Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #301  
Παλιά 30-09-08, 13:48
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

κανε το νοτιοαμερικανικο να μην καθαριζεις τον βυθο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #302  
Παλιά 30-09-08, 17:14
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Σωστά, όπως το έχω σκεφτεί και φανταστεί.

Ο χώρος που έχω προβλέψει είναι 260 καθαρό μήκος, 90 καθαρό βάθος, και 120 μικτό ύψος με αφαιρούμενο όλο το πάνω μέρος (υπολογίζω 20cm max) που θα είναι τα φωτιστικά του. Οπότε 1 φορά το χρόνο ή έστω το 6μηνο θα βγαίνει το πάνω καπάκι στο μπαλκόνι και αναγκαστικά όπως είπες μάσκα και βατραχοπέδιλα !!! (αν κάνω την φορά, ετήσια ή ανά εξάμηνο, αλλαγή 50% θα έχω στάθμη νερού 60 + 80 το ύψος της σταθερής βάσης = 140) Αναγκαστικά λοιπόν θα πρέπει να μπώ μέσα, αλλά και χαμηλότερο να το είχα σκεφτεί τη μάσκα και τα βατραχοπέδιλα πάλι δεν τα γλύτωνα λόγω των 90cm βάθους. Πιστεύω λοιπόν ότι για αυτό που θέλω να φτιάξω αξίζει να αφιερώνω καποιο χρόνο 1 ή 2 φορές τον χρόνο. ¶λλωστε και στο τωρινό μου 120 Χ 50 Χ 70 τώρα με δυσκολία τα καταφέρνω να καθαρίσω τον βυθό 2 φορές τον χρόνο. Πιστεύω ότι λίγος υδρώτας παραπάνω αξίζει !!!
Πάντως η υπόσχεσή μου για όταν ξεκινήσω ισχύει.
Απάντηση με παράθεση
  #303  
Παλιά 30-09-08, 18:32
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις!!!

dizio,
Χε,χε,πράγματι Συγνώμη για την τόσο μεγάλη αργοπορεία στην ενημέρωση του θέματος αλλά υπήρχαν πολλά πράγματα που έπρεπε να γίνουν το καλοκαίρι και να προετοιμαστούν για τις διακοπές...Έτσι και στον ελεύθερο χρόνο μου ήμουν πολύ κουρασμένος για να ασχοληθώ με το ενυδρείο και να τελειώσω ότι έχει μείνει...
Πάντως μην ανησυχείς,από φωτό άλλο τίποτα πλεον,μένει μόνο να βρώ τον απαραίτητο χρόνο να της βάλω εδώ...

Χαίρομαι που σου αρέσει Αντώνη!

Χαίρομαι που σου αρέσει thu vu!
Δυστυχώς ακόμα και αυτό είναι πολύ μικρό για βουτιά...Στο μέλλον όμως ελπίζω να είμαι σε θέση να φτιάξω ένα πιο κατάλληλο για τέτοια πράγματα...Κάτι σε 5μετρο+.... Σε καμμιά 10ετία...
Δεν είναι χαλί αυτό που βλέπεις κάτω από το ενυδρείο αλλά μοκέτα...Αλλαγή της δεν είναι στα σχέδιά μου αλλά για αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει ο κόφτης... Δεν υπάρχει περίπτωση να μετακινήσω το ενυδρείο παρα μόνο όταν πάρω καινούργιο σπίτι και θα πρέπει να το μεταφέρω...Αλλά για εκεί μάλλον θα βγεί περίπου όπως μπήκε,σε κομμάτια...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #304  
Παλιά 30-09-08, 18:33
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Πλάκα έχεις Σπύρο
Στην κατασκευή του ενυδρείου δεν ασχολήθηκα με την απομάκρυνση της μοκέτας από εκείνο το σημείο καθώς μετά θα ήθελε κόψιμο για να μπεί...Οπότε γιατί να το κάνω προκαταβολικά και να μην το κάνω μόνο αν και εφόσον χρειαστεί στο μέλλον;;;
Παρεπιπτόντως την έχω πλυμμηρήσει μια φορά την μοκέτα και ναι μπορώ να πως πως γλιστράει καλύτερα... Όσο για τα νερά,στέγνωσαν μόνα τους σιγά σιγά καθώς περνούσαν οι μέρες...

Σε ευχαριστώ πολύ Νικίτα!
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό να σου πω την αλήθεια καθώς όταν πρωτοάνοιξα αυτό το thread δεν υπήρχε εκείνη η κατηγορία και έτσι έμμεινε εδώ...Δίκιο έχεις πάντως για αυτό,θα το μεταφέρω κάποια στιγμή όταν τελειώσουν οι εργασίες στο ενυδρείο και τα μεγάλα updates στο θέμα καθώς μέχρι τότε η ικανότητα του editing σε αυτό το θέμα μου είναι πολύ χρήσιμη...

Χαίρομαι που απόλαυσες το θέμα μου szcs!
Χαίρομαι ακόμα περισσότερο που ακούω οτι έχεις κάνει τοσο καλή υποδομή και πρόβλεψη για κατασκευή ενώς τόσο μεγάλου ενυδρείου!!!Είναι πολύ ευχάριστο που αρκετοί έχουμε στα άμεσα σχεδιά μας μεγάλα ενυδρεία!!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #305  
Παλιά 30-09-08, 18:34
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Στις διαστάσεις όμως που λες,και δεδομένων των μη ανθηρών οικονομικών,θα μπορούσες να πας είτε σε ξύλινο ενυσχυμμένο εξωτερικά με γερό ξύλινο σκελετό,είτε και σε χτιστό...Και τα δυο θα σου έβγαινάν πολύ φθηνότερα και ιδιαίτερα το χτιστό,θα μπορούσες να το είχες φτιάξει όταν έφτιαχνες το σπίτι... Μετά θα έμπαιναν απλά τα τζάμια ή τα plexiglass για να βλέπεις και έτοιμο!!!(σχεδόν...θέλει και φίλτρα αλλά πιο ενυδρείο δεν θέλει;)
Το ύψος δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα,απλά θέλει μάσκα,αναπνευστήρα και καλή σκάλα/μέρος στήρηξης...Η οπτική απόλαυση του 1,20μ. ύψους σε αποζημιώνει
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!Μακάρι να βγούν αληθινές!!!!
Τώρα,τώρα,έρχοναι!!!

fishme1, όπως πάντα μέσα στο πνεύμα ενώς blackwater biotope βλέπω... Είναι μια λύση και αυτή...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #306  
Παλιά 30-09-08, 18:35
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και τώρα ώρα για το update!!!

Το ενυδρείο όπως ήταν στα μέσα Ιουλίου...Τα γύρω φώτα κλειστά...




Κοντινή λήψη της Christmass moss που αναπτύσσεται στο μίγμα τύρφης/coco bedding που καλύπτει τα spraybars...Η moss αναπτύχθηκε όμορφα και με περισσότεο φως θα είχε αναπτυχθεί πολύ καλύτερα...Το Hydrocotyle που ήταν εκεί πάνω δεν τα κατάφερε,μάλλον λόγω του πολύ χαμηλού φωτισμού σε εκείνο το κομμάτι του ενυδρείου...




Το πετρώδης τμήμα του ενυδρείου...Η άμμος και η ξυλόσκονη που κατακάθονται πάνω στις πέτρες έχουν κάνει αυτήν την περιοχή να δείχνει πολύ πιο φυσική απότι στην αρχή...Δεν υπάρχει ούτε το παραμικρό ίχνος άλγης όμως...


Tο μέσο της δεξαμενής...


Κοντινή λήψη στη πετρώδη περιοχή που δείχνει έναν Hemiancistrus subviridis να βγαίνει από τη συνήθη κρυψώνα του...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #307  
Παλιά 30-09-08, 18:36
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ας δούμε τι υπάρχει τώρα κάτω από το ενυδρειο,μέσα στη βάση του...Ανοίγουμε τις πόρτες από το δεξί τμήμα της βάσης και...να τι βλέπουμε!




Όπως βλέπετε,έχω εγκαταστήσει αρκετά πραγματάκια μέσα στη βάση!Οι φωτογραφίες που ακολουθούν δείχνουν τον χώρο μεταξύ της δεξαμενής προετοιμασίας νερού(δεξιά) και του sump(τέρμα αριστερά) που είναι γεμάτο εξοπλισμό και με περισσότερο που θα εγκατασταθεί σύντομα...Έχω σχεδόν εγκαταστήσει το Lifegurad Fluidized Bed Filter(FB600) που βρίσκεται ακριβώς πίσω από το μεσσαίο κάθετο σίδερο της βάσης και την παροχή νερού που όμως της λείπουν μερικά εξαρτήματα για να μπορώ να χρησιμοποιώ και τις 2 παροχές λόγω περιορισμένου χώρου...Επίσης έχω εγκαταστήσει τα Iks switch outlets(τα άσπρα πολύμπριζα που φαίνοται),τους drivers των Tunze turbelle electronic pump(τα μεταλλικά κουτιά τέρμα δεξιά...)και ένα πολύμπριζο 6 υποδοχών τηςLegrand με προστασία από υψηλή τάση...Και μαντέξτε,κατάφερα να χρησιμοποιήσω την μπρίζα που βρίσκεται πίσω από το 2μετρο!!!Τα φις της Legrand είναι λίγο πιο λεπτά από τα συνηθισμένα όταν είναι μαζεμμένα(έχουν ένα πλαστικό ημικύκλιο που το ανοίγεις κανονικά για να βγάλεις το φις από τη μπρίζα με ευκολία)και μόλις που περνάνε από το πιο στενό μέρος που είναι το περίγραμμα της υποδοχής!!!! Φυσικά με το που πέρασε το δικό μου,μπήκε μια χαρά στη θέση του μετά Έτσι από αυτό το πολύμπριζο παίρνουν ρεύμα όλα τα επιμέρουν πολύμπρια...Οι αντλίες Tunze turbelle electronic έχουν το δικό τους πολύμπριζο που βρίσκεται δεξιά και πάνω από τη δεξαμενή προετοιμασίας νερού...Δεν φαίνεται και δεν υπάρχει πρόσβαση σε αυτό χωρίς να τραβηχτεί έξω η δεξαμενή προετοιμασίας νερού...Στο μικρό κενό μεταξύ της δεξαμενής αυτής και της πλαινής μελαμίνης,βρίσκονται και οι μετασχηματιστές των αντλειών...Γίνεται πλήρης αξιοποίηση του διαξέσιμου χώρου!!!






__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #308  
Παλιά 30-09-08, 18:37
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή









Οι αντλείες της επιστροφής του pumps που σας είναι πλέον τόσο οικίες


Το sump ενώ λειτουργεί...Τα υλικά που έχει είναι τα εξής,με τη σειρά που περνάει το νερό:άνθρακας(όταν χρησιμοποιείται),τύρφη,Eheim Fix,14 λίτρα Hobby Absorbex(αυτό που είναι για εξωτερικά φίλτρα,όχι αυτό που είναι για λίμνες καθώς είναι πολύ λιγότερο πορώδες...),500 Bio Chem Stars,1 σφουγγάρι μεγάλων πόρων 10εκ. πάχος,1 σφουγγάρι μεγάλων πόρων 5εκ. πάχους και ένα σφουγγάρι μικρών πόρων 10εκ. πάχους.Tο sump ακόμα μοιάζει άδειο όμως...Θα του προσθέτω σιγά σιγά περισσότερα υλικά βιολογικού φιλτραρίσματος καθώς δεν θέλω να ξοδέψω όλα αυτά τα χρήματα που χρειάζονται για να γεμίσει μαζεμμένα...Γύρισα και από διακοπές,οπότε θα πάρει κάποιο καιρό να το γεμίσω...Νομίζω όμως πως για τα ψάρια που έχει αυτή τη στιγμή,τα υλικά που έχει είναι αρκετά κα σε λίγο θα βοηθηθεί και από το Fluidized Bed filter το οποίο θεωρητικά μπορεί να λειτουργήσει και ως το μοναδικό βιολογικό φίλτρο της δεξαμενής χωρίς πρόβλημα...






__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #309  
Παλιά 30-09-08, 18:38
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή









Το πρώτο διαμέρισμα του sump...Εδώ καταλήγουν οι σωλήνες της υπερχείλησης και εδώ είναι τοποθετημμένοι οι θερμοστάτες και τα ηλεκτρόδια των διάφορων οργάνων μέτρησης...




Καλώδια και σωλήνες που πηγαίνουν από πάνω και κατα μήκος του sump...Όλα αυτά χρειάζονται λίγο τακτοποίηση αλλά δεν μπορώ να την κάνω σωστά πρωτού εγκατασταθεί όλος ο εξοπλισμός και τα πάντα δουλεύουν σωστά...




Η δεξαμενή με τα φώτα του δωματίου ανοιχτά για να δείτε πως ήταν εξωτερικά τον Ιούλιο...


__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #310  
Παλιά 30-09-08, 18:39
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Όπως θα είδατε και στην παραπάνω φωτογραφία,κάτι καινούργιο βρίσκεται στα αριστερά του ενυδρείου...Έφτιαξα κάτι για να βάζω τα πράγματα ου θα χρειάζομαι συχνότερα για την φροντίδα του ενυδρείου ωστε να έχω εύκολη πρόσβαση αλλά και κάτι για να βάλω τον Iks και τον Tunze multicontroller ωστε να μπορώ να βλέπω τις ενδείξεις εύκολα αλλά και να είναι όμορφοι...Ελπίζω να σας αρέσει!!!




Και με τα φώτα του δωματίου κλειστά...




Και τώρα...το νέο φωτσιτικό σύστημα!!!Είναι το Riff-Systems Xtreemlights T5 με 4 80W T5 λάμπες και dimming computer που κάνει dim κάθε λάμπα ξεχωριτά!!!Επίσης έχει 2 moonlights με δυνατότητα moon cycle simulation όσον αφορά την φωτεινότητα αλλά δυστυχώς όχι και την διάκεια η οποία είναι πάντα σταθερή και την ορίζει ο κάτοχος...Να πω είναι από πάνω,ενώσω είναι ακόμα στο κουτί του...




Ο μηχανισμό με τον οποίο κρέμεται και το βιβλιαράκι οδηγιών...


Τα μεταλικά ούπα που αγόρασα για να το κρεμάσω από το τραβάνι...Είναι πολύ βαρύ(15-25Kg)και έτσι πραγματικά χρειάζεται την extra στήριξη...Ανησυχούσα μάλιστα μήπως δεν κρατήσουν την πρώτη νύχτα που το κρέμασα αλλά ευτυχώς αποδείχτηκαν αρκετά μέχρι στιγμής...


__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #311  
Παλιά 30-09-08, 18:40
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Οι λάμπες...Είναι Arcadia Marine White στα 14.000K...Ήθελα 10.000K αλλά δεν μπορούσα να βρώ και γιαυτό αγόρασα αυτές ως την μοναδική διαθέσιμη επιλογή χωρίς UV stop(το οποίο δεν θέλω καθώς λόγω του οτι το ενυδρείο βρίσκεται στο υπόγειο,ο τεχνητός φωτισμός θα είναι η μόνη διαθέσιμη πηγή UV...)με εξαίρεση κάποιες άλλες λάμπες ειδικές για φυτά που λόγω φάσματος θα έκανα το ενυδρείο ακόμα πιο κίτρινο απότι ήδη είναι από τις ταννίνες...Έχω παραγγείλει τις λάμπες που ήθελα ακριβώς από το καλοκαίρι και σύντομα πρέπει λογικά να τις έχω...






Και μερικές bonus φωτό από μερικούς από τους κατοίκους του ενυδρείου...
Ένας Hemiancistrus subviridis μου στην κρυψώνα του...Μπορείται να δείτε το κάτω του μέρς στην περιοχή των βραγχίων...






__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #312  
Παλιά 30-09-08, 18:40
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ο πρώτος Baryancistrus demantoides μου!!!Είναι έξω συνεχώς και κινείται την περισσότερη ώρα Είχε ήδη αρχίσει να παίρνει ωραίο χρώμα από τον Ιούλιο και γινόταν ομορφότερος μέρα με τη μέρα!!!!




Έχω άλλες τόσες οι και περισσότερες φωτό να σας δείξω και θα το κάνω μόλις βρω και άλλο χρόνο...Stay tunned!!!

Ελπίζω να σας άρεσε!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #313  
Παλιά 02-10-08, 11:29
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Αγαπητέ Kostas G.

άκου αν μας άρεσε, ξέρεις κανένα τυφλό που δεν θέλει το φώς του?

κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις ιδέες σου. Σε ότι αφορά το ενυδρείο σου απ' ότι βλέπω πάει από το όμορφο στο ομορφότερο !!! άντε σου εύχομαι και το κάλλιστο αν και απ' τις φωτο που έχεις ανεβάσει μέχρι τώρα φαίνεται το μεράκι που έχεις οπότε μάλλον είναι θέμα λίγου χρόνου.

Επίσης για τις προτάσεις σου για το ενυδρείο που θέλω να φτιάξω στο μέλλον θα ήθελα σε παρακαλώ όποτε βρείς χρόνο να μου πείς τι εννοείς για χτιστό ενυδρείο, ίσως ακόμη και τώρα θα μπορούσα να τροποποιήσω τον χώρο που έχω ήδη ετοιμάσει προσθέτοντας ή αφαιρώντας κάτι. Εννοείται ότι αν είναι να μου έρθει φθηνότερα φυσικά και είναι επιθυμητό, άσε που ίσως με την εφαρμογή μιας τέτοιας λύσης θα μπορούσα να ξεκινήσω (ανάλογα με το κόστος πάντα) πολύ συντομότερα τις εργασίες. Η αλήθεια είναι ότι για χτιστό δεν μου είχε καν περάσει από το μυαλό.Απλά με το που έριξες την ιδέα σκέφτομαι τι γίνεται με την μόνωση, από που θα περνάνε οι σωληνώσεις πως τι και γιατί, λές να μπορέσω να αρχίσω ? κλπ κλπ. Οπότε κάθε ιδέα - πρόταση και οτιδήποτε άλλο, από οποιονδήποτε φίλο, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη. Και μην ξεχνάτε ότι έχω υποσχεθεί φωτό απο κάθε στάδιο (αυτό ως κίνητρο).

Επίσης προκειμένου να διευκολύνω όποιον θέλει να δώσει ιδέες θα ήθελα, (μιάς και δεν είμαι και expert των HY), οδηγίες πως μπορώ να επισυνάψω φωτο. Το σκεπτικό είναι αρχικά να ανεβάσω φωτό τού χώρου και τωνυποδομών που έχω ετοιμάσει πρός δευκόλυνση όποιου θέλει να δώσει ιδέες. Προσπάθησα χθές το βράδυ αλλά τζίφος !!!

Σε ότι αφορά Kostas G. για την χρήση ξύλου στην κατασκευή προφανώς αναφέρεσαι σε κόντρα πλακέ θαλάσσης για την πλάτη, τα δύο πλαινά και τον πάτο της δεξαμενής. Είχα διαβάσει στο παρελθόν διάφορα για κατασκευή τέτοιου είδους ενυδρείων σε κάτι sites του εξωτερικού αλλά να πώ την αλήθεια περισσότερες απορίες μου δημιούργησαν. Εκτός αυτού τι γίνεται με θέματα στεγανότητας και αντοχής στο χρόνο κλπ Μην ξεχνάμε ότι θα έχω 2,3 κυβικά νερό οπότε κάθε προφύλαξη που μπορεί να παρθεί είναι απαραίτητη. ¶σε που σαν ποιότητα κατασκευής και ομορφιάς - κομψότητας ότι είχα δει δεν μπορώ να πω ότι μου γέμισε το μάτι. Αντίθετα αν απο τη συζήτηση προκύψει ότι αξίζει ένα χτιστό σκέφτομαι ότι τυχόν κατασκευή με πέτρα (τι είδους κλπ κλπ) θα μπορούσε να δώσει ένα τελείως διαφορετικό αισθητικό αποτέλεσμα και να προσομοιάσει καλύτερα το φυσικό περιβάλλον.

Επίσης Kostas G. θα ήθελα την γνώμη σου σχετικά με το κόστος για το δικό μου. Εγώ εκτιμώ μια τάξη μεγέθους γύρω στα 15.000 κομπλέ για γλυκού νερού (8.000 δεξαμενή και 7.000 υλικά - φίλτρα κλπ) Από την πείρα που έχεις αποκτήσει μέχρι τώρα από το δικό σου τι λές εσύ ?

Αυτά τα ολίγα ....... εεε πολά δηλαδή.
Απάντηση με παράθεση
  #314  
Παλιά 02-10-08, 14:20
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

μαλλον καλυτερα να ανοιξεις ενα νεο ποστ για ολα αυτα φιλε μου


πληροφοριες για χτιστα και ξυλινα θα βρεις περισσοτερο σε ξενα φορουμ μιας και στην ελλαδα νομιζω δεν το χουν δοκιμασει και παρα παρα πολοι το πρωτο και καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αρχισεις πυρετοδως διαβασμα και αναζητιση πηγων τοσο για την κατασκευη οσο και για το φιλτραρισμα που ειναι και αυτο ενα μεγαλο κεφαλαιο σε τετοια ενυδρεια
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #315  
Παλιά 02-10-08, 18:08
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας szcs και steady!

Χαίρομαι που σου αρέσει το πως εξελίσσεται szcs!
Έχω ήδη κάνει κάποιες αλλαγές που ομόρφυναν το ενυδρείο(όπως π.χ. το οτι έβαλα το κρεμαστό φωτιστικό και έφυγα όλα αυτά τα καλώδια και το balast του προσωρινού φωτισμού...),φωτό από αυτές στο επόμενο update που όμως δεν θα αργήσει!!!

Ευχαρίστως να σου δώσω παραπάνω πληροφορίες για το κτιστό! Εν ολίγοις,χτίζεις όλες τις πλαινές πλευρές του ενυδρείου με τσιμεντόλοιθους,ενισχυμμένους με σιδερόβεργες που έχεις στερεώσει προηγουμμένως στο πάτωμα...Έχεις ήδη κάνει προβλέψεις για το που θα είναι τα παράθυρα που θα βλέπεις το ενυδρείο και φυσικά δεν τα χτίζεις...Φτιάχνεται ένα πλαίσιο μετά από ανοξείδωτο μέταλλο που αγκαλιάζει το περίγραμμα του παραθύρου που εχεις για να βλέπεις και κολλιέται στη θέση του...Έπειτα,γεμίζεις την όλη κατασκευή από τσιμεντόλιθους με υγρό τσιμέντο και την αφήνεις να στεγνώσει...(αυτό το βήμα μπορεί να γίνει και πριν μπει το πλαίσιο,ανάλογα τον τρόπο στερέωσεις που επιλέγεται...)Έπειτα,στεγανοποιείς το όλο κατασκεύασμα εσωτερικά με μερικά χέρια από μη τοξική εποξική μπογιά για χρήσεις σε δεξαμενές νερού...Στη συνέχεις,κολλάς το τζάμι ή plexiglass στην εσωτερική μεριά του ενυδρείου με το κατάλληλο στερεωτικό/στεγανοποιητικό,πάνω από την επένδυση με την εποξική μπογιά και έτοιμο μόλις στεγνώσουν όλα αυτά(παίρνει λίγο καιρό λόγω πάχους σιλικόνης...).Όσο αφορά για το πως περνάς τις σωληνώσεις,υπερχειλήσεις,μα με τρύπα στο ενυδρείο φυσικά που την κάνεις όταν είναι δομικά έτοιμο(να έχει πέσει και το τσιμέντο...)Όμως όπως είπε και ο steady,καλύτερα να διαβάσεις μόνος σου threads από ξένα site και πιο συγκεκριμμένα από το Monster Fish Keepers που είναι και το πιο κατάλληλο Έχει πάρα πολλά κατασκευαστικά threads για κατασκευή ενυδρείων και των 3 τύπων!!! Εδώ είναι ένα thread κατασκευής ενώς χτιστού ενυδρείου παρόμοιων λίτρων με το δικό σου...Εδώ είναι ένα link κατασκευής μεγάλης ξύλινης δεξαμενής...Όσο για την ομορφιά,ξύλο είναι,όπως θες το ντύνεις απέξω,με άλλο ξύλο π.χ.
Να άλλο ένα σχέδιο ξύλινου ενυδρείου...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #316  
Παλιά 02-10-08, 18:09
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Για την επισύναψη αρχείων,πατάς το κουμπί ''Διαχείρηση συνημμένων αρχείων'' που υπάρχει όταν γράφεις μια απάντηση...Σου ανοίγει παραθυράκι και σου λέει ''Upload File from your Computer'' και ''Upload File from a URL''...Προφανώς χρησιμοποιείς την πρώτη στήλη καθώς αν η φωτό σου έχει url,απλά το γράφεις στην απαντησή σου Πατάς λοιπόν Browse και βρίσκεις την φωτό στο δίσκο σου και την επιλέγεις...Ανέβασμα και ωπ...ανέβηκε! Ο μόνος λόγος να μην στην ανεβάζει είναι να είναι μεγαλύτερη από το επιτρεπόμενο μέγεθος ή τύπος αρχείου που δεν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα του forum...Αν κάτι από αυτά συμβαίνει,στείλε pm...

Όπως είπε και ο steady,καλύτερα άνοιξε ξεχωριστό θέμα για το ενυδρείο σου ωστε όλες οι πληροφορίες κατασκευής του στο μέλλον να είναι μαζεμμένες σε ένα θέμα και να το απολαμβάνει ο αναγνώστης όπως θα απολαύσεις τα θέματα στο MFK

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #317  
Παλιά 03-10-08, 10:08
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ώρα για ένα ακόμα...update!!!

Τους περασμένους μήνες δυστυχώς δεν δούλεψα και πολύ στο ενυδρείο δυστυχώς λόγω των πολλών προετοιμασιών που έπρεπε να κάνω και της κούρασης που όλα αυτά φέρνουν... Όμως,και πάλι κατάφερα και έκανα μερικές προσθήκες στο ενυδρείο,η πιο κοπιαστική από τις οποίες ήταν η εγκατάσταση του φωτιστικού η οποία έγινε κάποια στιγμή στα τέλη Ιουνίου/αρχές Ιουλίου... Επίσης,άλλαξα επιτέλους την ελλατωματική Tunze Turbelle electronic 7400/2 και εγκατέστησα την καινούργια στη θέση της οπότε και οι 5 αντλείες λειτουργούν μαζί πλέον!!!
Έκανα και μερικές αγορές τον περασμένο καιρό και παρήγγειλα και έλαβα την 400gpd 6stage RO unit που ήθελα από το RO-Man!Τώρα είναι μαζί μου και περιμένει την εγκατάστασή της!!!Μαζί με αυτήν παρήγγειλα και μερικά εξαρτήματα και housings για προφίλτρα που χρειάζομαι για να φτιάξω ένα φίλτρο νερού βρύσης που να αφαιρεί Cl αλλά και χλωραμίνες ωστε να κάνω πιο εύκολη την αυτοματοποίηση των αλλαγών νερού παίρνοντας την ποσότητα νερού βρύσης που χρειάζομαι για την μείξη που θέλω με νερό Α.Ο. κατευθείαν από αυτό το φίλτρο,χωρίς ανάγκη αντιχλωρίου αλλά και για να αποφύγω την συνεχή προσθήκη αφύσικων υγρών(αντιχλώριο) στο ενυδρείο
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #318  
Παλιά 03-10-08, 10:09
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Επιπλέον,πρόσθεσα και μερική ακόμα Christmass moss η οποία αναπτύχθηκε πολύ καλά και έχει καταλάβει την περιοχή πάνω από τα spraybars και αναπτύσσεται πλούσια μέχρι την επιφάνεια του νερού!Η moss πάνω στα ξύλα έχει επίσης αναπτυχθεί καλά και έβαλα και άλλη σε κατάλληλα μέρη των ξύλων που δεν είχα βάλει μέχρι στιγμής...
Επίσης πρόσθεσα ένα κομμάτι βλαστού από Solanum muricatum,κοινώς ένα νοτιοαμερικάνικο φυτό κοινώςγνωστό ως pepino το οποίο μου χάρισε ένας φίλος όταν πήγα λίγο Κεφαλονιά το καλοκαίρι...Το φυτό αυτό τα πήγε θαυμάσια μέχρι στιγμής,βγάζοντας ρίζες από παντού και μεγαλώνοντας τόσο από το κανονικό κέντρο ανάπτυξης του,όσο και από αρκετά κλαδάκια που έβγαλε! Μάλιστα,μέσα στο τόσο λίγο χρονικό διάστημα που το έχω,άνθισε και κιόλας(δεν το πήρα ούτε με την παραμικρή υποψία μπουμπουκιών...Τα έβγαλε μάλιστα αφότου αναπτύχθηκε μερικά εκ. πρώτα...)και από το μοναδικό λουλούδι που γονιμοποίησα τεχνιτά,μεγαλώνει μάλιστα και 1 φρούτο!!! Θα έχει πολύ πλάκα αμα δω κάποια στιγμή ένα pepino να ωριμάζει πάνω από το ενυδρείο και έπειτα να πέσει στο νερό μόλις ωριμάσει,οπότε και θα το περιποιηθούν οι pleco μου!!!Από την παραγωγή στην κατανάλωση θα είναι!!!
Επιπρόσθετα,μετέφερα επιτέλους και τον 2ο Baryancistrus demantoides μου στο 2μετρο Το είχα βρει και τον είχα πάρει λίγες μέρες πρωτού φύγω για διακοπές το καλοκαίρι,σε μια επίσκεψή μου στο Water Inn για τροφές,όπου ενώ κοίταζα λίγο τους pleco,βλέπω απρόσμενα και έναν τελειταίο Baryancistrus από την εισαγωγή που είχα πάρει και τον πρώτο μου ενώ πίστευα οτι μετά από τόσο καιρό θα είχαν τελειώσει!!! Είχε αρκετά μέρη των πτερυγίων του να αναγεννήσει αλλά τα έφτιαχνε ήδη με άψογο τρόπο και οπότε τον πήρα με το που τον είδα!!! Όταν τον έφερα σπιτι,ημουν έτοιμος να τον βάλω κατευθείαν στο 2μετρο αλλά μετά από προσεκτική εξέταση για να βεβαιωθώ οτι είναι πλήρως εντάξη από υγεία,είδα μια μικρή μαύρη κουκίδα 1mm κοντά στο anus του,το είδος των μαύρων σημαδιών που είχε και ο Blue eye μου και γιαυτό τον έβαλα στη καραντίνα μέχρι να γυρίσω από τις διακοπές καθώς αυτό δεν ήταν απειλή για τη ζωή του...Όταν γύρισα,του έκανα θεραπεία με Preis Coly για να το δοκιμάσω καθώς είναι το μόνο αντιπαρασιτικό από 100% φτσικά συστατικά και είπα μιας και αυτό δεν απειλούσε τον pleco μου,να το δοκιμάσω να δω αποτελεσματικότητα καθώς υποτίθεται οτι είναι λιγότερο βλαβερό για τα ψάρια...Ακολούθησα τις οδηγίες με την επαναληπτική θεραπεία που λένε καθώς και το μούλιασμα της τροφής στο φάρμακο και έκανα τελικά μια αλλαγή νερού που ήθελα να κάνω πρωτού τον μεταφέρω,την προηγούμενη βδομάδα(δεν την αναφέρουν οι οδηγίες,απλά ήθελα οι συνθήκες της καραντίνας να έρθουν πιο κοντά στου 2μετρου...) και τον μετέφερα τη Δευτέρα που μας πέρασε στο τελικό του σπίτι!!! Τον κοίταξα στη σακούλα που τον είχα και η μαύρη τελεία είχε φύγει!!! Μια χαρά!!! Ευτυχώς δεν τον έχουν πειράξει μέχρι στιγμής...Ο άλλος μου Baryancistrus έχασε δυστυχώς όλο το πάνω μέρος της ουράς του,έως πολύ κοντά στη βάση της Ευτυχώς έχει ήδη φτιάξει ένα μεγάλο μέρος της ζημιάς μέσα σε κάτι παραπάνω από βδομάδα, έφτιαξε τη ζημιά μέχρι σχεδόν την μέση της καμπύλης της ουράς αλλά θα χρειαστεί ακόμα κανα δυο βδομάδες μέχρι να είναι όπως ήταν Ευτυχώς μέχρι στιγμής φαίνεται να την φτιάχνει ακριβώς όπως ήταν και οπότε ελπίζω πως δεν θα φαίνεται αυτός ο παλιός τραυματισμός στο μέλλον...

Αυτά ήταν όλα μεχρι στιγμής νομίζω
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #319  
Παλιά 03-10-08, 10:10
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και τώρα το πιο ενδιαφέρον κομμάτι...φωτογραφίες!!!

Μερικές φωτό από την όσμωση και το ενυδρείο πρώτα...
Τα πακέτα που έλαβα από τον RO-Man...Το κουτί έχει την όσμωση ενώ η σακούλα της Fedex τα κομμάτια που παρήγγειλα για να φτιάξω τον αποχλωριωτή βρύσης που αφαιρεί και χλωραμίνες,όχι μόνο Cl καθώς δεν υπάρχει μεμβράνη μετά από αυτόν...




Μερικές παλαιότερες κοντινές λήψεις του μέρους πάνω από τα spraybar...Τώρα η moss έχει μεγαλώσει και πυκνώσει κι άλλο και το μέρος έχει πρασινίσει πολύ περισσότερο!!!




__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #320  
Παλιά 03-10-08, 10:12
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Καθώς κοίταζα τη moss που αναπτύσσεται πάνω στα ξύλα στη μέση του ενυδρείο,βρήκα ενα μικρό μανιτάρι!!! Μανιτάρια έβλεπα μόνο σε φωτό από paludarium και terrarium(που μου αρέσουν επίσης πολύ) και τα θαύμαζα εκεί και έτσι όταν βρήκα ένα στο ενυδρείο μου χάρηκα πολύ!!!Δυστυχώς κρατάνε μόνο κανα δυο μέρες...Μπορείτε να το δείτε στη μέση της φωτό,κοιτώντας στο κάτω μέρος του πάνω κλαδιού,στη δεξιά μεριά της βάσης από το μικρό κλάδάκι που βγαίνει προς προς τα κάτω...


Βρήκα και άλλο ένα,διαφορετικού σχήματος αλλά δεν είχα την φωτογραφική κοντά και δεν είχα το χρόνο να τη φέρω...Ελπίζω πως σε μερικούς μήνες θα ξαναδώ και αυτλη τη φορά περισσότερα καθ΄΄ως το μυκήλιο αναπτύσσεται!!!

Μερικές πρόσφατες φωτό από το ενυδρείο με τα φώτα του κλειστά(καθώς είχα μόλις μεταφέρει τον δεύτερο Baryancistrus demantoides μου...) για να δείτε πως φαίνεται εξωτερικά τοι ενυδρείο με το φωτιστικό εγκατεστημμένο και χωρίς όλα τα καλώδια και τα ballast του προσωρινού φωτιστμού που κρέμονταν...






Και τώρα μερικές παλιές φωτό από τους κατοίκους του ενυδρείο κατα την προσαρμογή τους στο 2μετρο!!!
Οι φωτό είναι με χρονολογική σειρά...Φωτό μεταφοράς και προσαρμογής του Blue eye δεν θα βάλω καθώς τις έχω ήδη δημοσιεύσει σε ξεχωριστό θέμα στην κατηγορία γατόψαρα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #321  
Παλιά 03-10-08, 10:13
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ξεκινάμε λοιπόν με τους Hemiancistrus subviridis...
Το πρώτο άτομα του είδους στη σακούλα...












__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #322  
Παλιά 03-10-08, 10:14
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

...και στο ενυδρείο μερικές μέρες μετά...






Το 2ο άτομο του είδους στη σακούλα...






...και στο ενυδρείο περίπου μια ώρα μετά την προσαρμογή...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #323  
Παλιά 03-10-08, 10:16
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το 3ο άτομο του είδους στη σακούλα...(ο πρώτος Hemiancistrus subviridis μου που τον είχα 5 χρόνια τώρα στον φυτεμμένο βιοτοπικό llanos ενυδρείο μου...έχει ξεφτισμένα πτερύγια από από το κυνηγητό στο παλιό του ενυδρείο για να τον πιάσω αλλά και από τις μάχες του με το Platydoras costatus μου...τσακόνωνταν συχνά απότι φαίνεται αλλά επειδή το ενυδρείο εκείνο δεν είναι στο σπίτι μου και δεν είχα πολύ χρόνο παρακολούθησης,δεν τον έβλεπα συχνά καθώς ήταν κρυμμένος και δεν μπορούσα να ελέγξω την κατάστασή του... )











Δεν έχω φωτό του στο ενυδρείο ακόμα δυστυχώς αλλά έχει αρχίσει να βγαίνει και αυτός πλέον όλο και περισσότερο και δεν με φοβάται πλεον!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #324  
Παλιά 03-10-08, 10:17
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αφού οι Hemiancistrus μπήκαν στο 2μετρο και προσαρμόστηκαν κάπως,ο
Leporacanthicus L240 και ο Panaque L190 ''Llanos'' μου μπήκαν μέσα!!!
Ο Leporacanthicus L240 μου στη σακούλα,κατα στην προσαρμογή του στην καινούργια του δεξαμενή...








...και αμέσως αφότου ελευθερώθηκε...καθόταν εκεί και με κοίταζε συνέχεια!!!Μέσα σε λίγα μόλις λεπτά,ο χρωματισμός του έγινε και πάλι συμπαγές μαύρο,όπως ήταν!!!






__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #325  
Παλιά 03-10-08, 10:18
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή





Μετά από λίγο περισσότερο από έναν μήνα στο 2μετρο...




Ο Panaque L190 ''Llanos'' μου κατα την προσαρμογή...










__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #326  
Παλιά 03-10-08, 10:19
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή



Και αμέσως αφότου τον ελευθέρωσα...Έμεινε σε εκείνο το μέρος στα ξύλα και συνέχιζε να με κοιτάει επίσης,πότε πιο μπροστά στα ξύλα,πότε πιο πίσω,αλλά δεν εξαφανήστηκε μέσα στην συστάδα!!!






Μια σκοτεινή φωτό του 2 μήνες αργότερα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #327  
Παλιά 03-10-08, 10:20
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μερικές φωτό από τον πρώτο Baryancistrus demantoides στην καινούργια του δεξαμενή...Δεν έχω καθόλου φωτό του στη σακούλα λόγω κάποιων ατυχώς συμβάντων που έγιναν κατα την μεταφορά του(έπεσε από ύψος 1,5μέτρου 2φορές,χτυπώντας στη βάση της καραντίνας και κολυμπόντας μετά στο χαλί... Ευτυχώς απέκτησε μόνο μερικές γρατσουνιές από αυτό και τίποτα άλλο τις οποίες και έφτιαξε μέσα σε μια βδομάδα ή δυο...)και με άγχωσαν και εκνεύρισαν τόσο πολύ,μου χάλασαν εντελώς τη μέρα που δεν είχα κουράγιο να τραβήξω φωτό,ήθελα μόνο να μπεί στο 2μτερο το γρηγορότερο δυνατόν να πάω να ηρεμήσω...




__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #328  
Παλιά 03-10-08, 10:21
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και τώρα οι φωτό από τη μεταφορά του δεύτερου Baryancistrus demantoides μου που ευτυχώς κατάφερα να πιάσω χωρίς σχεδόν καθόλου κυνηγητό,κατευθείαν με τη σακούλα μεταφοράς του Ήταν επίσης σχετικά ήρεμος κατα την μεταφορά και μόνο προσπάθησε να βγεί στην αρχή και αυτό ήταν όλο...Δέχεται το χέρι μου κοντά του πολύ καλά,χωρίς να φοβάται πολύ!








__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #329  
Παλιά 03-10-08, 10:21
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή











Αυτές είναι όλες οι φωτό που έχω...
Ελπίζω να σας άρεσε!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #330  
Παλιά 03-10-08, 14:00
Το avatar του χρήστη strider
strider Ο χρήστης strider δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ωραία πραματα !!!
Αλλα από όλα τα ωραία για μενα το πιο καταπληκτικό είναι αυτό το "ψαρακι', το λ190 πουείανι ολα μα ολα τα λεφτα.Δ ξερω γιατι αλλά δ χορτενω να το χαζευω(σε φωτο προς το παρον)Αν γινεται και αν δεν είναι πολυ εκτος θεματος λες δυο λογακια?
καλη συννεχεια και να εισαι κι εσυ και αυτό καλά
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διευθύνσεις και τηλ. κατασκευαστών? βοήθεια στο στήσιμο! mios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 23-03-07 20:41
Kostas G.(River tank βιότοπος Rio Orinoco) Kostas G. Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 4 11-02-07 14:51
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39
Στήσιμο Νεου Ενδρείου Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 20-03-04 01:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13998 seconds with 13 queries