Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-04, 03:50
RGPOL Ο χρήστης RGPOL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2003
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Συμβουλές για φυτά

Καλησπέρα παιδιά
θα ήθελα να ξεκινήσω να βάλω κάποια φυτά στο ενυδρείο μου αλλά έχω κάποιες απορίες πρώτα.
Καταρχήν έχω ένα πλατικό σαν ταψί κάτω από το υπόστρωμα (φίλτρο βυθού δεν λέγετα και κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να υπάρχει όταν θες να βάλεις φυτά. Ειναί απόλυτο αυτό; Όταν αναγκάστηκα να αλλάξω ενυδρείο από διαρροή είδα ότι είχε κατακρατήσει αρκετό χώμα. Επίσης τι ρόλο παίζει το υπόστρωμα;
Το δικό μου είναι 4-5 εκ. υψός και έχει πάχος το χαλίκι 3-6mm.
Όσόν αφόρα τον φωτισμό έχω μία λάμπα φθορίου 12w και το ενύδρειο είναι περίπου 70 λιτρ. Τι προτείνετέ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-04, 03:25
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή Re: Συμβουλές για φυτά

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RGPOL
Καταρχήν έχω ένα πλατικό σαν ταψί κάτω από το υπόστρωμα (φίλτρο βυθού δεν λέγετα
....ναι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RGPOL
και κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να υπάρχει όταν θες να βάλεις φυτά. Ειναί απόλυτο αυτό;
.....οχι δεν ειναι απολυτο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RGPOL
Επίσης τι ρόλο παίζει το υπόστρωμα;
.....για τα περισσοτερα φυτα χρησιμευεει σαν αγκιρωση των ριζων αλλα υπαρχουν και πολλα που τρεφονται βασικα απ'εκει...γενικα ενα καλο υποστρωμα βοηθα πολυ ....ολα εξαρτωνται απο το τι ενυδρειο θελεις να φτιαξεις...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RGPOL
Το δικό μου είναι 4-5 εκ. υψός και έχει πάχος το χαλίκι 3-6mm.
......το χαλικι που εχεις ειναι πολυ χοντρο για φυτεμενο......καλυτερα 2-3mm διαμετρο.....το βαθος (5cm) ειναι το ελαχιστο για φυτεμενο ενυδρειο....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RGPOL
Όσόν αφόρα τον φωτισμό έχω μία λάμπα φθορίου 12w και το ενύδρειο είναι περίπου 70 λιτρ.
....ειναι λιγος .....θελει αλλη μια τετοια κατ'ελαχιστο....αλλα πριν διαβασε παρακατω..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RGPOL
Τι προτείνετέ;
....αποφασισε πως το θες το ενυδρειο και συνεχιζουμε.....αφου διαβασεις κιολας....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RGPOL
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
...Να'σαι καλα....και καλως ηρθες και απο μενα....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-04, 01:24
RGPOL Ο χρήστης RGPOL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2003
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαρίστω annivas2000 στο ενυδρείο έχω 4 γκουράμι 1 κόρυ 1 αγγελόψαρο και 5 guppys και απλά θέλω βάλω και μερίκα φυτά. Εχείς να προτείνεις κάποια εύκολα αλλά και να μην χρειαστεί να βγάλω το φίλτρο βυθου; Τι άλλο θες να μάθεις που χρειάζεται;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-04, 01:56
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Για εύκολα φυτά εδώ: http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=397

Το φίλτρο βυθού καλύτερα να το βγάλεις.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-04, 02:36
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
....Το φίλτρο βυθού καλύτερα να το βγάλεις.
Ρε Γιωργο αφου λεει οτι δεν θελει να το βγαλει ο ανθρωπος.......
Εφ'όσον δεν ζητα κατι υπερβολικο σαν φυτεμενο μπορει να κανει δουλεια...
Λοιπον RGPOL διαβασε το post που εδωσε ο Γιωργος, διαβασε και τα σχετικα posts που αφορουν το φιλτρο βυθου και το πιο βασικο ειναι οτι στην περιοχη κυριως γυρω απο το <μπαστουνι> του φιλτρου θα πρεπει να κανεις καλο σιφωναρισμα για να λειτουργει σωστα....
Σαν φορτιο ψαριων μην βαλεις κατι αλλο.....
Σαν φυτα και επειδη μπορει να αντιμετωπισεις προβληματα αλγης κατ'αρχην βαλε Hygrophila difformis , Hygrophila polysperma , Hygrophila corumbosa ......σε μερικα σημεια αλλα πυκνα...αν πιασουν αλγη, κουρευε τα και μην τα φοβασαι.....επισης και Microsorium pteropus (java fern) και Vesicularia dubyana (java moss) δεμενες σε ξυλα-πετρες.....
Αν το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο κανα εξαμηνο και εχει δημιουργηθει <mulm> μπορεις να βαλεις κανα Echinodorus amazonicus , E. bleheri και καποιες Cryptocoryne sp. (τα τελευταια μακρια απο το <μπαστουνι> και θα χρειαστει να βαζεις και καμια ταμπλετα λιπασμα). Στα σημεια που θα φυτεψεις ριξε και καμια χουφτα ψιλο χαλικι για να αγκιστρωθουν καλυτερα τα φυτα....
Αν χρησιμοποιεις venturi αερα με τον κυκλοφορητη του φιλτρου (στελνεις φυσαλιδες αερα δηλ. βγαλε το σωληνακι).
Aλλα με το φιλτρο βυθου να ξερεις οτι δεν θα ειναι ευκολο και θα πρεπει να το παρακολουθεις απο κοντα μην ξεφυγει η αλγη. Θα βοηθουσε πολυ να βαλεις και CO2 (μαγια)...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-04, 17:55
RGPOL Ο χρήστης RGPOL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2003
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ωραία τώρα μπερδεύτηκα πιο πολύ, γιατί όπως θα κατάλαβες είμαι αρχάριος και κάποιες έννοιες όπως μπαστουνι του φιλτρου, σιφωναρισμα, mulm, venturi αερα, δεν τις ξέρω.Παρ' όλα αυτα επειδη θα ήθελα ένα ωραίο, υγιές και να λειτουργεί σωστά, ενυδρείο, είμαι διατεθήμενος να ταλαιπωρηθώ λίγο παραπάνω και να βγάλω το φίλτρο βυθου (μπορεί να μου την δώσει αργότερα και να θέλω περισσότερα φυτά) όπως και να κάνω μια πατεντα ωστε να μπορω να βάλω και μία philips 15w aqua relle που έχω ή και μία ακόμη άλλη (εάν θέλετε να προτείνεται κάποια άλλη λάμπα). Λέτε να γίνει άνω κάτω το νερό βγάζοντας το φίλτρό; Ποια αλλη πληροφορία θέλετε; (δεν έχω κανει μετρήσεις για το νερο ακόμα, το ξέρω κακως.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-04, 22:23
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Συμβουλές για φυτά

Εγώ στην θέση σου θα αγόραζα 3-4 σακουλάκια ψιλό χαλίκι (0,8 - 1 ή 1-2 cm ) και λίγο λατερίτη.
Θα έβαζα τα ψάρια σε έναν κουβά με όσο νερό χωράει, θα εβγαζά ότι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο και θα έβαζα τον λατερίτη σαν υπόστρωμα το χαλίκι καλά πλειμένο από πάνω, θα έβαζα νερό μέχρι την μέση τουλάχιστον και όταν οο νερό μέσα στο ενυδρείο θα έφτανε τα φυσιολογικά επίπεδαθα προσθετά τα ψάρια,το υπόλοιπο νερό και συπλήρομα νερού μέχρι εκεί που χρειάζετε.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-04, 03:24
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μπαστουνι = Ο καθετος σωληνας που συνδεεται με το φιλτρο βυθου.

Mulm = η "μουργα" ή λάσπη, που μαζευεται στο υποστρωμα απο περιττωματα ψαριων, αφαγωτη τροφη, σαπισμενα φυλλα φυτων κλπ.

Σιφωναρισμα = Τραβας με ενα λαστιχο νερο απο το ενυδρειο (κατα τις αλλαγες) ανακινωντας ελαφρα τον βυθο για να μαζεψει τις ακαθαρσιες (κατι σαν την ηλεκτρικη σκουπα).

Venturi = Σωληνακι στην κορυφη εσωτερικων φιλτρων 'η αντλιων που στελνει αερα σε μορφη φυσσαλιδων στην εξοδο της αντλιας. (Απλοικη εξηγηση).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-04, 12:08
scubapol Ο χρήστης scubapol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2003
Περιοχή: KALLITHEA
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Νομίζω και εγώ πως το καλύτερο είναι αυτό που σου γράφει ο newfish. Θα ήθελα μόνο να συμπληρώσω το εξής , επειδή μπήκα και εγω πριν απο ενα εξάμηνο σε αυτήν την διαδικασία και την πάτησα. Αφού αφαιρέσεις όλα τα ψάρια και τα διακοσμητικά σου και πρίν ξηλώσεις το φίλτρο βυθού αφαίρεσε όσο περισσότερο νερό μπορείς απο το ενυδρείο σου και τοποθέτησέ το σε κουβάδες. Όταν θα έχουν μείνει γύρω στους 3 πόντους νερό πάνω απο το χαλίκι σου τότε σταμάτα να τραβάς νερό , αφαίρεσε το χαλίκι και το ταψί , βγάλε το νερό με τη μούργα που θα έχει μαζευτεί και έπειτα τοποθέτησε τα υπόλοιπα. Εγώ είχα αφήσει περίπου το 1/3 του νερού -σε ενυδρείο 120 lt- όταν ξήλωσα το φίλτρο βυθού και χρειάστηκε να περιμένω καμία ώρα ώστε να κατακάτσει η μούργα και να την μαζέψω σιγά σιγά. Και αυτό επειδή για να αλλάξεις το 1/3 του νερού θα πρέπει πρώτα να το φτάσεις στην κατάληλη θερμοκρασία πριν το ξαναβάλεις μέσα στο ενυδρείο οπότε ή προετοιμάζεσαι κατάληλα (πράγμα που αφελέστατα δεν είχα κάνει ), ή στρεσάρεις περισσότερο τα ψάρια αφήνοντας τα αρκετή ώρα παραπάνω παρατημένα στους κουβάδες.

Καλή επιτυχία πάντως σε ότι και αν κάνεις........
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-04, 19:14
RGPOL Ο χρήστης RGPOL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2003
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά, όταν το κάνω θα σας ενημερωσω για τα απολεσματα και για τυχον αποριες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06125 seconds with 14 queries