Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-05, 16:24
GEORGE ARGOS Ο χρήστης GEORGE ARGOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2005
Περιοχή: ΑΡΓΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή GAPPYNA Γιοκ

Δυστυχως η γκαπινα που μου χαρισε 10 μικρα σημερα (μετα απο μια βδομαδα)και αφου ειχα κανει μια αλλαγη νερου χτες το 50% του ενυδρειου πεθανε, υπαρχει μια ακομα με το αρσενικο.μηπως μπορει καποιος να ξερει τι εφτεξε και πεθανε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-05, 16:40
Dimitris78 Ο χρήστης Dimitris78 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Ν. Χαλκηδόνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Κι εγώ έχασα μια που την είχα αγοράσει έγγυος, γέννησε και μετά απο 2 βδομάδες πέθανε...
'Ισως να έκανε πολλές γέννες και να ήταν και σε μεγάλη ηλικία και να κουράστηκε, την ενοχλούσε και ένας αρσενικός συνεχώς ενώ υπήρχε και άλλη γκαπίνα.
Εμένα το νερό μου έχει 5mg NO3 και η θερμοκρασία στους 25 βαθμούς οπότε αυτό σκέφτηκα. 'Ισως και για σένα να είναι η ίδια αιτία.
Αν είμαι λάθος ας με διορθώσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-05, 21:14
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Θα το δείτε το "έργο" πολλές φορές με αγορασμένες γκαπίνες.
Η αλήθεια είναι ότι έρχονται στα καταστήματα, συνήθως αρκετά μεγαλωμένες (full size) και για αυτό το λόγο είναι και κάποιας ηλικίας.
Για να μην πούμε για το περιβάλλον που μεγαλώνουν που δεν έχει καμμία σχέση με του ενυδρείου μας.
Πολύ σπάνια θα βρεθεί κάποιος που να του έζησε αρκετά μία μεγάλη θυληκιά αγορασμένη από μαγαζί.
Το καλύτερο απ'όλα είναι να έχουμε άτομα του είδους από τις δικές μας αναπαραγωγές.
Θα δείτε στην πράξη ότι θα είναι πολύ πιο ανθεκτικά τα ψάρια (τα δικά μας παιδιά ) κυρίως αν τηρούμε σωστά τις ρουτίνες συντήρησης (ποιότητα νερού κλπ)
Ελπίζω να γράψουν και οι υπόλοιποι τις ανάλογες εμπειρίες τους για του λόγου το αληθές.....................Πανίτσαααα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-05, 22:49
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
...Η αλήθεια είναι ότι έρχονται στα καταστήματα, συνήθως αρκετά μεγαλωμένες (full size) και για αυτό το λόγο είναι και κάποιας ηλικίας.
Για να μην πούμε για το περιβάλλον που μεγαλώνουν που δεν έχει καμμία σχέση με του ενυδρείου μας.
Πολύ σπάνια θα βρεθεί κάποιος που να του έζησε αρκετά μία μεγάλη θυληκιά αγορασμένη από μαγαζί.
Το καλύτερο απ'όλα είναι να έχουμε άτομα του είδους από τις δικές μας αναπαραγωγές.
Θα δείτε στην πράξη ότι θα είναι πολύ πιο ανθεκτικά τα ψάρια (τα δικά μας παιδιά ) κυρίως αν τηρούμε σωστά τις ρουτίνες συντήρησης (ποιότητα νερού κλπ)...
Προσυπογράφω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-05, 22:55
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Είναι συχνό φαινόμενο θηλυκιές guppy να πεθαίνουν μετά απο μια γέννα. Ειδικά αν πρόκειται για μεγάλη γέννα. Συνήθως ζούν για καμιά εβδομάδα και μετά πεθαίνουν. Αυτό ισχύει ακόμα πιο πολύ για τις αγορασμένες θηλυκιές που είναι συνήθως πιο ταλαιπωρημένα ψαράκια. Η καλή ποιότητα νερού βοηθάει γενικά στο μακροβιότερο βίο τους, αλλά μερικές φορές απλά δεν υπάρχει τίποτα που να μπορούμε να κάνουμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-05, 23:59
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αυτος ειναι ενας λογος που παρατησα τα ζωοτοκα, καθε λιγο απωλειες.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-05, 00:09
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Προδότη . λες και σου "κάθονται" τα άλλα ? χαχαχααχα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-05, 00:23
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ελα τωρα τι θες να βγαλω βρωμα οτι το γυρισες στα puffer?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-05, 00:27
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

σσσσσσσσσ.... πήρα και άλλα 4 από τότε που τα είδες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-05, 00:20
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

εχω νομιζω οτι καπου εχουμε ξαναγραψει για παρομοιο θεμα........
οταν γενησει ενα θυληκο ζωοτοκο γενικα ,, ποτε δεν το βαζουμε στο ενυδρειο μαζι με τα αλλα κατευθειαν..
πρεπει να μεινει μονο του 15-20 μερες να τραφει καλα (( με προτεινουχες τροφες)) για να μπορεσει να αναρωσει απο την γεννα.....
Ασχετα αν προκειται γαι ψαρι δικιας μας εκτροφης η' εμποριου...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-05-05, 01:14
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Εδώ πάντως δεν θίξαμε την αναρωτική περίοδο μετά την γέννα (όχι ότι δεν ισχύει) αλλά αυτά τα παλαβά που συμβαίνουν με "ανεξήγητους" θανάτους.
Τέσπα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-05, 07:02
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιάαααα...
Αχ αυτοί οι ανεξήγητοι θανάτοι ειναι για όλους μας μια οδηνηρή αλήθεια και μαζί αινιγματική. Ναι όταν τα ψαράκια ειναι αρκετά μεγάλα οταν τα αγοράζουμε τοτε οι πιθανότητες να ζήσουν για πολύ ειναι λίγες .... αυτό μας γινεται μάθημα να μή ζητάμε μεγάλα ψαράκια γιατί ακριβώς δεν ξέρουμε την ηλικία τους ούτε και τις συνθήκες που ζούσανε προηγουμένως.. Συμφωνώ με τον Γιώργο οτι τα δικά μας ψαράκια γεννημένα και μεγαλωμένα στις ίδιες συνθήκες ειναι δυνατά και ανθεκτικά και ζούνε όλη τους την ζωή κοντά μας εννοώ ότι αν ΄θα ζήσουν 1 η 2 χρόνια αυτά τα ζούνε στο δικό μας ενυδρείο και τα χαιρόμαστε .... ενώ αυτά που αγοράζουμε δεν ξέρουμε βασικά ποσο περιθώριο ζωής έχουν...Πρέπει να ξέρουν οι φίλοι των ζωοτόκων ότι η διάρκεια ζωής αυτόύ του είδους ειναι μικρή ..... και οι πολλες γέννες ειναι αυτες που συμπληρώνουν το κενό στη ψυχή μας και στο ενυδρείο μας. Η συμπλήρωση του κενού που αφήνουν με το θάνατο τους ειναι η πληθώρα των μικρών που γεμίζουν το ενυδρείο και απαλεινουν τον πονο του χαμού.
Ψές κάποιος φίλος αργά το βράδυ μου τηλεφώνησε γιατί είχε παρομοιο πρόβλημα, είχε χάσει ενα μεγαλο αρσενικό μολλυ αγορασμένο πρίν 20 μέρες.... το ενυδρείο ειναι στρωμένο και με συνθήκες διαβίωσης καλές και ερευνημένες.... ανεξήγητος θάνατος χωρίς κανένα σημάδι στο σώμα του... το μονο που μπορούσα να πώ ειναι ότι πρέπει να είχε φθάσει σε αρκετά μεγάλη ηλικία γνωρίζοντας το μέγεθος του .... δεν τον παρηγόρησα φυσικά... κοντεύανε οικογενειακώς να β΄λουν τα μαύρα.... Τους είπα οτι έχουν τα μικρά απογόνους του και πρέπει να το σκέφτονται έτσι .... η ζωή για αυτά τα είδη ειναι μικρή ομως η απώλεια συμπληρώνεται με επιτυχία με πολλούς απογόνους.....
Ελπίζω να έδωσα και εγώ το δικό μου στίγμα σ αυτό το θέμα....
άργησα να απαντήσω γιατί ειμαι χωρίς υπολογιστή στο σπίτι.....
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-05-05, 14:23
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Εύγε Πανίτσα.
Καλά έκανα και την φώναξα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-05, 18:58
GEORGE ARGOS Ο χρήστης GEORGE ARGOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2005
Περιοχή: ΑΡΓΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους.
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-05-05, 23:25
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Εδώ πάντως δεν θίξαμε την αναρωτική περίοδο μετά την γέννα (όχι ότι δεν ισχύει) αλλά αυτά τα παλαβά που συμβαίνουν με "ανεξήγητους" θανάτους.
Τέσπα.
απλα πιστευω οτι επρεπε να το αναφερουμε και αυτο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05246 seconds with 12 queries