Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-11, 13:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Smile η πρωτη μου πετυχημενη(προς το παρον) γεννα!

σημερα γεννηθηκε το πρωτο μικρο sterbai! το ειδα κανα δυο φορες μεσα στη γεννηστρα αλλα δεν το προλαβαινω να το βγαλω φωτο ειναι πολυ μικρο το ατιμο!εχω και καμια δεκαρια αυγα ακομα εκει μεσα οποτε πιστευω να βγουνε λιγα ακομα.συν αυτα που δεν εβγαλα απο μεσα,πιστευω 4-5 θα την παλεψουνε.και ηθελα να μεγαλωσω λιγο και το κοπαδιεριξα λιγη αρτεμια μεσα τωρα ελπιζω να φαει αν χρειαστει

το ξαναειδα τωρα,αν και αποτι βλεπω εχει φαι απτο σπιτι ακομα οποτε δε θα χρειαστει η αρτεμια προς το παρονεχει φερει ταπερακι



μια απτο ενυδρειο οπως ειναι τωρα,ξερω δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο αλλα το παλευω ακομα δεν ειναι η μορφη που θελω.τα παιρνω σιγα σιγα τα φυτα κλπ λογω οικονομικων.ο ozelot θα φυγει απτη μεση καποια στιγμη.τωρα με τα μικρα θα με παει λιγο πισω αλλα δε πειραζειη θερμοκρασια δεν ειναι αυτη που δειχνει την εχω ριξει 25 με 26 για ναμαι ποιο κοντα σαυτο που θελανε τα ψαρια.25.5 με 26 παιζει.

Uploaded with ImageShack.us

και το μικρο,ισα που φαινεται το μαυρο σημαδακι στη γωνια στο διχτακι


Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-11, 14:01
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραιος!! Μια χαρα εισαι....το 160λιτρο ειναι??
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-11, 14:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι πως σου φαινεται?
εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου να κανω αλλα αμα εχεις καμια ιδεα ειμαι ολος αυτια

τα αυγα πως βλεπουμε αν ειναι γονιμοποιημενα?αυτα που εχω μεσα στη γεννηστρα τωρα εχουν αλλαξει χρωμα κιεχουν κιτρινισει λιγο,δεν ειναι λευκα οπως οταν γεννηθηκανε.νομιζω αυτα που δεν ειναι γονιμοποιημενα μενουν λευκα σωστα? δεν ειμαι σιγουρος ομως
και αυτο που γεννηθηκε ετσι ητανε κιτρινωπο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-11, 14:14
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι πως σου φαινεται?
εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου να κανω αλλα αμα εχεις καμια ιδεα ειμαι ολος αυτια

τα αυγα πως βλεπουμε αν ειναι γονιμοποιημενα?αυτα που εχω μεσα στη γεννηστρα τωρα εχουν αλλαξει χρωμα κιεχουν κιτρινισει λιγο,δεν ειναι λευκα οπως οταν γεννηθηκανε.νομιζω αυτα που δεν ειναι γονιμοποιημενα μενουν λευκα σωστα? δεν ειμαι σιγουρος ομως
και αυτο που γεννηθηκε ετσι ητανε κιτρινωπο.
Kαι εγω αυτη την εντυπωση εχω. Οσα ειναι ασπρα δεν ειναι γονιμοποιημενα και αν δεν κανω λαθος (ας με διορθωσει καποιος), φιλος που ειχε καποιο ειδος κιχλιδας και χωρις να ειναι γνωστης, ειχε παρατηρησει τα ασπρα αυγα να τα τρωει το ψαρι που τα φυλαγε. Edit: Αυτο το ψαρι ειχε ο φιλος μου πληροφοριακα...( http://i652.photobucket.com/albums/u...dyseok/166.jpg ) Πρεπει να ειναι υβριδιο του firemouth red απο καπου που διαβασα.

Βυθο τι εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-11, 14:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε μαλον αυτο θα ειναι.το ειχα διαβασει καπου αλλα δεν ειμουν σιγουρος.
-------------------------
εχω αμμο ποταμισια ερμη.καποια στιγμη θα αλλαχτει με χαλαζιακη λεπτοκοκη παλι ερμη.την εχω εδω αλλα δεν τη βαζω ακομα εξαιτιας των μικρων.κατσε να βγαλω μια φωτο να τη δεις πως ειναι.μου αρεσει,αλλα με προβληματιζει λιγο το θεμα των σκληροτητων γιαυτο θα αλλαχτει.αν και προς το παρον δεν εχω προβλημα γιατι δανειζομαι την οσμωση του φιλου μου για αλλαγες.σε καμια βδομαδα θα παρω κιεγω και βλεπουμε.

Uploaded with ImageShack.us

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 13-09-11 στις 14:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-11, 14:25
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε μαλον αυτο θα ειναι.το ειχα διαβασει καπου αλλα δεν ειμουν σιγουρος.
-------------------------
εχω αμμο ποταμισια ερμη.καποια στιγμη θα αλλαχτει με χαλαζιακη λεπτοκοκη παλι ερμη.την εχω εδω αλλα δεν τη βαζω ακομα εξαιτιας των μικρων.κατσε να βγαλω μια φωτο να τη δεις πως ειναι.μου αρεσει,αλλα με προβληματιζει λιγο το θεμα των σκληροτητων γιαυτο θα αλλαχτει.αν και προς το παρον δεν εχω προβλημα γιατι δανειζομαι την οσμωση του φιλου μου για αλλαγες.σε καμια βδομαδα θα παρω κιεγω και βλεπουμε.

Αντε να την παρεις την οσμωση, να εισαι μια χαρα. Πω πω, για να κανεις αλλαγη τον βυθο θα σου βγει λιγο η πιστη ε? Οταν λες προβλημα σκληροτητων? Ανεβαζει? Για πες να μαθουμε τιποτα...

Eχεις αρλεκινους μεσα?????? Ντροπη σου.....! Τι μας εκανες παλι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-11, 14:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι εχω την εντυπωση πως μου ανεβαζει λιγο το ph.γιατι ειναι ανακατεμενη και εχει και ασβεστολιθικα μεσα κλπ μαλον.θα δειξει με την οσμωση ομως.απλα καποια στιγμη θα την αλλαξω γιατι η αλλη ειναι πιο λεπτη και νομιζω ειναι καλυτερα για τα γατοψαρα κλπ που εχω μεσα.

συν το οτι θελω να προσθεσω λιγο ακομα για τα φυτα οποτε αφου θα κανω τετοια δουλεια καλυτερα να την αλλαξω ολη να τελειωνω.
ναι θαναι λιγο μανικι η ιστορια.θα μου φαει μια μερα ολοκληρη σιγουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-11, 14:37
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

E ναι, καλυτερα να την αλλαξεις ολη μονομιας και αν παιζει και ρολο για τα γατοψαρα που νομιζω παιζει ωστε να μην τραυματιζουν το στομα τους, τοτε εχεις ακομα εναν λογο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-09-11, 14:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε ναι.

ναι εχω καμια 20αρια μεσα,κοπαδιαζουνε ωραια και πανε περα δωθε ειναι πολυ ομορφοι.γιατι?βιοτοπικα δεν πανε με τα κορυ βεβαια αλλα προσπαθω να εχω μια ισοροπια στις συνθηκες για ολα τα ψαρια.ειμαι μεσα στα ορια για ολα τα ψαρια.οχι ιδανικες συνθηκες τελειως αλλα κοντα.με τις σκληροτητες υπαρχει ενα θεμα αλλα πιστευω με την οσμωση κατι θα καταφερω.κιαν δεν τα καταφερω καποια θα δοθουνε αναγκαστικα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-11, 14:43
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε ναι.

ναι εχω καμια 20αρια μεσα,κοπαδιαζουνε ωραια και πανε περα δωθε ειναι πολυ ομορφοι.γιατι?βιοτοπικα δεν πανε με τα κορυ βεβαια αλλα προσπαθω να εχω μια ισοροπια στις συνθηκες για ολα τα ψαρια.ειμαι μεσα στα ορια για ολα.
Γιατι....? Ρωτας γιατι???? Γιατι ετσι ηθελα να το κανω....με 15-20 αρλεκινους....αντε με το καλο να πανε ολα....χαιρομαι!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-09-11, 14:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αααα οκ ευχαριστωναι ειναι ωραια ψαρακια και νομιζω μαρεσουνε περισσοτερο απτα νεον.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-09-11, 16:57
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Αυτά ειναι ... Τι ηλικία εχουν τα μεγάλα ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-09-11, 15:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κανα δυο πρεπει ναναι μικροτερα του ετους,η ισως ενος ετους και τα αλλα 4 που εχω πρεπει ναναι 1.5 κατι τετοιο.κρινοντας απτο μεγεθος και μονο. δεν ξερω σιγουρα ποσο.
θα κοιταξω μηπως μπορεσω να παρω ενα ενυδρειακι μικρο τωρα να βαλω τα μικρα γιατι εχουν μαζευτει αρκετα αυγα τωρα στη γεννηστρα.κανανε κιαλλα σημερα...
-------------------------
βγηκανε κιαλλα σημερα,μετρησα 4 αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι 5 γεννημενα τωρα.και εχουμε κιαλλα αυγα απο χτες οποτε δεν εχουμε τελειωσει ακομα


Uploaded with ImageShack.us

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 14-09-11 στις 15:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-09-11, 16:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

αυξάνεσθε και πληθύνεσθε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-09-11, 16:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-09-11, 16:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μετα απο ποσες μερες αρχιζουνε να τρωνε τα μικρα ρε παιδια ξερει κανεις?γιατι δε βρισκω πουθενα κατι συγκεκριμενο.

οτι εχω διαβασει λεει "μετα απο μερικες μερες κλπ" πως θα ξερω μετα απο ποσες μην τα αφησω νηστικα?ενταξει φαινεται καπως ο σακος που εχουνε αλλα οταν αρχισει και μικραινει πολυ δε φαινεται καλα.

εσεις πως τα μεγαλωνετε τα μικρα?σε ξεχωριστο δοχειο δεν ειναι καλυτερα?
τα εχω βαλει σε δοχειο γυρω στα 4-5 λιτρα με αεροπετρα και λιγη λεπτη αμμο καθαρη κατω.καθε ποτε να κανω αλλαγη του νερου και ποσο?
δε θελω να ριξω ακομα ζωντανη αρτεμια γιατι αν δεν τη φανε θα σηκωσει αμμωνια.
-------------------------
κανεις που να ξαναειχε γεννα sterbai?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 17-09-11 στις 16:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-09-11, 18:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα απο ποσες μερες αρχιζουνε να τρωνε τα μικρα ρε παιδια ξερει κανεις?γιατι δε βρισκω πουθενα κατι συγκεκριμενο.
Οταν αδειασουν το λεκιθικο τους σακο.
Πολλα ταισματα καθε μερα (και καθε 3-4 ωρες αν ειναι δυνατον) και αλλαγες νερου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ευκολα φυτα,σε ενυδρειο χωρις υποστρωμα.(τουλαχιστον προς το παρον) kgf12345 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 12-03-11 18:46
Το ενυδρειο μου προς το παρον Katsanikakisxr Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 30-09-07 21:21
Αποτυχημενη γεννα...; ολγα Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-10-06 18:16
sos πρωτη γεννα gleboukas Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 5 09-02-06 01:16
Black light για fish only προς το παρον?? stergios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 27-09-04 00:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06092 seconds with 15 queries