Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-06, 01:49
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Ιδέα για ψύξη με ανεμιστηράκια

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από την απότομη, για άλλη μία φορά, άνοδο της θερμοκρασίας, και αφού βαρέθηκα να συμπληρώνω(με απεσταγμένο) το νερό που εξατμίζεται από την ψύξη με το ανεμιστηράκι, σκέφτηκα κάτι σε απλή ιδιοκατασκευή για ψύξη.
Το όλο πρόβλημα με το ανεμιστηράκι είναι ότι χτυπάει πάνω στην επιφάνεια του νερού του ενυδρείου και το εξατμίζει(αρκετά).
Η ιδέα μου είναι ένα ξεχωριστό δοχείο με νερό στο οποίο θα μπορούμε να ανεμοδέρνουμε την επιφάνειά του με όσα ανεμιστηράκια θέλουμε. Με έναν κυκλοφορητή θα περνάμε το νερό του ενυδρείου μας μέσα από αυτό το δοχείο(εννοείται χωρίς να ανακατεύεται με το νερό του δοχείου, απλά θα περνάει με κάποιο σύστημα σωληνώσεων). Το νερό του ενυδρείου θα παίρνει σιγά-σιγά τη θερμοκρασία από το νερό του δοχείου(που λόγω ανεμιστήρων είναι πολύ χαμηλότερη). Ένας τρόπος για να περνάει αρκετή διαδρομή το νερό του ενυδρείου μέσα στο δοχείο(αυτόν σκέφτηκα στα γρήγορα) είναι αλφαδολάστιχο τυλιγμένο σε κάτι(σαν πηνίο δηλαδή). Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή για να κάνω σχεδιάγραμμα αυτού που έχω στο μυαλό μου. Ελπίζω να καταλάβατε την γενική ιδέα της κατασκευής. Ο σκοπός της είναι να μην επιρρεάζεται η χημεία του μερού του ενυδρείου από τη εξάτμιση του νερού. Το νερό που είναι στο δοχείο ας ανεβάσει και 500 βαθμούς σκληρότητα, δεν μας ενδιαφέρει, απλά μία φορά την ημέρα συμπληρώνουμε με νερό βρύσης.
Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο? Εγώ λέω αύριο να κάνω ένα πειραματάκι να δω αν δουλεύει. Καλές ζέστες!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-06-06, 02:11
Το avatar του χρήστη melitropos
melitropos Ο χρήστης melitropos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2005
Περιοχή: Αθηνα, Ν. Σμυρνη
Μηνύματα: 158
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην melitropos
Προεπιλογή μμμμμμμ

μου αρεσει και το βρισκω εξυπνο!
μονο που νομιζω πως δεν θα ριχνει πολυ ευκολα την θερμοκρασια...
επισης κι αλλη σωληνα?
και κυκλοφορητη προφανως
δεν μου αρεσει το παραφορτωμα...
επιμενω πως ειναι καλη ιδεα παντως!!!
__________________
von ...melitropos
πιάσε πέτα- σοκοφρέτα!


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-06-06, 06:39
Το avatar του χρήστη liquid
liquid Ο χρήστης liquid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Στην υλοποίηση δεν το βλέπω πολύ εύκολο αν δεν έχεις υπερχείλιση. Σε διακοπή του ρεύματος που θα σταματήσει να λειτουργεί ο κυκλοφορητής έχεις σκεφτεί τι θα γίνει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-06-06, 07:41
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν θα γίνει τπτ.
Το είχα δοκιμάσει και μάλιστα όχι σε δοχείο με ανεμιστηράκια αλλά σε ψυγείο. Μάλιστα!
Στο ψυγείο είχα βάλει σχετικά λεπτό λάστιχο, το είχα σαν σερπαντίνα και το τροφοδοτούσα με μια αντλία. Έπειτα από 2 μέρες δεν είχε ρίξει καθόλου την θερμοκρασία και το ψυγείο το είχα στο φουλ!
Πιο εύκολο είναι να πάρεις ένα συστηματάκι topoffκαι έτσι δεν θα ασχολείσαι καθημερινά με την «χειροκίνητη» προσθήκη νερού.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-06-06, 17:02
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι.
Και εγώ το ψάχνω το ζήτημα για να δω αν θα δουλέψει(τουλάχιστον θεωρητικά).

@ zoyzoynidio:

Όπως το έχω σκεφτεί εγώ, θα βάλω μία σωλήνα(αλφαδολάστιχο) στην έξοδο του εσωτερικού μου φίλτρου. Αυτό το αλφαδολάστιχο θα βγαίνει έγω από το ενυδρείο, θα κάνει τη διαδρομή του μέσα στον κουβάκαι θα επιστρέφει και θα ρίχνει το νερό πάλι μέσα στο ενυδρείο. Άρα δεν χρειάζεται και άλλο κυκλοφορητή με αυτόν τον τρόπο. Βασικά και εμένα δεν μου αρέσει το παραφόρτωμα, αλλά στις τροπικές συνθήκες που επικρατούν πια τα καλοκαίρια στην Ελλάδα, κάνω μία υποχώρηση( να κάνω το ενυδρείο μου καραγκιόζη για κανα 3μηνο) ώστε να το κρατήσω σε μια σχετική φόρμα και να μην πάει χαμένη όλη η δουλειά που έγινε το χειμώνα(και περισσότερο αναφέρομαι στα φυτά,όχι ότι τα ψάρια γουστάρουν θερμοκρασίες στους 30 βαθμούς, αλλά μέχρι τώρα δεν είχα απώλειες από αυτό τον λόγο, ενώ τα φυτά με 30 βαθμούς: bye-bye!!).
@ liquid:

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τη γενική ιδέα της κατασκευής. Ο κυκλοφορητής απλά θα παίρνει νερό από το ενυδρείο με ένα λάστιχο-σωλήνα και θα το επιστρέφει στο ενυδρείο, άρα δεν χρειάζεται υπερχείληση. Οπότε σε περίπτωση διακοπής απλά δεν υπάρχει ψύξη και δεν υπάρχει πρόβλημα αδειάσματος του ενυδρείου(και μακάρι να ήταν αυτό το πρόβλημα σε περίπτωση διακοπής... καλύτερα να μην τύχει σε κανέναν)Καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας κατασκευή με υπερχείληση, αλλά εγώ δεν εννοώ αυτό. Με καταλαβαίνεις ή σε μπέρδεψα περισσότερο?

@ accnt:

Συμφωνώ μαζί σου ότι πιθανότατα δεν θα δουλέψει(ψύξει το νερό) όπως το λέω και όπως συνέβη και σε σένα. Και ξέρω που είναι το λάθος... το λάστιχο. Το λάστιχο είναι πολύ κακός αγωγός της θερμότητας(από τους χειρότερους που υπάρχουν) οπότε και από ψυγείο να το περάσεις, και λεπτό να είναι δεν θα κάνει δουλειά. Ψάχνοντας στο internet για διάφορους καλούς αγωγούς της θερμότητας κατέληξα στον χαλκό. Αν γίνει ένα σπιράλ από λεπτή χαλκοσωλήνα(η οποία θα βυθιστεί στον κουβά) και περνάει από εκεί το νερό που θέλουμε να ψύξουμε πιστεύω(ή μάλλον ελπίζω) να υπάρξει αποτέλεσμα. Τώρα όσο για την τοξικότητα της χαλκοσωλήνας πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού αυτού του τύπου τις σωληνώσεις έχουμε στα σπίτια μας και με το νερό από το σπίτι μας γεμίζουμε τα ενυδρεία μας. Αρκεί βέβαια να γίνει ένα καλό πλύσιμο της χαλκοσωλήνας πριν χρησιμοποιηθεί, και αυτό γίνεται αν την αφήσουμε για κάμποσο διάστημα να τρέχει από μέσα της νερού του δικτύου.

Κάπως έτσι το φαντάζομαι:
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  psiksi.jpg
Εμφανίσεις:  598
Μέγεθος:  17,8 KB
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-06, 17:16
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Ρε παιδιά πόσους βαθμούς μπορει να κατεβάσει την θερμοκρασία ένα ανεμιστηράκι? Πιστεύω οταν αυτο το σύστημα δεν θα είναι αποδότικό.
Ισως αν ρίχνουμε τίποτα παγάκια στον κουβα θα γινόταν τίποτα.


Ιδέα
Να βάλουμε το εξωτερικό φίλτρο μεσα σε σαμπανιέρα με παγακια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-06, 17:31
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
Τώρα όσο για την τοξικότητα της χαλκοσωλήνας πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού αυτού του τύπου τις σωληνώσεις έχουμε στα σπίτια μας και με το νερό από το σπίτι μας γεμίζουμε τα ενυδρεία μας. Αρκεί βέβαια να γίνει ένα καλό πλύσιμο της χαλκοσωλήνας πριν χρησιμοποιηθεί, και αυτό γίνεται αν την αφήσουμε για κάμποσο διάστημα να τρέχει από μέσα της νερού του δικτύου.
Χαλκοσωληνας ειναι οτι χειροτερο για το ενυδρειο. Γενικα αποφευγουμε μεταλα, αλλα ο χαλκος απαγορευεται. Αυτος ειναι και ο λογος που τα τελευταια χρονια και στα σπιτια βαζουν πλεον πλαστικους σωληνες!!!!
Γενικα ομως δεν νομιζω οτι θα δουλεψει το συστημα που σκεφτεσαι να φτιαξεις..... Βεβαια ισως μια δοκιμη να σε πεισει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-06, 17:40
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

περίπου το ίδιο σύστημα σκέφτομαι από εχθές και βρήσκω συνεχώς προβλήματα... πιστεύω όμως πως κάπου θα με οδηγήσουν οι σκέψεις....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-06, 18:56
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Φιλε μου να μην σε απογοητεύσω αλλά και χαλκο να βάλεις πάλι δεν θα γίνει τπτ.
Το νερό στον κουβά ,δοχείο ή ότι χρησημοποιήσεις με τα fan θα το καυεωάσεις βία μέχρι τους 26 - 27 βαθμούς. Η ροή που θα έχεις ακόμη με κυκλοφοργτή 300 L/h θα είναι τόσο μεγάλη που δεν θα προλαβαίνει να κρυώσει το νερό. Εκτός β΄βαια και βάλεις Βαρέλι 500L δίπλα από τη γυάλα σου και βάλεις μερικά χιλιόμετρα σωλήνα μέσα και έναν τεράστιο ανεμιστήρα από πανωγια πιο πολή εξάτμιση.
Όχι ότι θα δουλέψει σίγουρα και αυτό απλά κουβέντα να κάνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-06-06, 18:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

To (τα) ανεμιστηρακια στο δοχειο ψυξης αντε να χαμηλωσουν 2-3 βαθμους τη θερμοκρασια - διαφορά αποδεκτη οταν γινεται κατευθειαν στο ενυδρειο, αλλά δεν προκειται να κανει τιποτα για να χαμηλωσει τη θερμοκρασια μεσα στον σωληνα που θαρχεται απο το ενυδρειο, οσα χιλιομετρα να περνανε απο μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-06-06, 19:06
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Τόλη φάνηκα λίγο υπερβολικός γιατί πιστεύω ότι ο φίλος μας δεν θα με ακούση και θα δοκιμάσει να βάλει βαρέλι στο σαλόνι του. ¶λωστε τόνισα ότι ούτε και αυτό πρόκειτε να δουλέψει.
Φίλε έαν θές να δοκιμάσεις την κατασκευή σου έχει καλώς. Μήν βάλεις πάντως βαρέλι!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-06-06, 19:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Και καποιος αλλος ετοιμαζεται να δοκιμασει... με καταψυκτη.. Ονοματα δεν λεμε.
Για να μην το κουραζουμε παρα πολυ, το πρωτο ειναι θεμα ψυκτικης ισχυος που μπορει να δωσει ενα ψυγειο/καταψυκτης.. οι οποιοι ειναι γενικα πολυ μικροι για ενα ενυδρειο.
Το δευτερο, αν υποθεσουμε οτι υπαρχει αρκετη ψυκτικη ισχυς, ειναι πως θα την μεταφερουμε στο ενυδρειο.
Το συστημα με το λαστιχο ειναι σαν να εχεις μια πορσε με λαστιχα ποδηλατου και να θες να πιασεις κατω απο 8sec τα 0-100km/h..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-06-06, 19:46
Το avatar του χρήστη liquid
liquid Ο χρήστης liquid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Δεν έχω καταλάβει 2 πράγματα σχετικά με την κατασκευή:
1. πως θα ανεβαίνει το νερό από το δοχείο πίσω στο ενυδρείο? Εδώ δεν μιλάμε για ένα κλειστό κύκλωμα όπως τα εξωτερικά φίλτρα αλλά για ένα ανοικτό (από πάνω) κύκλωμα.
2. σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος τι θα εμποδίσει το νερό να συνεχίσει να περνάει από τον κυκλοφορητή και να χύνεται στο δοχείο εφόσον το δοχείο είναι κάτω από το ενυδρείο;

Πάντως ακόμη και να λειτουργήσει η κατασκευή και να μην γίνει το σπίτι πισίνα, χρειάζεται πάααρα πολύ μικρή ροή νερού για να καταφέρει να κρυώσει πριν επιστρέψει στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-06-06, 19:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
.....
Mε έναν κυκλοφορητή θα περνάμε το νερό του ενυδρείου μας μέσα από αυτό το δοχείο(εννοείται χωρίς να ανακατεύεται με το νερό του δοχείου, απλά θα περνάει με κάποιο σύστημα σωληνώσεων). Το νερό του ενυδρείου θα παίρνει σιγά-σιγά τη θερμοκρασία από το νερό του δοχείου(που λόγω ανεμιστήρων είναι πολύ χαμηλότερη).
Ειπε ο ανθρωπος...
Η ροη δεν ειναι τοσο κρισιμη.. προκειται για κλειστο κυκλωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-06-06, 20:02
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Επειδη το συνεχιζετε, ή εμενα μου εχει ξεφυγει κατι, η δεν εξηγησα καλά. Ασχετως διαδρομης νερου κλπ. Θελετε να ψυξετε ενα ξεχωρο δοχειο με ανεμιστηρακια, και μεσα σε αυτο το ξεχωρο δοχειο να περασει ενας σωληνας με νερο του ενυδρειου, για να κρυωνει το νερο.
Το νερο στο ξεχωρο δοχειο με τα ανεμιστηρακια, το πολυ να κατεβει (με πολλα ανεμιστηρακια) 3-4 βαθμους. Αποκλειεται αυτο το νερο στο ξεχωρο δοχειο να κρυωσει το νερο του ενυδρειου. Εδω σε ψυγεια (με θερμοκρασια σχεδον 0) θελουμε να περναμε σωληνες απο το ενυδρειο κι ακομα πειραματιζομαστε και δεν μας καθεται.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-06-06, 20:21
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Nα το πω εγώ πιό απλά..........ΔΕΝ θα κάνει τίποτα - Ξεχάστε το συγκεκριμένο.
Μου αρέσει να βλέπω ιδέες πάντως, ασχέτως αποτελέσματος.
Η προσπάθεια μετράει, που λένε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-06-06, 20:23
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

κυριε νετ, ασε τα σαπια και το συστημα με μια μικρη αλλαγη θα πεταει.

στο προκειμενο.

γιατι κουραζοσαστε ηθελα να ηξερα,
για να καταλαβετε οτι δεν γινεται, φανταστειτε ,
ενα ψυκτη νερου που τον ανοιγουμε να τρεξει,
τα πρωτα 200 μλ θαναι παγωμενα, τα δευτερα λιγο κρυα,
και τα επομενα ζεστα!
αυτο με σερπατινες χαλκινες μεσα στον ψυκτη και με ολα τα εχεγγυα
να κρυωνει το νερο.

αν λοιπον ολοκληρος ψυκτης ΔΕΝ μπορει, να το κανει αυτο,
πως ρε παιδια θα το κανει ενα δοχειο με 3 βαθμους
διαφορα απο το νερο του ενυδρειου?
η εθελοτυφλουμε, η δε θελουμε να το καταλαβουμε.
και στις 2 των περιπτωσεων ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΠΤ !!!
Και 5 χλμ λαστιχο ναχει δεν προκειται να κανει τπτ.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-06-06, 21:22
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ολα γινοντε. Μια ιδεα ειναι αυτη.
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/5tee/psyksi.htm
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-06-06, 21:28
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Απο τα ανεμιστηρακια μεχρι ψυκτικη μηχανη με μοτερ 1/4 του ιππου υπαρχει μια τεραστια διαφορά, τοσο στην πολυπλοκότητα όσο και στην απόδοση.
Απο τη στιγμή που αρχιζουμε να παιζουμε με φρεον τοτε μιλαμε για κατασκευή chiller.

Ενα ετοιμο εργοστασιακο chiller για 200 λιτρα ενυδρειο κανει γυρω στα 400 ευρώ... Για να μην χανουμε και το μετρο και τη σκοπιμοτητα του DIY...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-06-06, 23:22
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Να ξανά προτείνω και την περίπτωση του κλιματιστικού? !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-06-06, 00:48
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos111
Ολα γινοντε. Μια ιδεα ειναι αυτη.
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/5tee/psyksi.htm
Παντως αυτο το συστημα, ολο το περασμενο καλοκαιρι, σε χωρο που οι θερμοκρασιες ηταν 35 βαθμοι τουλαχιστον, κρατησε το ενυδρειο 450 λιτρων σταθερα απο 26 μεχρι 26,3 βαθμους!!!
Καποια chiller εχουν κλαταρει σε τετοιες συνθηκες!!! (μην σχολιασετε το αισθητικο μερος μονο ε
Αυριο ολοκληρωνεται και η αυτοματη αλλαγη νερου 2 φορες την βδομαδα....
Πεταει το εργαλειο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-06-06, 00:49
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Χμμμ....
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα προτιμήσω τον χαλκό για να δοκιμάσω την κατασκευή(δεν με πείσατε ακριβώς, το χειρότερο, με τρομοκρατήσατε). Μια σίγουρη λύση είναι σωλήνας από ασήμι. Είναι ευγενές μέταλλο και πολύ καλός αγωγός της θερμότητας... Πλάκα κάνω, μη βαράτε!

Ωραία ιδεά το βαρέλι! Αν δεν δουλέψει η κατασκευή μπορεί κάποιος μετά να το κάνει ενυδρείο.

Μπορώ να πω ότι με πείσατε όλοι ότι δεν θα δουλέψει. Αλλά θα το δοκιμάσω με ένα άλλο τρόπο που μόλις σκέφτηκα(όχι με σωλήνες από μέταλλο), αφού είναι πολύ εύκολη σαν κατασκευή.Αν δεν φάω τα μούτρα μου δεν μαθαίνω!

Πάντως έχω και μία άλλη ιδεά για ψύξη και όσο και αν βαράτε εγώ θα σας την πω: τις πλάκες peltier. Χρησιμοποιούνται για την ψύξη Η/Υ με πολύ καλά αποτελέσματα. Το πώς θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν χωρίς την χρήση κάποιου είδους μεταλλικού σωλήνα δεν μπορώ να το σκεφτώ ακόμα, αλλά το επεξεργάζομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-06-06, 07:44
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
Χμμμ....Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα προτιμήσω τον χαλκό για να δοκιμάσω την κατασκευή(δεν με πείσατε ακριβώς, το χειρότερο, με τρομοκρατήσατε). Μια σίγουρη λύση είναι σωλήνας από ασήμι. Είναι ευγενές μέταλλο και πολύ καλός αγωγός της θερμότητας... Πλάκα κάνω, μη βαράτε!
Βάλε τιτάνιο. Τέτοιο υλικό έχουν τα chiller

Καλά είναι τα Diyprojectsαλλά πρέπει να είναι υλοποιήσιμα και να αποδώσουν. Δεν κάνουμε ένα πλάνο έτσι για να το κάνουμε. Και ευτυχώς υπάρχουν πολλά τέτοια στο netγια το θέμα ψύξης.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-06-06, 08:22
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Ασήμι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
...Μια σίγουρη λύση είναι σωλήνας από ασήμι. Είναι ευγενές μέταλλο και πολύ καλός αγωγός της θερμότητας... ...
11 χρόνια είχα εργαστήριο χρυσοχοϊας... Ξέρεις τι περιέχει το ασήμι του εμπορίου? Χαλκό, λίγο μπρούτζο και λίγο ψευδάργυρο, σε συνολικό ποσοστό συνήθως 7,5%. Γι αυτό και "μαυρίζει" μετά από καιρό...
Τα ίδια σχεδόν (και χειρότερα) περιέχει και ο χρυσός, σε μεγαλύτερες αναλογίες.
Μόνο σε απόλυτα καθαρή μορφή θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν, αλλά και πάλι θα υπήρχαν άλλα προβλήματα.
Πλαστικά και πάλι πλαστικά (και αυτά αφού είμαστε σίγουροι για το τι πλαστικό είναι...) ή τιτάνιο που λέει και ο accnt.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 22-06-06 στις 08:25
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-06-06, 08:30
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
Πάντως έχω και μία άλλη ιδεά για ψύξη και όσο και αν βαράτε εγώ θα σας την πω: τις πλάκες peltier. Χρησιμοποιούνται για την ψύξη Η/Υ με πολύ καλά αποτελέσματα. Το πώς θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν χωρίς την χρήση κάποιου είδους μεταλλικού σωλήνα δεν μπορώ να το σκεφτώ ακόμα, αλλά το επεξεργάζομαι...
Kαι ο netblues το εχει πει αυτό σε παλαιότερα ποστ.
Βρείτε τα μεταξύ σας...και φτιάξτε μια καλή πατέντα !!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-06-06, 09:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εκτος από τιτάνιο, μια αλλη λυση θα ηταν ανοξειδωτο. Ειναι το μοναδικο υλικό, που χρησιμοποιειται ευρέως στις βιομηχανιες φαρμάκων και τροφίμων για να έρχεται σε επαφή με ευάισθητες ουσίες. (Σε λιγοτερη κλιμακα εχουμε καποια πλαστικα και γυαλύ.)
Σε ενυδρειο γλυκου νερου δεν προκειται να οξειδωθει ποτέ. Εχω μια ραβδο για γειωση καπου 2 χρονια. Δεν εχει χασει καθολου ουτε απο την αρχικη γιαλάδα.
(αλγη επιασε κατα καιρους ομως.. )
Σε θαλλασινο ενυδρειο, θα υποστει στην αρχη μια μικρη οξειδωση μεχρι να πιασει πανω μια "πατίνα" και θα μεινει εκεί. Βεβαια αυτή η πατίνα μειώνει λίγο την θερμικη του αγωγιμότητα..
Επισης το ανοξειδωτο ειναι βαρυτερο, και θελει πολυ χοντροτερα τειχώματα.
Για ολους αυτούς τους λογους τα επαγγελματικα chiller χρησιμοποιουν εναλλακτες θερμότητας απο τιτάνιο.
Ομως σε DIY επιπεδο, με δεδομενο οτι το ανοξειδωτο βρισκεται ευκολα, τριπιεται και κολλιεται ισως να αξιζει τον κοπο για οσους εχουν προσβαση σε μηχανουργειο...

Και για να μην νομιζετε οτι το ψυκτικο μέρος ειναι δυσκολο... δείτε τι κάνουν εδώ τα παλιόπαιδα...

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=10342

Δειτε και την 5η σελιδα του thread με λεπτομεριες για τον εναλλακτη..
(και αν το αποφασισετε.. μην ξεχασετε να βολεψετε καπου και την τριχοειδη.. (οχι αλγη.. σωληνα... ! )

ΥΓ.. Οι ψυκτικοι του forum να κανουν ενα βημα μπροστά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 22-06-06 στις 09:37
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ιδέα για στρώσιμο νερού... silveraro Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-09-05 15:14
Μια ιδέα.! dim Bettas 13 04-09-05 13:34
Ροή αέρα από τα ανεμιστηράκια Gourami DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 10-08-05 19:17
Ρεύμα για ανεμιστηράκια neon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 07-03-05 22:49
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 20-11-03 17:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12195 seconds with 14 queries