Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 25-09-07, 01:02
Το avatar του χρήστη Teo1
Teo1 Ο χρήστης Teo1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξανδρος Κοντος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι σε ολα τα μηνυματα απο τις 23-9 και μετα στην θεση των φωτογραφιων μου εμφανιζει ενα ασπρο κουτακι με ενα κοκκινο Χ και δεν μπορω να τις ανοιξω;
Για πάτα δεξί κλικ στο κουτακι με το Χ και "εμφάνιση εικόνας"
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 25-09-07, 10:03
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Επίσης, δοκίμασε να πατήσεις Ctrl+F5.

Κώστα, ίσως οι κατασκευές των σπληλιών θα πρέπει να γίνουν με πιο φυσικό τρόπο και όχι τοποθετώντας τη μια πέτρα πάνω στην άλλην ώστε να σχηματίσουν ένα "Π".
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 25-09-07, 11:17
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Κώστα βλέπω τρομερά πράγματα ... μπράβο.
Να ρωτήσω όμως κάτι... μήπως όλος αυτός ο όγκος του ξύλου "πνίγει" λίγο το ενυδρείο?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 25-09-07, 11:28
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, δοκίμασε να πατήσεις Ctrl+F5
(άσχετο με το θέμα αλλά τι ακριβώς κάνει το Ctrl+F5?? Ξέρω ότι το F5 σκέτο κάνει Refresh.)
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 25-09-07, 16:27
gutsi Ο χρήστης gutsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

εγω που το πατησα εκανε refresh παλι.
__________________
επισκεφτητε τα site μου
WWW.GUTSIAQUARIUM.PAGE.TL
www.freewebs.com/gutsi

http://s1.darkpirates.gr/c.php?uid=18134

Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 26-09-07, 09:33
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Τα Χ είναι οτι απλά δεν μπόρεσε να τις κατεβάσει το pc σας,συμβαίνει αυτό καμμιά φορά όταν είναι πάρα πολλές οι φωτό...

Γιώργο,
Θέλω προτάσεις λοιπόν Το ξέρω οτι δεν είναι και ότι καλύτερο αυτό το σχέδιο αλλά δεν έχω κάποια καλύτερη ιδέα που να φαίνεται και πιο φυσική Περιμένω ιδέες!!!

accnt,
Εννοείς οπτικά;Μπορεί, αλλα δημιουργεί ένα πυκνό σύμπλεγμα ξύλων που πιστεύω θα μπορέσει να συντηρήσει 3 Panaque L190 ''lanos'' χωρίς να τσακώνονται...Α,και σκέφτομαι να το αυξήσω για περισσότερη σιγουριά...
Πιστεύω πάντως πως σου φαίνεται πνιγμένο τώρα που η άλλη μεριά είναι κενή και δεν έχει τίποτα...Αργότερα που θα αποκτήσει και εκείνη πράγματα(πέτρες κυρίως) θα είναι πιο μικρή η διαφορά και θα φαίνεται ωραίο πιστεύω...Επίσης,μην ξεχνάς πως είναι river tank,δηλαδή θα έχει πολύ ισχυρή ροή σχεδόν μονής κατεύθυνσης...Οπότε τα ξύλα βρίσκονται έτσι για να καλύπτουν και μια σειρά από σφουγγάρια που θα μπουν σε εκείνη την μεριά αλλά και για να λαμβάνουν όλη τη δυνατή ροή που αρέσει στους Panaque πάνω τους...Στην ''γυμνή'' μεριά θα μπουν 5 υδραντλείες που και αυτές με κάποιο τρόπο θα προσπαθήσω να κρύψω(αμφιβάλω αν θα κρυφτούν αλλά δεν πειράζει... )και θα μπουν και μεγάλες λείες στρογγυλές πέτρες μαζι με τις σπηλιές...
Πάντως οποιεσδήποτε προτάσεις είναι δεκτές με χαρά

Επιτέλους, πλησιάζει η Πέμπτη που θα μπορέσω να αρχίσω και πάλι τις εργασίες στο ενυδρείο!!!

Περιμένω προτάσεις για τις σπηλιές...Αύριο-μεθαύριο αρχίζει η κατασκευή τους!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 26-09-07, 10:28
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Παράθεση:
Περιμένω προτάσεις για τις σπηλιές...
Νομίζω ότι εδώ μπορώ να βοηθήσω αρκετά...Θα λάβεις μερικές φωτό από σπήλαια - υπόγεια ποτάμια για να δείς πως διαβρώνει το νερό το πέτρωμα, και σε συνδιασμό με τις διαστάσεις που θές να έχουν οι σπηλιές σου, θα τις φτιάξεις όσο ποιό φυσικά γίνεται. Λίγη υπομονή μόνο να βρώ τις κατάλληλες φωτό...

Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 26-09-07, 10:39
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα!
Τις περιμένω με αγωνία...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 06-10-07, 11:18
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα, ίσως οι κατασκευές των σπληλιών θα πρέπει να γίνουν με πιο φυσικό τρόπο και όχι τοποθετώντας τη μια πέτρα πάνω στην άλλην ώστε να σχηματίσουν ένα "Π".
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να φτιάξεις σπηλιές που να μοιάζουν πολύ πιο φυσικές. Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο αυτή τη στιγμή, θα σου πω μόνο έναν απλό τρόπο που χρησιμοποιώ κι εγώ (κι αν είσαι καλός, αργότερα θα σου πω περισσότερους).

Αφού έχεις σχιστόλιθο και κροκάλες, μπορείς να τοποθετήσεις δύο κροκάλες με μια απόσταση μεταξύ τους που να σε ικανοποιεί. Στη συνέχεια τοποθετείς μια πλάκα σχιστόλιθου ώστε να ακουμπάει πάνω στις κροκάλες (όπως δηλαδή έχεις κάνει) αλλά φρόντισε να της δώσεις μια κλίση για να μοιάζει πιο φυσικό. Τώρα σκεπάζεις τις πέτρες με άμμο αφήνοντας μόνο την πάνω πλευρά του σχιστόλιθου ελαφρώς ακάλυπτη. Τέλος, αφαιρείς λίγη άμμο που βρίσκεται κάτω από την πλάκα σχιστόλιθου. Την υπόλοιπη εκσκαφή θα την αναλάβει ο πλεκόστομος που θα προτιμήσει τη συγκεκριμένη σπηλιά.

Οι κροκάλες δεν θα φαίνονται (αφού θα είναι θαμμένες εξ ολοκλήρου) και απλά χρησιμεύουν σαν στύλους που σταθεροποιούν τη σπηλιά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 07-10-07, 07:40
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Υπεροχο το ολο project...

Και μερικες ερωτησεις:

Οι κροκαλες βασαλτη δεν επηρεαζουν σκληροτητες, pH κλπ, σωστά?

Ποσο κοστησαν κροκαλες και slate στον ερμη?

Αυτα τα fittings για το sump που τα πηρες και αν θυμασαι ποσο??
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 07-10-07, 08:53
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

φιλε κωστα διαβαζω διαβαζω χαζευω χαζευω και δεν το πιστευω ποσο τελειο ειναι ........τωρα το βλεπω και ειναι απιστευτο μπραβο σου πολυ τελειο ειναι......!!!!!
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 07-10-07, 10:11
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Γιώργο,
Αυτό που λες το κανουμε και εμείς με τους pleco συχνά,όταν θέλουμε το ψάρι να φτιάξει μόνο του φωλιά καθώς δεν ξέρουμε τι αν του προσφέρουμε...Όμως,οι κροκάλες μου είναι πολύ μεγάλες για κάτι τέτοιο και θα απαιτούσε 15-20εκ. άμμου για αν λειτουργήσει αυτό...Επίσης,κάτι που ίσως δεν έγινε κατανοητό είναι οτι οι σπηλιές που θα φτιάξω,θα μπουν στον πάτω του ενυδρείου πριν την άμμο και επομένως θα καλυφτούν ως ένα σημείο,σχεδόν μέχρι πάνω με αυτήν,ακριβώς όπως αυτό που σκέφτηκες και επομένως λίγο θα φαίνεται από αυτές...Απλά θα ήθελα φαίνονται δεν φαίνονται,να μοιάζουν φυσικές

Όχι,ο βασάλτης είναι ουδέτερο πέτρωμα με πολύ μεγάλη σκληρότητα,παρόμοια των πολύ σκληρών γρανιτών(Baltic brown π.χ.).Σχετικά με την τιμή,είσαι τυχερός που έχω δίπλα την απόδειξη Το slate έκανε 45ευρώ και ο βασάλτης 66,6ευρώ τα 80κιλά...

Ποιά fittings εννοείς;Τα βανάκια;Ή αυτά που μπαίνουν στις τρύπες του sump;Αυτά δεν τα αγόρασα εγώ,τα έφερε ο Ανδρέας(Υδρόκοσμος) και τα έβαλε...Πάντως στην Ετερνελ που πήγα και αγόρασα τα άλλα fittings που ήθελα τα είδα και αυτά

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια mikele

Σύντομα θα έχει update,και μεγάλο μάλιστα Δεν μπορώ όμως τώρα,πρέπει να επιστρέψω στο 2μετρό μου έχω δουλειά να κάνω
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 07-10-07, 12:47
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Ευχαριστω...

Τι εστι Ετερνελ??
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 10-10-07, 12:23
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Είναι μια εταιρία στην Ιερά οδό που πουλάει πλαστικούς σωλήνες και εξαρτήματα για ύδρευση,αποχέτευση,κήπους,εταιρίες...Ο λόγος που την προτιμώ είναι οτι έχει και σωλήνες pvc μικρών διατομών που δεν βρίσκεις εύκολα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 11-10-07, 07:56
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ... Είναι και κοντά μου...

Σε πιο υψος ειναι περίπου?
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 24-10-07, 16:37
Το avatar του χρήστη a-sakis
a-sakis Ο χρήστης a-sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Κώστα τι νέα από το ενυδρείο σου;
Καμμιά καινούργια φωτογραφία μήπως;
__________________
Τα tropheus μου
Ότι έχω γράψει σ'αυτό το forum,συμπεριλαμβανομένης και αυτής της πρότασης,είναι ψέμα...
ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ.
ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΖΗΤΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ 24 ΩΡΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 24-10-07, 19:24
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

θελω να ρωτησω δυο πραγματα

οταν βαζεις σιλικονη και πιεζεις τα τζαμια ειναι λογικο να "ξερασει" το περισοτερο υλικο (θελουμε να μεινει οσο το δυνατον λιγοτερη σωστα; )
τα ξερασμενα πως τα καθαριζουμε; ειχα διαβασει να βαλουμε χαρτοταινια απο πριν και μολις εφαρμοσουμε την σιλικονη τραβαμε τις χαρτοταινιες και φευγει και η σιλικονη στη παρουσα κατασκευη δεν χρησιμοποιηθηκε αυτη η τεχνικη αλλα καθαριστικε εκ των υστερων με κατι, τι ειναι αυτο το κατι; η σιλικονη οταν ειναι μαλακη δεν κολαει με το παραμικρο στο τζαμι; δηλαδη αν την τριψεις με μια χαρτοπετσετα θα φυγει ολη η ποσοτητα η θα απλωσει μια μουτζουρα παντου;

επισης απο που αγοραζεις το υλικο για να καλυπτεις εξωτετικα τις κοντρες; ειναι μαλακο σαν χαρτονι ετσι;
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 25-10-07, 17:07
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω να ρωτησω δυο πραγματα

οταν βαζεις σιλικονη και πιεζεις τα τζαμια ειναι λογικο να "ξερασει" το περισοτερο υλικο (θελουμε να μεινει οσο το δυνατον λιγοτερη σωστα; )
τα ξερασμενα πως τα καθαριζουμε; ειχα διαβασει να βαλουμε χαρτοταινια απο πριν και μολις εφαρμοσουμε την σιλικονη τραβαμε τις χαρτοταινιες και φευγει και η σιλικονη στη παρουσα κατασκευη δεν χρησιμοποιηθηκε αυτη η τεχνικη αλλα καθαριστικε εκ των υστερων με κατι, τι ειναι αυτο το κατι; η σιλικονη οταν ειναι μαλακη δεν κολαει με το παραμικρο στο τζαμι; δηλαδη αν την τριψεις με μια χαρτοπετσετα θα φυγει ολη η ποσοτητα η θα απλωσει μια μουτζουρα παντου;

επισης απο που αγοραζεις το υλικο για να καλυπτεις εξωτετικα τις κοντρες; ειναι μαλακο σαν χαρτονι ετσι;
Μόλις κολλήσεις τα τζάμια και τα σταθεροποιήσεις, πέρνεις ένα πανί ή ένα βετέξ που έχεις μέσα σε σαπουνόνερο σε ένα κουβά δίπλα σου, και καθαρίζει αμέσως η περίσια σιλικόνη. Προϋπόθεση ότι έχεις βάλει χαρτοταινία, έτσι ώστε η σιλικόνη που θα βγάλεις με το πανί να είναι πραγματικά η περίσια και όχι αυτή που απλά έχουν ξεράσει οι γωνιές. Πριν βγάλεις τις ταινίες, το περίσσεμα από τις γωνίες, το περνάς με ένα πλαστικό μαχαίρι ή σπάτουλα (πλαίσιο είδη ζωγραφικής) το οποίο έχεις φροντίσει να βουτήξεις κι αυτό σε σαπουνόνερο, για να στρώσει καλά σε εκείνα τα σημεία. Αν περιμένεις να στεγνώσει και μετά να την τρίψεις...την πάτησες (το έκανα εγώ και ξέρω τι σου λέω)
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 26-10-07, 08:46
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Παράθεση:
θελω να ρωτησω δυο πραγματα
Μήπως να τα ρώταγες στην κατάληλη κατηγορία σε νέο θέμα;;;
Είναι κουραστικό να μεγαλώνουν υπέρμετρα τα θέματα με εμβόλιμες ερωτήσεις που δεν συνεισφέρουν στο θέμα.

Παρακαλώ τους mod να το μεταφέρουν...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 26-10-07, 11:58
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Zorba_The_Freak,
Δεν θυμάμαι δυστυχώς τον αριθμό και δεν έχω το τιμολόγιο εδώ...Πάντως είναι σε τριψήφιο αριθμό,200 κάτι νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος...

Νέα έχω αρκετά και φωτογραφίες μπόλικες,το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω internet στο σπίτι εδώ και 2+ βδομάδες και δεν θα έχω μάλλον για άλλες 3-4 βδομάδες καθώς έχω κάνει αίτηση για αλλαγή provider και ο παλιός το έκοψε αμέσως ενώ ο άλλος θέλει 25εργάσιμες μέχρι να με συνδέσει...Οπότε τώρα μπαίνω από ineternet cafe μόνο οπου δεν έχω τις φωτογραφίες μου αλλά και όταν βρίσκω χρόνο λίγο στο σπίτι με dial up οπου ούτε να σκεφτώ να ανεβάσω τις φωτό... Οπότε θα δούμε τι θα γίνει με τις φωτό...Ισως τις ανεβάσω όταν με συνδέσει ο νέος provider ή αν έχω το χρόνο ίσως προσπαθήσω με τη dail up...Έχω ανεβάσει μερικές(λίγες) αλλά όχι αρκετες ακόμα για να τις ποστάρω...Εν αναμονή λοιπόν...Πάντως υπολογίζω μέχρι τις 10 Νοεμβρίου το ενυδρείο να είναι έτοιμο να γεμίσει για πρώτη φορά,όντας πλήρως διακοσμημένο...

Το Σάββατο αυτό θα κόψω τα slate και μέχρι το τέλος της άλλης βδομάδας πιστεύω θα τα έχω κολλήσει κιόλας...Το διάστημα που μας πέρασε κόλλησα το κατασκεύασμα από pvc για τις αντλείες,κατασκεύασα την επιστροφή της μεγάλης αντλείας του sump,έφτιαξα την πλειοψηφία των σωληνώσεων των αντλειών του sump και έκανα αρκετές αγορές των απαραίτητων υλικών για να στηθεί το ενυδρείο πλήρως...Τώρα μένουν μόνο θεροστάτες,η αντλεία που θα στέλνει το νερό από την δεξαμενή προετοιμασίας νερού στο ενυδρείο καθώς και 500 Bio Chem stars που έχω παραγγείλει και πρέπει να πάω να τα πάρω...Και τελευταία όλων,μία αντίστροφη όσμωση ro-man 400λίτρων την ημέρα και ο Solar 1000...Τα τελευταία 3 είναι που πονάνε λιγάκι και γιαυτό όλο και τα αναβάλω
Σήμερα θα τοποθετήσω όλες τις εσωτερικές αντλείες και αν προλάβω,θα ολοκληρώσω και το ''ντύσιμο'' των spraybar...Αναμείνατε!!!

orck,
Ναι,μέχρι ένα όριο...
Η περίσσια σιλικόνης απομακρύνθηκε αμέσως μετά την εφαρμογή και την τοποθέτηση των τζαμιών με τη βοήθεια ενός κομματιού πλαστικού(σαν σπάτουλα) βουτηγμένου σε σαπουνόνερο...Χαρτοταινία δεν χρησιμοποιήθηκε έτσι όπως περιγράφεις...Αν δεις τις πρώτες σελίδες της κατασκευής,περιγράφω τι χρησιμοποιήθηκε για το καθάρισμα...
Αν την τρίψεις με χαρτοπετσέτα θα απλωθεί παντού...
Το τελευταίο που ρωτάς δεν το καταλαβαίνω...Πιο υλικό λες;Αυτό που ήταν τυλιγμένες οι κόντρες όταν τις έφεραν,το bubble wrap;

Την ερώτηση προς το παρόν θα την αφήσω εδώ μια και αναφέρεται και στη συγκεκριμμένη κατασκευή,από την άλλη,όλες οι απαντήσεις στις ερωτήσεις του βρίσκονται ήδη γραμμένες μέσα στο συγκεκριμμένο θέμα,με λίγο ψάξιμο θα τις είχε βρει...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 26-10-07, 13:23
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Zorba_The_Freak,
Δεν θυμάμαι δυστυχώς τον αριθμό και δεν έχω το τιμολόγιο εδώ...Πάντως είναι σε τριψήφιο αριθμό,200 κάτι νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος...
Καλά δεν ήθελα και αριθμό

Απλά αν είναι κοντά στο Αιγάλεω ή κοντά στο βοτανικό...
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 30-10-07, 11:20
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Είναι κοντά στο βοτανικό...Ακόμα όμως δεν ευκαίρησα να βρω το τιμολόγιο που λέει και τον αριθμό...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 30-10-07, 15:40
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

αναφερομαι στην φορμαικα και την προμηθεια της (απο που την αγοραζουμε) και εαν το υλικο αυτο ειναι μαλακο σαν χαρτονι (δηλαδη μπορει να "ακολουθησει" μια στρογγυλη επιφανεια; )

(θα ηθελα να σου πω οτι για εσενα Κωστα που πιθανος να εχεις φτιαξει διαφορα ενυδρεια ολα αυτα σου φαινονται... "απλα" για εμενα που δεν εχω φτιαξει τιποτε μου φαινονται λιγο δυσκολα, οσες προσεκτικες αναγνωσεις και να κανει καποιος εαν δεν εχει ξανασχοληθει ειναι μερικα πραγματα αρκετα δυσνοητα, και πιστεψε με δεν ειμαι χαζος, προφανος οι ερωτησεις μου αφορουσαν την τεχνικη της συγκεκριμενης κατασκευης και για αυτο θεωρησα σωστο να μπουν εδω, ειλικρινα δεν θελω να σας ειμαι βαρος αν ειμαι λαθος σβηστα, ευχαριστω
παρεπιπτοντως caverman διαβασες το θεμα απο την αρχη; παρατηρησες ποσα συγαρητηρια εχει; τι συνεισφορα εχουν αυτα στο θεμα; οι δυο ερωτησεις που εκανα ΠΑΝΩ στο θεμα σε πειραξανε; )


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
orck,
Ναι,μέχρι ένα όριο...
Η περίσσια σιλικόνης απομακρύνθηκε αμέσως μετά την εφαρμογή και την τοποθέτηση των τζαμιών με τη βοήθεια ενός κομματιού πλαστικού(σαν σπάτουλα) βουτηγμένου σε σαπουνόνερο...Χαρτοταινία δεν χρησιμοποιήθηκε έτσι όπως περιγράφεις...Αν δεις τις πρώτες σελίδες της κατασκευής,περιγράφω τι χρησιμοποιήθηκε για το καθάρισμα...
Αν την τρίψεις με χαρτοπετσέτα θα απλωθεί παντού...
Το τελευταίο που ρωτάς δεν το καταλαβαίνω...Πιο υλικό λες;Αυτό που ήταν τυλιγμένες οι κόντρες όταν τις έφεραν,το bubble wrap;

Την ερώτηση προς το παρόν θα την αφήσω εδώ μια και αναφέρεται και στη συγκεκριμμένη κατασκευή,από την άλλη,όλες οι απαντήσεις στις ερωτήσεις του βρίσκονται ήδη γραμμένες μέσα στο συγκεκριμμένο θέμα,με λίγο ψάξιμο θα τις είχε βρει...
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 30-10-07, 18:44
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

orck,
H φορμάικα δεν είναι καθόλου μαλακή...Είναι σκληρή και σχετικά εύθραυστη αλλά καταμήκος μπορεί άνετα να λυγίσει αρκετά και να κάνει καμπύλη,αρκεί να είναι ανοιχτή καμπύλη,όχι π.χ. στρογγυλεμμένη γωνία...Το από που το αγοράζουμε δεν ξέρω αλλά πιστεύω τα ''φτιάξτο μόνος σου'' θα έχουν...
Έτσι για να μην παρεξηγούμαστε δηλαδή,το ενυδρείο δεν το έφτιαξα εγώ,το κατασκεύασε η εταιρεία Aquatech στο χώρο που ήθελα για μένα καθώς θα ήταν επικίνδυνο να μεταφερθεί έτοιμο εκεί μέσα...
Βάρος δεν είσαι καθόλου και δεν υπήρχε περίπτωση να σβηστούν να μηνύματά σου καθώς δεν γράφουν κάτι που παραβαίνει τους κανόνες,το πολύ πολύ να μεταφέρονταν σε ένα δικό τους θεμα...
Όσο για τον caverman,δεν τον πείραξαν οι δικές σου ερωτήσεις,απλά έχουν γίνει τόσες ερωτήσεις προς όλες τις κατευθύνσεις,άσχετες προς αυτό που περιμένει να δει(δηλαδή πρόσφατες φωτό από το ενυδρείο μου) που έχει αρχίσει να κουράζεται...Εγώ φταίω δηλαδή όχι αυτός...

Zorba_The_Freak,
Πήγα πάλι σήμερα Ετερνελ και οπότε πήρα καινούργιο τιμολόγιο Είναι στο 107 τελικά,όχι 200+...

Το ενυδρείο προχωρεί,έκοψα το slate και το κόλλησα κιόλας καθώς αποφάσισα να κάνω τη λείανση μετά το κόλλημα για πιο φυσική εμφάνιση...Οι φωτό όλο και πληθαίνουν Σε λίγες μέρες πιστεύω να έχω ανεβάσει αρκετές για να σας τις δείξω

Αναμμείνατε!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 30-10-07, 19:22
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Τελεια!!!

Ευχαριστώ πολύ..
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 31-10-07, 11:55
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τιποτα

Χθες ήμουν πολύ κουρασμένος και δεν είχα διάθεση να λειαίνω slate,οπότε είπα να ανεβάσω μερικές φωτό να δείτε
Ορίστε λοιπόν... Οι φωτό αυτές είναι από την προηγούμενη ενημέρωση που έκανα,όχι από την πρόφατη...

Κατρχήν μερικές φωτό από τα ψώνια


Ας δούμε τι έχουν οι σακούλες...
Χοντρό και ψιλό σφουγγάρι για μηχανικό φιλτράρισμα...


Λεπτό χοντρό σφουγγάρι και διάφορες σωλήνες...


Μια σακούλα με διπλή στρώση Eheim Ehfi Fix προμηχανικό...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 31-10-07, 11:56
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα διάφορα που σας έλεγα...


Και τελευταίο,ένα κουτί Absorbex...


Επίσης πήρα και το πλαινό κουτί που είχαν πάρει για αν το κόψουν...Να πως είναι τώρα...

Θέλει όμως και άλλο κόψιμο αποτι είδα καθώς δεν μπορεί να μπει εκεί που πρέπει μαζί με τις επιστροφές του sump...

Όπως σας είχα πει,έβγαλα τα περισσότερα ξύλα από το ενυδρείο και οπότε βρήκα αφορμή για μερικές ακόμη φωτό...


__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 31-10-07, 11:57
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το τελευταίο ξύλο που άφησα στο ενυδρείο μέχρι στιγμής και όλο αναβάλω το να το βγάλω λόγω μεγέθους και βάρους...


¶λλη μια φωτό που δείχνει πόσο μένει μετά το ξύλο


Και τώρα 2 φωτό από την αριστερή πλευρά των pvc,κολλημένη...




Ελπίζω σύντομα να ενέβουν και οι καινούργιες...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 31-10-07, 12:03
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

κωστα τα ξυλα αυτα αποτι δεντρο ειναι?πειρα και εγω ενα που μου μοιαζει ιδιο..
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 31-10-07, 12:13
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Είναι από κάποιο Ν. Αμερικάνικο δέντρο...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διευθύνσεις και τηλ. κατασκευαστών? βοήθεια στο στήσιμο! mios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 23-03-07 20:41
Kostas G.(River tank βιότοπος Rio Orinoco) Kostas G. Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 4 11-02-07 14:51
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39
Στήσιμο Νεου Ενδρείου Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 20-03-04 01:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10378 seconds with 13 queries