Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-11-15, 18:14
leriban Ο χρήστης leriban δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2015
Περιοχή: Λερο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Κοκκινομαγουλες χελωνες set up ενυδρειου-συμβουλες

Καλος σας βρηκα παιδια μιας και νεος στο forum και πολα ευχαριστω για πολλες πληροφοριες που πηρα απο εδω για αυτο το ειδος νεροχελωνας.Μαλλον την ''πατησα'' και εγω οπως πολοι αλλοι απο την ΜΗΔΑΜΙΝΗ γνωση του pet shop προς αυτα τα υπεροχα πλασματα.Ολα ξεκινησαν οταν η κορακλα μου (2 και κατι χρονων) μου ζητισε χελωνα καθως απο πολυ μικρη εχει κωλημα με αυτες.Ετσι λοιπον της πηρα 3 χελωνιτσες στο μεγεθος 2ευρου και λιγο ποιο μεγαλες.Κλασικα στο pet μου ειπαν δεν θελουν τιποτα...γαριδουλες,μια πλαστικη χελωνιερα αλλαγμα νερο μια φορα την εβδομαδα και ολα οκ..γι'αυτο και πηρα 3.
Ολα αυτα οπως γνωριζεται καλητερα απο εμενα δεν υσχιουν και γι'αυτο θελω να μοιραστω μαζι σας ενα set up που εχω στο νου μου,επιτα απο πολυ διαβασμα στο νετ.Διορθωστε με αν κατι δεν ειναι σωστο παρακαλω.
1: Λαμπα UVB 5.0
2: Θερμαντικη λαμπα αυτην: http://www.petsupermarket.gr/4316/%C...p-50w230v.html
3: Ενυδρειο γυαλινο με διαστασεις 80χ35χ45 (ΜχΠχΥ) θα την βγαλω για 2-3 χρονακια?Ποσα λιτρα παιρνει ενα ενυδρειο τετοιων διαστασεων?
4: θερμοστατη 75w αυτον: http://www.petsamolis.gr/%CF%80%CF%8...MA1035715.html
5: Φιλτρο,για αρχη ενα εσωτερικο Marina 150ltr
Το νερο τωρα που ειναι μικρα πρεπει να ειναι 10-15 εκ σωστα?
Ειμαι απο νησι και δυστιχος ολα θα τα παραγγειλω απο ιντερνετ γιατι δεν υπαρχει τιποτα εδω.
Τις χελωνες τις εχω κανενα μηνα τωρα στην χελωνιερα που μου δωσανε με τακτικες ολικες αλλαγες νερου ανα 2-3 μερες και 40% περιπου καθε μερα.Οσο μπορω τις βαζω στον ηλιο μεχρι να παραγγειλω λαμπες.Η μια δεν ειναι και τοσο καλα και την εχω χωρισει απο τις αλλες σε ενα ταπερ.Ειναι νοχελικη,καθετε στο βραχακι της συνεχεια με αρκετες ωρες κλειστα τα ματια και δεν εχει φαει καθολου απο την ωρα που τις πηρα.Ειχε καποιε ασπριλες στο δερμα (μυκιτιαση αν δεν κανω λαθος) η οποιες υποχωρησαν κατα 80% μετα την απευθειας εκθεση στο ηλιο.Για τα ματια θα της παραγγειλω σταγωνες αλλα μεχρι τοτε διαβασα οτι μπορω να της βαλω και χαμομιλακι τι λετε?
Οι αλλες 2 ειναι στην χελωνιερα,της ταιζω 1 φορα την μερα γαριδες η μια ειναι λιγο φοβησμενη ακομα αλλα η αλλη δεν μασαει,πεφτει με την μια στο φαγητο και τρωει περισωτερο απο την αλλη η οποια τρωει μερα παρα μερα.
Ελπιζω να μην σας κουρασα και ξεχασα να αναφερω οτι στην παραγγελεια που θα κανω περιλαμβανονται καποιες τροφες για να εχουν πλουσιο μενου,βιταμινες με ασβεστιο & D3 και ενα βελτιοτικο νερου.

ΥΓ: Δεν υπαρχει καμια προθεση για διαφιμηση στο παρα πανω ποστ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-15, 18:17
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Κανε λιμνη! Δεν ειναι ζωα για ενυδρειο.Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-15, 19:02
leriban Ο χρήστης leriban δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2015
Περιοχή: Λερο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Λιμνη??δεν ειναι μικρα ακομα για να ειναι σε εξωτερικο χωρο??η λιμνη θελει χωρο και χρημα τα οποια δεν υπαρχουν προς το παρων..σε ενυδρειο δεν γινετε να ζησουν?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-15, 19:54
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Mιλαω γενικα για τα πλασματα αυτα. Πρεπει να σκεφτεις μακροχρονια πως θα συντηρισεις τρια ζωντανα που θα μεγαλωσουν στα χερια σου.


__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-15, 20:28
leriban Ο χρήστης leriban δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2015
Περιοχή: Λερο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Πωπω..τεραστια ειναι..θυλικη ειναι??ποσο χρονων ειναι??Οι δικες μου ειναι σαν την μικρη που εχεις.Παντος οταν φτασουν σε τετοιο μεγεθος θα κανω λιμνουλα.Για τωρα ειναι μικρες ακομα για εξω.Υπαρχουν γατες,γερακια κ.α. ασε που τωρα που μπορω να τις ''χαρω'' θελω να τις χαζεβουμε με την μικρη.Θελω να προσπαθησω να μην πεσουν θυματα της αμαθειας τον ''επαγγελματιων'' που τις πουλανε και να περασουν οσο γινεται ομορφα με ιδανικες για αυτες συνθηκες.Οι περισωτεροι που πηραν εδω στο νησι,αντεξαν το πολυ 6 μηνες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-15, 00:43
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

πουλά την γιατί σε λίγο θα πληρώνεις τέλη για αυτήν την χελώνα.
αυτή άνετα πάει βόλτα τον γιο μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 09-11-15 στις 18:41
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-11-15, 18:17
leriban Ο χρήστης leriban δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2015
Περιοχή: Λερο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Κανενας αλλος να προσθεσει-διορθωσει κατι για το σετ απ που εγραψα?Οι διαστασεις ενυδρειου ειναι οκ?Θα με βγαλουν για ενα 3-4 χρονια?φιλτρο-θερμοστατης?Θερμομετρα πρεπει να βαλω ενα στο basking spot,ενα στο ενυδρειο για θερμοκρασια εκτος basking spot και ενα στο νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-15, 07:29
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Για δες αν σε βοηθαει αυτο .. http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E5%EB%F9%ED%E1
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-15, 14:11
leriban Ο χρήστης leriban δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2015
Περιοχή: Λερο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ναι το εχω διαβασει και αυτο πολυ χρησιμο σ'ευχαριστω...Το βασικο μου προβλημα ειναι οι διαστασεις ενυδρειου.Σκεφτομουν για ενα 80χ35χ45 οπως ειπα και ποιο πανω αλλα μαλλον με κοβω για κανενα 100χ40 για να το κρατησω 4-5 χρονια και μετα,αν ολα πανε καλα, σε λιμνο κατασταση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλες για στησιμο ενυδρειου heliman Δίσκοι 36 19-10-11 22:48
χελωνες manos_samos Άλλα ζώα 19 24-06-11 12:00
σκεψη για κατασκευη ενυδρειου(80χ40χ35) συμβουλες..?? apolonistis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 30-01-09 20:03
Συμβουλες διαμορφωσης του νεου μου ενυδρειου. mikenuke Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 60 16-03-07 00:49
θελω συμβουλες για την κατασκευη ενος ενυδρειου Βασίλης Μαιόπουλος Malawi 12 01-03-07 15:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04429 seconds with 15 queries