Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-16, 12:01
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Στα φυτά καλό θα ήταν να υπάρχει μία ισορροπία όσον αφορά τα γρήγορης και αργής ανάπτυξης και πολύ σωστά επισήμανες ότι λόγω αύξησης της φυτομάζας των ταχέως αναπτυσσόμενων σου δημιουργήθηκε πιθανότατα και το πρόβλημα έλλειψης νιτρικών. Καλά έκανες και τα μείωσες με ταυτόχρονη αύξηση των νιτρικών. Το διοξείδιο δεν ρίχνει την ΚΗ, όταν μετράς σκληρότητες στο ενυδρείο να μετράς και τις σκληρότητες στη βρύση, τώρα που χειμώνιασε και έχουμε και βροχές οι σκληρότητες ίσως και να πέσουν, οπότε καλό είναι να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-16, 12:11
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Καλημέρα.Δοκίμασε λίγο να ανεβασεις τον θερμαντηρα.Αν θέλεις μεγαλυτερη θερμοκρασια,ανέβασε τον και τσεκαρε απο το θερμόμετρο.Εγω έχω 25 στο θερμομετρο και 27 στον θερμαντηρα.
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-16, 23:37
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι,
Εδώ και δέκα περίπου ημέρες έχω το co2 ανοικτό σε 24ωρη βάση. Το έχω φτάσει σε 3.3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο και έχω ΡΗ 6.9 με τα φώτα αναμένα και 6.8 για κάποιο χρονικό διάστημα λίγο πριν ανάψουν. Πλέον ρίχνω 2.5 ml flourish nitrogen ημερησίως, και 3ml αμέσως μετά την αλλαγή νερού! Τα αποτελέσματα; Eξακολουθώ να έχω άλγη και μάλιστα προστέθηκαν και νέα είδη! Πάνω στις Ανούμπιες εμφανίστηκαν πράσινα στιγματάκια ( είναι άραγε πράγματι νέο είδος άλγης ή κάποιο νέο σύμπτωμα τροφοπενίας,εξ αιτίας της έλλειψης κάποιου άλλου χημικού συστατικού.
Στα τζάμια εμφανίστηκε μία νέα άλγη, που χρειάζεται καθάρισμα ανά τέσσερις ημέρες ενώ πριν, δεν είχα ανάγκη να καθαρίζω τα τζάμια. Βέβαια η νηματώδης άλγη φαίνεται κάπως πιο περιορισμένη υπό την έννοια, ότι πλέον δεν την αφαιρώ καθημερινά.
Το πιο κουφό!
Παρότι ρίχνω πάνω από την οκταπλάσια της συνιστώμενης δόσης flourish nitrogen, τα νιτρικά εξακολουθούν να παραμένουν 0! Η βλάστηση έχει βέβαια αυξηθεί κατακόρυφα, αλλά και πάλι από ότι φαίνεται, τα αργής ανάπτυξης φυτά υποφέρουν! Ειδικά οι ανούμπιες! Σήμερα γέμισα σχεδόν ένα κουβά με κλαδέματα από λιμνοφίλιες και βαλισνέριες. Παραδόξως, το σχεδόν αλύπητο κλάδεμα που τους έκανα τη περασμένη εβδομάδα, αντί να δώσει κάποια ανάσα στα πιο αδύναμα φυτά, έχω την εντύπωση ότι τα δυνάμωσε ακόμη περισσότερο! Δοκίμασα και να ξεριζώσω κάποια από τα στελέχη, αλλά τα παράτησα, καθώς τά άτιμα έχουν πολύ δυνατό ριζικό σύστημα και φοβήθηκα μην ανακατέψω άγρια το βυθό! Τα παραπάνω φυτά χωρίς υπερβολή, ψήλωσαν 20 με 25 cm μέσα σε μία εβδομάδα!
¨Όμως ξεμένω από ιδέες! Αρχισα να σκέπτομαι μήπως πρέπει να μειώσω τη ποσότητα της εβδομαδιαίας αλλαγής νερού κάτω από το 30%. Μου έχει μπει η ιδέα ότι δημιουργείται μία έξαρση άλγης αμέσως μετά την αλλαγή. Αλλωστε το νερό της βρύσης μετά το φίλτρο άνθρακα και την ανάδευση στο δοχείο αλλαγής έχει ΡΗ σχεδόν 8, ενώ το ενυδρείο 6.9! Μήπως αυτή η διαφορά είναι αιτία της άλγης, ή απλά οφείλεται στα φρέσκα ιχνοστοιχεία που φέρνει η αλλαγή νερού;
Η απλά, πρέπει να περιμένω καμία εβδομάδα ακόμα χωρίς να κάνω καμία άλλη αλλαγή, μήπως ο χρόνος που πέρασε δεν είναι αρκετός για να δω κάποιο αποτέλεσμα; Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-16, 09:17
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μήπως αυτά τα πράσινα στιγματάκια είναι green spot? Η ίδια είναι και στα τζάμια; Για τα νιτρικά όντως είναι πολύ περίεργο, ίσως η φυτομάζα να τα καταναλώνει, αυτό είναι καλό απ τη μία πλευρά συνυπολογίζοντας και την green spot συν ότι έχεις τρομερή ανάπτυξη απ την άλλη καλό θα ήταν να υπάρχουν μετρήσιμα νιτρικά για να υπάρχει διαθέσιμη τροφή για όλα τα φυτά. Για μένα αυτή τη στιγμή δεν θα έκανα τίποτα άλλο πέραν ίσως μια περαιτέρω αύξηση στα νιτρικά αλλά θα περίμενα το ενυδρείο να ισορροπήσει και να ηρεμήσει, πιστεύω είσαι σε καλό δρόμο και το ίδιο το ενυδρείο βρίσκει σιγά σιγά κι αυτό το δρόμο του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-16, 10:49
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δεν αποκλείεται Κώστα, να είναι green spot, και να είναι η ίδια ακριβώς στα τζάμια και τις Ανούμπιες. Εχω δει το αντίστοιχο θέμα και τις φωτογραφίες με τις άλγες στο forum και μοιάζει πολύ με κάτι τέτοιο. Για αυτό έχω αφήσει το ένα από τα τζάμια του ενυδρείου χωρίς να το καθαρίσω. Ακριβώς για να την αφήσω τοπικά να αναπτυχθεί και να δω αν είναι το ίδιο με αυτό που παρουσιάζεται πάνω στις ανούμπιες. Πάντως ότι και νάναι, δείχνει εκλεκτός ''μεζές'' για τους οτόκυκλους, που σημειωταίον , είναι πολύ ''δύσκολοι γαστρονομικά''. Πρώτη φορά τους είδα κοπαδιασμένους να ανεβοκατεβαίνουν λαίμαργα πάνω κάτω στο συγκεκριμένο τζάμι σε εξάδα, ακόμη και οκτάδα, ενώ συνήθως χάνονται μεμονωμένοι στα πιο πυκνοφυτεμένα μέρη του ενυδρείου και προτιμούν τα φύλλα στις βαλισνέριες και τις ανούμπιες, και είναι πολύ δύσκολο να μετρήσεις πάνω από δύο ή τρεις ορατούς σε ολόκληρο το ενυδρείο. Από την άλλη διάβασα πως και ορισμένα είδη τροφοπενίας προκαλούν τέτοια στίγματα στα φύλλα των φυτών. Δυστυχώς η παντελής έλλειψη εμπειρίας, με δυσκολεύει να καταλάβω, περί τίνως ακριβώς πρόκειται. Θα ανεβάσω με τη πρώτη ευκαιρία φωτογραφίες. Αλλο ένα περίεργο φαινόμενο είναι ότι στο πίσω τζάμι, είτε δεν εμφανίζεται, ακόμη και τώρα, καθόλου άλγη, είτε απλώς δε φαίνεται ,καθώς έχω κολήσει από πίσω μαύρη αφίσα. Αλλη μία απορία μου, είναι αν έχω τη σωστή σύνθεση σε αριθμό και είδη αλγοφάγων οργανισμών. Μήπως θα μπορούσα να προσθέσω κάτι άλλο για να συμβάλει στην καταπολέμηση της άλγης; Ηδη (θεωρητικά), έχω 10 οτόκυκλους, 12 Αμανο γαρίδες, 17 red cherry, με τα μωρά τους, 7 ζέμπρα σαλιγγάρια και πολλλές δεκάδες fysa και άλλους λαθρεπιβάτες σαλιγγάρια που δεν έχω αναγνωρίσει με σιγουριά το είδος τους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-16, 12:46
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Για το πίσω τζάμι πρέπει να κάτσεις σε συγκεκριμένη γωνία να το δεις, για την green spot καταπολεμείται με αύξηση φωσφορικών αλλά αφού την παλεύουν τα αλγοφάγα σου μη βιαστείς. Τα μηδενικά νιτρικά σου πρέπει να λύσεις, σιγουρέψου ότι μετράς σωστά κι εν ανάγκη αύξησε σταδιακά τη δοσολογία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-12-16, 07:54
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αποκλείεται Κώστα, να είναι green spot, και να είναι η ίδια ακριβώς στα τζάμια και τις Ανούμπιες. Εχω δει το αντίστοιχο θέμα και τις φωτογραφίες με τις άλγες στο forum και μοιάζει πολύ με κάτι τέτοιο. Για αυτό έχω αφήσει το ένα από τα τζάμια του ενυδρείου χωρίς να το καθαρίσω. Ακριβώς για να την αφήσω τοπικά να αναπτυχθεί και να δω αν είναι το ίδιο με αυτό που παρουσιάζεται πάνω στις ανούμπιες. Πάντως ότι και νάναι, δείχνει εκλεκτός ''μεζές'' για τους οτόκυκλους, που σημειωταίον , είναι πολύ ''δύσκολοι γαστρονομικά''. Πρώτη φορά τους είδα κοπαδιασμένους να ανεβοκατεβαίνουν λαίμαργα πάνω κάτω στο συγκεκριμένο τζάμι σε εξάδα, ακόμη και οκτάδα, ενώ συνήθως χάνονται μεμονωμένοι στα πιο πυκνοφυτεμένα μέρη του ενυδρείου και προτιμούν τα φύλλα στις βαλισνέριες και τις ανούμπιες, και είναι πολύ δύσκολο να μετρήσεις πάνω από δύο ή τρεις ορατούς σε ολόκληρο το ενυδρείο. Από την άλλη διάβασα πως και ορισμένα είδη τροφοπενίας προκαλούν τέτοια στίγματα στα φύλλα των φυτών. Δυστυχώς η παντελής έλλειψη εμπειρίας, με δυσκολεύει να καταλάβω, περί τίνως ακριβώς πρόκειται. Θα ανεβάσω με τη πρώτη ευκαιρία φωτογραφίες. Αλλο ένα περίεργο φαινόμενο είναι ότι στο πίσω τζάμι, είτε δεν εμφανίζεται, ακόμη και τώρα, καθόλου άλγη, είτε απλώς δε φαίνεται ,καθώς έχω κολήσει από πίσω μαύρη αφίσα. Αλλη μία απορία μου, είναι αν έχω τη σωστή σύνθεση σε αριθμό και είδη αλγοφάγων οργανισμών. Μήπως θα μπορούσα να προσθέσω κάτι άλλο για να συμβάλει στην καταπολέμηση της άλγης; Ηδη (θεωρητικά), έχω 10 οτόκυκλους, 12 Αμανο γαρίδες, 17 red cherry, με τα μωρά τους, 7 ζέμπρα σαλιγγάρια και πολλλές δεκάδες fysa και άλλους λαθρεπιβάτες σαλιγγάρια που δεν έχω αναγνωρίσει με σιγουριά το είδος τους.


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-12-16, 09:17
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος βλέπω green spot και τριχοειδή, για την πρώτη δεν πρέπει να ανησυχείς αφού είναι δείκτης ποιοτικός για το ενυδρείο κάτι που σημαίνει ότι πάει καλά, θα χρειαστεί λίγο αύξηση στα φωσφορικά, τα SAE τα σαλιγκάρια ζέβρα και τα μηλοσαλίγκαρα όπως και κάποιες γαρίδες ευχαρίστως θα την αφαιρούσαν. Πιστεύω ότι αν είσαι τακτικός στις αλλαγές σου, έχεις καλή ποσότητα διοξειδίου και κάνεις υπομονή οι άλγες θα υποχωρήσουν σιγά σιγά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-16, 18:32
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Για αγνώστους λόγους, ή άλγη στο τζάμι δε μπορεί να αναπτυχθεί, καθώς δέχεται ''άμεση επίθεση'' από τους οτόκυκλους. Στο παιγνίδι μπαίνουν και τα zebra snails με αποτέλεσμα να είναι αδύνατον να σχηματιστεί στρώμα άλγης. Παραδόξως οι αλγοφάγοι οργανισμοί, σχεδόν εξαφάνισαν από μόνοι τους την άλγη στα τζάμια. Η άλγη όμως της φωτογραφίας είναι πολύ επίμονη, ιδιαίτερα η ''καφέ και πράσινη τριχοειδής.
Τείνω τελικά στο συμπέρασμα, ότι η άγγη στις Ανούμπιες είναι διαφορετική από αυτή των τζαμιών, καθώς δεν αποτελεί το ίδιο ελκυστικό έδεσμα για τα ψάρια. Δυστυχώς η καφέ τριχοειδής, ιδιαίτερα όταν αυτή είναι ανεπτυγμένη, δε φαίνεται να συγκινεί το τους αλγοφάγους οργανισμούς και δείχνει πολύ δύσκολο να φύγει από τα φύλλα των φυτών. Θα προσπαθήσω αργότερα να τις καταπολεμήσω με excel. Σήμερα για πρώτη φορά σκούρηνε κάπως το κίτρινο χρώμα στο test νιτρικών του ΑΡΙ. Εκτιμώ πως επιτέλους, έχω νιτρικά της τάξεως του 2 με 3%, αφού βέβαια ρίχνω πλέον 2.6 ml flourish nitrogen ημερησίως και αφαίρεσα ένα κουβά κλαδέματα το Σαββατοκύριακο! Είμαι περίεργος να δω τι θα επακολουθήσει!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φάρμα για δίσκους. Bisba Δίσκοι 3 16-05-14 20:04
Φάρμα πράσινης τριχοειδής άλγης Alex_Salonica Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 10-09-09 21:54
Εφάνηση άλγης (φορμα για αλγη) προτάσεις αντιμετώπισης goazila Αρχάριοι γλυκού νερού 4 18-07-09 21:45
Προβλήματα …(άλγης+ανάπτυξης φυτών) Obelix(Reifen) Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 16-11-03 07:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05988 seconds with 14 queries