ειρηνικα και προτεινει τετρας για κατοικους οποτε δεν νομιζω :/
-------------------------
Κανεις ρεεεεεεεεε;;;;;;;;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 12-01-13 στις 20:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-13, 20:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Όταν θα μεγαλώσουν(γίνονται καμιά 20αριά εκ.) ενώ είναι ήσυχα γενικά ψάρια και δεν ενοχλούν μεσαίου και ίδιου μεγέθους συγκάτοικους, cardinal & neon θα γίνουν μεζές
Όσο είναι μικρά δεν έχεις πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-13, 21:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν θελεις να παιξεις με τη τυχη σου και την τυχη των καρδιναλιων, βαλε νανοκιχλιδες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-13, 22:56
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ρε συ βρηκα περουβιανα απτην αβυσσο αλλα δεν με περνει. Μακαρι να μπορουσα. Αλλα καλα τα κοπαδοψαρα 4-5 cm αλλα θελω και ενα μεγαλυτερο μεσα. Μου κανει εντυπωση αυτα που λετε. Στο προφιλ αλλα λεει γαμωτο. Και συμπεριφορα αλλα και μεγεθος (10cm) λεει. Θελω να ρισκαρω αλλα αν δεν γινεται τοτε πασο. Μακαρι να μέερνα για περουβιανα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-13, 23:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιτα τωρα μη περνουμε και θαρρος
Αν υπαρχουν πιθανοτητες με τα φεστιβουμ να χασεις τετρας, με τα αγγελοψαρα υπαρχουν πολυ περισσοτερες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-13, 02:02
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ε μα ναι ετσι το σκεφτομαι και εγω το σκεφτομαι καπως ετσι μακροχρονια. Αφου τα φεστιβουμ ζουν σε πυκνοφυτεμενα μερη με μετρια ροη, ασε να βαλω αυτα τωρα που ταιριαζουν, και αν αποφασισω να κανω το ενυδρειο βιοτοπικο και μαζεψω λεφτα για ΠΟΛΛΕΣ μεγαλες ριζες και αλλαξω και αμμο κλπ....το ξαναστησω απτην αρχη, παραγγελνω αλτουμ η περουβιανα και ειμαι κυριος.....




.....η πεταω μεσα 10 χρυσοψαρα και τελος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-13, 05:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αλτουμ αστο. (θελεις ακομα πιο μεγαλο υψος)
Χρυσοψαρα χμμμμ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-13, 09:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ε μα ναι ετσι το σκεφτομαι και εγω το σκεφτομαι καπως ετσι μακροχρονια. Αφου τα φεστιβουμ ζουν σε πυκνοφυτεμενα μερη με μετρια ροη, ασε να βαλω αυτα τωρα που ταιριαζουν, και αν αποφασισω να κανω το ενυδρειο βιοτοπικο και μαζεψω λεφτα για ΠΟΛΛΕΣ μεγαλες ριζες και αλλαξω και αμμο κλπ....το ξαναστησω απτην αρχη, παραγγελνω αλτουμ η περουβιανα και ειμαι κυριος.....
Κοιτα, κανε οτι θελεις τωρα, αλλα να ξερεις σε κανενα εξαμηνο θα θελεις να αλλαξεις τα παντα στο ενυδρειο. Στησιμο, αμμο, χαλικι, ριζες, ηδη αρχισε να σε τρωει (απο προσωπικη εμπειρια). Και τοτε θα σκεφτεις να παρεις το δευτερο ενυδρειο, για να μην αλλαξεις αυτο, οπου οταν το παρεις, παλι θα αλλαξεις αυτο

Οποτε, βαζεις καμια 50αρια pufferακια, ριχνεις μια χουφτα σαλιγκαρια και ενα κυβακι bloodworms τη μερα και καθαρισες!!!

Ασχετο: μπορει να χρειαστω 4-5 κλαδακια camboba την αλλη φορα που θα βρεθουμε, γιατι μετα απο συσκοτιση και μεταφυτευση μετα ξεπατωματος, πηρε τα κατω της λιγο. Αν δεν ξαναπαρει σε μερικες μερες, βεβαια. Εχω και ενα γυαλινο diffuser μικρο που σε περιμενει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-01-13, 09:41
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Τά ειχα στο ββιοτοπικο μου με δισκους πολυ ωραια ψαρια αλλα τρωνε φυτα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επίθεση festivum σε carnegiella strigata aquaristas Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 26-01-11 17:49
απορία για Sturisoma festivum aquaristas Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 16-08-09 15:24
πληροφοριες για co2 Psytrancer Αρχάριοι γλυκού νερού 6 16-02-09 03:04
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ CHRIS4204 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 15-10-08 10:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04550 seconds with 15 queries