Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-08, 20:04
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή ph νερου!!!!

καλησπερα!!!! σημερα μιας και θα εβαζα στο καινουργιο ενυδρειο νερο για να κανω δοκιμη και για να αρχησει να δουλευει σιγα σιγα, ειπα να κανω μια μετρηση ph στο νερο της βρυσης...
προς μεγαλη μου εκπληξη βρηκα το νερο της βρυσης με 6ph!!
περσι που γεμισα το μεγαλο μου για τις malawi μου το νερο της βρυσης εβγαζε 8ph!!!
να τονισω οτι στο νησι υπαρχει αφαλατωση με πολυ καλα φιλτρα αλλα λογο παλαιοτητας στις γραμμες του δημου το νερο χαλαγε...
απο περσι μεχρι τωρα εχουν κανει τεραστια εργα και εχουν αλλαξει σχεδον ολες τις γραμμες...
ειναι λογος αυτος για αν αλλαξει το ph???
σας ευχαριστω!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-08, 20:17
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τσεκαρε το και με αλλα τεστ ή αν ειναι δυνατον με ηλεκτρονικο πεχαμετρο, και κυριως, αν ειναι οντως ετσι, επικοινωνησε με την εταιρεια υδατων να σιγουρευτεις ποσο σταθερες θαναι αυτες οι τιμες σε βαθος χρονου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-08, 20:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ασε τις αφρικανες και ξεκινα με δισκους....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-08, 20:25
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσεκαρε το και με αλλα τεστ ή αν ειναι δυνατον με ηλεκτρονικο πεχαμετρο, και κυριως, αν ειναι οντως ετσι, επικοινωνησε με την εταιρεια υδατων να σιγουρευτεις ποσο σταθερες θαναι αυτες οι τιμες σε βαθος χρονου.
με το ιδιο υγρο για ph μετραω απο περσι το ενυδρειο μου και δειχνει σωστα...
ακομα και σημερα που μετρησα μετα τη τιμη που ειδα στο νερο το ενυδρειο εχει 8.5 ph(λογικο αν σκεφτεις οτι εχω μεσα αμμο θαλασσης και τραγανες...
το καλο ειναι οτι το νερο με αυτες τις τιμες με βοηθαει στο νεο μου ενυδρειο...
αλλα οπως ειπες κι εσυ θα κρατησει ετσι...
θα παρω τηλ. να δω αλλα δεν νομιζω να παρω καμια σοβαρη απαντηση...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ασε τις αφρικανες και ξεκινα με δισκους....

αμεσως εσυ... και γιατι να μη κρατησω τις αφρικανικες και να βαλω στο αλλο γαριδες????
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 24-09-08 στις 20:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-08, 22:36
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

ph 6 ?

Τι κωλ....εεεεε τι τυχη !!!!

και εγω θελω !!!!!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-08, 22:42
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
ph 6 ?

Τι κωλ....εεεεε τι τυχη !!!!

και εγω θελω !!!!!

χαχαχαχα ναι αλλα πριν ενα χρονο ειχα 8.... δεν ξερω αν κατι εκαναν και εφτιαξε η αλλαξαν τα φιλτρα στην αφαλατωση...
τι να πω.... παντος τωρα με τις γαριδες ειναι μια χαρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-08, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
προς μεγαλη μου εκπληξη βρηκα το νερο της βρυσης με 6ph!!
Να σου στελνω 100 λιτρα νερο τη βδομαδα απο τη βρυση μου και να μου τα επιστρεφεις απο τη δικη σου?

Απο βροχινο νερο τι γινεται εκει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-08, 00:47
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Theoretically speaking, θέλει προσοχή η προσθήκη νερού με χαμηλό pH σε ενυδρείο με υψηλό pH!

Τα παρακάτω, χωρίς εμπειρία από ενυδρεία, αλλά από τη θεωρία:

Το γεγονός ότι το pH είναι "αντίθετος λογάριθμος" της συγκέντρωσης ιόντων υδρογόνου, έχει ως αποτέλεσμα το εξής:
Αν αναμιγνύουμε δύο διαλύματα με διαφορετικό pH, τότε το pH του τελικού διαλύματος δεν είναι ο μέσος όρος των δύο, αλλά είναι κοντά στη μικρότερη από τις δύο αρχικές τιμές pH..
Για παράδειγμα, ανάμιξη 50% με pH=6 και 50% με pH=7 θα δώσει pH περίπου ίσο με 6.25!
Και μάλιστα, το "μεγάλο pH" από τα δύο δεν παίζει τόσο ρόλο.. Έτσι, αναμιγνύοντας 50% με pH=6 και 50% με pH=8 παίρνουμε pH περίπου 6.30!
Αυτό που επηρρεάζει είναι κατά κύριο λόγο το ποσοστό της αλλαγής.. Σε ενυδρείο με pH=6, αν αλλάξουμε 30% με pH=7, παίρνουμε pH=6.14, ενώ αν αλλάξουμε 30% με pH=8, παίρνουμε pH=6.15..

Στο δικό μου ενυδρείο για παράδειγμα, με pH γύρω στο 7, όταν κάνω αλλαγή νερού με νερό βρύσης (pH=7.5), το τελικό pH είναι και πάλι περίπου 7 (ελάχιστα αυξάνεται)..

Υποθέτω, δε, ότι αυτό εξηγεί και το γενικό μπούσουλα που λέει να αλλάζουμε 30% νερού την εβδομάδα, καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις, το νερό που βάζουμε έχει υψηλότερο pH από το νερό του ενυδρείου.. Και με ποσοστό 30%, η μεταβολή του pH δεν θα ξεπερνά το 0.2..

Ένας άλλος μπούσουλας που θα προέκυπτε θεωρητικά, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει πρακτικά (ελπίζω να μας ενημερώσει σχετικά ο Sir..), είναι ότι καλό είναι να κάνουμε την αλλαγή με νερό υψηλότερου pH.. Επομένως, σε ενυδρεία με αφρικάνες (όταν το pH είναι πολύ μεγαλύτερο από το pH της βρύσης), ίσως είναι σημαντικότερη η κατάλληλη προετοιμασία του νερού απ'ότι σε ενυδρεία με όξινο νερό..

Επί της ουσίας τώρα.. Κάνε μετρήσεις πριν και μετά την αλλαγή.. Και δες μήπως θα πρέπει να προετοιμάζεις κατάλληλα το νερό πριν τις αλλαγές!

Υ.Γ. Για να προλάβω την οποιαδήποτε ένσταση από κάποιο καλό γνώστη Χημείας, οι πράξεις παραπάνω είναι σαφώς μπακαλίστικες και απλοποιητικές, αλλά το γενικό συμπέρασμα δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-08, 00:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφεροντα και σημαντικα αυτα που εγραψες.
Νομιζα οτι γινεται απλη διαιρεση στη μιξη.
Υπαρχει καποιος τυπος για υπολογισμο του πεχα μετα απο τη μιξη?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-08, 01:54
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Το pH είναι ο αντίθετος λογάριθμος της συγκέντρωσης ιόντων υδρογόνου, ή αλλιώς: pH=-log[H]
Αντίστροφα, η συγκέντρωση ιόντων υδρογόνου είναι [Η]=10^(-pH)
(όπου το ^ συμβολίζει εκθέτη)

Με άλλα λόγια, pH=6 σημαίνει ότι η συγκέντρωση ιόντων υδρογόνου είναι 10^(-6) (όπου το ^ συμβολίζει εκθέτη, δηλαδή δέκα εις την πλην έκτη), ή αλλιώς 0.000001 (6 δεκαδικά)..

Αντίστοιχα, pH=7 σημαίνει 10^(-7) ή 0.0000001 (7 δεκαδικά)..

Αν αναμίξεις τώρα δύο διαλύματα, την τελική συγκέντρωση υδρογόνου, μπορείς πρακτικά να την υπολογίσεις αναλογικά..
(και λέω "πρακτικά", γιατί η μεταβολή του pH θα επηρρεάσει όλες τις αντιδράσεις που πραγματοποιούνται στο διάλυμα, και επομένως θα υπάρχουν αποκλίσεις! παρόλα αυτά, η "αναλογία" που εφαρμόζω παρακάτω, χονδροειδώς και μπακαλοειδώς και απλοποιητικά ισχύει..)

Έτσι, αναμιγνύοντας 70% από το πρώτο και 30% από το δεύτερο, η τελική συγκέντρωση ιόντων υδρογόνου θα είναι:
70%*0.000001+30%*0.0000001=0.00000073

Αν το βάλεις τώρα αυτό σε ένα calculator, και ζητήσεις το λογάριθμό του θα πάρεις:
log(0.00000073) = -6.14 (αρνητικό)
και επειδή pH δεν είναι ο λογάριθμος αλλά ο αντίθετος λογάριθμος, το pΗ θα είναι 6.14!

Υ.Γ. Ψειρίζουμε λεπτομέρειες τώρα, και θέματα που δεν είναι καθόλου απαραίτητα για να διατηρήσει κανείς ένα ενυδρείο.. Αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον όταν "η θεωρία συναντά την πράξη".. π.χ. αυτό με το "αν κάνεις 30% αλλαγή νερού, με νερό υψηλότερου pH, το pH σου θα μεταβάλλεται λιγότερο από 0.2", είναι μια πολύ ωραία σύμπτωση της θεωρίας με το "μπούσουλα" που χρησιμοποιούμε στην πράξη!
-------------------------
Πάρε κι άλλο ένα παράδειγμα:

Αν δεις εδώ το πινακάκι με το pH, το KH και το CO2:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483

Ας πάρουμε δύο διαλύματα νερού με KH=10.. Ας πούμε ότι στο πρώτο ρίχνουμε CO2 και έχουμε 30ppm CO2 (άρα pH=7), ενώ στο δεύτερο δεν προσθέτουμε CO2 κι επομένως έχουμε μόνο 3ppm, και άρα pH=8..

Αν τώρα αναμίξουμε 70% από το 1ο και 30% από το δεύτερο, το ενυδρείο θα έχει CO2 ίσο με 0.7*30+0.3*3=21.9ppm.. Αν δεις το πινακάκι, το τελικό pH θα είναι λίγο μικρότερο από 7.2.. Πράγματι, με τους παραπάνω υπολογισμούς (στο προηγούμενο post) θα έβγαινε 7.14!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 25-09-08 στις 01:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-08, 02:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι ειπες τωρα!!!!!
Τελειο.
Και το σημαντικοτερο, το καταλαβα κιολας

πχ
Αν ο φιλος εχει 8 ph στο ενυδρειο του και κανει μια αλλαγη 30% με νερο που εχει 6 ph, θα γινει το εξης.

pH=8 σημαίνει 10^( -8 ) ή 0.00000001 (8 δεκαδικά)
pH=6 σημαίνει 10^( -6 ) ή 0.000001 (6 δεκαδικά)

αναμιξη 70+30%
70%*0.00000001+30%*0.000001= 0.000000007 + 0.000003 = 0.000003007

log(0.000000307) = -6,51 (αρνητικό)

το pΗ θα πεσει στο 6.51

Σωστα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-08, 02:27
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ωραίος ο κιθαρίστας!

Βέβαια, αυτό είναι θεωρητικό, και θα μπορούσαμε να πούμε ότι συμβαίνει μόνο στιγμιαία.. Στην πράξη η μείωση του pH δε θα είναι τοοοοόσο έντονη..

Θα σε μπλέξω λίγο..

Στο νερό πραγματοποιείται αυτή εδώ η αντίδραση:
CO2 + H2O <-> H+ + HCO3-
(η αντίδραση αυτή συμβαίνει και προς τις δύο κατευθύνσεις.. αν αυξηθεί το πρώτο μέλος π.χ. το CO2, τότε η αντίδραση μετακινείται προς τα δεξιά.. αν αυξηθεί το δεύτερο μέλος π.χ. το H+, τότε η αντίδραση μετακινείται προς τα αριστερά..)

Μείωση του pH σημαίνει αύξηση των H+.. ¶ρα η αντίδραση θα θέλει να μετατοπίστεί προς τα αριστερά.. ¶ρα θα δημιουργηθεί περίσσεια CO2, το οποίο σιγά σιγά θα διαχυθεί στην ατμόσφαιρα.. Από τη στιγμή λοιπόν που η αντίδραση θα μετακινηθεί προς τα αριστερά, η αύξηση των Η+ δε θα είναι αυτή που υπολογίζουμε, αλλά μικρότερη, καθώς κάποια Η+ θα συμμετάσχουν στην αντίδραση παραγωγής CO2, που θα φύγει στην ατμόσφαιρα.. Έτσι, τα Η+ θα σταθεροποιηθούν πρακτικά σε μία "ενδιάμεση τιμή".. Και επομένως η μείωση του pH δε θα είναι τόσο έντονη..

Ένα συμπέρασμα λοιπόν πρακτικό, είναι ότι η αλλαγή του Θανάση, θα πρέπει να γίνει αργά..

Πάντως, θα είχε πάρα πολύ ενδιαφέρον να δούμε και καμία μέτρηση σχετική, να δούμε αν και κατά πόσο επιβεβαιώνονται τα παραπάνω.. Σπύρο, δεν έχεις καμία τέτοια μέτρηση εσύ? Γιατί, αν θυμάμαι, κρατάς αρχείο με διάφορες μετρήσεις σου και πειράματά σου..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-08, 02:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι. Δεν εχω κανει αλλαγη με νερο πανω απο 0,2 διαφορα στο pH.

Μου το χαλασες τωρα.
Νομιζα οτι υπαρχει κατι στανταρ για τον υπολογισμο της μιξης νερων με διαφορετικη οξυτητα.

Δεν καταλαβα καλα αν η διαφορα αυτη του πεχα μετα τη μιξη θα ηταν "πλασματικη" ή "προσωρινη".
Αν ειναι πλασματικη δεν τρεχει και τπτ, απλα δεν την παιρνουμε υπ'οψην μας και μετραμε μετα απο καποια ωρα.
Αν ειναι προσωρινη, σημαινει καποιο ειδος pH-crash => τσαο μπαμπινι (για να μιλησω και γω με χημικους τυπους)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-08, 03:22
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ μπλεγμένο το όλο σύστημα.. Και οι εξισώσεις αν πας να τις γράψεις όλες και να τις λύσεις είναι ένα χαώδες πράγμα.. Αν τώρα βάλεις μέσα και τον παράγοντα χρόνο, δε βγαίνει άκρη με τίποτα..

Ο τρόπος υπολογισμού που έγραφα παραπάνω, δεν είναι ακριβής, αλλά κάποια συμπεράσματα μπορούνε να βγούνε.. Δηλαδή σίγουρα θέλει περισσότερη προσοχή αν ρίχνεις σε ένα ενυδρείο με pH=8 νερό με pH=6, απ'ότι να κάνεις το ανάποδο..

Το πόσο προσωρινό ή όχι είναι, δύσκολο να το πει κανείς.. Σε πόση ώρα π.χ. αν κλείσεις το διοξείδιο στο ενυδρείο σου ανεβαίνει το pH? Εξαρτάται από χίλια δυο πράγματα, είναι πολύ μπλέξιμο..

Πάντως, πλασματικό σίγουρα δεν είναι.. Έτσι που τα σκέφτομαι, δε νομίζω να πέφτω τόσο πολύ έξω.. Τώρα, ίσως να μην το ρίξει στο 6.5, ίσως όμως το ρίξει στο 7, μόνο με μέτρηση θα μπορούμε να ξέρουμε.. Αν ο καλός φίλος Θανάσης, πάρει ένα ποτηράκι από τη βρύση, και ένα από το ενυδρείο, και τα αναμίξει και κάνει και μέτρηση μετά, θα μας δώσει χρήσιμα συμπεράσματα.. Θα κάνω κι εγώ μόλις έχω χρόνο μια δοκιμή με απιονισμένο..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-09-08, 03:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι ομως τετοια πειραματα σε ενυδρειο με ψαρια
για οποιον διαβαζει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-09-08, 06:54
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ορεξη που την εχετε βραδιατικα....
Εγω θα πω στο θαναση να παρει νερο απο τη βρυση, να το αφησει 12 ωρες σε ενα καθαρο κουβα (του ενυδρειου) και να μετρησει μετα ΚΗ, GH και μετά Ph, μπας και παρουμε καμμια ιδεα τι κανουν εκει στη Συρο. Επιπλεον, αν υπαρχει TDS meter να μας πει και τι αγωγιμοτητα βρισκει.
Παντως ο μπουσουλας του 30% δεν εχει βγει μονο απο το ph.. Εξαλλου αμα αλλαζεις με νερο βρυσης σπανιως ειναι διαφορετικό.
Οσο για τους υπολογισμους σας, δεν λεω, μια χαρα ειναι αλλα στο ιδιο συμπερασμα θα καταληγαμε αν απλα υπολογιζαμε τη μεταβολη του KH λογω αναμιξης, μια μικρη (φυσικη) διαλυση Co2 και μετα το πινακακι....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-09-08, 19:09
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Ορεξη που την εχετε βραδιατικα....
Εγω θα πω στο θαναση να παρει νερο απο τη βρυση, να το αφησει 12 ωρες σε ενα καθαρο κουβα (του ενυδρειου) και να μετρησει μετα ΚΗ, GH και μετά Ph, μπας και παρουμε καμμια ιδεα τι κανουν εκει στη Συρο. Επιπλεον, αν υπαρχει TDS meter να μας πει και τι αγωγιμοτητα βρισκει.
Παντως ο μπουσουλας του 30% δεν εχει βγει μονο απο το ph.. Εξαλλου αμα αλλαζεις με νερο βρυσης σπανιως ειναι διαφορετικό.
Οσο για τους υπολογισμους σας, δεν λεω, μια χαρα ειναι αλλα στο ιδιο συμπερασμα θα καταληγαμε αν απλα υπολογιζαμε τη μεταβολη του KH λογω αναμιξης, μια μικρη (φυσικη) διαλυση Co2 και μετα το πινακακι....

καλησπερα!!! παιδια διαβασα ολα οσα γραψατε και δεν εχετε αδικο ουτε ειναι λαθος αυτα που λετε...
να πω κατι...
οταν κανω αλλαγη στο ενυδρειο μου μετραω μετα να δω τι ph εχω και για να πω την αληθεια ειναι το μονο που πετραω σε καθε αλλαγη, παντα το βρισκω στα ιδια επιπεδα οποτε δεν εδωσα βαση να μετρισω την βρυση...
αυτο εγινε επιδη τωρα ετοιμαζω ενα μικρο για γαριδες και ηθελα να δω τι γινετε...
οταν κανω αλλαγη ξεχασα να πω οτι το φρεσκο νερο για να μπει στο ενυδρειο κανει περιπου 20 λεπτα...
ισως αυτος να ειναι και ο λογος που δε βλεπω διαφορα στο ph, δεν ξερω...
πηγα σημερα στο εργοστασιο να ρωτησω και μου ειπαν οτι τα φιλτρα που εχουν στο εργοστασιο βγαζουν παντα 6 ph...
αλλα λογο το οτι ηταν πολυ παλιες ολο το δυκτιο ( ηταν με κεραμικες σωλινοσεις) αλλαζε πολυ μεχρι να φτασει στα σπιτια και οσο πιο μακρυα ηταν το καθε σπιτι αλλαζε πιο πολυ...
μου ειπαν οτι τωρα που αλλαξαν ολο το δυκτιο με σηλλικονουχες σωληνες
το νερο αλλαζει ph μονο αν το σπιτι ειναι πολυ μακρυα απο το εργοστασιο...
εγω που ειμαι περιπου στα 2 χιλιομετρα δεν αλλαζει καθολου και ετσι θα μεινει...

παντος κατι αλλο που παιζει μεγαλο ρολο στο ενυδρειο με τις κιχλιδες ειναι οτι εχει μεσα 120 κιλα αμμο θαλλασης και αλλα 80 κιλα τραγανα οποτε καταλαβενεται οτι οτι ph και να μπει με αργο ρυθμο αδυνατη να μεινει τοσο χαμηλα...
παντος το ενυδρειο με τις γαριδες δεν θα με δυσκολευει καθολου τωρα... και το ειχα αγχος....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-09-08, 19:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

δλδ στη συρο εχει 6 πεχα?
και ψαχνω να μετακομισω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-09-08, 20:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
δλδ στη συρο εχει 6 πεχα?
και ψαχνω να μετακομισω.
προσεχε ομως να ερθεις κοντα μου!!!
γιατι δεν εχει σε ολη τη συρο...
σε πολλες περιοχες περνουν απο πηγαδια...
και δεν εχει ph 6....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-09-08, 21:20
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

Χοντρε το ειχα καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα με εσενα
παρολα αυτα εαν ισχυουν αυτα που λες ειναι πολυ σημαντικο και καλο θα ηταν να εγραφες ενα αρθρο να το καρφιτσωσουν καπου τα αφεντικα μας (εαν φυσικα το επιθυμουν, αφεντικα ειναι αυτα εχουν και παρεξενιες)

παρολα αυτα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να δωσω σε δυναμη -7,5 για να το βρω στα δεκαδικα (δηλαδη για pH7,5)

καταλαβαινεις οτι με τα μαθηματικα εχω την χειροτερη σχεση και θελω να παραμεινει ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-09-08, 22:11
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
Χοντρε το ειχα καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα με εσενα
παρολα αυτα εαν ισχυουν αυτα που λες ειναι πολυ σημαντικο και καλο θα ηταν να εγραφες ενα αρθρο να το καρφιτσωσουν καπου τα αφεντικα μας (εαν φυσικα το επιθυμουν, αφεντικα ειναι αυτα εχουν και παρεξενιες)

παρολα αυτα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να δωσω σε δυναμη -7,5 για να το βρω στα δεκαδικα (δηλαδη για pH7,5)

καταλαβαινεις οτι με τα μαθηματικα εχω την χειροτερη σχεση και θελω να παραμεινει ετσι
Όντως κάτι δεν πάει καλά!

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν ή όχι.. Αν δεν το δεις και δεν το μετρήσεις με τα ίδια σου τα μάτια, δεν μπορείς να ξέρεις τίποτα στα σίγουρα.. Οι θεωρίες είναι πάααρα πολύ πολύπλοκες ώστε να τα λάβεις όλα υπ'όψιν.. Με τους μπακαλίστικους υπολογισμούς, κάνοντας απλοποιήσεις έτσι όπως τις φαντάζομαι εγώ, έβγαλα αυτά που γράφω παραπάνω.. Μπορεί να παρέλειψα κάτι σημαντικό στις απλοποιήσεις, πάντως φαίνεται ότι θέλει μεγάλη προσοχή όταν ρίχνεις νερό με χαμηλό pH σε ενυδρείο με ψηλό pH.. Χωρίς μετρήσεις όμως τίποτα δε λέγεται με σιγουριά..

Δεν είναι κάτι καινούριο πάντως, ώστε να το "καρφιτσώσει" κάποιος, ούτως ή άλλως η αλλαγή νερού πρέπει να γίνεται με νερό κατάλληλα προετοιμασμένο.. Ή να γίνεται αρκετά αργά (όπως το περιγράφει και ο Θανάσης).. Έχει πλάκα πάντως το πώς τα νούμερα επιβεβαιώνουν αυτό που ούτως ή άλλως κάνουμε..

Για τη μαθηματική σου απορία τώρα..
10^-7 είναι 0.0000001 με 7 δεκαδικά..
10^-8 είναι 0.00000001 με 8 δεκαδικά..
10^-7.5 είναι κάτι ενδιάμεσο.. Περίπου 0.00000003..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-04-09, 10:37
Το avatar του χρήστη Synthercat
Synthercat Ο χρήστης Synthercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Δάσκαλος ο Χονδρός!!! domo arigato sensei
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-04-09, 22:59
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66
πχ
Αν ο φιλος εχει 8 ph στο ενυδρειο του και κανει μια αλλαγη 30% με νερο που εχει 6 ph, θα γινει το εξης.

pH=8 σημαίνει 10^( -8 ) ή 0.00000001 (8 δεκαδικά)
pH=6 σημαίνει 10^( -6 ) ή 0.000001 (6 δεκαδικά)

αναμιξη 70+30%
70%*0.00000001+30%*0.000001= 0.000000007 + 0.000003 = 0.000003007

log(0.000000307) = -6,51 (αρνητικό)

το pΗ θα πεσει στο 6.51

Σωστα?
Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Αν θυμάμαι καλά από το σχολείο (πολύ παλιά δηλαδή ) το άθροισμα των λογαρίθμων της συγκέντρωσης ιόντων Η+ (pH) και ΟΗ- (pOH) είναι σταθερά 14. Δηλάδή διάλυμα με pH 6 έχει συγκέντρωση ιόντων Η+ 10^-6 και συγκέντρωση ιόντων ΟΗ- 10^-8. Αν αναμιχθεί κατά 50% με διάλυμα με ph8 το οποίο έχει συγκέντρωση ιόντων Η+ 10^-8 και συγκέντρωση ιόντων ΟΗ- 10^-6 τότε θα υπάρχει πλήρης ισορροπία μεταξύ των ιόντων και θα προκύψει διάλυμα με ph7.
Αν αναμιχθεί 70% νερό με ph8 με 30% νερό με ph 6 το τελικό ph θα πάει περίπου στο 7,8 και σε καμία περίπτωση δεν θα πάει κάτω από 7 δηλαδή να γίνει όξινο .
Σκεφτείτε ότι ph<7 = οξύ και ph>7 = βάση. Στο προηγούμενο παράδειγμα το 30% νερό με ph 6 θα εξουδετερωθεί από το 30% νερό με ph 8 γιατί έχουν την ίδια συγκέντρωση ιόντων Η+ το ένα και ΟΗ- το άλλο και θα περισσέψει διάλυμα με 40% νερό ph 8 και 60% ph 7 (ουδέτερο). Θα έχει δηλαδή μείωση ιόντων ΟΗ- κατά 60% που αντιστοιχεί σε μείωση ph 0,2.
Κατά αντιστοιχία αν αναμιχθεί 70% νερό με ph6 με 30% νερό με ph 8 το τελικό ph θα πάει περίπου στο 6,2 όπως σωστά αναφέρθηκε νωρίτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-04-09, 23:11
Το avatar του χρήστη KNOCKY
KNOCKY Ο χρήστης KNOCKY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παιδια , δεν ξερω , αλλα νομιζω ,πως ασχετα με τους ψαρηδες , το PH 6 για τον ανθρωπο και για τα μεταλικα (βρυσες κλπ) θεωρειται οξινο.
Νομιζω ετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-04-09, 05:35
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

....http://www.aquarix.com/en/haerte.asp
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-04-09, 15:19
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Υπαρχει και στο aquariogest τετοιος μετατροπεας.
Φιλε lmaikl το χρησιμοποιεις το aquarix?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-04-09, 15:24
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
μιξη ph


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξατμιση νερου Apollwnas Γλυκό νερό - Γενικά 33 27-04-08 16:21
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ ΝΙΚΟΣ ΓΕΡΟΦΩΚΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 3 15-01-07 15:01
Aναπλήρωση νερου angel1984 Λοιπός εξοπλισμός 13 13-01-07 18:15
εξαγωγη νερου...... klaz DIY . Φτιάχτο μόνος σου 29 09-10-06 15:36
Αλλαγή νερου;; Zisis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 19-09-06 18:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09745 seconds with 13 queries