Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-05, 18:09
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή Προβλημα με myriophyllum spicatum

Εχω προβλημα με myriophyllum spicatum.Πριν 1 μηνα εβαλα 30 κλαδια αυτου του φυτου εχουν γρηγορη αναπτυξη αλλα εδω και 2 εβδομαδες σαπιζει η ριζα τους,το υπολλυπο φυτο ειναι οκ!! τα ξαναφυτευω αλλα παλλι τα ιδια, το μερος που βαζω στο υποστρωμα σαπιζει ολλο.
Τα αλλα φυτα ...ανουμπια νανα, ενα ειδος βαλισνεριας, κερατοφυλλο... δεν εχουν κανενα προβλημα.Τα εχω απο τον Ιουλιο.
Το υποστρωμα ειναι απο χοντροκκοκοι αμμο 5χιλ. βαζω κανονικα λιπασμα 1 φορα την εβδομαδα υγρο απο πετ.
Δεν εγινε καμια αλλαγη στην συνθεικες του νερου φωτισμου λιπανσης που να επιρεαση για παραδειγμα τα φυτα.
Το πε χα ειναι 8 αλλες μετρησεις δεν μπορω να κανω.



Αν γνωριζει καποιος ας απαντηση......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-05, 20:01
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

το κερατοφυλλο ποτε το προσθεσες?μηπως τον καιρο που αρχισε να παρουσιαζεται το προβλημα?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-05, 18:28
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Το κερατοφυλλο η ανουμπια και η βαλισνερεια ειναι απο τον Ιουλιο μεσα στο ενυδρειο.το μυριοφυλλο πριν ενα μηνα το εβαλα, στην αρχη ηταν οκ αλλα εδω και 2 εβδομαδες σαπιζει το μερος που φυτευω στο υποστρωμα.Το ενυδρειο λειτουργει απο τον Δεκεμβριο που μας περασε και το υποστρωμα δεν το καθαριζω με σκουπα κ.λ.π.
Το μυριοφυλλο το μαζεψα απο ενα φυσικο καναλι.Υπαρχει περιπτωση να μην μπορει να προσαρμοστει στο ενυδρειο γιατι το πειρα απο το φυσικο του περιβαλλον? Αν και το κερατοφυλλο ειναι απο το ιδιο φυσικο καναλι δεν εχει κανενα προβλημα ισα!! ισα!! καθε βδομαδα το κλαδευω και πεταω....ποσσοτητα.Τωρα εχω αφιση μονο 7 κλαδια κερατοφυλλο, να φανταστης, γιατι βαρεθηκα καθε εβδομαδα να κλαδευω και να ξανακανω την διακοσμηση, μεταφυτευση....
Σε σελιδες του ιντερνετ το μονο που βρεικα ως αιτιο ειναι η οργανικη αποσυνθεση (σαπισμα) που μπορει να συμβενει στο υποστρωμα απο περισεια θρεπτικων υλων, αλλα στο υποστρωμα μου δεν συμβενει κατι τετοιο γιατι απλα δεν βγενουν φυσαλιδες (αερια,κυριος αζωτου)

Τι να κανω? Να το πεταξω το μυριοφυλλο?....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-05, 19:04
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Υπαρχει καποιος εμπειρος Aquaristas που να γνωριζει το προβλημα με το myriophyllum spicatum...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-05, 19:20
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Aν και ο χαρακτηρισμός "έμπειρος aquaristας" θα αποτρέψει πολλούς να γράψουν καθ' ότι δεν αρέσκετε ο κόσμος να ευλογεί τα γένια του, θα σου πω εγώ που δεν έχω καμμία σχέση μα φυτεμένα
Δοκίμασες να το αραιώσεις λίγο ?
Παίρνει φως στο κάτω μέρος ?
Ξέρεις ότι είναι σχετικά απαιτητικό φυτό ?
Να το προσέχεις γιατί αν πιάσεις τριχοειδή άλγη θα είναι από τα πρώτα που θα γίνουν αχταρμάς για το τίποτα.
Μια συμβουλή μπορώ να σου δώσω, κλάδευε το συχνά ώστε να το κρατάς χαμηλό σε ύψος.

ΥΓ να επαναλάβω ότι καλό θα ήταν να αποφεύγονται οι τιμητικοί ή υποτιμητικοί τίτλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-05, 19:54
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Sorry για την εκφραση ''εμπειρος'' επιδη το myriopfyllum ειναι φυτο υψηλων απαιτησεων φανταστικα οτι μονο καποιος εμπειρος θα γνωριζει και οτι δεν ειναι κατι κακο για να το γραψω μιας και ειμαι αρχαριος

Ο φωτισμος ειναι: σε 80λιτρο ενυδρ. 1 λαμπα φθοριου 18 βαττ ακουα ρελλα της φιλιπς ειναι χαμηλος αλλα δεν βαζω αλλη λαμπα γιατι το ενυδρειο ειναι σε πολλυ φωτινο δωματιο βρεισκετε αναμεσα σε 2 παραθυρα που τα ''βλεπει'' ολλη μερα ο ηλιος.
Εχουν ''αρπαξη'' πολλυ λιγη τριχοειδη αλγη το φυσικο φως ομως μπορει να την πολλαπλασιαση. τα αλλα φυτα δεν εχουν αλγη.
Το κλαδευω οταν φτανει στην επιφανεια ετσι κανω και με το κερατοφυλλο.

Απο την απαντηση σου καταλαβενω οτι θα πρεπει να το αραιωσω λιγο γιατι ειναι πυκνοφυτεμενο και φυσικα να φτανουν ως την μεση του βυθου τα κλαδια.

Ευχαριστω για την απαντηση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-05, 20:16
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Μάνο το φως είναι πολύ λίγο, θες οπωσδήποτε άλλη μία τέτοια 18άρα λάμπα.
Το φως του ηλίου το χτυπάει απ'ευθείας το ενυδρείο σου ?
Αν ναι δεν πρόκειτε ποτέ να έρθει στα σύγκαλα του.
Αν όχι τότε προχώρα άφοβα σε προσθήκη λάμπας και CO2 αν δεν έχεις (sorry αλλά δεν θυμάμαι αν έχεις).
Λάμπα αν δεν θες να χαλάσεις πολλά λεφτά, βάλε μία απλή του εμπορίου warm-white.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-05, 20:11
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Δεν βλεπει ο ηλιος αμμεσα το ενυδρειο το δωματιο ειναι ομως πολλυ φωτινο και τα φυτα πιανουν λιγη αλγη.
Σκευτικα να βαλω αλλη μια ακουα ρελλα που ειναι καλη κατα την φιλιπς για ενυδρεια (5 ευρουλακια της περνω) αλλα το ενυδρειο μου ειναι ελληνικου τυπου (ο επιμενων ελληνικα παντα.... ) και στο καπακι δεν εχει χωρο για αλλη λαμπα.Μπορω να κοψω ενα μερος που υπαρχει ως αποθηκακι για το μπαλαστ καλωδια κ.λ.π. αλλα δεν το επιχειρισα ακομη γιατι φοβαμε μην το καταστρεψω.... ειναι πολλυ φωτινο το δωματιο και σκευτικα οτι το φως ειναι αρκετο.
Η ανουμπιες και η βαλισνερεια αναπτυσονται καλα το κερατοφυλλο εχει λιγο μεγαλα διαστυματα απο φυλλο σε φυλλο.Το μυριοφυλλο το κλαδεψα και το φυτεψα πιο αραια απο πριν με μυκος κλαδιων 15 εκατ. το ενυδρειο ειναι 35εκατ.υψος να δουμε αν σαπισει.... παλλι.....
Αν δεν βρω τροπο να βαλω δευτερη λαμπα θα αγορασω μονο ανουμπιες αυτες φανταζομαι και το καλοκαιρι που κλεινουμε τα παραθυρα δεν θα εχουν προβλημα απο το λιγο φως.
Co2 δεν εχω, και δεν γνωριζω και πολλα γυρο απο αυτο για να το κανω.Εδω ενα τετοιο συστημα κοστιζει καπου στα 150 με 250 ευρο αν δεν κανω λαθος, αναλογα με την μαρκα και δεν με περνει.... γι'αυτο.... καλητερα να εχω μονο ανουμπιες....
Το ενυδρειο ειναι μονο με γκαπακια 25 στον αριθμο εχω και 15 νεογεννητα! το CΟ2 απο τα ψαρια και της συχνες αλλαγες (1/3 1 με 2 φορες την εβδομαδα) μεχρι τωρα φανταζομαι ειναι αρκετο για τα φυτα ετσι δειχνουν τουλαχιστο.....

Αν δεν βαλω ποτε αλλη λαμπα και CO2 τι φυτα θα μπορουσα να εχω εκτος απο ανουμπιες?

Ευχαριστω για το ενδιαφερον..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scalare : 19-10-05 στις 20:23
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-10-05, 22:14
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Θα έλεγα ότι καλύτερα θα ήταν να το ξεχάσεις το φυτάκι ή τουλάχιστον να το κόψεις ακόμα πιό κοντό, μπας και αλλά δεν το βλέπω.
Τα μπάλλαστ κλπ να τα βγάλεις από το καπάκι είτε βάλεις δεύτερη λάμπα είτε όχι για να φύγει αυτή η πηγή θερμότητας.
Το φως από "σπόντα" δεν κάνει τίποτα, προσπάθησε να βάλεις άλλη μία λάμπα.
Το κερατόφυλλο έχει προβληματική ανάπτυξη (για τα κενά μιλάω) λόγω έλειψης φωτός και άσε 2-3 κομμάτια να επιπλέουν να δεις την διαφορά που θα έχουν αφού θα είναι κοντά στην λάμπα, θα δεις άλλο φυτό στην κυριολεξία.
Άλλα ωραία φυτά που θα τα πάνε καλά χωρίς CO2 είναι οι crypts (κρυπτοκορίνες) αλλά μάλλον εκεί θα χρειαστείς όντως την 2η λάμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-10-05, 18:05
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Χτες με προβληματισες..... το ξανασκευτικα και σημερα το πρωι αγορασα μπαλαστ, σταρτερ, καλωδιο, διακοπτη, πριζα, αντανακλαστει και φυσικα μια ακουα ρελλα 18 w.Εκανα εναν καφε Εβαλα κατο το καπακι και με κοπτη για πλεξι-γκλας αφαιρεσα το εσωτερικο τμημα που ειχε για αποθυκευτικο χωρο (εξωτερικα δεν αλλαξε τιποτα στο καπακι) και με προσοχη εκανα θεση για την λαμπα. Και..... την εβαλα...
Το αποτελεσμα...... Super! πραγματικα τωρα φαινετε ο ογκος του ενυδρειου και τα χρωματα τον ψαριων..!!!
Τα 2 μπαλαστ και σταρτερ τα εχω εξω απο το ενυδρειο κατο στο επιπλο σε ενα αυτοσχεδιο κουτι απο πλεξι-γκλας. Με αυτην την συνδεσμολογια μπορω να εχω και 2 διαφορετικες λαμπες π.χ ως προς το χρωμα του φωτος μιας και η καθε μια εχει το δεικο της κυκλομα.
Μονο που δεν βρεικα στεγανους ακροδεκτες για την λαμπα, συνδεσα τα καλωδια με κλεμα στην λαμπα και μετα τα τιληξα πολλυ και καλα με μωνοτικη ταινια ηλεκτρολογικη και μια στρωση με υφασματινη μωνοτικη για εξτρα στεγανοτιτα, τωρα....... αν κρατιση.....και ποσο καιρο...

Για το CO2 θα παρω σε ταμπλετες αυτες κανουν χρηση ετσι? η ειναι για τα ''ματια'' ??

Η λαμπα warm-white κανει για ενυδρεια? και για φυτα σαν το μυριοφυλλο? ολλα αυτα που λεγοντε για το φασμα του φωτος τα χρωματα τους ειδικους χρωματισμους που κανουν καλο στα φυτα ειναι για εμπορικους λογους που βολευουν της κατασκευαστριες εταιριες που της πουλανε?

...για ''φωτισε'' με λιγο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scalare : 20-10-05 στις 18:34
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-10-05, 18:44
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
...για ''φωτισε'' με λιγο!
Καλυτερα για καινουρια θεματα να ξεκιναμε σε καινουρια topics...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-10-05, 18:48
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Οκ!
Εχουν γραψη αρκετα ατομα για αυτο το θεμα στο φορουμ συζητησεων αλλα δεν καταλαβα κατα ποσο μια απλη φθοριου κανει για φυτα.Γι' αυτο ρωτησα τον ''halvas69'' τωρα σε αυτο το θεμα μιας και το εφερε η κουβεντα για πιο αμμεση και απλη απαντηση..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-10-05, 19:19
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Τελικα για την λαμπα warm-white το εξαψα στο Θεμα ’’Εξοπλισμος-τεχνολογια’’ στο υπομνημα ’’Συγκριση λαμπων φθορισμου’’.
Η λαμπα αυτη και αλλες απλες του εμποριου κανουν απο οτι καταλαβα και για φυτα αρκει να εκπεμπουν στο καταλληλο φασμα κ.λ.π.....
Το μυριοφυλλο ειναι μια χαρα.Απο της πρωτες μερες φανικε η διαφορα με την προσθηκη της 2ης λαμπας.Τωρα οχι δεν σαπιζει το κατω μερος του φυτου αλλα ’πεταει’ συνεχως ριζες! και τα διαστηματα απο φυλλο σε φυλλο ειναι πολυ πιο μικρα μιαζει με ’’βουρτσα’’....!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scalare : 27-10-05 στις 11:29
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-10-05, 18:48
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Αγαπητε ''halva 69'' που χαθηκες;

τελικα ολλα καλα με το μυριοφυλλο και με την δευτερη λαμπα.
χτες εκανα και DIY CO2 με οδηγειες απο την σελιδα του τσαμις...

Περιμενα καποιο σχολιο η παρατιρηση σου......
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-10-05, 20:23
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Scalare θες σχόλιο ?
Πάρτο.......μιά χαρά τα πας
Mε το καλό και το CO2 θα δεις ωραία πράγματα με την προσθήκη του.
YΓ.1 μην ξεχνάς να το κρατάς χαμηλό το φυτάκι θα δείξει ακόμα περισσότερο
ΥΓ.2 και χρόνια πολλάααα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-10-05, 12:56
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

ΟΚ! Το.... πηρα..

Ευχαριστω!!! και εσυ οτι επιθημης στην... αγκαλια σου να το βρεις..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Myriophyllum Spicatum scalare Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 16-10-05 17:31
Προβλημα BGA κι εγω. mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 24-10-04 16:56
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-12-02 00:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09135 seconds with 13 queries