Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 10-05-16, 14:25   #1
Απορίες αρχάριου
dragonace
Junior Member
Εγγραφή: 07-05-2016
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 9

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dragonace Ο χρήστης dragonace δεν είναι συνδεδεμένος 10-05-16, 14:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,
θα χαιρόμουν πολύ αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές.

δυστυχώς λόγω 2 παιδιών δεν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου για αναλυτική μελέτη οπότε θα παρακαλούσα για την επιείκειά σας.

Το ενυδρείο είναι μικρό, 30 λίτρα κ έτσι θα παραμείνει μέχρι τα "ζιζάνια" μεγαλώσουν κ μπορεί να μπει ένα μεγαλύτερο με ασφάλεια πιο χαμηλά από εκεί που έχω τώρα το μικρό!

Το ενυδρείο το έχω 1 μήνα τώρα.
Μέσα έχει ένα κομμάτι ξύλου το οποίο έχει κάνει το νερό καφέ από τις τανίνες κ 1 φυτό παχύφυλλο χαμηλό κ έτοιμο να ανθίσει ένα μικρό άνθος σα κρινάκι.

Από ψάρια 1 μόλυ δαλματίας, 1 χάτσερ, 1 ετοιμόγεννη γκάπυ.

Ακολουθούν οι απορίες μου:
1. Το ξύλο έχει βγάλει επάνω κάτι σαν μούχλα, στην αρχή φαινόταν άσπρο κ τώρα αρχίζει να πρασινίζει. Απ' όσο γκούγκλαρα υποθέτω ότι είναι μύκητας. Αλλού διάβασα να το αφήσω να κάνει το κύκλο του κ αλλού να ξεπλύνω με καυτό νερό. Τί προτείνετε;

2. Είχα 2 θηλυκά γκάπυ κ 1 αρσενικό. Μετά από μέρες οι 2 εγκυμονούσες θηλυκές τον κατασπάραξαν (δε ξέρω το λόγο). Η μία θηλυκιά φώλιαζε για κανα 2ημερο κ μετά ψόφησε κ αυτή. Τώρα έμεινε 1. Μαζί της έχω 1 χάτσερ κ 1 μόλυ δαλματίας όπως είπα κ δείχνουν αρμονική συμβίωση. Τί άλλο προτείνετε να βάλω; προφανώς λόγω 30 λίτρων να αποφύγω κοπαδόψαρα; Σκέπτομαι για 1 πολύ μικρό ψαράκι αγγελόψαρο κ κάποιο σαλιγκάρι για την άλγη. Να προσθέσω άλλο ένα φυτό;

3. Τα ψάρια γενικά τα βλέπω πολύ ενεργητικά. Το ενυδρείο έχει δυνατή ροή, μήπως αυτό τα στρεσάρει; Διάβασα όμως ότι βοηθά προς αποφυγή ασθενειών κλπ η καλή ροή.

4. Τώρα στο μήνα πρέπει να κάνω αλλαγή νερού 1/3 όπως μου είπαν από το πετσοπ. Σκέπτομαι όμως την εγκυμονούσα, μήπως την στρεσάσει; Επίσης έχω νερό φιλτραρισμένο (πόσιμο) στο σπίτι μου μήπως να το προτιμήσω όταν έρθει η ώρα από αυτό του υδραγωγείου με τα αντιχλώρια κλπ;

Σας ευχαριστώ

[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonace : 10-05-16 στις 14:46. Αιτία: φοτο
Εμφανίσεις: 3524
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρχάριος με απορίες kostas1980 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 02-02-16 21:26
Απορίες αρχάριου markosv Αρχάριοι γλυκού νερού 10 20-11-12 23:33
Αρχάριος γεμάτος απορίες atthess Αρχάριοι γλυκού νερού 76 26-09-12 16:51
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10177 seconds with 14 queries