Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-13, 13:10
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή exel.. τελικα ειναι ασφαλες?

Εχω διαβάσει εδω διαφορες παρατηρήσεις για την ασφαλή χρήση του οργανικου ανθρακα αλλα σαφή συμπεράσματα δεν εχω βγάλει.. η εταιρια που το παραγει λέει οτι εαν χρησιμοποιήτε σύμφωνα με της οδηγειες δεν υπάρχει πρόβλημα... αλλα δεν βρείκα κάμια άλλη πληροφορία..απο της εταιρίες που το παραγουν...

Εαν κάποιος γνωρίζει και απο προσωπική του εμπειρια το exel ειναι ασφαλες για νεογέννητα ψαράκια?
Τα αλγοφάγα ψάρια οταν τρώνε την άλγη του ενυδρείου μέσα στο οποίο βάζουμε το exel τα ψάρια αυτα που το καταναλώνουν μέσω της αλγης θα έχουν κάποιο πρόβλημα με την υγεία τους? έστω μακροπρόθεσμα?
Ειναι δυνατόν μια ουσία σαν αυτη που έχει το exel έστω και σε μίκρη ποσότητα να ειναι ασφαλές για τα ψάρια?
Και τελικά εαν μπορούμε να έχουμε ενα μέτρο συνγκρησεις δηλάδη για παράδειγμα ο χάλκος η και ο μόλυβδος τον υγρών λυπασμάτων (γενικων λυπασμάτων για φυτά που βρήσκουμε στα πετ) που βάζουμε για τα φυτά ειναι το ίδιο,λιγότερο η περισώτερο επικύνδηνος απο το exel...
Ξέρω οτι έχει ξανα γραφτει παρόμειο θέμα αλλα ξανα ρωτάω μήπος έχει αλλάξει κάτι.. η κάποια νεα πληροφορεία που κάλο είναι να την γνωρίζουμε..

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-13, 13:14
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Αν χρησημοποιης την προτεινόμενη δοσολογία που δίνει η εταιρία δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με τα ψαράκια.
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-13, 13:27
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που γράφεις?

Το γνωρίζεις απο προσωπική εμπειρεία? και εαν ναι.. ποια ήταν αυτή?

Το διάβασες κάπου? και αν ναι κατά πόσο ηταν έγκυρη η πήγή? η ποιά ηταν η πήγη?

Συγνώμη αλλά πρέπει να ρωτήσω... που στηρίζεις την απάντηση σου..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-13, 15:03
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Σιγουρη απαντηση μπορεις να παρεις εαν ρωτησεις την εταιρεια που το
παραγει.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-13, 15:39
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που γράφεις?

Το γνωρίζεις απο προσωπική εμπειρεία? και εαν ναι.. ποια ήταν αυτή?

Το διάβασες κάπου? και αν ναι κατά πόσο ηταν έγκυρη η πήγή? η ποιά ηταν η πήγη?

Συγνώμη αλλά πρέπει να ρωτήσω... που στηρίζεις την απάντηση σου..
Στο ενυδρείο που δεν έχω CO2 χρησιμοποιώ excel σχεδόν ένα χρόνο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα στα ζωντανά. Δεν έχω μέσα γαρίδες και σαλιγκάρια (με εξαίρεση τους λαθρεπιβάτες) αλλά μόνο ψάρια. Ρίχνω την προτεινόμενη δοσολογία που αναγράφει στην συσκευασία. Μέχρι πρότινος, λόγο του ότι είχα μεγάλη και λάθος ψαροσύνθεση για αυτό το ενυδρείο έκανα κάθε εβδομάδα αλλαγή περίπου 70% -80%. Αμέσως μετά την αλλαγή έριχνα 7,5ml (για 60l) και μετά μέσα στην εβδομάδα συνέχιζα με 1,5ml μέρα παρά μέρα. Τώρα ρίχνω, με 30% αλλαγή, 4ml και συνεχίζω με 1,5ml μέρα παρά μέρα.
Αυτά από εμένα για το EXCEL.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-13, 16:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ουσιαστικα δεν θα μπορεσουμε να μαθουμε ποτε αν επηρεαζει εστω και λιγο την υγεια των ψαριων, μιλωντας για κανονικη, παντα, δοσολογια. Πρακτικα, ειναι εντελως ανεφικτο να αποδειχθει, εστω και αν στησουμε δυο εντελως ιδια ενυδρεια με ιδιες ρουτινες, παραμετρους, ψαρια. Και αυτο γιατι τα δυο ενυδρεια δεν θα ειναι ποτε εντελως ιδια, οσο και να θελουμε, αλλα και το καθε ψαρι εχει τις ιδιαιτεροτητες του.

Πρακτικα και θεωρητικα, το excel σε υπερδοσολογια μπορει να σκοτωσει ολα τα ασπονδυλα, αλλα και σε κανονικες δοσεις να καψει φυτα οπως κερατοφυλλο, egeria densa, vallisneria.

Τα συμπερασματα δικα σου. Οπως και η επιλογη αν θα το χρησιμοποιησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-13, 09:32
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι.. δεν έχεις άδικο... βασικά πολλά χημικά βελτιωτικά ρυθμιστικά λιπάσματα κ.λ.π. γράφουν οτι πρέπει να χρησιμοποιούνται μονο σε διακοσμητικά ψάρια και οχι σε ψάρια που ειναι για ανθρώπινη κατανάλωση.... δηλαδή τόσο αθώα σκεύασματα βάζουμε στα ψαράκια μας.... καμιά φορά αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ η όχι και να βρώ τρόπο για ποιό οικολογική και υγιεινή συντήρήση τον ψαριών μου...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-03-13, 21:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ενα προιον το οποιο εχει κατηγορηθει ως υποπτο καλο ειναι να το αποφευγουμε.
Μπορει να μην υπαρχει προβλημα, αλλα για ποιο λογο να το ρισκαρεις?

1 κιλο ζαχαρη, ενα μπουκαλακι κοκα κολας, λιγη μαγια και δυο μετρα σωληνακι κανουν στην τελικη πολυ καλυτερη δουλεια απο τη χημεια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδή τόσο αθώα σκεύασματα βάζουμε στα ψαράκια μας.... καμιά φορά αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ η όχι και να βρώ τρόπο για ποιό οικολογική και υγιεινή συντήρήση τον ψαριών μου...
εγω παντως εχω κοψει και το αντιχλωριο (αποχλωριωνω φυσικα αλλα με αλλους τροπους) και ολα πανε καλυτερα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 29-03-13 στις 21:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-13, 15:34
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα προιον το οποιο εχει κατηγορηθει ως υποπτο καλο ειναι να το αποφευγουμε.
Μπορει να μην υπαρχει προβλημα, αλλα για ποιο λογο να το ρισκαρεις?

1 κιλο ζαχαρη, ενα μπουκαλακι κοκα κολας, λιγη μαγια και δυο μετρα σωληνακι κανουν στην τελικη πολυ καλυτερη δουλεια απο τη χημεια
-------------------------


εγω παντως εχω κοψει και το αντιχλωριο (αποχλωριωνω φυσικα αλλα με αλλους τροπους) και ολα πανε καλυτερα
Σωστός... εχω αυτοσχέδιο CO2 3 μπουκάλια του 1,5 λιτρου με μαγια κ.λ.π. το excel το πήρα σαν σημπλήρωμα.. και το μετάνιωσα... θα το ρίχνω στης γλαστρουλες μου με τα λουλουδια λίγο λίγο..στα χερσαία φυτά εξάλου υπάρχουν λιπάσματα που έχουν (για καλήτερα αποτελέσματα σε άρρωστα φυτά) οργανικό άνθρακα..

Και εγω τα τελευαία 3 χρόνια σταμάτησα το αντιχλώριο, τα χουμικά και άλλα πρόσθετα..(για τα λιπάσματα δυστυχώς δεν έχω βρεί εναλλακτική λύση) το νερο όσο μπορω το ετοιμάζω με όσο το δυνατόν φυσικά μεσα. Το αποχλωριώνω με φίλτρο ενεργού άνθρακα, υπάρχουν και φίλτρα που κρατούν εκτός απο τα χημικά και τα βαριά μέταλλα Α/Ο κ.λ.π(εαν υπάρχουν στο νερό βέβαια)..
.. και αυτό το γράφω γιατί κάμια εταιρία δεν έχει πεί ποτέ τι γίνονται τα βαριά μέταλλα που δέσμευουν τα αντιχλώρια τους...

π.χ κάθονται στον πυθμένα? εαν ναι για πόσο καίρο? και μετά τι? θα...τα ρουφίξει η σκούπα βυθού?..όλα..? οξυδώνονται η όχι? εαν ναι...σε πόσο καιρό και τι παράγωγα μπορει να έχουν?

Συγνώμη εαν γίνομαι ενοχλητικός αλλά απο τα λίγα που ξέρω στην χημεία καταλαβένω οτι η εταιρίες λένε έλαχιστα πράγματα για τα προιόντα τους... και αυτό με χαλούσε παλαιότερα... τώρα που βρήσκω εναλλακτικές λύσεις χέρομαι

..και εαν κάποιος έχει κάτι να προσθέσει, προτείνει, για πιο υγιεινή συντήρηση τον ψαριών μας ας το μοιραστεί μαζί μας
Αν και εδω σε αυτό το φόρουν έχουν γραφτεί τα πάντα γύρω απο αυτά τα θέματα.. αλλά όσο ζούμε μαθαίνουμε περισσότερα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-13, 00:12
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παντως αν και αδυνατω να απαντησω τεκμηριωμενα καθοτι δεν γινεται να μαθευτει παρα μονο να υποπτευθει, οπως οσα ειπωθηκαν απο πανω, οφειλω να πω μια εμπειρια μου, η οποια με αφησε αναυδο. Στο ενυδρειο ειχα πιστια, μεγαλωσαν μεγαλωσαν, ηθελα κατι σαλιγκαρια, πηγα μια ποσοτητα σε ενα τοπικο πετσοπ και καναμε τραμπα. Αυτο εγινε πριν 2 μηνες. Πολλαπλασιαστηκαν τα πιστια στο μαγαζι, εμειναν σχετικα μικρα οπως και σε μενα, 6-7 ποντους διαμετρο το πολυ. Εδω και κανα μηνα μουχει πει οτι πηρε και ριχνει excel στο "ενυδρειο" με τα φυτα, επειδη ειχε θεμα με την αλγη, και στο δισκαδικο επειδη δεν εχει co2 εκει. Και πηγα σημερα μια βολτα....με πεσανε κατω τα σαγονια. Τα πιστια εχουν γινει ΤΕΡΑΤΑ, 12-14cm διαμετρο, πανυψηλα, πανεμορφα και ΑΝΘΙΣΜΕΝΑ!!! Χαζεψα!! Περιμεναμε ΚΑΠΟΙΑ βελτιωση αλλα οχι και τετοιο πραγμα, και αυτος εμεινε αναυδος με τη διαφορα. Αλγη μηδεν παντου....απιστευτο. Θα τσιμπησω ενα μπουκαλακι να το δοκιμασω και βλεπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-04-13, 00:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα πιστια γινονται τερατα οταν εχουν καλο φως (στον ηλιο ειχα φτιαξει ολοκληρο λαχανο σε σκετο νερο σε μια γυαλιτσα χωρις λιπασματα χωρις αλλαγες, χωρις νιτρικα χωρις τιποτα, μονο με λιγο αναπληρωση που και που).
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-04-13, 00:30
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μαλλον στα νιτρικα και το φως ειναι το θεμα...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-13, 00:34
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

To φως ηταν ιδιο, δεν εκανε καμια αλλη αλλαγη. Γενικα καμια αλλαγη εκτος του εξελ. Aυτος εχει 2 Τ8 για φυτα σε μεγαλη αποσταση απτο ενυδρειο σχεδον 25 ποντους. Και σε μενα το ιδιο αναπτυσονταν, με 2x54w grolux + daylight 10cm απτην επιφανεια.....νομιζω ειμαι καλυμενος. Νιτρικα σιγουρα εχει ανεβασμενα....πετσοπ ειναι :P
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-13, 00:42
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Επισης δεν τους αρεσει και η ροη,προτιμουν ηρεμα νερα...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μηπως τελικα δεν ειναι θυληκο? ababapanos Malawi 13 24-02-12 17:37
ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ wowever Γλυκό νερό - Γενικά 5 28-04-11 19:04
τελικα ειναι πολλες οι αποριες emma Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-09-10 02:20
Τελικα τι νομιζουμε οτι ειναι φυσικο? Tolis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 36 02-12-09 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06825 seconds with 15 queries