Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-11-07, 19:53
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παίδες τελικά στήθηκε το ενυδρείο με πολυ ψιλό χαλίκι χρώματος καφέ, 3 ξύλα μοπανι τα οποία βράστηκαν αρκετά και τοποθετηθηκαν (μέχρι στιγμής καθόλου κιτρινίλα στο νερο..!!???) και,προς το παρόν ψεύτικα φυτά επειδή δεν βρήκα τίποτα απο αυτά που έψαχνα(Μόνο ανουμπιες είχαν και αυτές σε άθλια κατάσταση).

Πήρα 6 cherry barbs και 2 Κριμπς τα οποία μέσα στην γυάλα του πετσοπά φαινόντουσταν ζευγάρι και μάχονταν σθεναρά με τα υπόλοιπα. Η θυληκιά επίσης μου φάνηκε και έγκυος.

Από όταν τα έβαλα στο ενυδρείο όμως (σήμερα το πρωί), η θυληκιά εγκαταστάθηκε μέσα στην καρύδα που είναι στο αριστερό μέρος του ενυδρείου και το αρσενικό που είναι πιο μικρόσωμο κινείται κυρίως στο δεξί μέρος του ενυδρείου. Η θυληκιά τον έχε τρελάνει στο κηνυγητό χωρίς αυτός να κάνει κάτι (π.χ. να την πλησιάσει κλπ).

Τί μπορεί να συμβαίνει;;

Μήπως δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμα στο νέο περιβάλλον;; Μήπως τελικά δεν ήταν ζευγάρι;; Αν δεν ήταν ζευγάρι, υπάρχει ελπίδα να γίνουν ή πρέπει να βάλω 5-6 Κριμπς ακόμα μέσα για να κάνει την επιλογή της η θυληκιά;;
Να περιμένω ή να κινηθώ γρήγορά;;

Και κάτι άλλο, τί τροφή προτείνετε, γιατι αυτές που έχω( JBL Novo Color & JBL Novo Bel) που έχω δεν τις προτιμούν.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-11-07, 00:41
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν όντως έχεις ένα αρσενικό και ένα θηλυκό, το πιο πιθανό είναι να τα "βρουν". Οπότε θα χρειαστεί να κάνεις λίγη υπομονή. Μια φωτογραφία των δύο ψαριών θα βοηθούσε να κάνουμε αναγνώριση των φύλων τους.

Αυτό που έχει συμβεί στη δική σου περίπτωση είναι ότι προφανώς η θηλυκιά είναι "έτοιμη" και προσπαθεί να προσελκύσει τον αρσενικό, ο οποίος είναι αδιάφορος μιας και ακόμα προσαρμόζεται στο νέο του περιβάλλον. Εφόσον το μικρότερο ψάρι είναι πράγματι αρσενικό, είναι θέμα χρόνου να ανταποκριθεί στο κάλεσμα της θηλυκιάς. Οπότε... υπομονή.

Για την τροφή, θα πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή. Δεν τρώνε από την πρώτη μέρα. Πρέπει να προαρμοστούν πρώτα και εφόσον νιώθουν άνετα στο νέο τους περιβάλλον, αρχίζουν να ψάχνουν και να δέχονται τροφή. Δοκίμασε τροφές που βουλιάζουν σχετικά γρήγορα αφού τα κριμπς προτιμούν να τσιμπάνε από το υπόστρωμα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-11-07, 10:39
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

ΟΚ. Οπότε υπομονή και όχι γρήγορες κινήσεις.

Το αρσενικό, έκρινα το φύλλο απο το δεδομένο ότι η κοιλιά του είναι ελάχιστα κοκκινη (ίσα που φαίνεται) αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η κοιλιά του στο κάτω μέρος είναι λίγο στρογγυλεμμένη και όχι ίσια (βέβαια όχι τόσο όσο του θηλυκού).

Απ'όσο έχω διαβάσει,τα αρσενικά έχουν κατα βάση ίσια κοιλιά.Βέβαια στις φψτογραφίες του άρθρου αυτού ( http://www.aquarist.gr/mambo/index.p...d=91&Itemid=35 ) το αρσενικό είναι ακριβώς σαν το δικό μου με την μόνη διαφορά ότι δεν έχει κωνική ουρά στο τελείωμα αλλά ίσια. Επίσης, όταν το αρσενικό κάνει να πλησιάσει προς την φωλία τρώει άγριο κηνυγητό απο το θηλυκό!!..!!

Μήπως είναι θηλυκό τελικά και η κοιλιά του δεν είναι κόκκινη επειδή δεν είναι έτοιμο ακόμα;; Είνια κανόνας ότι τα αρσενικά έχουν ίσια κοιλιά;;

Μετά θα προσπαθήσω να βάλω και φωτό.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-11-07, 11:53
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ο κανόνας είναι ότι τα αρσενικά έχουν ουραίο πτερύγιο σχ σχήμα ρόμβου το οποίο καταλήγει σε μύτη. Στο άνω τμήμα του ουραίου πτερυγίου έχουν και τις μαύρες κηλίδες (eye spots). Το άρθρο περιγράφει με πολύ λεπτομέρεια τον διαχωρισμό του φύλου. Τα αρσενικά έχουν λίκο κόκκινο στην κοιλιακή τους χώρα αλλά δεν είναι στρουμουλά.

Εσύ μάλλον έχεις επιλέξει δύο θηλυκά, γι' αυτό και το έντονο κυνηγητό.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-11-07, 16:10
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Η φωτογραφία του αρσενικού που βλέπω στο παραπάνω άρθρο (όσον αφορά την κοιλιά) είναι ίδια με του δικού μου.

Το θέμα είναι η ουρά η οποία είναι όμοια με του θυληκού. Αυτή η διαφορετικότητα της ουράς είναι στάνταρ φαντάζομαι.

Στον πετσοπα που πήγα, έιχε καμιά 30αριά και είχαν όλα τέτοιες ουρές. Λες να ήταν όλα θηλυκά;;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-11-07, 00:14
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ναι. Αναλόγως το μέγεθός τους. Τι μήκος είχαν; Αν ήταν πολύ μικρά, ή θα ήταν όλα θηλυκά, ή κάποια από αυτά θα ήταν πολύ νεαρά αρσενικά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-11-07, 13:39
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Η θηλυκιά ήταν η πιο μεγάλη του ενυδρείου (περίπου 5-6 cm).
Το άλλο (που πήρα για αρσενικό) είναι γύρω στα 3-4 cm. Παίζει να μην έχει σχηματιστεί η ουρά λόγω ηλικίας ή ο πετσοπάς έχει όλο θυληκά;;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-11-07, 22:34
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν μπορούμε να βασιστούμε σε εικασίες. Θα βοηθούσε πάρα πολύ αν ανέβαζες καμία φωτογραφία.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-11-07, 14:41
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Τελικά, πήρα δραστικά μέτρα.
Μίλησα με ένα γνωστό ο οποίος είναι γνώστης και είχε και ένα αρσενικό που ήθελε να το ανταλλάξει με ένα θυληκό.

Οπότε, ήρθε απο το σπίτι μου χθες, είδε ότι τελικά αυτό που είχα πάρει για αρσενικό είναι θυληκό. Το πήρε και μου έδωσε έναν μεγάλο αρσενικό.

Με το που τον έριξα μέσα, η θυληκιά άρχισε να του κουνιέται και να τον "πλευριτώνει".
Αυτός αγέρωχος, βράχος (....ξενέρωτος..!!)
Προσπαθούσε να τον προσελκύσει στην φωλιά αλλά....τζίφος

Τελικά ενέδωσε (μετά απο μερικές ώρες) και τώρα βρίσκονται και οι 2 μέσα στην φωλιά τους. Ανα διαστήματα βγαίνει έξω η θυληκιά, βλέπει "τί παίζει" και ξαναμπαίνει μέσα.

Πιστεύω ότι όλα πάνε καλά εεε;;

Στην αρχή είχα ενδοιασμούς επειδή ο αρσενικός είναι πολύ μεγαλύτερος απο την θυληκια (διπλάσιος σε μέγεθος και ίσως λίγο παραπάνω). Δεν πιστεύω να μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτό εε;;

Ευχαριστώ.
-------------------------
Τελικά, χθες ,μόλις γύρισα απο την δουλειά είδα την είσοδο της σπηλιάς σχεδόν φραγμένη.
Το θέμα είναι ότι μέσα δεν είναι η θηλυκιά αλλά ο αρσενικός ο οποίος έχει να βγει απο χθες (Δεν αν βγήκε το βράδυ).
Η θηλυκιά μπαίνει στην φωλία αλλά βγαίνει έξω για να φάει κλπ. Επίσης παρατήρησα ότι η κοιλιά της δεν είναι τόσο κόκκινη όσο τις προηγούμενες μέρες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά, πήρα δραστικά μέτρα.
Μίλησα με ένα γνωστό ο οποίος είναι γνώστης και είχε και ένα αρσενικό που ήθελε να το ανταλλάξει με ένα θυληκό.

Οπότε, ήρθε απο το σπίτι μου χθες, είδε ότι τελικά αυτό που είχα πάρει για αρσενικό είναι θυληκό. Το πήρε και μου έδωσε έναν μεγάλο αρσενικό.

Με το που τον έριξα μέσα, η θυληκιά άρχισε να του κουνιέται και να τον "πλευριτώνει".
Αυτός αγέρωχος, βράχος (....ξενέρωτος..!!)
Προσπαθούσε να τον προσελκύσει στην φωλιά αλλά....τζίφος

Τελικά ενέδωσε (μετά απο μερικές ώρες) και τώρα βρίσκονται και οι 2 μέσα στην φωλιά τους. Ανα διαστήματα βγαίνει έξω η θυληκιά, βλέπει "τί παίζει" και ξαναμπαίνει μέσα.

Πιστεύω ότι όλα πάνε καλά εεε;;

Στην αρχή είχα ενδοιασμούς επειδή ο αρσενικός είναι πολύ μεγαλύτερος απο την θυληκια (διπλάσιος σε μέγεθος και ίσως λίγο παραπάνω). Δεν πιστεύω να μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτό εε;;

Ευχαριστώ.
-------------------------
Τελικά, χθες ,μόλις γύρισα απο την δουλειά είδα την είσοδο της σπηλιάς σχεδόν φραγμένη.
Το θέμα είναι ότι μέσα δεν είναι η θηλυκιά αλλά ο αρσενικός ο οποίος έχει να βγει απο χθες (Δεν αν βγήκε το βράδυ).
Η θηλυκιά μπαίνει στην φωλία αλλά βγαίνει έξω για να φάει κλπ. Επίσης παρατήρησα ότι η κοιλιά της δεν είναι τόσο κόκκινη όσο τις προηγούμενες μέρες.
Καμιά γνώμη;;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Moutralewn : 14-11-07 στις 14:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-11-07, 18:52
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν είσαι λίγο τυχερός, σε 4-5 μέρες θα δεις μικρά κριμπεσάκια. Για κάποιον λόγο έχει αναλάβει ο αρσενικός το ρόλο της θηλυκιάς.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-11-07, 09:44
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Ίσως και να μην ισχύει αυτό γιατί απο χθες το βράδυ ο αρσενικός βγαίνει πολύ πιο συχνά έξω και η θυληκιά μπαινοβγαίνει. Όποτε είναι και οι 2 έξω δεν κολυμπάνε μαζί και ανά τακτά χρονικά διαστήματα η θυληκία τον πλησιάζει και του "κουνιέται" χωρίς να της δίνει αυτός ιδιαίτερη σημασία. Μετά κάποια στιγμή μπαίνουν και οι 2 μέσα στην φωλιά και αυτό συνεχίζεται.

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει, δεν βγάζω νόημα.
Μήπως δεν έχουν γίνει ζευγάρι ακόμα;; Αν όχι, τότε γιατί μπαίνουν και οι 2 μέσα στην φωλιά και κάθονται με τις ώρες;;

Τι να πω....Ο καιρός θα δείξει...

Και κάτι άλλο....

παραθέτω μερικές φωτό (δυστυχώς απο κινητό) απο το aquascaping του ενυδρείου μου τώρα.....



Πως σας φαίνεται;;
Μήπως να αλλάξω λίγο τις θέσεις σε φυτά και ξύλα προκειμένου να υπάρχει μεγαλύτερη "άπλα" στο βυθό για να κολυμπούν πιο ελεύθερα τα Κριμπς;;

Να τονίσω ότι όλα τα φυτά είναι ψεύτικα(μεταξωτά) λόγω του ότι δεν έχω βρει ακόμα κερατόφυλλο, java moss και ανούμπιες (όσες βρήκα είχαν τα κακά τους χάλια).

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-11-07, 13:26
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Θα δεις μωρα συντομα, και μην κανεις τωρα αλλαγες σε τιποτα γιατι θα τα αποσυντονισεις.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-11-07, 18:55
Το avatar του χρήστη ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ Ο χρήστης ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω τι ειναι τα αλμπινο και καλυτερα να τα αποφευγεις.
Αν θες τα κριμπς να γεννανε και να κρατησεις μικρα, καλο ειναι τα dither fish οπως λεγονται, να ειναι ηρεμα και να μην πεσουνε να φανε τα μικρα οπως θα γινει με τα περισσοτερα τετρα.

Συμφωνώ και γω με την άποψη σου (τολις) διοτι παλαιοτερα ειχα και γω τετοια ψαρακια στο πρωτο ενυδρειο μου και ειχα και γω μια τετοια απορια ασ πουμε και καποιοσ φιλοσ μου ειπε να βαλω και αλπινο για ποιο καλα και τα αποετεσματα δεν ηταν και τα καλητερα με αποτελεμα να τα δωσω παλι πισω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-11-07, 19:26
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ και γω με την άποψη σου (τολις) διοτι παλαιοτερα ειχα και γω τετοια ψαρακια στο πρωτο ενυδρειο μου και ειχα και γω μια τετοια απορια ασ πουμε και καποιοσ φιλοσ μου ειπε να βαλω και αλπινο για ποιο καλα και τα αποετεσματα δεν ηταν και τα καλητερα με αποτελεμα να τα δωσω παλι πισω...
Πάντως σε κάποια sites διάβασα ότι είναι καλύτερο να βάλεις αλμπίνο αρσενικό επειδή προσελκύει περισσότερο την θυληκιά αυτή η διαφορετικότητα που έχει στο χρώμα εν συγκρίσει με τα άλλα.

Εγώ πάντως δεν ήθελα να το ρισκάρω και έβαλα κανονικό αρσενικό.
Εκτός του ότι δεν νομίζω να υπάρχει στην φύση αλμπίνο Κριμπ.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-11-07, 19:34
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν θυμάσαι καλά... από το άρθρο μου για το περιοδικό του συλλόγου παραθέτω:

Έχουν καταγραφεί αναφορές ότι αρσενικοί της κανονικής ποικιλίας προτιμούν για ταίρι τις αλμπίνο θηλυκές. Οι αρσενικοί προσελκύονται περισσότερο σε θηλυκές που έχουν πιο έντονο κόκκινο χρώμα στην κοιλιακή τους χώρα. Όπως είναι φυσικό, το κόκκινο είναι πιο εμφανές στα αλμπίνο αφού κάνει εντονότερη αντίθεση με το λευκό χρώμα του σώματος. Οι θηλυκές από την άλλη προτιμούν αρσενικούς του κανονικού χρωματισμού αφού προσελκύονται από τα eye-spots του ουραίου πτερυγίου τα οποία λείπουν από τους αλμπίνο αρσενικούς. Σε καμία περίπτωση δεν προτείνω την αλμπίνο ποικιλία μιας και δεν συναντάται στην φύση.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-11-07, 20:49
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θυμάσαι καλά... από το άρθρο μου για το περιοδικό του συλλόγου παραθέτω:

Έχουν καταγραφεί αναφορές ότι αρσενικοί της κανονικής ποικιλίας προτιμούν για ταίρι τις αλμπίνο θηλυκές. Οι αρσενικοί προσελκύονται περισσότερο σε θηλυκές που έχουν πιο έντονο κόκκινο χρώμα στην κοιλιακή τους χώρα. Όπως είναι φυσικό, το κόκκινο είναι πιο εμφανές στα αλμπίνο αφού κάνει εντονότερη αντίθεση με το λευκό χρώμα του σώματος. Οι θηλυκές από την άλλη προτιμούν αρσενικούς του κανονικού χρωματισμού αφού προσελκύονται από τα eye-spots του ουραίου πτερυγίου τα οποία λείπουν από τους αλμπίνο αρσενικούς. Σε καμία περίπτωση δεν προτείνω την αλμπίνο ποικιλία μιας και δεν συναντάται στην φύση.


Ουυπς...Το είπα ανάποδα. Sorry.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-11-07, 11:37
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παίδες καλημέρα.

Μετά απο την απώλεια του μεγάλου αρσενικού (έχω γράψει σχετικά --> http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21008 ), πήρα έναν άλλο αρσενικό λίγο μικότερο αυτή την φορά.

Όποτε τον βλέπει η θυληκία τον αρχίζει σε ανελέητο κυνηγητό ένω κάνει την κοιλιά της κατακόκκινη, απλώνει και τα πτερύγια προς τα κάτω (που έχουν έντονο κόκκινο χρώμα).
2 μέρες τώρα ό αρσενικός είναι χωμένος κάτω απο το εσωτερικό φίλτρο και σπάνια βγαίνει γιατί όποτε βγεί τον κηνυγάει η...στρίγγλα (!!!...!!!)

Όταν είχα βάλει τον εκλιπούντα αρσενικό μέσα, μόλις τον είδε άρχισε να του κουνιέται και αυτός την έφτυνε.

Γιατί τόση μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά;;;

Πρέπει να κάνω εγώ κάτι;;

(Να τονίσω ότι με τον εκλιπούντα δεν είχαν ζευγαρώσει)
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-11-07, 23:53
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ο νέος αρσενικός είναι μικρότερος από τη θηλυκιά;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 22-11-07, 08:00
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο νέος αρσενικός είναι μικρότερος από τη θηλυκιά;
Όχι. Είναι λίγο μεγαλύτερος.

Πάντως χθες το βράδυ δείχνουν να "τα βρήκανε".

Βγήκε απο το λαγούμι του και σταμάτησε να τον κηνυγά η θηλυκιά. Αρχίζει και του κάνει ερωτοπαιχνίδια και αυτός δείχνει να ανταποκρίνεται. Την ακολουθεί και κολυμπούν μαζί.

Για να δούμε....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kribensis. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 38 09-06-06 08:14
kribensis.....? _jimmakos_ Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 8 09-11-04 12:07
cardinal tetras: φαρμακευτική αγωγή για λαβωμένα πτερύγια pavloukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 07-02-03 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,40887 seconds with 15 queries