Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-05, 21:13
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή Ανταλλαγές / δωρεές guppies

Ισως θα έπρεπε να μπει στις "μικρές αγγελίες"... αλλά επειδή είναι μια πρακτική που θα μπορεί να εφαρμόζεται ξανά και ξανά στο μέλλον, το γράφω εδώ. Αν κριθεί οτι η θέση του ποστ είναι στις αγγελίες, να μεταφερθεί εκεί.

==========================================

Οι έχοντες guppies, έχουν και το "πρόβλημα" των συνεχών γεννήσεων. Π.χ. εγώ, από 4 ψάρια σε 2-3 μήνες έφτασα να έχω πάνω από 60.

Επειδή η συνεχής αναπαραγωγή των ίδιων γονιδίων είναι κακό πράγμα - άσε που με τον καιρό όλα τα ψάρια μοιάζουν μεταξύ τους - μια ανταλλαγή (αρσενικών ως επί το πλείστον) ψαριών, πιστεύω οτι θα ήταν ένας καλός τρόπος ανανέωσης του γενετικού υλικού που υπάρχει στο ενυδρείο. Αυτό βέβαια θα μπορούσε να γίνει με αγορά νέων ψαριών από κάποιο lfs, αλλά νομίζω πως η "ποιότητα" των ψαριών του χομπίστα δεν μπορεί να συγκριθεί με την "ποιότητα" των ψαριών του πετσοπάδικου.

Γι αυτό λοιπόν, προτείνω στους "γκαπάδες", αντί να ψάχνουμε σε μαγαζιά ψάρια... να δούμε τι έχουμε από "υλικό" και πως θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε μεταξύ μας αυτό το "υλικό", ωστε από τη μια να ανανεώνονται τα γονίδια των ψαριών μας και από την άλλη να "παίρνουμε" πιο υγιή ψαράκια.

Να κάνω μια αρχή.

Εχω 4 ενήλικα αρσενικά (ασημί με μαύρες βούλες) προς ανταλλαγή έστω με 1-2 αρσενικά άλλων χρωμάτων.
Επίσης, πάνω από 25 νεογέννητα (ηλικίας περίπου 20 ημερών) - αγνώστου φύλου - τα οποία χαρίζονται η ανταλλάσσονται με άλλα.

Λόγω της ύπαρξης περίπου 15 "κορασίδων" οι οποίες οσονούπω θα αρχίσουν να γεννοβολλάνε και αυτές (η μία ήδη "ξεφούρνισε" 7 "κομμάτια" με τη πρώτη της γέννα)... υπολογίζω οτι στις αρχές του καλοκαιριού θα υπάρχουν στα ενυδρεία μου περί τα 100 καινούρια ψάρια (αν όχι πολύ περισσότερα).

Δεν ξέρω πόσοι "γκαπάδες" είμαστε στη περιοχή Θεσ/νίκης, αλλά... "όσοι πιστοί προσέλθετε".

ΥΓ. είναι αμαρτία να δώσω τα ψάρια μου σε μαγαζά. Καλύτερα να πάνε σε έναν ενυδρειάκια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-05, 13:13
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Κρίμα που μένεις τόσο μακριά φίλε Κώστα γιατί έχω και εγώ το ίδιο "πρόβλημα" με τα guppakia μου και θα προτιμουσα να τα δώσω/ανταλλάξω με κάποιον χομπίστα παρά να πάνε σε κάποιο μαγαζί που δεν ξέρω τι τύχη θα έχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-05, 14:29
Το avatar του χρήστη satking
satking Ο χρήστης satking δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τουμπα
Μηνύματα: 45
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην satking
Προεπιλογή

συνφωνω απολυτα μαζι σου Κωστα...εγω εχω ειδη καμια 20 μικρα μιας βδομαδας και 5 μικρα 2 1/2 βδομαδων και παω και για αλλη γεννα βλεπω να τα λεμε πολυ συντομα μια και ουτε εγω θελω να τα δινω για ενα κουτακι τροφη...


φιλικα βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-05, 15:45
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή

Πολύ σωστό το post του φίλου KostasY68...φαντάζομαι ότι αρκετοί έχουν το ίδιο πρόβλημα...Εγώ έδωσα τον τελευταίο μήνα γύρω στα 20 μικρά σε φίλο που τώρα έστησε το ενυδρείο του.

Τα μαγαζιά από την άλλη τουλάχιστον εδώ,δεν θέλουν να πέρνουν guppy διότι έτσι κι αλλιώς και αυτοί τα βρίσκουν υπερβολικά φτηνά.

Γεμίσαμε guppy, διότι ενθουσιασμένοι από τις πρώτες γέννες θελήσαμε να κρατήσουμε και να τα μεγαλώσουμε...τώρα όμως τι γίνεται;

Αυτή τη στιγμή έχω καμιά 15 μικρά μαζί με 12 black molly που γεννήθηκαν πριν λίγο καιρό και ψάχνω και εγώ κάποιον για να τα δωρήσω....Αν είναι δυνατόν κάπου εδώ κοντά σε μένα.
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-05, 21:25
Το avatar του χρήστη iraklis
iraklis Ο χρήστης iraklis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2005
Περιοχή: attika
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

ok και απο μενα ,δεν εχω αλλες απωλειες στα γκαπακια,αρχισαν να γεννοβολλανε...οποτε ας συντονιστουμε................
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-05, 17:31
Το avatar του χρήστη satking
satking Ο χρήστης satking δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τουμπα
Μηνύματα: 45
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην satking
Προεπιλογή

λοιπον δεν χορανε αλλα μεσα στο ενυδρειο!!!!!
υπαρχουν καμια 12ρια για δωρεα !!!!

λοιπον ας αρχισει ο χωρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03635 seconds with 14 queries