Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-07, 19:03
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ OSCAR ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΣ?

Ξερει κανεις να μου πει κανα μαγαζι που να εχει?

Στην περιοχή Αθηνών και αν ειναι κοντα στο Περιστερι ακομα καλυτερα ....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-07, 22:10
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Κοιταξε στον Καρχαρια,στη Λενορμαν...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-07, 22:32
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Ειχα παει το Σαββατο φιλε και ειχε κατι Tiger μαυρα με κοκκινα νεον χρωματα και ενα longtail.
-------------------------
Ψαχνω για 7 - 10 εκατοστα κατα προτίμηση astronotus crassipinnis ή astronotus orbicularis ή astronotus zebra.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 02-12-07 στις 22:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-07, 23:50
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

εγω με τη σειρα μου να κανω μια ερωτηση...γιατι θελεις να παρεις αλλο οσκαρ,απο τη στιγμη που ξερεις οτι ηδη ειναι παρα πολλα αυτα που εχεις,ακομα και για τα 600 λιτρα που ετοιμαζεσαι να τα βαλεις?
πρεπει να τα ξανακανεις 6 οπωςδηποτε?
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-07, 07:03
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

rita

Δεν ειχα 6 συνολικα αλλα 8 Oscar. Τα Oscar εχουν το χαρακτηριστικο γνωρισμα οτι το "δυνατο" παρενοχλει το "αδυνατο" το οποίο ομως μειωνεται οσο αυξανεται ο αριθμος τους. Δες εδω τα Comments και θα καταλαβεις τι εννοω. http://www.aquariumfish.net/catalog_...scars.htm#top2
Γυρω στα 6 - 7 ειναι ο σωστος αριθμος τους κι αυτο που λεει ειναι πολυ σωστο και το βλεπω κι εγω τωρα γιατι τα Albino Red εχουν επικρατησει πληρως και κυνηγανε τα 2 Tiger πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να σπευσω πριν χασω κανενα ακομα. Οταν ομως ηταν 6, 7, 8 η μεταξυ τους συμβιωση ηταν ομαλοτερη απο πλευρας τσακωμων.

Όσο για την προσωρινη τους διαμονη (15 - 20 ημερες) στο 200λιτρο μπορεις να θεωρησεις οτι προκειται για Ενυδρειο - Καραντινα ή Ενυδρειο - Νοσοκομειο μεχρι να πανε στο νεο 600 λιτρο. Και σιγουρα το μεγεθος τους σε συνδυασμο με την ισχυρη εξωτερικη φιλτρανση μου διασφαλιζει το χρονο που χρειαζομαι μεχρι να συναρμολογηθει το νεο ενυδρειο.

Έχε λοιπον κι εσυ το νου σου και αν ακουσεις οτι καποιος εχει φερει Oscar Tiger με περιεργους χρωματισμους γενικοτερα σε παρακαλω ενημερωσε με.

Thanks
-------------------------
Sorry εκτος απο την παραγραφο Comments διαβασε και την παραγραφο Compatibility που το λεει καθαρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 06-12-07 στις 07:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-07, 12:58
Το avatar του χρήστη ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ Ο χρήστης ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
Προεπιλογή

Αν σε βγαλει ο δρομος προς θεσσαλoνικη παντος εχει σιγουρα τα ψαρια που σε ενδιαφερουν διοτι τα ειδα και γω προχθες στον αμαζονιο pet και στο μεga pet....ειμαι και γω φαν τον οσκαρ και εχω και γω 2 απο αυτα περιπου 10cm.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-07, 14:59
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πρέπει να σου επισημάνω ότι τα 6 οσκαρ που έχεις είναι ήδη πολλά για το ενυδρείο των 600 λίτρων που ετοιμάζεις. Σύμφωνα με την εμπειρία και τις γνώσεις μου, το άρθρο αυτό είναι απαράδεκτο και λέει ανακρίβειες. Τι πάει να πει ή κρατάς 1 οσκαρ μόνο του (ανεπίτρεπτο) ή πολλά μαζί (περισσότερα από 6 δηλαδή) χωρίς να εξηγεί σε πόσα λίτρα; Την φωτογραφία που έχει 50 οσκαρ σαν σαρδέλες την πρόσεξες; Ναι, σε τέτοια κατάσταση δεν πρόκειται να τσακώνονται ποτέ...

Το ιδανικότερο για το 600λιτρο σου θα ήταν να κρατήσεις μόνο δύο ζευγάρια και όχι παραπάνω. Από τα 6 ψάρια που έχεις τώρα, θα είσαι τυχερός αν προκύψουν δύο ζευγάρια.

Όσον αφορά αυτό που λες ότι είχες 8 οσκαρ που ζούσαν αρμονικά (επειδή μοιραζόταν η επιθετική διάθεση), τι απέγιναν τα δύο που έχασες; Στη δική σου περίπτωση, όταν είχες τα 8 οσκαρ σε 200 λίτρα, αυτά προφανώς ήταν μικρότερα σε μέγεθος με αποτέλεσμα να μην έχουν αψιμαχίες και διαμάχες για την κυριαρχία του ενυδρείου λόγω του μικρού τους μεγέθους. Όμως όσο μεγαλώνουν, δεν θα χωράνε πια στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να εμφανίζουν επιθετική συμπεριφορά. Το ίδιο ακριβώς θα συμβεί και στο 600λιτρο αν το παρακάνεις.

Τέλος, αν προσθέσεις κι άλλα οσκαρ, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα αντιμετωπίσεις σοβορά προβλήματα επιθετικότητας από τα υπόλοιπα 6 προς τα καινούρια αφού είναι σχεδόν αδύνατο τα παλιά να αποδεχτούν τα νεότερα. Το αποτέλεσμα θα είναι η απώλεια των νέων ψαριών.
__________________
Πέταλο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 06-12-07 στις 15:34
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-07, 17:03
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

ευχαριστω που με μαθαινεις !
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-07, 18:09
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Φίλε Μάριε
Μακαρι να μπορουσα ειλικρινα αλλα δυστυχως οι δουλειες με αναγκαζουν να ειμαι στην Αθηνα και να ησουν σιγουρος οτι αν ξανα-ερχομουν στην όμορφη Θεσσαλονικη, θα ειχα κι αλλους λογους να μεινω και λιγο (εκτος απο τα Oscar).
Φιλε Γιώργο
Χαλαρωσε τους τονους man δεν ειμαστε σε αντιπαραθεση και αλλωστε εκτιμω τις αποψεις σου. Εν ταχει θα σου πω: 1) Ειχα 8 Oscar αλλα εχασα 2 απο Cotton Wool (δες σχετικο post) και τωρα 1 απο παρασιτο (επισης σχετικο Post εδω). ¶ρα τωρα εχω 5 Oscar. 2) Λεει παρακατω σε ποσα λίτρα παραγραφοι Comments & Compatibility. 3) Το παραδειγμα με τις σαρδελες το θεωρω επιθετικο και δεν το σχολιαζω. 4) Όταν ειχα 8 σε 200 λιτρα αντιστιχουσαν 200/8=25 λιτρα ανα Oscar αλλα τοτε ηταν 4εκ το καθενα. Σε 15 ημερες (το ξαναειπα αλλα ισως δεν το προσεξες) που θα μεταφερθουν στα 600 λιτρα θα ειναι 7 τα Oscar που σημαινει 600/7 = 85 λιτρα ανα Oscar που ειναι οτι πρεπει. Αλλωστε για 2 Oscar η βιβλιογραφια προτεινει 130 λιτρα δηλ 130/2 - 65 λιτρα ανα Oscar. Οσο για το θεμα της αποδοχης των νεων απο τα παλια υπαρχει τροπος να γινει αρκει να υπαρχουν καποιες προϋποθεσεις και ακολουθηθει η καταλληλη διαδικασια!
Φίλη Rita
Δεν προσπαθησα να σε μαθω κατι ...... απλα απαντησα στο θεμα που εθεσες! Ουτε διεκδικω το αλαθητο για τις αποψεις μου και πιστευω οτι "γηρασκουμε αει διδασκομενοι"! Αρκει να εχουμε την υπομονη να εκφρασουμε τις αποψεις μας με κοσμιο τροπο και φιλικο τονο διοτι αν μη τι αλλο δεν εχουμε τιποτα να μοιρασουμε μεταξυ μας και ο καθενας στο τελος ειναι ελευθερος να κανει αυτο που θελει.

Τελος θα πω οτι υπαρχουν ανθρωποι που οταν τους μιλησεις face to face και μετα συζητησεις μαζι τους και εγγραφως (μεσω καποιου forum) μπορει να διαπιστωσεις διαφορες στην συμπεριφορα και την εκφραση τους. Επομενως καλο ειναι οταν διατυπωνουμε τις αποψεις μας εγγραφως (και επειδη ο αλλος δεν μας βλεπει για να δεις τις εκφρασεις του προσωπου μας) να καταβάλλουμε μια εξτρα προσπαθεια να τις αποδιδουμε σε οσο το δυνατο κοσμιοτερο τονο και υφος ωστε να αποφευγουμε τις ανωφελες και ανουσιες παρεξηγησεις. Αυτο τουλαχιστον προσπαθω να κανω εγω απο πλευρας μου ................
-------------------------
Τελος θα ηθελα να υπενθυμισω οτι ο τιτλος του θεματος ειναι "Που μπορω να βρω Oscar Βενεζουελας" και παρακαλω οποιος ξερει καποιο μερος να μου πει .......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 06-12-07 στις 18:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-07, 18:29
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

εχεις αναπτυξει δηλαδη δικη σου φιλοσοφια για το ολο θεμα...νομιζεις οτι ο γιωργος αερολογει?εχει πολυ περισσοτερη εμπειρια στο θεμα σε πληροφορω για καποιο λογο λεει οτι λεει.
επισης,δεν αλλαζει κατι στο χαρακτηρα μου,ειτε απο κοντα ειτε στο φορουμ ειμαι η ιδια και αν ο τονος μου ειναι επιθετικος,ειναι γιατι κανεις κατι που δεν ειναι σωστο για τα ψαρια σου και οταν στο λενε επιμενεις στη δικη σου''φιλοσοφια''...επειδη συμφερει.
πληροφοριες στο νετ υπαρχουν απειρες...το θεμα ειναι να μπορεις να τις ξεδιαλυνεις σε σωστες και μη.και επειδη κανεις δε γεννηθηκε εμπειρος ,καλο ειναι να ρωταμε και να σκεφτομαστε λιγο καλυτερα αυτους που ξερουν κατι παραπανω απο εμας.
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-07, 18:55
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

rita

Απλα θα σε παρακαλουσα να μην βαζεις στο στομα λογια που δεν εχω πει ουτε για σενα ουτε για κανενα αλλο ...........

Αυτα και το σταματω εδω αφηνοντας και τα υπολοιπα ασχολιαστα ........
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-07, 19:01
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

καλησπερα WILD RIDER μιλουσα μαζισου στον συλλογο για το φιλτρο σου καθομουν απεναντι σου θυμασαι;
η παραπανω σελιδα ειναι μαγαζιου και προφανως δεν πρεπει να την εμπιστευεσαι.
τα 130 λ για 2 οσκαρ απλα δεν παιζει τουλαζιστον 300+ για ενα ζευγαρι.
και να ηταν σωστο παντως σε ενα ενυδρειο με περισσοτερα απο 1 ζευγαρι οσκαρ τα λιτρα θα πρεπει να υπολογιζονται περισσοτερα για καθε ψαρι

η παραπανω σελιδα παντως μιλαει για γαλλονια και οχι για λιτρα για αυτο περδευτηκες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-12-07, 19:20
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Φιλε fishme1

Και βεβαια σε θυμαμαι. Θα ήθελα να σου πω οτι δεν αναφερομουν στο συγκεκριμενο site το οποιο το εδωσα για αλλο λογο. Για παραδειγμα δες εδω http://www.malawicichlidhomepage.com..._ocellatus.htm σε αυτο το site που θεωρειται απο τα ποιο αξιοπιστα λεει "Extra care should be taken by the hobbyist not to forget the adult size of this fish since an oscar will outgrow a 20 gallon tank within one year". Δηλ. 20 γαλονια = 75,71 λιτρα κι εγω θα τους εχω 600/7=85 λιτρα ανα Oscar ήτοι 13,3% περισσότερα.

Για να ευθυμησουμε και λιγο .... αν θυμαμαι καλα (ειχα πιει κι ενα ποτακι βλεπεις) ειχες δηλωσει συμμετοχη για την μεταφορα των ψαριων ή μου φαινεται? χεχεχεχε
-------------------------
Στο φιλτρο ομως σε ακουσα φιλε ..... μολις πηγα σπιτι το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να το ξαναθεσω σε λειτουργια ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 06-12-07 στις 19:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-12-07, 19:56
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Όντως ξεφύγαμε από το θέμα της αρχικής δημοσίευσης, αλλά πιστεύω ότι υπήρχε λόγος για να γίνει κάτι τέτοιο. Από τη δική μου πλευρά, σταματάω τα εκτός θέματος (αφού είπα την άποψή μου) και θα μείνω από εδώ και στο εξής εντός του θέματος, δηλαδή την αναζήτηση oscar βενεζουέλας.

Απλά ήθελα να σου πω ότι όσα έγραψε ήταν πάντα με καλή διάθεση και σε καμία περίπτωση δεν υπήρχε επιθετική διάθεση από πλευράς μου (όπως δεν υπήρχε ποτέ επιθετική διάθεση στα μηνύματα μου εδώ και 7 χρόνια που υπάρχει το GAB). Το παράδειγμα με τις σαρδέλες δεν αναφερόταν στο δικό σου ενυδρείο, αλλά στο ενυδρείο της ιστοσελίδας που μας παρέθεσες. Από αυτό φαίνεται πόσο εύκολα μπορεί να παρεξηγηθεί ο γραπτός λόγος, αφού δεν αντικρίζει ο ένας τον άλλον.

Στο MCH αναφέρει "Extra care should be taken by the hobbyist not to forget the adult size of this fish since an oscar will outgrow a 20 gallon tank within one year". Τόνισα με έντονα γράμματα το outgrow, πράγμα που σημαίνει ότι τα ~80 λίτρα ανά ψάρι δεν ισχύει. Θα συμφωνήσω με τον fishme1 (ο οποίος γιορτάζει σήμερα -χρόνια πολλά) ότι για ένα ζευγάρι οσκαρ απαιτούνται τουλάχιστον 300 λίτρα νερού.

Από εκεί και πέρα, στο τέλος είναι δική σου απόφαση πόσα οσκαρ θα βάλεις εντέλει στο ενυδρείο σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-12-07, 20:15
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Φίλε Γιώργο

Κι εγω απο πλευρας μου θα σου επαναλαβω οτι σε εκτιμω και σε συμπαθω. Όσο για το θεμα του αριθμου των ψαριων σε σχεση με την χωρητικοτητα του ενυδρειου, απ' οτι εχω διαβασει αποτελει τριβη οχι μονο για τα Oscar αλλα για πολλα ειδη που μεγαλωνοντας παιρνουν καποιες σχετικα μεγαλες διαστασεις.

Χαριτολογωντας ομως τωρα θα περασω κι εγω στην επιθεση (πλακα κανω ε?) δεν σηλωσες συμμετοχη στην μεταφορα των ψαριων και η εμπειρια σου ειναι απαραιτητη ........ θα σε πεισω ομως που θα μου πας .........

Στο θεμα τωρα .... πρεπει να βρω συντομα ενα μαυρο Tiger γιατι τα Albino Red εχουν επικρατησει με αποτελεσμα τα Tiger να κρυβονται και φοβαμαι μην χασω κανενα. Αν ξερει κανεις ποιος εχει μαυρα Tiger με περιεργα χρωματα ας μας πει ......
-------------------------
Αμαν ξεχαστηκα με τα ψαρια.

fishme1 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ.

Γιωργο

Συμφωνω απολυτα για τα περι γραπτου λογου στον οποιο δεν βλεπει ο ενας τον αλλο και αυτο εννοουσα κι εγω ......

Πρεπει ομως στην επομενη συγκεντρωση αν τα καταφερω να ερθω να πιουμε 1-2-3-4-5-6-7-8-9-Ν ποτακια και για να ληξει πληρως το θεμα αλλα και για να σε βρω σε αδυνατη στιγμη για να σε "ψησω" να βοηθησεις στην μεταφορα των ψαριων χαχαχαχα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 06-12-07 στις 20:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-12-07, 21:29
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

να προσθεσω και εγω αποσα διαβαζω οτι το γεγονος οτι δεν ειχες τσακωμους οταν ειχες πολλα ψαρια δεν λεει τιποτα..

σε ενα ενυδρειο αν το παστωσουμε με ψαρια που εχουν επιθετικο χαρακτηρα οπως τα οσκαρ αλλα και αλλες κιχλιδες δεν θα εχουμε τσακωμους σιγουρα,αυτο ομως δεν ειναι το ζητουμενο καθως το οτι δεν θα εχουμε αψημαχιες οφειλεται στο οτι τα ψαρια θα ειναι συνεχως στρεσαρισμενα και ετσι δεν θα δειχνουν την κανονικη τους συμπεριφορα που ειναι να πλακωνονται για το ποιο θα κυριαρχησει.....

το καλυτερο που εχεις να κανεις για μενα παντως ειναι να κρατησεις ενα μονο η δυο ειδη οσκαρ στο ενυδρειο η και ενα σε μικρες ομαδουλες και οταν αρχισουν να μεγαλωνουν να κρατησεις μονο 2 ζευγαρακια οπως σου ειπε και ο γιωργος αλλιως θα εχεις τρελες μαχες ειδικα οταν φτασουν σε μεγαλο μεγεθος-δεν ξερω αν εχεις δει οσκαρ σε τελικο μεγεθος αλλα γινονται τερατακια και οι μαχες θα ειναι πολυ ποιο ασχημες αποτι τωρα....

φιλικα Κωστας
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-12-07, 21:52
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

steady

Χρειαζομαι αλλο ενα μαυρο Tiger οπωσδηποτε και το συντομωτερο για να εξισοροπησω την κατασταση γιατι τα 2 Tiger εχουν κρυφτει υστερα απο την επικρατηση τωνAlbino Red......

Το θεμα ειναι που θα βρω κανα Crassipinnis, Venezuela, κλπ?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-12-07, 01:09
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ παιδια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Που μπορω να βρω κιχλιδες στην Αθηνα O Souidos Malawi 2 01-11-05 10:13
Ξερει κανεις που μπορω να βρω το Dr.Axelrod's Atlas of... Panagiotis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 9 02-02-05 20:17
Που μπορω να βρω προιοντα της Hikari? Kostas G. Γλυκό νερό - Γενικά 4 13-09-03 11:25
FLOREAL.......που μπορω να βρω? NTABOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 14-07-03 20:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06740 seconds with 13 queries