Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-08-12, 18:06
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Μείωση Ph????

Μιας κι από όσα έχω διαβάσει η τιμή του Ph εξαρτάται άμεσα από τις τιμές του διοξειδίου του άνθρακα, αν για παράδειγμα θέλω να μειώσω την τιμή του Ph στο ενυδρείο μου, είναι δόκιμο να προσθέσω το υγρό Flourish Excel που ουσιαστικά αυξάνει την ποσότητα CO2 στο νερό, σε μεγαλύτερες ποσότητες απ' όσο αναφέρει στη συσκευασία του???

Το έχει κάνει κανείς???
Είναι ακίνδυνο για τα ψάρια???
κι αν ναι μέχρι πόσο περισσότερο μπορώ να βάλω????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-08-12, 18:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Η πτωση του πεχα με το διοξειδιο ειναι "παρενεργεια" της παροχης.
Δεν το βαζουμε για να ριξουμε το πεχα

2. Δεν ριχνει το πεχα το excel.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-12, 20:58
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Η πτωση του πεχα με το διοξειδιο ειναι "παρενεργεια" της παροχης.
Δεν το βαζουμε για να ριξουμε το πεχα

2. Δεν ριχνει το πεχα το excel.

OK Κατανοητό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-12, 21:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το flurish excel ειναι απο τα προιοντα που θεωρουνται απο υποπτα εως δηλητηρια. Σε περιπτωση που μπει σε γαριδαδικο θα δεις πολυ συντομα τα γαριδακια ανασκελα, και εχουν καταγραφει και προβληματα με ψαρια αλλα και σαπισμα φυτων.
Δεν ειναι βεβαια co2 ουτε το ανεβαζει, απ αυτα που γραφει ειναι ανθρακας κι οχι διοξιδιο, και υποτειθεται πως εναλλακτικα μορει να το αντικαταστησει, και ακομα κι οσοι το επιστευονται απ οσο βλεπω οι περισσοτεροι βαζουν μικροτερες δοσεις απο την προτεινομενη κι οχι μεγαλυτερη.
Επισεις συμφωνα με τον κατασκευαστη δεν επηρρεαζει το ph (καλο μεν, αλλα δε μπορει να υπερκαλυψει τα ελαττωματα που εχουν αναφερθει)
Καλυτερα μακρυα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-12, 22:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε περιπτωση που μπει σε γαριδαδικο θα δεις πολυ συντομα τα γαριδακια ανασκελα, και εχουν καταγραφει και προβληματα με ψαρια αλλα και σαπισμα φυτων.
Ασχετο με το θεμα αλλα αφου αναφερθηκε, εγω που εβαλα δοκιμαστικα μερικες φορες στις γαριδες δεν ειδα κανενα προβλημα.
Σε φυτεμενο με ψαρια που εβαζα για πολυ καιρο δεν ειδα κανενα προβλημα με τα ψαρια.
Σε καποια φυτα εχει αναφερθει ευαισθησια στο excel (οχι σε μικρες δοσεις), οπως βαλισνεριες και egeria densa. Δεν ειχα τετοια φυτα και δεν εχω αποψη.
Οι δοσολογιες που χρησιμοποιουσα ηταν μειωμενες αφου οι προτεινομενες απο seachem ειναι οι μεγιστες για φουλ φυτεμενα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-12, 09:58
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Οπότε η λύση για να ρίξω το Ph είναι το Ph Gh down???? Ποιας εταιρίας έχετε χρησιμοποιήσει και θεωρείτε ασφαλή??

Το πρόβλημά μου είναι ότι από τότε του έστησα το ενυδρείο χάνω ψαρήδες. Έχω 240 λίτρα φυτεμένο με ζωοτόκα ανσίστρους και κόρυ. Σύντομα (μόλις βρώ λίγο χρόνο γιατί είμαι πνιγμένος) θα κάνω μια πιο εκτεταμένη αναφορά στο θέμα μου με πλήρη στοιχεία μετρήσεων. Αν εξαιρέσουμε τη βλακεία που έκανα με το οξυζενέ και σακάτεψα 20 ψάρια και τη βιολογία, είμαι πολύ προσεκτικός. Η απώλειες είναι ένα ψάρι περίπου κάθε 10 - 15 ημέρες και μόνο ζωοτόκα.

Ρωτώντας άλλους φίλους μου λένε ότι έχουν γκάπυ και ξιφοφόρους 2-3 χρόνια, σε μένα αν δεν ήταν μεγάλη η συχνότητα αναπαραγωγής το ενυδρείο τώρα μετά από ένα χρόνο θα ήταν άδειο. Και μ' ενοχλεί αφάνταστα να βλέπω τους ψαρήδες σαν αναλώσιμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-12, 10:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ισως να μην παρουσιαζει ντε και καλα προβλημα, αλλα οπως να χει εχουν αναφερει υπερβολικα πολλοι συγχομπυστες προβληματα και θανατους με το συγκεκριμενο προιον, οποτε δε βρισκω λογο ρισκου, απλα βαζω ενα κοκκινο Χ και προχωραμε. Αν θελησω να βαλω co2 (αν και μαλλον δε το κοβω ια και ολο σε μαλακο νερο ειμαι, αλλα ΑΝ ) θα βαλω ειτε κανονικη μπουκαλα ειτε diy που ειχα παλιοτερα και δουλευε μια χαρα με μια πατεντουλα για τη διαχυση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μείωση pH Butterfly Γλυκό νερό - Γενικά 10 22-02-12 13:07
Μείωση ph ioannis_79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 15-04-11 21:43
μείωση PH με χρήση HCL ? ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 19-04-07 00:00
Μείωση PH και GH vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 2 14-03-07 11:11
Μείωση του ph petran Γλυκό νερό - Γενικά 7 18-07-06 08:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04677 seconds with 13 queries