Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-13, 23:17
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή Βιολογικά υλικά

λοιπόν μετά από μια διαφωνία με φίλους που έχω τώρα 2 μέρες και επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό εδώ είπα να βάλω μια λίστα από κοινά υλικά βιολογικής φίλτρανσης που έχουμε στα ενυδρεία μας.η διαφωνία φυσικά είχε να κάνει ως προς το ποιο είναι καλύτερο υλικό με την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης.
η κουβέντα άρχισε όταν ένας φίλος στήνει τώρα ένα δισκάδικο 750λτ με 100λτ σάμπ στο οποίο ο φίλος λέει να βάλει 50κιλ ελαφρόπετρα ενώ εγώ του λέω να βάλει 1λτ easylife symbiot.δράττομαι λοιπόν της ευκαιρίας και παραθέτω τα εξής:
API Bio-Chem Stars (Rena)

απόδοση 20τεμ/379λτ
υλικό:
Porous Polymer Material
Easy-Life Symbiont

χαρακτηριστικά:300gr/900lt
υλικό:Sintered glass
Eheim Substrat-pro

χαρακτηριστικά:450γρ/200λτ
υλικό:Sintered glass

Ηobby
Absorbex Micro

χαρακτηριστικά:450γρ/200λτ
υλικό:Sintered glass?




JBLMicroMec

χαρακτηριστικά:650γρ/200λτ
υλικό:Sintered glass

Sera Siporax

χαρακτηριστικά:1000ml/200lt
υλικό:Sintered glass


Seachem Matrix

χαρακτηριστικά:500ml/200lt
υλικό:Porous Inorganic Solid
Tropical Poro ring

χαρακτηριστικά:600μλ/200λτ
υλικό:ceramic rings

και μην ξεχνάτε πείτε μου στο δισκαδικο ποιοθα βάζατε ελαφρόπετρα,σιμβιοτ ή σιποραξ και γιατι??


υγ.οι τιμές είναι αυτες που ανακοινονουν οι εταιριες

-------------------------
και για τα καινούρια παιδιά που δεν ξέρουν ακόμα να πούμε ότι τα βιολογικά αυτά υλικά είναι τα βασικά υλικά φίλτρανσης στα οποία κάνουν αποικίες τα ωφέλιμα βακτήρια που ξεκινάνε τον κύκλο αζώτου.

και μια κοντινη σε σιποραξ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 11-03-13 στις 23:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-13, 00:23
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

πολυ καλη η ενημερωση φιλε μου. που το βρισκουμε αυτο το υλικο; της easy life; για την ελαφροπετρα εχεις καποια αναλυση; ποσα γραμ στο λιτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-13, 00:26
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

το συμβιοτ το εχει ο κουμουλος τωρα για την ελαφροπετρα τι να σου πω ειναι καινουργιο υλικο στο χομπυ μας με αποτελεσμα να μην μπορουσα να βρω πληροφοριες και απο οτι καταλαβα οσο περισοτερη τοσο το καλητερο μια αποψη που εγω διαφωνω καθως τα παραπανω υλικα μπορουν να εχουν αντιθετα αποτελεσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-13, 00:30
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

ευχαριστω φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-13, 07:56
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Βαση των στοιχειων δηλαδη των εταιριων εσυ προσωπικα θα εβαζες το υλικο που λενε σε ενα ενυδρειο?Μηπως η ποσοτητα του καθε υλικου σε καθε ενυδρειο εξαρτατε απο συχνοτητα ταισματων κλπ?
Εγω στο δισκαδικο ειχα ελαφροπετρα μικρης κοκομετριας ειναι ιδια με το Ματριχ και την εβαλα γιατι χρειαστικα 200 λιτρα και μου κοστισε κοντα στα 30 ευρω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-13, 08:11
archer65 Ο χρήστης archer65 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

καλημερα , πολυ καλο και λεπτομερες αρθρο μαξμαικ αλλα θα διαφωνησω λιγο μαζι σου , γιατι απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι την ελαφροπετρα την χρησιμοποιουσαν πριν 10-15 χρονια προτου βγουν τα σιποραξ + κτλ, και εδω ελλαδα και εξωτερικο οι συνχομπιστες ,οσο για το σιποραξ εχει τοση διαρκεια και τοση μεγαλη συλλογη απο αποικιες βακτηριων ,που δεν εχει ανταγωνισμο-κατα τη γνωμη μου-συγκρινοντας σχεση τιμης-διαρκειας υλικου και αποδοσης .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-13, 09:14
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Cool

Δυστυχώς η αναλογία γραμμαρίων με λίτρα ειναι λίγο άκυρη .
Και γιατι το λέω αυτο , λέει π.χ η εταιρεία API - biochem stars 20τεμ/379 λίτρα
Δηλαδή σε τόσα λίτρα αν βάλω ένα δίσκο θέλω αυτα ,αν βαλω 20 δίσκους ;
Το θέμα δεν γίνεται να μετρηθεί με αναλογία λίτρων αλλα με όγκο ιχθυοφορτισης
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-13, 14:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από archer65 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα , πολυ καλο και λεπτομερες αρθρο μαξμαικ αλλα θα διαφωνησω λιγο μαζι σου , γιατι απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι την ελαφροπετρα την χρησιμοποιουσαν πριν 10-15 χρονια προτου βγουν τα σιποραξ + κτλ,
Οντως πριν 15-20 χρονια αν καποιος σκεφτοταν να πουλησει "γνησιο θαλασσινο νερο" στα φαρμακεια θα τον παιρναν με τις τοματες ενω σημερα το πουλανε για 6-7 ευρω τα 100 ml.


btw το matrix που θεωρειται μαλλον το καλυτερο υλικο προφανως ειναι τελικα απλως ελαφροπετρα χαμηλης κοκομετριας


Απ οτι φαινεται εξ αλλου οτι "διαστημικο" υλικο και να βαλεις σε λιγο καιρο εχει πανω κατω την ιδια επιφανεια αποικησης με οποιοδηποτε αλλο, οποτε το καλυτερο δειχνει να ειναι η φθηνιαρικη ταπεινη ελαφροπετρα.
Το μονο θετικο που δειχνει να εχει το siporax εναντι των υπολοιπων ειναι απλως οτι δεν εχει μηχανικη αλλοιωση με το χρονο, αλλα και παλι αν προτεινεται η κατα καιρους αντικατασταση του δε βοηθαει σε κατι αυτο το πλεονεκτημα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-13, 14:18
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν μετά από μια διαφωνία με φίλους που έχω τώρα 2 μέρες και επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό εδώ είπα να βάλω μια λίστα από κοινά υλικά βιολογικής φίλτρανσης που έχουμε στα ενυδρεία μας.η διαφωνία φυσικά είχε να κάνει ως προς το ποιο είναι καλύτερο υλικό με την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης.
η κουβέντα άρχισε όταν ένας φίλος στήνει τώρα ένα δισκάδικο 750λτ με 100λτ σάμπ στο οποίο ο φίλος λέει να βάλει 50κιλ ελαφρόπετρα ενώ εγώ του λέω να βάλει 1λτ easylife symbiot.δράττομαι λοιπόν της ευκαιρίας και παραθέτω τα εξής:
Το καλύτερο υλικό σε σχέση τιμής/απόδοσης είναι φυσικά η ελαφρόπετρα.
Δεν είναι καινούριο υλικό και χρησιμοποιείται αρκετά χρόνια αλλά απλά δεν προμοτάρεται. Επιπλέον είναι και ελληνικό προϊόν.

Μπορείς να μας πεις με ποια λογική συμβουλεύεις τον φίλο σου να βάλει 1λτ easylife symbiot σε σαμπ 100 λίτρων σε ενυδρείο 750 λίτρων αντί για 50 κιλά (ή λίτρα ; ) ελαφρόπετρα ???????
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-13, 15:39
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλύτερο υλικό σε σχέση τιμής/απόδοσης είναι φυσικά η ελαφρόπετρα.
Δεν είναι καινούριο υλικό και χρησιμοποιείται αρκετά χρόνια αλλά απλά δεν προμοτάρεται. Επιπλέον είναι και ελληνικό προϊόν.

Μπορείς να μας πεις με ποια λογική συμβουλεύεις τον φίλο σου να βάλει 1λτ easylife symbiot σε σαμπ 100 λίτρων σε ενυδρείο 750 λίτρων αντί για 50 κιλά (ή λίτρα ; ) ελαφρόπετρα ???????
με την λογικη οτι σε μικροτερο ογκο εχεις καλητερα αποτελεματα επισης,αναφερθηκε οτι σε μεγαλες εγκαταστασης δουλευουν ελαφρωπετρα αυτο παλι δεν μου λεει κατι καθως εχω δει σε σαμπ,να εχουν μεσα κομμενα καλαμακια,πλαστικες ταπες απο σαμπανια,καλτσες κα και φυσηκα δουλευουν δεν σημαινει ομως οτι εινια και σωστο δηλαδη ολοι αυτοι οι χομπιστες και μη που βαζουν ενυδρειακα υλικα τι ειναι χαζοι?δεν κατακρινω την ελαφροπετρα αλλα μεχρι τωρα δεν εχει πει καπιως κατι τεκμιριωμενο παρα μονο εμπειριες δικες του ή αλουνου.επισης ολα τα υλικα εππιρεαζωντε μηχανικα απο την στιγμη που τριβονται αναμεταξυ τους.επισης απο οτι βρηκα και διαβασα απο παλια δουλευαν την λαβα σαν υλικο και οχι την κισηρη(ασπρη ελαφροπετρα που λεμε εμεις) η οποια ειναι παλι ενα ηφαιστικο υλικο
το οποιο ομως δεν ειναι στανταρ ουτε το τι παρενεργειες εχει πχ αυξηση kh-gh καθως το τι περιεχει και το ποσους πορους εχει ειναι καθαρα θεμα περιοχης.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-03-13, 16:57
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

οταν ειπα μεγαλες εγκαταστασεις δεν αναφερθηκα σε χομπιστες mike αλλα σε χονδρεμπορικα ενυδρεια και εγκταστασεις ενυδρειων με πολλους τονους νερο φιλε.
κανενας δεν μπορει να σε πεισει σιγουρα και ολοι σου μιλανε με βαση της εμπειριες τους τι αλλο θες να σου πουμε οτι η ελαφροπετρα δεν κανει? αφου κανει τι να πουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-03-13, 18:39
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

φιλε στελιο καταλαβα για τι μιλουσες και σου απαντησα παραπανω.απλα ψαχνω μια εξηγηση γιατι ειναι καταληλη η πετρα και εφοσον ειναι γιατι δεν την χρησιμοποιουμε ολοι ενω ολοι σχεδον εχουμε το σιποραξ πχ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-03-13, 19:42
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

γιατι οταν προχωραει η τεχνολογια και η οποια τεχνικη εφαρμογη απλα την ακολουθαμε για οποιοδηποτε λογο. αλλιως ακομα θα ειχαμε φιλτρα βυθου αν μεναμε πισω και οχι ολα τα αλλα ειδη φιλτρων και διαφορα βοηθηματα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-03-13, 16:55
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
με την λογικη οτι σε μικροτερο ογκο εχεις καλητερα αποτελεματα

Πολύ αμφιβάλω ότι με 1 λίτρο easylife symbiot σε σαμπ 100 λίτρων θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από 50 κιλά (δηλαδή >> 50 λίτρα ) ελαφρόπετρα . Για να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι η ελαφρόπετρα θα δουλέψει πολύ καλύτερα με έξτρα πλεονεκτήματα την χαμηλή τιμή και το ότι είναι ελληνικό φυσικό προϊόν το οποίο εύκολα μπορεί να αντικατασταθεί.

επισης,αναφερθηκε οτι σε μεγαλες εγκαταστασης δουλευουν ελαφρωπετρα αυτο παλι δεν μου λεει κατι καθως εχω δει σε σαμπ,να εχουν μεσα κομμενα καλαμακια,πλαστικες ταπες απο σαμπανια,καλτσες κα και φυσηκα δουλευουν δεν σημαινει ομως οτι εινια και σωστο

Μια χαρα σωστό είναι. Πως νομίζεις οτι δούλευαν τα πρώτα φίλτρα πριν μας πλασάρουν τα δήθεν ειδικά υλικά; Και καλαμάκια και πλαστικές τάπες απο σαμπάνια και κάλτσες και σφουγγάρια και ουπα για βίδες και οτι μπορείς να φανταστείς μπορεί να μπει σε ένα σαμπ ώστε να έχουμε μεγάλη επιφάνεια αποίκησης σε χαμηλό κόστος.

δηλαδη ολοι αυτοι οι χομπιστες και μη που βαζουν ενυδρειακα υλικα τι ειναι χαζοι?

Μπορεί να είναι μπορεί και όχι. Το σίγουρο είναι οτι τρώμε πολύ παραμύθι με τα ''ειδικα υλικα'' και φαινεται!

δεν κατακρινω την ελαφροπετρα αλλα μεχρι τωρα δεν εχει πει καπιως κατι τεκμιριωμενο παρα μονο εμπειριες δικες του ή αλουνου.

Τι θελεις δηλαδή να σου πουμε. Το χομπι του ενυδρειου ξεκινησε με παρατηρήσεις και εμπειρίες. Και συνεχίζει να είναι ετσι.

επισης ολα τα υλικα εππιρεαζωντε μηχανικα απο την στιγμη που τριβονται αναμεταξυ τους.

Ενας λόγος παραπάνω να χρησιμοποιεις υλικα τα οποια ευκολα μπορείς να αντικαταστήσεις αν σε ανησυχει τοσο πολύ.... προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί αν τρίβονται ή όχι.

επισης απο οτι βρηκα και διαβασα απο παλια δουλευαν την λαβα σαν υλικο και οχι την κισηρη(ασπρη ελαφροπετρα που λεμε εμεις) η οποια ειναι παλι ενα ηφαιστικο υλικο

Ακόμα χρησιμοποιείται ή καφέ λαβα σαν βιολογικό υλικό αλλά έχουν αναφερθεί παρενέργειες (τις οποίες δεν πολύπιστεύω και μάλλον είναι ραδιοαρβύλα).

το οποιο ομως δεν ειναι στανταρ ουτε το τι παρενεργειες εχει πχ αυξηση kh-gh καθως το τι περιεχει και το ποσους πορους εχει ειναι καθαρα θεμα περιοχης.

Η καθαρή λάβα και η καθαρή ελαφρόπετρα δεν έχουν άμεσες μετρήσιμες παρενέργειες στις σκληρότητες και στο ph. Αυτό μπορείς να το δεις μόνος σου κάνοντας μετρήσεις. Τι σε νοιάζουν οι πόροι;

Με λίγα λόγια θέλω να πω οτι στο χόμπι του ενυδρείου και σε ότι αφορά τα ζωντανά και την βιολογική φίλτρανση (μικρόκοσμος) να μην περιμένουμε έτοιμες απαντήσεις για όλα. Η εμπειρία και η παρατήρηση είναι συχνά τα μόνα μέσα που διαθέτουμε.
Επίσης μην ψαρώνουμε και να μην διαιωνίζουμε τα γραφόμενα των εταιρειών. Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
http://www.seachem.com/Products/prod...es/Matrix.html
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα ΟΛΟ τo θεμα ειναι τι επιφανεια αποικισης εχει ανα δεδομενη μοναδα τετραγωνικου. Δεν με ενδιαφερει να λειτουργησει σαν σιποραξ, με ενδιαφερει να μπορω να βαλω περισσοτερο σιποραξ εκει μεσα ωστε να εχω μεγαλυτερη επιφανεια για βιολογια. Οσον αφορα την ροη, εννοω οτι ενα δισκαδικο δεν χρειαζεται παρα πολυ ροη, εγω πχ δεν εχω πολλα, δυο εξωτερικα το ενα παροχη 1000 και το αλλο 1500 λιτρα, το 1500 τοχω μειωμενη ροη ομως γιατι το κανει αρκετα πλυντηριο. Αν του σπασω το σιποραξ ομως μεσα, λογικα θα μειωθει λιγο η ροη μονο και μονο απο αυτο, συν την εξτρα επιφανεια αποικισης βακτηριων.
Χρησιμοποιω σπασμενο σιποράξ σε εσωτερικό φιλτρακι, μια χαρα δουλευει, Όσο πιο μικρά ειναι τα κομμάτια τόσο μεγαλύτερη γίνεται η επιφάνεια σε βάρος όμως της ροης, όπως σωστά αναφέρεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με τις οδηγίες το siporax πρέπει ανά 6 μήνες, να ανανεώνεται η μισή ποσότητα του. Βέβαια αυτό αναιρέθηκε από τον ίδιο τον D. Untergasser όταν (μάλλον του ξέφυγε) στο σεμινάριο που έκανε η Sera, είπε ότι έχει σε χρήση το υλικό, για 10 συνεχή χρόνια.
Αυτό που περιγράφεις g81gr σαν μπούκωμα... ΔΕΝ μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή στα άλλα υλικά, ΔΕΝ συμβαίνει ακριβώς το ίδιο;
Βιολογικό υλικό μπορεί να γίνει οποιαδήποτε πορώδης επιφάνεια... από την μάλλινη μπλούζα σας μέχρι το χαλίκι της παραλίας..... ή ουσία (όπως θα είδατε και στο video που μπήκε πιο πάνω) είναι ΑΝ το χρησιμοποιείτε με τον σωστό τρόπο.-

Μπορείς να μου πεις που βρίσκονται αυτές οι οδηγίες;
Υπάρχει κάποια δικτυακή επίσημη οδηγία της SERA;
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannis : 20-03-13 στις 16:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-03-13, 21:00
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

γιαννη το τι πιστευεις με το τι γιναιτε στα αληθεια ειναι διαφορετικα πραγματα και γω πιστευω οτι το συμβιοτ ειναι καλητερο αλλα το πιστευω δεν το εχω κανει αμμεση συνγκρηση παω με την βιβλιογραφια οπως απο οτι καταλαβαινω και συ.
και το 1800 κυκλοφορουσανε με αλογα και μετα ηρθε ο κινητιρας εσωτερικής καυσης και το πρωτο αμαξι ας πηγαινουμε ομως ακομα με την αμαξα και να σκαβουμε με το σκαπετι αντι την σκαφτικια
στο παραμυθι συμφωνω
οταν ομως δεν εχεις εμπειρια σε κατι ο ιδιος τι κανεις διαβαζεις.
ουτε εμενα μου καιγετε εαν κανω την δουλια μου
στης παρενεργειες δεν ξερω δεν απαντω.οι ποροι με νοιαζουν καθως οσοι περρισοτεροι τοσο μεγαλυτερη αποικια.
στα υπολοιπα συμφωνω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-03-13, 10:05
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

καλημερα και απο μενα. πιο παλια που δεν υπηρχαν αυτα τα ειδικα υλικα φιλτρανσης(ο θεος και η ψυχη τους ποσο ειδικα ειναι) μεγαλα μαγαζια στο χωρο, χρησημοποιουσαν καφε λαβα και ελαφροπετρα. αν θυματε καποιος τον ωκεανο πριν μετακομηση σε ολα τα φιλτρα ειχε καφε λαβα και ελαφροπετρα. ειχα βαλει και εγω λαβα και την ειχα για χρονια χωρις κανενα προβλημα. σιγουρα αυτα που υπαρχουν τωρα ισως να ειναι καλυτερα (συμφωνα με αυτα που λενε οι εταιρειες) αλλα αν προκειτε για μεγαλο ογκο βιολογιας θα εβαζα και παλι ελαφροπετρα. η αποψη ειναι καθαρα προσωπικη!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-03-13, 14:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
[COLOR=black][FONT=Verdana]


Μπορείς να μου πεις που βρίσκονται αυτές οι οδηγίες;
Υπάρχει κάποια δικτυακή επίσημη οδηγία της SERA;
Τις είχε μέσα στο κουτί του siporax σε μορφή μικρού εγχειριδίου (ήταν αρκετές σελίδες) όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Τότε ήταν λευκού χρώματος και επάνω έγραφε siporax, αργότερα έγινε κίτρινο και έγραφε πάνω του παράλληλα και το όνομα της sera.
ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πλέον... ούτε πάνω στο κουτί, ούτε μέσα υπάρχουν οδηγίες.-

ΥΓ. Έγραψες.... Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
ΔΕΝ είναι το αδελφάκι (απ' όσο γνωρίζω).... είναι η κίσσηρη... αυτοπροσώπως.-
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-03-13, 15:03
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις είχε μέσα στο κουτί του siporax σε μορφή μικρού εγχειριδίου (ήταν αρκετές σελίδες) όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Τότε ήταν λευκού χρώματος και επάνω έγραφε siporax, αργότερα έγινε κίτρινο και έγραφε πάνω του παράλληλα και το όνομα της sera.
ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πλέον... ούτε πάνω στο κουτί, ούτε μέσα υπάρχουν οδηγίες.-

ΥΓ. Έγραψες.... Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
ΔΕΝ είναι το αδελφάκι (απ' όσο γνωρίζω).... είναι η κίσσηρη... αυτοπροσώπως.-
+100
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-03-13, 16:30
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις είχε μέσα στο κουτί του siporax σε μορφή μικρού εγχειριδίου (ήταν αρκετές σελίδες) όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Τότε ήταν λευκού χρώματος και επάνω έγραφε siporax, αργότερα έγινε κίτρινο και έγραφε πάνω του παράλληλα και το όνομα της sera.
ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πλέον... ούτε πάνω στο κουτί, ούτε μέσα υπάρχουν οδηγίες.-

Τις ειχε καποτε. Τωρα δεν τις εχει, συνεπως δεν χρειαζεται να γραφεις καθε 3 και 5 οτι πρεπει να το αλλαζουμε καθε 6 μηνες!

ΥΓ. Έγραψες.... Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
ΔΕΝ είναι το αδελφάκι (απ' όσο γνωρίζω).... είναι η κίσσηρη... αυτοπροσώπως.

Αυτό σε χάλασε; το οτι το ονόμασα αδελφάκι; Ήταν ειρωνικό αν δεν το καταλαβες.

-
................
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-11-16, 17:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

τι να το κάνεις βρε φίλε ;
35 Ευρω το κιλό εχει,
ειχα πάρει το 2012,
και τελικά έβαλα ελαφρόπετρα και ησύχασα
δεν νομίζω πως αξίζει το κόπο
εγω το πήρα από το petcumulus τοτε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογικό υλικό kospets Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-02-12 19:28
Βιολογικά Υλικά. kesanis Γλυκό νερό - Γενικά 21 02-03-11 21:15
Βιολογικό υλικό george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-10 15:46
Βιολογικό υλικό panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 0 12-05-08 17:49
Υπόστρωμα - Βιολογικό υλικό lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 24-02-05 15:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13466 seconds with 14 queries