Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-09, 12:25
Το avatar του χρήστη ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ
ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΖΑΝΗΣ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Τα φώτα σας για DIY λίπασμα.

Έχω κάνει εγκατάσταση εδώ και ένα μήνα περίπου το νέο μου ενυδρείο 220 λίτρα. Σε κάποια φάση θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κάποιες φωτογραφίες μόλις βρώ χρόνο και συνέλθει και από τις άλγες που με έχουν επισκεφθεί.Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα DIY λιπάσματα και συγκεκριμένα για κάλιο. Ρώτησα σε ένα φαρμακείο για θειϊκό κάλιο και μου είπε για μια τιμή 72 ευρώ το κιλό. Δεν γνωρίζω αν είναι αυτή η συνηθησμένη του τιμή. Εστω οτι αγοράζω 100 ή 200 γρ. (7,2 ή 14,4 ευρώ) .Με αυτή την ποσότητα τι ποσότητα λιπάσματος μπορώ να παρασκευάσω.Είδα την σελίδα
(Chuck's Planted Aquarium Pages) στην οποια για 100γρ. θειϊκό κάλιο σε 500 ml νερού στα 200 λίτρα ενυδρείου για κάθε ml διαλύματος μου δίνει 0.12 ppm Potassium. Από κάτω σαν προτεινόμενη δόση αναγράφει
Suggested Target Level: 20 ppm Potassium.
Αυτό σημαίνει οτι για να έχω αυτή την ποσότητα στο ενυδρείο μου χρειάζεται περί τα 150 ml *0.12 = 18 ppm Potassium.
Ετσι είναι ο υπολογισμός ή κάνω κάτι λάθος; Αν ναι συμφέρει αυτή η παρασκευή λιπάσματος; Επίσης εκτός από το κάλιο που είδα σε κάποιο σημείο του φόρουμ πως δεν είναι επικινδυνο η παραπάνω ποσότητα το ίδιο ισχύει και για την θεική ένωση (δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά).
Όσον αφορά τα υπόλοιπα λιπάσματα νομίζω πως παλεύονται οικονομικά. Αλλωστε δεν είμαι και πολύ τυπικός στις αλλαγές του νερού και πάντα έχω περίσσια νιτρικών (τιμή 25 μετρημένο με στικ) και φαντάζομαι και φωσφορικών ( δεν έχω κάνει μέτρηση).
Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Υ.Γ. Γνωρίζεται αν το LEAF ZONE (της ΑΡΙ) είναι γενικό λίπασμα που περιέχει κάλιο και σίδηρο ή περιέχει μόνο κάλιο και σίδηρο; Ποια η γνώμη σας για το παραπάνω προίόν. (18 ευρώ 473 ml - λίπανση για 3581 λίτρα ενυδρείου)
__________________
sotos
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-11-09, 14:05
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

72 euro το κιλο?? Αυτο ειναι που λεμε φαρμακείο.. Εγω το κιλο πρεπει να το ειχα πάρει πέρυσι κοντα στα 2 ευρώ αν θυμάμαι καλά..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλωστε δεν είμαι και πολύ τυπικός στις αλλαγές του νερού και πάντα έχω περίσσια νιτρικών (τιμή 25 μετρημένο με στικ) και φαντάζομαι και φωσφορικών ( δεν έχω κάνει μέτρηση).
E τοτε μην μπλεξεις με λιπάσματα γιατι οι αλγες που εχεις μεσα θα πολλαπλασιαστούν σε χρονο dt.. Τουλαχιστον 30% την εβδομάδα αλλαγη νερου
Οσο για τις δοσεις στα λιπασματα δες αυτο το post
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-09, 16:08
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Α) ψάξε να το αγοράσεις από κάπου αλλού, το δικό μου το παίρνω από κάποιο κατάστημα που πουλάει υλικά για νοσοκομεία με 25 ευρώ το κιλό καθαρότητας 99,99%. Αυτό που λέει ο Lucky δεν ξέρω τι είναι και κάνει μόλις 2 ευρώ αλλά μπορείς να τον ρωτήσεις.
Β) στον πίνακα από τον chuck που σου λέει πως να φτιάξεις το DIY δίνει κι ένα πινακάκι που σου ζητάει να βάλεις την ποσότητα σκόνης (σε γραμμάρια, κουταλιές σούπας ή γλυκού). Όσο αυξάνεις εκείνη τη δόση τόσο μειώνεται η δόση σε ml που σου βγάζει ως τελικό αποτέλεσμα για τη δοσολογία του υγρού πλέον DIY. Επίσης η προτεινόμενη ποσότητα λιπάσματος αν το διαβάσεις πιο προσεκτικά θα δεις ότι πρέπει να σπάει σε 3 φορές την εβδομάδα κι όχι όλη μαζί. Μια που μπήκες σε αυτή τη διαδικασία καλό θα ήταν να έριχνες μια ματιά και στο Estimative Index
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-09, 16:16
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Α) ψάξε να το αγοράσεις από κάπου αλλού, το δικό μου το παίρνω από κάποιο κατάστημα που πουλάει υλικά για νοσοκομεία με 25 ευρώ το κιλό καθαρότητας 99,99%. Αυτό που λέει ο Lucky δεν ξέρω τι είναι και κάνει μόλις 2 ευρώ αλλά μπορείς να τον ρωτήσεις.
Aπο ενα μαγαζι με λιπασματα για φυτα το περνω, σίγουρα δεν ειναι τοσο καθαρο οσο αυτα απο φαρμακείο αλλα ειναι τσαμπα τελειως.
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-11-09, 14:46
Το avatar του χρήστη ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ
ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΖΑΝΗΣ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Θα ηθελα να ρωτησω από Θεσ/νίκη που μπορώ να βρω θειϊκό κάλιο. Παρόλες τις διευκρινήσεις δεν είμαι σίγουρος αν εχω καταλάβει σωστά τον τρόπο παρασκευής του λιπασματος από θεικό κάλιο. Συνοπτικά '' χωριάτικα'' σε 500 ml απιονισμένου νερού προσθέτω 100 γρ. θεικού καλίου (σκόνη). Από αυτό το διάλυμα ποσα ml προσθέτω για κάθε 100 λίτρα ενυδρείου;
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα περί Estimative Index παρόλου που με φοβίζει το ότι πρέπει να τηρείται ευλαβικά. Για ποιό λόγω είναι τόσο απαραίτητη η αλλαγή νερού 50% κάθε εβδομάδα; Τι θα συμβεί αν δεν τηρηθεί ; Η περίσσια θειϊκού καλίου τι προκαλεί; Το αυθαίρετο συμπέρασμα οτι αφού έχω πλεόνασμα νιτρικών έχω και φωσφορικά (δεν έχω τεστ) είναι εντελώς λάθος ή έχει κάποια βάση ; Τα υγρά τεστ τι αριθμό μετρήσεων κάνουν συνολικά. Μήπως τελικά είναι ποιο οικονομικά (δεδομένου της αξιοπηστίας τους) Τα στίκ στοιχίζουν περίπου 25 ευρώ (50 μετρήσεις χ 5 παραμέτρους) Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις.
__________________
sotos
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-11-09, 20:44
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Εγώ σε 500lml βάζω 2,5 μεζούρες που αναφέρονται ως κουταλιά σούπας. Από αυτό στα 120 λίτρα βάζω 12 ml. Η περίσσεια από όλα τα στοιχεία της λίπανσης μπορούν να σου δημιουργήσουν τεράστια προβλήματα με άλγες γι αυτό και το estimative index αναφέρεται σε αυτούς που έχουν βρει την ισορροπία με το φως και το διοξείδιο. από κει και πέρα αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα λόγω περίσσειας λιπάσματος, απλά αυξάνεις το διοξείδιο. τα στικς γενικώς είναι αναξιόπιστα, σου δίνουν ένα μπούσουλα αλλά όχι την ακρίβεια που χρειάζεσαι όταν μπαίνεις σε βαθιά νερά.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-11-09, 09:26
Το avatar του χρήστη ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ
ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΖΑΝΗΣ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση απλά μια διευκρύνηση. Τα 12 ml αφορούν ημερήσια δόση ή εβδομαδιαία; Από που μπορώ να βρω από Θεσ/νίκη θεικό κάλιο;
__________________
sotos
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-11-09, 10:20
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση απλά μια διευκρύνηση. Τα 12 ml αφορούν ημερήσια δόση ή εβδομαδιαία; Από που μπορώ να βρω από Θεσ/νίκη θεικό κάλιο;
Για τη δοσολογία, μάλλον είναι λίγα για να εννοεί μια βδομαδα, αλλά ας απαντήσει ο "ειδικος"

Εγώ ρίχνω (σε 180 λίτρα φυτεμένο) περίπου 20γρ ξερό K2SO4 τη βδομάδα, αλλιώς ένα απ'τα φυτά μου αρχίζει τις τρύπες στα φύλλα του...

Για Θεσ/νίκη τώρα, ψάξε σε μαγαζιά με χημικά/αντιδραστήρια. Γύρω στα 20-24¤ το κιλό για καθαρότητα από 99.9%-99.99%.
Υπάρχουν κανα-2 τέτοια μαγαζιά κοντά στο Ιπποκράτειο, το ένα είναι στο στενάκι ακριβώς δεξιά από το νοσοκομείο όπως το κοιτάς φάτσα απ'την πάνω μεριά (Παπαναστασίου/Εγνατία).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υγρό λίπασμα sofianos7 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 23 13-10-08 14:26
Τα φώτα σας για τα φώτα μου παρακαλώ!!! Tassos1 Φωτισμός 3 13-03-08 15:00
Ερώτηση για λίπασμα Celda Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 20-10-06 10:26
υγρό λίπασμα Mariel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 12-01-05 09:03
Λίπασμα theofilos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 07-10-04 01:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04838 seconds with 13 queries