Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-04, 02:18
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή Αποδοτικότερη και οικονομικότερη χρήση μονάδας RO

Κάνω έναν μπακαλίστικο υπολογισμό:

Ας πούμε οτι το νερό της βρύσης μου έχει KH=12 και GH=14.
Ας πούμε οτι θέλω το νερό του ενυδρείου να έχει KH=6 και GH=7 (δηλ. τα μισά).
Αυτό σημαίνει οτι οι αλλαγές που θα κάνω θα είναι 50% νερό από RO και 50% νερό βρύσης.
Ας πούμε οτι η μονάδα RO επεξεργάζεται 100 λίτρα και βγάζει 25 λίτρα καθαρό νερό και 75 λίτρα "νερό για πέταμα".
Το "νερό για πέταμα", έχει περάσει από τα προφίλτρα και είναι "καθαρό από χλώριο".
Ας πούμε οτι θέλω συνολικά 50 λίτρα για αλλαγή νερού.
Ας πούμε οτι η σκληρότητα του "νερού για πέταμα" είναι η ίδια με του νερού της βρύσης (οκ, θα είναι μεγαλύτερη, αλλά για λόγους απλοποίησης υιοθετώ αυτήν την αυθαίρετη υπόθεση).
Αν χρησιμοποιήσω τα 25 λίτρα RO και ακόμα 25 λίτρα "νερού για πέταμα", έχω τα 50 λίτρα που χρειάζομαι για την αλλαγή.
Ομως, αντί να πετάξω 75 λίτρα νερού, πετάω τελικά 50 λίτρα.
Τα 50 λίτρα που κρατάω, δεν χρειάζονται αντιχλώριο - έχουν ήδη αποχλωριωθεί από τα προφίλτρα της μονάδας RO.

Συνεπώς, μειώνω την ποσότητα του "νερού για πέταμα", δεν πληρώνω για αντιχλώρια κλπ και αντί για νερό βρύσης που θα χρησιμοποιούσα για "κόψιμο" του νερού αλλαγής (που θα έχει σκουριές, αδιάλυτα στερεά κλπ) χρησιμοποιώ το "νερό για πέταμα" της μονάδας RO (που δεν έχει σκουριές, αδιάλυτα στερεά κλπ).

Υπάρχει κάτι που δεν λαμβάνω υπ' όψιν?

Εντάξει, στην πραγματικότητα το "νερό για πέταμα" της μονάδας RO που θα φανεί χρήσιμο θα είναι λιγότερα λίτρα, αλλά πάντως κάποια οικονομία θα υπάρξει...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-04, 03:39
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Τοτε θα άλλαζε σημαντικα η αναλογία.
θα γινόταν μεγαλυτερη απο 1/3 -1/4 καθαρό/βρώμικο
Με μερικές δοκιμές που εκανα αυτο μου έβγαινε.
Μερικοί δεν χρησιμοποιούν καθολου νερο της βρύσης όπως εγώ για παράδειγμα.
και εχω KH 5-6
Φαντασου να έβαζα και σκληρο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-04, 14:57
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Ειναι μια σκεψη αυτη με βαση, αλλα να ξερεις πως η αντιστροφη οσμωση ποτε δεν βγαζει 100% καθαρο νερο, ο λογος αποδοσης ειναι αναλογος το μοντελο και τα προφιλτρα του, και ειναι απο 85% εως και 90%.

Οποτε απο gh 14 να υπολογιζεις γυρω στις 2 μοναδες gh και αναλογα για το kh.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-04, 16:40
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Εκανα μια δοκιμή σήμερα για να δω τα ποσοστά νερών που βγάζει η RO...
Και επειδή δεν θέλω να με "μπουζουριάσουν" στο Ψυχιατρικό Νοσοκομείο Σταυρούπολης...
Μπορεί κάποος να μου εξηγήσει τα παρακάτω αποτελέσματα ???

Μετράω το νερό της βρύσης μου, ΚΗ=12, GH=15, αγωγιμότητα 570 μS.
"Βάζω μπρος" την μονάδα RO και μαζεύω και το "καθαρό νερό", αλλά και το "άχρηστο".

Παρατηρώ οτι το μπετονάκι που μαζεύει το καθαρό νερό γεμίζει πιο γρήγορα από το μπετονάκι που μαζεύει τα "απόνερα" και κουφαίνομαι.

Μετά από 20-25 λεπτά, έχω:

1. "νερό RO": 2,68 λίτρα, ΚΗ-GH αδύνατο να μετρηθούν (με την πρώτη σταγόνα είχα το "τελικό χρώμα")-αγωγιμότητα 19 μS.

2. "άχρηστο νερό": 1,13 λίτρα, ΚΗ=32 , GH=40 (σχεδόν μου εξαντλήθηκαν τα αντιδραστήρια)-αγωγιμότητα 1530 μS.

Ερωτώ λοιπόν:

Πως στο διάολο εξηγείται το οτι από τα σχεδόν 3,8 λίτρα νερού περίπου το 70% (70,34 για την ακρίβεια) είναι "usable" - "καθαρό νερό" με σχεδόν μηδενική σκληρότητα και μόλις το περίπου 30% (29,66 για την ακρίβεια) είναι το "σκουπιδαριό" ?
Πως γίνεται δηλαδή "να έχουν αντιστραφεί οι όροι του παιχνιδιού" και από τα 100 λίτρα πχ νερού βρύσης να παίρνω 70 λίτρα νερό με σχεδόν μηδενική σκληρότητα και μόνο 30 λίτρα "απόνερα" ???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-04, 16:52
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Εχεις δυο κύρια προβλήματα:
1) Δεν μετράς σωστά την αγωγιμοτητα. Μιλα με τον Γιαννη(Lasal) που εχει αγωγιμόμετρο(αν θυμάμαι καλα) να πάρεις σωστές μετρήσεις.
2) Η μεμβράνη σου δεν "πατάει καλα" στον κάδο. Αυτό τουλάχιστον μου ειχαν πει απο το premiumaquatics όταν σε παρομοιο προβλημα ειχα επικοινωνήσει μαζί τους.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ με τετοιες τιμες σκληρότητα εχεις περισσότερη ροή καθαρού νερού από οτι βρόμικο. Καμια φιλε μου
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-04, 19:39
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Εντάξει, ας πούμε οτι το αγωγιμόμετρο μετράει λάθος.
Και τα υγρά τεστ μετράνε λάθος?
Και μάλιστα τα νούμερα που βγάζουν τα τεστ συμφωνούν με τα νούμερα του αγωγιμόμετρου...
Δεν παραείναι σατανική αν πρόκειται για σύμπτωση ?

Και ένα ακόμα στοιχείο :
Το νερό της βρύσης μου έχει pH=8,2.
Τα απόνερα της RO έχουν pH=8,3
Το "καθαρό νερό" που παίρνω έχει pH=6,9

Αν πράγματι έχει διαρροές η μεμβράνη και στην "καθαρή" έξοδο βγαίνει και νερό βρύσης... πως πέφτει το PH από 8,2 σε 6,9 ?

Το ξέρω οτι είναι παράλογο να παίρνω περισσότερο καθαρό νερό από απόνερα...
Αλλά και το αγωγιμόμετρο και τα υγρά τεστ και το pHμετρο "συνωμοτούν" εναντίον μου ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-04, 03:03
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Κώστα εγώ θα επιμείνω μπας και διαβάσεις αυτά που γράφω

Δεν ειναι περισσότερο το καθαρό νερό Κώστα.
Είναι λιγότερα....... τα απόνερα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-04, 03:42
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Γιάννη, το οτι κάτι δεν πάει καλά είναι σίγουρο...

Το θέμα είναι να βρω ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ είναι αυτό.

Παρακαλώ τον οποιονδήποτε μπορεί και θέλει να περάσει από το σπίτι μου με τα όργανα/υγρά τεστ μέτρησης έχει να κάνουμε μετρήσεις/ελέγχους γιατί αυτά που βλέπω εγώ καταρρίπτουν αυτά που έμαθα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-04, 10:20
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Εγώ ξέρω ότι το νερό που πετάει το RO είναι πολύ περισσότερο απο αυτό που παράγει. Δεν θυμάμαι νούμερα... (10 φορές??)

Στην θήκη την μεμβράνης, στην έξοδο που είναι στο πλάϊ, δηλαδή απο εκεί που πετάει τα άχρηστα νερά, πρέπει να υπάρχει ένα εξάρτημα περιορίζει την ροή (flow restrictor). Αυτό κρατάει μεν την πίεση μέσα στην μεμβράνη, επιτρέπει όμως κάποια ροή προς τα έξω ώστε να δουλεύει η αντίστροφη όσμοση, χωρίς να συσωρεύονται τα άλατα πάνω στην μεμβράνη και την καταστρέψει.
Είναι προρυθμισμένο για τον συγκεκριμένο τύπο μεμβράνης. Πολλές φορές μαζί με την μεμβράνη σου δίνουν και αυτό.

Ενα παράδειγμα: http://www.wateranywhere.com/Item/FLOWQC.htm
Υπάρχουν και τα 'κρυφά' που δέν φαίνονται: http://www.wateranywhere.com/Item/FLOWCART.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-04, 00:12
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

I would make sure you have the membrane pushed down all the way inside that
white vessel too. Sometimes you have to really push hard to get them seated
all the way down.

When it's running normal, you should get about 1 gallon good blue water and
waste around 3 to 4 gallons of bad water (yellow line). If it looks like the
blue water is running as fast or faster then yellow line, then the membrane
is not seated.


Κώστα δες την απάντηση που μου έστειλαν από το premiumaquatics σε παρομοιο προβλημα.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-04, 22:42
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

@ johnny98130 :
Μακάρι να ήταν αυτό το πρόβλημα
Αλλά δυστυχώς δεν είναι.

Εστειλα σχετικό mail στην filmtec, αλλά υποθέτω οτι θα απαντήσουν από Δευτέρα.

Βρήκα κάποιες αναφορές γι αυτό που αντιμετωπίζω και όλες λένε οτι για κάποιους λόγους που η filmtec δεν τους διευκρινίζει, υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις μεμβρανών που δίνουν περισσότερο "καλό νερό" από απόνερα αλλά αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την γρήγορη (σε 6 μήνες) καταστροφή της μεμβράνης.
Παρ΄όλο που και αυτό το σενάριο το βρίσκω λίγο απίθανο, δεν είναι οτι το καλύτερο.

Ισως απλά να φταίει το γεγονός οτι το σύστημα δεν έχει επεξεργαστεί ακόμα περισσότερα από 150 λίτρα συνολικά, οπότε χρειάζεται χρόνο (και λίτρα) να "σταθεροποιηθεί", αλλά και πάλι είναι εξωπραγματικά αυτά που βγάζει.

Τέλος πάντων, εν αναμονή της απάντησης της filmtec, θα κάνω όσο το δυνατόν περισσότερους ελέγχους και βλέπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-12-04, 05:16
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Λοιπόν.

Η Filmtec (έστειλε ένα κατεβατό) σε γενικές γραμμές μου απάντησε οτι τέτοιος λόγος καθαρού νερού / απόνερων είναι δυνατόν να υπάρξει υπό ορισμένες προυποθέσεις που έχουν να κάνουν και με τα φίλτρα που χρησιμοποιούνται πριν την μεμβράνη.
Πιο συγκεκριμένα, αν τα προφίλτρα μειώνουν αρκετά την σκληρότητα του νερού (σημ. ε????... τι σόι φίλτρα μείωσης σκληρότητας είναι αυτά ???) με αποτέλεσμα στην μεμβράνη να εισέρχεται σχετικά μαλακό νερό, τότε υπάρχει πιθανότητα να παίρνω αυτές τις υπερβολικές ποσότητες καθαρού νερού σε σχέση με τα απόνερα. Και με παρέπεμψε στην εταιρεία από την οποία αγόρασα την μονάδα για τα περαιτέρω...

Εστειλα λοιπόν email στην aquaplus όπου σημείωνα αναλυτικά σκληρότητες και ποσοστά νερών και παραθέτω την απάντηση:

Αξιότιμε κύριε,

Σας ευχαριστούμε για το e-mail που μας στείλατε και για την αγορά της μονάδας αντίστροφης όσμωσης της εταιρείας μας.

Θα θέλαμε να σας επισημάνουμε ότι η λειτουργία της μονάδας R.O. που αγοράσατε δεν είναι προβληματική όπως γράφεται στο θέμα, αν δουλεύει στις συνθήκες που είναι προγραμματισμένη να δουλέψει και όχι σε νερό με αυξημένη σκληρότητα σαν το δικό σας.

Γι’ αυτόν τον λόγο ο κατασκευαστής/ προμηθευτής θα πρέπει να γνωρίζει τις συνθήκες που θα δουλέψει η μονάδα (σκληρότητα, αγωγιμότητα κ.τ.λ.).

Η απόδοση της μονάδας εξαρτάται ακόμα από την πίεση τροφοδοσίας και τη θερμοκρασία του νερού. Όσο μεγαλύτερη πίεση έχουμε (max 7Bar) θερμοκρασία 25οC , σκληρότητα 8-10 dH έχουμε και την μέγιστη απόδοση της μονάδας.

Οποιαδήποτε παράμετρος αλλάξει μεταβάλλεται η παραγωγή και ο χρόνος ζωής της μεμβράνης.

Με βάσει τις δικές σας μετρήσεις υπάρχει αυξημένη σκληρότητα στο νερό που εισέρχεται στη μονάδα.

Το ποσοστό παραγόμενου / απορριπτόμενου νερού που έχετε θα ήταν σωστό εάν δεν είχατε αυξημένη σκληρότητα, αυτό μειώνει το χρόνο ζωής της μεμβράνης στα 3 χρόνια.

Φυσικά μπορούμε να αυξήσουμε την απόρριψη του συστήματος με πιθανά καλύτερα αποτελέσματα στον χρόνο ζωής της μεμβράνης 4-5 χρόνια και συγχρόνως αύξηση του κόστους και της ποσότητας απορριπτόμενου νερού σε ποσοστό 1:3.

Εάν θέλετε να κάνετε την αλλαγή μπορείτε να μας στείλετε το σύστημα στην εταιρεία μας με courier.

Το κόστος της αλλαγής είναι δωρεάν.

Τα μεταφορικά βαραίνουν τον πελάτη.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με τιμή κλπ κλπ.

==================
Τώρα τι εννοεί ο ποιητής....???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-12-04, 09:50
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Κώστα μαλλον η μελάνη ειναι προβληματική και σου λένε αλλα για άλλα. ΙΜΟ
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-12-04, 10:52
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Κώστα, το τελευταιό σου μύνημα δεν το σχολιάζω, ειδικά στο 2ο μέρος , στο πρώτο φαντάζομαι δόσαν μια τυπική γενική απάντηση...

Δεν μας είπες όμως τι σύστημα έχεις. Δηλαδή τι προφίλτρα έχεις και ποιά μεμβράνη.

Ποιό πάνω λες ότι έβγαλες 'καλό' νερό 2.86 L σε 20-25 λεπτά.
Είναι αποδεχτό; Εχεις καλή πίεση;
Είναι το νερό .... καλό; Μάλλον ναι, με τις παραπάνω μετρήσεις σου.
Αν τα παραπάνω είναι ναι, η μεμβράνη λογικά είναι σωστή. Αν δεν πατάει καλά και έχεις διαροή τότε θα είχες μεν μεγαλύτερη ροή αλλά θα είχες και ποιό σκληρό νερό.

Το πόσο νερό πετιέται καθορίζεται όπως έγραψα πριν απο την περιοριστική βαλβιδούλα. Σε συνδιασμό με το υπερβολικά σκληρό νερό που έχεις πριν, μάλλον βγαζει πολύ λιγότερο απο όσο πρέπει.
Μπορεί βεβαια κάτι να παει στραβά με τα προ-φίλτρα σου, ή να θέλει παραπάνω πίεση να ανήξει (λίγο κουφό).

Δες και το σωληνάκι πριν την μεμβράνη αν έχει καλή πίεση, την ίδια περίπου με την εισαγωγή.

Και για να μην ψάχνεσαι συντομα για μεμβράνη κάνε και κανένα flush.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-12-04, 10:54
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Κώστα εγώ θα επιμείνω μπας και διαβάσεις αυτά που γράφω

Δεν ειναι περισσότερο το καθαρό νερό Κώστα.
Είναι λιγότερα....... τα απόνερα
Οπότε με μια ματιά δείχνει οτι η μεβράνη δουλεύει ΣΩΣΤΑ
Μέχρι την μεβράνη η παροχή ειναι σωστή.
Ο διαχωρισμός του νερού γίνεται απο την μεμβράνη που ειναι το τελικό στάδιο.
Αν η πίεση του νερού ειναι σταθερή και βγαίνει σταθερά απο την μεμβράνη
τι περιορίζει τα απόνερα που ειναι απο την εξωτερική πλευρά της μεμβράνης?

Ο περιοριστής ροής Κώστα.
Αν περιορίζει τα απόνερα τότε ειναι φυσικό να βγάζεις λιγότερο νερό.
Αντίθετα ο περιοριστής ροής ΔΕΝ περιορίζει το νερό που βγαίνει απο την μεμβράνη.
Εκεί προσανατολίσου
Ξέρεις που ειναι ο περιοριστής ροής?
Εχει ενα περιστρεφόμενο κουμπάκι που ΑΝ το ανοίξεις βγάζει πολύ περισσότερο νερό στα απόνερα για να καθαρίζουν τα φίλτρα απο τυχον χοντρά σωματίδια όπως μέταλα πετρούλες κλπ κλπ.
Μήπως εκεί ειναι το πρόβλημα?
Που για ΜΕΝΑ εκει ειναι το πρόβλημα.
Δεν έχεις παρά να περιστρέψεις το κουμπί μήπως και έχει σκαλώσει βρωμιά εκεί.
Κατα διαστήματα θα πρέπει να το ανοίγεις για να φεύγει η βρωμιά.
Ο περιοριστής πίεσης απλα περιορίζει το νερό και ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΒΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ.
Οπότε μετά το λασκάρισμα μην το σφίξεις πολύ και σπάσει.
Περιοριστής πίεσης=σταθεροποιητής πίεσης=βαλβίδα πίεσης
Αυτά.
Δες εδώ και θα καταλάβεις
http://tsamis.aaquaria.com/images/osmoDiagr1.jpg
και εδώ
http://tsamis.aaquaria.com/osmose.htm
ΥΓ.
Αν δεν καταλάβεις στείλε μου pm να την δούμε μαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-12-04, 11:07
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

λασαλ, μαζί τα γράφαμε τα ποιό πάνω;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Ξέρεις που ειναι ο περιοριστής ροής?
Εχει ενα περιστρεφόμενο κουμπάκι που ΑΝ το ανοίξεις βγάζει πολύ περισσότερο νερό στα απόνερα για να καθαρίζουν τα φίλτρα απο τυχον χοντρά σωματίδια όπως μέταλα πετρούλες κλπ κλπ.
Αυτό ειναι το flush
Ο περιοριστής ειναι λίγο πριν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-12-04, 11:09
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Αυτό ειναι το flush
Ο περιοριστής ειναι λίγο πριν.
Ακριβώς έτσι είναι.
Αλλα ειναι site by site

Ετσι ειναι τα μεγάλα πνεύματα....συναντιούνται
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-12-04, 12:15
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Θέλω να προσθέσω ότι με το ψάξιμο που κάνω στο νετ για τα συστήματα RO είδα ότι πολλές εταιρείες όταν πρόκειται για πολύ σκληρά νερά χρησιμοποιούν προ-φίλτρο με ρητίνες για να μαλακώσουν το νερό πριν την μεμβράνη. Ίσως κάτι τέτοιο εννοούσε ο ποιητής.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-12-04, 22:19
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlachos Stamatis
...χρησιμοποιούν προ-φίλτρο με ρητίνες για να μαλακώσουν το νερό πριν την μεμβράνη. Ίσως κάτι τέτοιο εννοούσε ο ποιητής
Ναι, η Filmtec αυτό εννοούσε... Ο "ποιητής" είναι ο άλλος από την aquaplus...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
...Δεν μας είπες όμως τι σύστημα έχεις. Δηλαδή τι προφίλτρα έχεις και ποιά μεμβράνη...
Τα προφίλτρα είναι αυτά : http://www.aquapro.com.tw/images/B09.htm
Το AIP είναι το sediment και το AIC ο άνθρακας.
Η μεμβράνη είναι της Filmtec.
Και επίσης, η βαλβιδούλα είναι σαν αυτές τις κρυφές που έδωσες στο προηγούμενο link: http://www.wateranywhere.com/Item/FLOWCART.htm

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
...ο περιοριστής ροής...Εχει ενα περιστρεφόμενο κουμπάκι που ΑΝ το ανοίξεις βγάζει πολύ περισσότερο νερό στα απόνερα για να καθαρίζουν τα φίλτρα απο τυχον χοντρά σωματίδια όπως μέταλα πετρούλες κλπ κλπ.
Μήπως εκεί ειναι το πρόβλημα?
Που για ΜΕΝΑ εκει ειναι το πρόβλημα. ...
Δεν έχει τίποτα περιστρεφόμενο, είναι fixed. Ανάλογα με τη μεμβράνη, μπαίνει και ο μικρός "κρυφός" περιοριστής. Θα είχες δίκιο αν ας πούμε είχε μπει λάθος βαλβίδα με λάθος μεμβράνη - καλή πιθανότητα και οξυδερκέστατη παρατήρηση... έφτασες πιο κοντά απ' όλους - αλλά δεν ήταν εκεί το πρόβλημα. Θα ήταν καλύτερο να αντικαταστήσω αυτήν την fixed βαλβιδούλα με κάποια πιο σοβαρή ? (δηλαδή ρυθμιζόμενη)?

ΤΑΡΑΤΑΤΖΟΥΜ... ΤΑΡΑΤΖΑΤΖΟΥΜ... Και τώρα κυρίες και κύριοι η λύσις του μυστηρίου :

(Αν κάποιος νιώσει την ανάγκη να μου πετάξει αυγά, ντομάτες, γιαούρτια και άλλα συναφή θα έχει δίκιο...)

Το πρόβλημα ήταν στο σωληνάκι των απόνερων... το οποίο ήταν σχεδόν βουλωμένο.
Κατόπιν ελέγχων (τους οποίους φυσικά έπρεπε να κάνω πριν την εγκατάσταση...) αποδείχτηκε οτι το συγκεκριμένο μαύρο σωληνάκι είχε σε ένα σημείο ένα πλαστικό "συσσωμάτωμα" - ας πούμε κάτι σαν... θρόμβωση...
Μόλις αφαιρέθηκε ο... θρόμβος, η απόδοση έγινε 1 λίτρο καθαρού νερού και σχεδόν 4 λίτρα απόνερα.

"Καλό" ε?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-12-04, 22:42
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Τελικά όντως πρέπει να σου πετάξουμε αυγά! (από τέτρα νέον ίσως ή ότι άλλα έχουμε).
Και γιατί ρε συ αφού με το μαύρο κολοκύθι αυτό το ..συσσωμάτωμα που λες έπαιρνες πριν 3 μέρη καθαρό νερό και 1 απόνερα το πέταξες; Ψάξε γρήγορα βρες το και ξανά βάλτο στην θέση του!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-12-04, 23:05
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Θα ήταν καλύτερο να αντικαταστήσω αυτήν την fixed βαλβιδούλα με κάποια πιο σοβαρή ? (δηλαδή ρυθμιζόμενη)?
Οχι, εφόσον τελικά δεν έχει πρόβλημα θα την αφήσεις όπως έχει.
Το ρυθμιζόμενο, όπως τάπαμε ποιό πάνω είναι το flush, δηλαδή πλησιμο μεμβράνης.
Ειναι ένα βρυσάκι που παρακάμπτει την βαλβίδα.
Επειδή με την χρήση πιθανόν(?) συσωρεύεται βρωμόνερο γυρω απο την μεμβράνη, το ανοίγεις για λίγο και ανανεώνεται στην στιγμή.

Καλό κάνει, κακό δεν κάνει να το κάνεις που και που.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-12-04, 02:55
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
(Αν κάποιος νιώσει την ανάγκη να μου πετάξει αυγά, ντομάτες, γιαούρτια και άλλα συναφή θα έχει δίκιο...)
Kostas
Φυσικά και θα το πληρώσεις.
Ουτε με αυγά ούτε με ντομάτες.
Και μόλις σκέφτηκα την ιδανική τιμωρία που σου αξίζει
Θα μπείς στην πρωτη γραμμή...........αγγαρίας στην AGROTICA "Ζωοτεχνια" στην HELLEXPO.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08453 seconds with 12 queries