Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-06, 14:01
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Κερατόφυλλο με... σοβαρή τριχόπτωση

Καλησπέρα σας. Αγόρασα το πρώτο κερατόφυλλο για το ενυδρείο μου.
Το έβαλα χτες το βράδυ και σήμερα το πρωί το φυτό ήταν σε άθλια κατάσταση! Τα περισσότερα από τα φύλλα του είχαν ξεκολλήσει και έχουν καθήσει στον βυθό. Με τα υπόλοιπα φυτά μου δεν έχω πρόβλημα.
Η ιστορία του κερατόφυλλου μέχρι να φτάσει στο ενυδρείο μου:
Αγορά από Αθήνα προχτές. Ταξιδάκι έως τη Χαλκίδα και παραμονή σε σακουλάκι με νερό έως χτες το βράδυ που μπήκε στο ενυδρείο. Κατόπιν το έκανα ένα μπανάκι για 15 λεπτά σε αλατισμένο νερό (περίπου 5% αλάτι) για να σκοτώσω τυχόν αυγά από σαλιγκάρια, και αφού το έπλυνα καλά το έβαλα στο ενυδρείο(να επιπλέει). Μήπως το μπάνιο σκότωσε και το φυτό μου? Έχω την εντύπωση ότι το κερατόφυλλο είναι κάπως ανεκτικό σε υφάλμυρα νερά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-06, 14:56
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Αν και δεν έχω ασχοληθεί με φυτά, απο όσο έχω διαβάσει εδώ, οι περισσότεροι προτιμούν το διάλυμα νερού-χλωρίνης και ΑΝ θυμάμαι καλά είναι η αναλογία 19-1 αντίστοιχα για να απαλαγούν απο μικρόβια και σαλιγκάρια. και για λίγα δευτερόλεπτα ή λεπτά της ώρας.
Βέβαια οι άλλοι θα στα πούν καλυτερα που εχουν ασχοληθεί με φυτά...
Καλως όρισες πατριωτάκι (Χαλκίδα Sity)

Y.Γ Δες τα ΠΜ σου ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-06, 15:26
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πολυ αμφιβαλλω οτι το 5% αλατονερο σκοτωσε τα σαλιγκαρια...
Τωρα αμα βαλεις στο κερατοφυλλο χλωρινη, μαλλον δεν θα εχεις κερατοφυλλο μετα ουτως η αλλως..
Περιεργο ειναι αυτό που συμβαινει..
Μηπως μεσα στη σακουλα κουνιοταν?. Ειναι γενικα ευαισθητο σε μηχανικη καταπόνηση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-05-06, 15:30
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Τωρα αμα βαλεις στο κερατοφυλλο χλωρινη, μαλλον δεν θα εχεις κερατοφυλλο μετα ουτως η αλλως..
Μαλον τελικά δεν κάνει για όλα τα φυτά η χλωρίνη
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-05-06, 16:05
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Την χλωρίνη την απέφυγα επειδή είχα ακούσει ότι σεν κάνει ως λύση για το κερατόφυλλο. Επίσης δεν έβαλα ποιο πυκνό διάλυμα από 5% φοβούμενος και πάλι την βλάβη στο κερατόφυλλο.

Ότι έγινε, έγινε μέσα σε μία νύχτα! Όταν έβαλα μέσα το κερατόφυλλο ήταν ντούρο, και τα φύλλα του καταπράσινα(άρα δεν νομίζω να είναι από μηχανική καταπόνηση,ήμουν αρκετά προσεκτικός στον χειρισμό). Τώρα που είδα πάλι κάποια φύλλα που του έχουν απομείνει έχουν γίνει ανοιχτό πράσινο και ψιλοδιάφανα. Τα νιτρικά μου είναι 15ppm. Αλλά και πάλι, καθόλου νιτρικά να μην είχα, είναι λόγος να εξαθλιωθεί το φυτό μέσα σε 7-8 ώρες?

Μου φαίνεται περιέργο, αφού το κερατόφυλλο είναι από τα πιο ανθεκτικά φυτά, πως την πάτησα έτσι! Τα άλλα γρήγορης ανάπτυξης που έχω(hygrophilla και limnophilla) δεν έχουν κανένα πρόβλημα εκτός από μια ελαφριά έλλειψη καλίου και μπορεί και σιδήρου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-05-06, 22:20
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Εβαλες πολύ αλάτι. Το πειράζει συνήθως το αλάτι το κερατόφυλλο (τουλάχιστον στα δικά μου ενυδρεία).
Εγώ στα φυτά που παίρνω (κλαδέματα κλπ) κάνω το εξής:
1. Πολύ καλό ξέπλυμα στη βρύση για 2-3 λεπτά, με ελαφρά χλιαρό νερό (όχι ζεστό!)
2. Σύντομο μπάνιο από χλωρινόνερο (1/19) για 20-30 δευτερόλεπτα
3. Πολύ καλό ξέπλυμα στη βρύση για 2-3 λεπτά, με ελαφρά χλιαρό νερό (όχι ζεστό!)
4. Το αφήνω σε διάλυμα με ΕΚΤΟΖΟΝ για ένα βράδυ (σε 4 λίτρα, μισό κουταλάκι του γλυκού)
5. Πολύ καλό ξέπλυμα στη βρύση για 2-3 λεπτά, με ελαφρά χλιαρό νερό (όχι ζεστό!)
6. ΜΠΛΟΥΜ!...
Με αυτόν τον τρόπο, τουλάχιστον μέχρι σήμερα, δεν θυμάμαι να είχα ποτέ πρόβλημα...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-06, 17:37
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
Καλησπέρα σας. Αγόρασα το πρώτο κερατόφυλλο για το ενυδρείο μου.
Το έβαλα χτες το βράδυ και σήμερα το πρωί το φυτό ήταν σε άθλια κατάσταση! Τα περισσότερα από τα φύλλα του είχαν ξεκολλήσει και έχουν καθήσει στον βυθό. Με τα υπόλοιπα φυτά μου δεν έχω πρόβλημα.
Η ιστορία του κερατόφυλλου μέχρι να φτάσει στο ενυδρείο μου:
Αγορά από Αθήνα προχτές. Ταξιδάκι έως τη Χαλκίδα και παραμονή σε σακουλάκι με νερό έως χτες το βράδυ που μπήκε στο ενυδρείο. Κατόπιν το έκανα ένα μπανάκι για 15 λεπτά σε αλατισμένο νερό (περίπου 5% αλάτι) για να σκοτώσω τυχόν αυγά από σαλιγκάρια, και αφού το έπλυνα καλά το έβαλα στο ενυδρείο(να επιπλέει). Μήπως το μπάνιο σκότωσε και το φυτό μου? Έχω την εντύπωση ότι το κερατόφυλλο είναι κάπως ανεκτικό σε υφάλμυρα νερά.
Χθες και προχθές είχαμε λιακάδες , μήπως έμεινε κάποιες ώρες σε παρκαρισμένο στον ήλιο αυτοκίνητο ;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-06, 21:16
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Όχι, όλο το διάστημα μέχρι να φυτευτεί το πέρασε μέσα στο σακουλάκι(με αρκετό νερό) σε σπίτι(με θερμοκρασία περιβάλλοντος φυσικά). Όταν έβγαλα το φυτό από το σακουλάκι δεν έχασε ούτε ένα φύλλο. Όταν παρατήρησα ότι το φυτό ήταν άρρωστο μόλις το ακουμπούσα(!) με το δάχτυλο έχανε τούφες-τούφες. Αυτό που μου φαίνεται περιέργο είναι ότι τα φύλλα που έχουν απομείνει είναι σχεδόν διάφανα, και επίσης το φυτό δεν αναπτύσσεται(έχω 075w/L φωτισμό και CO2 στο 15ppm και αρκετό λίπασμα). Επίσης GH:12, KH:8, PH:7.2, NO2,NH4:0, NO3:15.
Εγώ είμαι σίγουρος ότι το έχω χάσει το παιχνίδι για τη διάσωση του φυτού.
Έχω αλάτι στο ενυδρείο λόγω guppies, λιγότερο όμως από 0.1%.
Σε κάποια ξένα sites κάποιοι λένε ότι αντέχει σε brakish water(όχι ότι το υιοθετώ βέβαια σαν άποψη,αλλά το λαμβάνω υπ,όψην).
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-06, 21:25
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Εγώ έχω ένα κομμάτι κερατόφυλλο στο ενυδρείο με τα Aphanius που το νερό είναι υφάλμυρο. Δεν μπορώ να πω ότι είναι στα πάνω του, αλλά εδώ και μήνες κρατιέται χωρίς πρόβλημα.
¶ρα δεν νομίζω ότι φταίει το αλάτι που διαλύθηκε έτσι απότομα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-06, 21:45
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Έχεις άλλα φυτά στο ενυδρείο σου ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-05-06, 22:19
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Έχεις άλλα φυτά στο ενυδρείο σου ;
Ναι, αναλυτικά:

-Hygrophila polysperma
-Limnophila sessiliflora
-Anubias barteri var. nana
-Microsorum pteropus undulata
-Bacopa monnieri
-Echinodorus rose(72B) (Το οποίο έχει την γρηγορότερη ανάπτυξη από όλα τα φυτά του ενυδρείου, και επειδή είναι και "rose" ρουφάει και αρκετό σίδηρο)

Ας αναφέρω και για το φωτισμό:
-1 λάμπα aqua-glo 15w
-1 λάμπα nirox colour bright 15w
Σε 40L καθαρά όλα αυτά.Ξέρω ότι και οι 2 λάμπες δεν είναι και ότι καλύτερο(εξειδικευμένο) για τα φυτά, αλλά δεν είναι και χάλια πιστεύω.

Στο http://www.thekrib.com/Plants/Plants/Ceratophylum.html κάποιος γράφει ότι υπάρχει περίπτωση να ρίξει φύλλα από κάποιο stress, πχ. λόγω αλλαγής περιβάλλοντος (δεν μας έφτανε το stress των ψαριών, θα πρέπει να προσέχουμε να μην χτυπάμε το τζάμι για να μην στρεσσάρονται και τα φυτά)

Υπάρχει περίπτωση κάποια ανεπάρκεια σε κάποιο macro ή micro nutrient να αποφέρει τόσο γρήγορη βλάβη σε φυτό?Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο με κάποιο άλλο είδος φυτού?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genetix : 19-05-06 στις 22:40
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-05-06, 14:49
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Αφού δεν υπάχει λογική εξήγηση σκέφτηκα μήπως, αιτία είναι, κάποιο από τα άλλα φυτά, αλλά δεν μοιάζει με τέτοιο.
Ανεπάρκεια λιπασμάτων, δεν νομίζω να προκαλέσει -όπως λες και εσύ- τόσο γρήγορα την καταστροφή του. Θα στο έδειχναν τα υπόλοιπα φυτά άλλωστε...
Τι να σου πω... , οι λόγοι που έχω χάσει εγώ κερατόφυλλό είναι η έλλειψη φωτισμού και το μπάνιο σε 1/20 διάλυμα χλωρίνης.

(Αν είσαι κανένα Σάββατο απόγευμα στην Αθήνα μπορείς να περάσεις από τις συναντήσεις που κάνει ο σύλλογος. Μπορείς να ζητήσεις από πριν και να σου φέρουν κάποιο κλάδεμα από την παρέα. Υπάρχει σε πολλά ενυδρεία... )
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-05-06, 17:41
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Το κερατόφυλλό μου το έχασα οριστικά νομίζω. Τα φύλλα έχουν γίνει τελείως διάφανα. Στο μόνο που ελπίζω είναι ότι το κοτσάνι του φαίνεται σε καλή κατάσταση. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το αφήσω στο ενυδρείο μπας και ανακάμψει το φυτό, ή απλά θα επιβαρύνω το νερό μου σε πιθανό σάπισμά του κοτσανιού.

Θέλω πολύ να έρθω σε κάποια συνάντησή σας, να σας γνωρίσω από κοντά, αλλά μου είναι πολύ δύσκολο με τα ωράρια της δουλειάς μου, ειδικά αυτήν την εποχή. Ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι να μπορέσω να έρθω. Ευχαριστώ Juan για την προσφορά σου για τα κλαδέματα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-05-06, 01:55
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το αφήσω στο ενυδρείο μπας και ανακάμψει το φυτό, ή απλά θα επιβαρύνω το νερό μου σε πιθανό σάπισμά του κοτσανιού.
Σίγουρα θα το επιβαρύνεις γιαυτό μην το κρατάς άλλο μέσα
Ρίξτο σε εναν κουβά με νερό και αν ανακάμψει θα το δείς εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-05-06, 06:27
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Τί μετρήσεις έχεις?
Πόσα Νιτρικά? (ΝΟ3)
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-05-06, 08:35
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
....(έχω 075w/L φωτισμό και CO2 στο 15ppm και αρκετό λίπασμα). Επίσης GH:12, KH:8, PH:7.2, NO2,NH4:0, NO3:15....
...
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-05-06, 09:14
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
...
Ε ρε γλέντια χθές που λέτε...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-05-06, 11:01
xouxou Ο χρήστης xouxou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: N.Πεντελη
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή μηπως μπορω να συνεισφερω?

Εγω εχω το ενυδρειο του carrefur και εχω βαλει δευτερη λαμπα gro lux,
μετα απο κλαδεματα που μου εδωσε γεναιοδωρα ο apostolis (και τον ευχαριστω θερμα) το java moss παει περιφιμα και εχει τριπλασιασει τον ογκο του
ΚΕρατοφυλλο που μου εδωσε ενας αλλος φιλος απο την παρεα μας ... αντιο ζωη!
οσα ειχα και επιπλεαν πηγαινανε φινα, οσα φυτεψα στο χαλικι ξεραθηκαν απο κατω προς τα πανω. σε οποιον ελεγα οτι το java moss παει τελεια και το κερατοφυλλο δεν πιανει με κοιτανε με γουρλωμενα ματια
μηπως αυτο που επαθα εγω εχει σχεση με αυτο που ειπε ο φιλος?
( εχω diy CO2, βαζω υγρο λιπασμα seachem flourish, κτλ θερμοκρασια 27)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-05-06, 14:25
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

[QUOTE=xouxou] ...ΚΕρατοφυλλο που μου εδωσε ενας αλλος φιλος απο την παρεα μας ... αντιο ζωη! οσα ειχα και επιπλεαν πηγαινανε φινα, οσα φυτεψα στο χαλικι ξεραθηκαν απο κατω προς τα πανω. σε οποιον ελεγα οτι το java moss παει τελεια και το κερατοφυλλο δεν πιανει με κοιτανε με γουρλωμενα ματια...QUOTE]
Ελα αύριο στη συγκέντρωση του Συλλόγου να πάρεις. Θα φέρω μερικά... μέτρα Κερατόφυλλο. Ετσι θα μπορέσεις να ξαναδοκιμάσεις.
Οντως είναι κουφό. Το έχω και στα 10 ενυδρεία μου και έχω παραγωγή... κιλών! Εχει γεμίσει το σπίτι... - ενυδρεία, δοχεία, βάζα, ποτήρια, λεκάνες στο μπάνιο, στην κουζίνα... παντού!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-05-06, 15:33
xouxou Ο χρήστης xouxou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: N.Πεντελη
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

φιλοξενε που και τι ωρα?
εκει μπορω να γινω συνδρομητης και στο περιοδικο?
(μιας και ακυρωνουν την εξεταστικη να φροντισω λιγο το ενυδρειο μου)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-05-06, 15:43
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xouxou
φιλοξενε που και τι ωρα? εκει μπορω να γινω συνδρομητης και στο περιοδικο? (μιας και ακυρωνουν την εξεταστικη να φροντισω λιγο το ενυδρειο μου)
Και συνδρομητής μπορείς να γίνεις... και μέλος μπορείς να γίνεις... και κλαδέματα μπορείς να πάρεις δωρεάν... και αλάτι και ξύλα και ογκομετρικά και καρύδες για σπηλιές... και καφέ μπορείς να πιεις... και μπύρες και αναψυκτικά... και φυστίκια μπορείς να φας... και πατατάκια και πίτσες (παραγγέλνουμε καμιά φορά)... και γνωριμίες μπορείς να κάνεις... και να εξελιχθούν σε σχέσεις... και να παντρευτείς και να κάνεις οικογένεια με πολλάάάάάάάάάάάάά παιδάκια...!
(ουφ! κουράστηκα!)...

Διάβασε εδώ:
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=10645
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-05-06, 21:57
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

... και να τσακωθείς άνετα μπορείς ! ..και ότι θες να κάνεις..
Γνωρίζοντας τους ανθρώπους που ξέρουμε, μόνο από το net, προσωπικά...!! , είναι πιο ενδιαφέρον.
Ακούς πράγματα που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν γράφονται, αλλά μόνο λέγονται. ππσσσσ ......
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-05-06, 17:42
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Λοιπόν...
Το έβγαλα το κερατόφυλλο από το ενυδρείο αφού είχε μείνει σκέτο κοτσάνι.
Το έβαλα σε ένα μικρό μπωλ και το έβγαλα στο μπαλκόνι σε σημείο που δεν το χτυπάει απ'ευθείας ο ήλιος. Του έριξα λίγο flourish και λίγο θειϊκό κάλιο και λίγο νιτρικό κάλιο, και το άφησα στην τύχη του.
Αποτέλεσμα: Από το γυμνό κοτσάνι ξεπετάχτηκαν 2 ματάκια από τα οποία βγαίνουν καινούρια φύλλα...
Συμπέρασμα: Δεν μπορώ να βγάλω κανένα συμπέρασμα! Απλά το κερατόφυλλο σχεδόν πέθανε στο φυτεμένο ενυδρείο μου και βγάζει καινούρια φύλλα στο κουβά!!!
Να μπερδευτώ?
Να τρελαθώ?
Ή να στεναχωρηθώ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-05-06, 21:05
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Και συνδρομητής μπορείς να γίνεις... και μέλος μπορείς να γίνεις... και κλαδέματα μπορείς να πάρεις δωρεάν... και αλάτι και ξύλα και ογκομετρικά και καρύδες για σπηλιές... και καφέ μπορείς να πιεις... και μπύρες και αναψυκτικά... και φυστίκια μπορείς να φας... και πατατάκια και πίτσες (παραγγέλνουμε καμιά φορά)... και γνωριμίες μπορείς να κάνεις... και να εξελιχθούν σε σχέσεις... και να παντρευτείς και να κάνεις οικογένεια με πολλάάάάάάάάάάάάά παιδάκια...!
(ουφ! κουράστηκα!)...
εγώ απο ΟΛΑ αυτά ... γιατι πήρα σήμερα μόνο κερατόφυλλο.....το κερατό-φυλλό μου μέσα !!!
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-05-06, 22:01
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio
εγώ απο ΟΛΑ αυτά ... γιατι πήρα σήμερα μόνο κερατόφυλλο.....το κερατό-φυλλό μου μέσα !!!
Κακώς!
Τι... Δηλαδή, ούτε καφέ δεν ήπιες?
Ούτε γράφτηκες μέλος?
Τέλως πάντων... μην στεναχωριέσαι. Την ΕΠΟΜΕΝΗ φορά!
Οσο για το κερατόφυλλο που πήρες, σου εύχομαι να πολλαπλασιαστεί ΠΙΟ ΠΟΛΥ απ' ότι σε μένα και να κάνεις πολλάάάάάάάάάάάάάάάά κιλά παραγωγή...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-05-06, 22:14
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Αν σκεφτείς πως ήρθαμε με την προιπόθεση να κάτσουμε κανα μισαωράκι και μετά να την κάνουμε (λόγο δουλειάς του Πέτρου) και καθήσαμε 2.5 ωρίτσες σημαίνει πολλά ακόμα και χωρίς καφέ ή εγγραφή ! (ο καφές δική μου επιλογή να μην πάρω .... εσείς προσφέρατε .. για να μην παρεξιγηθώ )
Για το κερατόφυλλο ελπίζω να μου πάει καλά kαι να ρουφάει νιτρικά σαν τρελό .... και ό,τι βγεί .. πάλι εκεί θα καταλήξει ...
Thanks again people
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με κερατόφυλλο... Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 29-04-06 11:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09068 seconds with 15 queries