Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-15, 09:56
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Φιλαρακι καλα το εκανες αλλα εγω θα το εκανα λιγο μεγαλυτερο και δεν θα ειχα τς κλεμες την μια πανω στην αλλη!
Για 3 λογους.
1 να είναι πιο άνετο
2 να έχει χορό κενό μήπως βάλεις αργότερα κάτι ακόμα
3 μην ακούμπησει τπτ μεταξύ τους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-15, 10:08
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Μια χαραΕυχαριστουμε και για τα λινκ που εδωσες θα χρειαστουν σιγουρα
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-15, 20:57
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Να είστε καλά!!
Σάκη οι κλέμες είναι χύμα στις φωτό όντως, τις έχω δέσει με λαστιχάκι την μία πάνω στην άλλη, δεν ακουμπάει τίποτα ανάμεσά τους, μπορώ λίγο στιμωχτά όντως, να προσθέσω κάτι άλλο και αν χρειαστεί μπορώ να ξεβιδώσω με 2 βίδες την βάση που είναι με κόντρα πλακέ και να έχω άμεση πρόσβαση στις κλέμες...
Είναι όντως πάντως στριμωχτά όλα, λίγο μεγαλύτερο δεν θα έβλαπτε... Αν και δεν προβλέπω να βάζω κάτι άλλο...
Στα άλλα 2 μου ενυδρεία τα έχω όλα βιδωμένα πάνω στην ορθογώνια βάση, εκτός από το ανεμιστηράκι και κλείνει από πάνω με κουτί αντί για καπάκι... Έτσι η πρόσβαση είναι άμεση.. Είναι φτιαγμένα με πλέξιγκλας και κουμπώνει το κουτί με κλιπς στην βάση και έχεις ορατότητα μέσα, πιο πολύ από άγχος μην σχηματιστεί καμια υγρασία και πανιάσει, ώστε να προλάβω...
Προτείνω φυσικά αυτή τη μέθοδο κατασκευής του κουτιού!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-16, 14:10
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Έχουμε τπτ νεώτερο για το ενυδρείο.....???

Μας τρέλανες με το απίθανο κοράλλι και μετά τπτ....κρίμα...δώσε πληροφορίες στο λαό.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-16, 09:34
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Λοιπόν το ενυδρείο πάει μια χαρά πιστεύω!!
Έχουμε ένα θεματάκι με νιτρικά, φτάνουν 10-20... δεν γίνονται και οι αλλαγές νερού στην ώρα τους... και έχουμε γεμίσει λίγες πράσινες άλγες, αλλά είναι ωραίες και δεν μας πολυνοιάζουν... Το ATS, κάνει δουλειά, αλλά τα ψαράκια, ειδικά ο μαυρογοβιός τρώνε τον πωπό τους... 1-2 κυβάκια mysis, artemia, bloodworms καθημερινά... οπότε με 10x12cm επιφάνεια, μονής όψης, πόσα νιτρικά να καταναλώσει...
Έχω 2 διαμερίσματα στο φίλτρο ελευθερα, οπότε ή θα ρισκάρω με caulerpa racemosa στο ένα από αυτά που έχει πολύ μικρή ροή νερού, ή θα πάω σε βότκα...
Τα ψαράκια έχουν παραμείνει, έχουν μεγαλώσει αρκετά, ο γοβιός έχει διπλασσιαστεί από το καλοκαίρι...
Προσθέσαμε λίγα φύκια που ξέβρασε η θάλασσα, που είχαν καλές ρίζες.. Έβαλα πιο μπροστά τον κυκλοφορητή να μην τα βαράει και μου γεμίζουν άλγες... Επίσης δύο κόκκινα διαφορετικά φυτά που μοιάζουν με callophycus serratus, ceramium rubrum, bonnemaisonia hamifera... και δύο μικρές codium bursa, οι οποίες επίσης είχαν ξεβραστεί... Πρόσεξα να μην είναι ξεραμένες και παραμορφωμένες αλλά στρογγυλές και ζουμερές Ελπίζω να τα καταφέρουν... Και να ρουφήξουν και κανα νιτρικοφωσφορικό Τις στρίμωξα ελαφρά ανάμεσα στους βράχους μιας και επιπλέουν και τις λυπόμουν να τις κολήσω με κόλα!! Δεν ξέρω αν μπορούν να ξαναπιαστούν, θα δούμε...
Το κοράλι πάει μια χαρά, όποτε ταΐζουμε τα ψαράκια, μετά από 10άλεπτο ανοίγουν όλα.. Mysis, artemia, bloodworms τα τρώνε όπως είναι, κομματάκια μικρά γαριδούλας και σουπιάς στον τρίφτη, επίσης...
Ο αστερίας, δεν ξέρω τι τρώει, πάντως τον βλέπω ενεργητικό συνεχώς και ίδιο σε μέγεθος όπως μου τον έφεραν... Δυστυχώς προσπάθειες μς μύδι και πεταλίδες απο την θάλασσα, με μεγάλη υπομονή... δεν έγιναν φαγητάκι... Στεναχωριέμαι που δεν μπορώ του προσφέρω κάτι που μπορέι να βρει στην θάλασσα και να του αρέσει, αλλά γνωστός μου που έχει χρόνια αστερίες στο ενυδρείο του (βέβαια είναι 400-500 λίτρα) μου είπε οτι σίγουρα βρίσκουν τροφή καθώς μεγαλώνουν, χωρίς να δέχονται τροφή και από τον ίδιο... Τι να πω...
Αυτά!!

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8572.jpg
Εμφανίσεις:  429
Μέγεθος:  95,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8573.jpg
Εμφανίσεις:  427
Μέγεθος:  122,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8577.jpg
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  135,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8578.jpg
Εμφανίσεις:  416
Μέγεθος:  81,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8581.jpg
Εμφανίσεις:  485
Μέγεθος:  116,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8582.jpg
Εμφανίσεις:  439
Μέγεθος:  129,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8583.jpg
Εμφανίσεις:  403
Μέγεθος:  117,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8585.jpg
Εμφανίσεις:  437
Μέγεθος:  154,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8586.jpg
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  111,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8587.jpg
Εμφανίσεις:  462
Μέγεθος:  46,0 KB

BORKED

Βλέπω ενυδρεία με διάφορα είδη θαλασσινών μεσογειακών και τροπικών φυτών/αλγών, με ωραία χρώματα, που διατηρούν επιτυχώς και θέλω να προσπαθήσω κι εγώ... Το μόνο που προτείνουν σθεναρά είναι να μην βρίσκονται σε συνεχόμενη ροή γιατί θα γεμίσουν άλγες.. πράγμα που έχω διαπιστώσει και στο δικό μου όπου διατηρώ φύκια 2 χρόνια τώρα... Όπου είναι σε περιοχή με μεγάλη ροή, γεμίζουν καφέ άλγη τα φύλα και μοιραία σαπίζουν... Τα υπόλοιπα που είναι δίπλα από τους wavemakers πάνε μια χαρά και αναπτύσσονται... Το ίδιο πάθαινε και η caulerpa racemosa και taxifolia, σε περιοχή πάνω σε βράχο μπροστά από τα wavemaker... Μόνο η chrysymenia wrightii δεν κόλλαγε καφέ άλγη, ίσως επειδή μεγάλωνε γρήγορα (κλάδευα συνεχώς!!) Είδωμεν...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-16, 09:56
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Μοα χαρα παει!
Δουλευεις σκιμμερ;
Τι θερμοκρασια δουλευεις ;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-16, 12:33
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μοα χαρα παει!
Δουλευεις σκιμμερ;
Τι θερμοκρασια δουλευεις ;
Έχω το Resun SK-300, το οποίο είναι οριακό για 60 λίτρα.. Σαν σκίμερ κάνει δουλειά, δεν είναι της πλάκας, βγάζει σκούρο ζουμί.. Έχω τρυπήσει χαμηλά το καπάκι του και έχω περάσει λάστιχο αεραντλίας το οποίο καταλήγει σε πλαστική μπουκάλα 1.5 λίτρου χαμηλά, για να μην το αδειάζω συνεχώς και μου γεμίζει την μπουκάλα σε διάστημα ενός μήνα περίπου... Έχω άλλη μία ίδια μπουκάλα γεμάτη με νερό φτιαγμένο, οπότε όση απώλεια έχω από σκιμμερ κάθε 3-4 μέρες την αναπληρώνω, έτσι ώστε όταν γεμίσει η μπουκάλα από το σκίμερ, να έχει αδειάσει η δεύτερη... Έτσι η αναπλήρωση με νερό από ΑΟ δεν μου αλλάζει την αλατότητα...
Θερμοκρασίες το Χειμώνα φτάνουν μέχρι 17-18 και το καλοκαίρι μέχρι 24-25 το πολύ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβερο το ενυδρειο της ανηψιας μπραβο!!Και το κοραλλι στην αρχη του βιντεο ολα τα λεφτα!!Γιατι λες οτι τα φυτα που βρισκονται σε δυνατη ροη εχουν αλγες,το wavemaker αυτη τη δουλεια δεν κανει,να αυξανει τη ροη;;
Να 'σαι καλά!! Το wavemaker μια χαρά την κάνει την δουλειά του, αυτό πρέπει να γίνεται, απλά όταν βρίσκονται φυτά σε υψηλή ροή νερού μαζεύουν άλγες... Το ίδιο γίνεται και στο ATS όπου φως και υψηλή ροή, γεμίζει με άλγη...
Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα Ούτε είναι εύκολο στο μικρό αυτό ενυδρείο να έχω περιοχές λίγης ροής... Μόνο δίπλα από το wavemaker που έχω βάλει τα περισσότερα φύκια είναι χαμηλή η ροή...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 12-01-16 στις 12:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-16, 09:58
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Φοβερο το ενυδρειο της ανηψιας μπραβο!!Και το κοραλλι στην αρχη του βιντεο ολα τα λεφτα!!Γιατι λες οτι τα φυτα που βρισκονται σε δυνατη ροη εχουν αλγες,το wavemaker αυτη τη δουλεια δεν κανει,να αυξανει τη ροη;;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 16 (0 μέλη και 16 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"Αλληλοπάθεια" ή "Μπορούμε να απαλλαγούμε από τις άλγες?" Κλεόβουλος Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 2 04-06-15 18:34
Τάισμα "γρήγορων" και "αργών" ψαριών filebox Αρχάριοι γλυκού νερού 8 25-11-11 21:39
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06055 seconds with 15 queries