Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-09-13, 23:43  
ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!
spirstam2011
Junior Member
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος 09-09-13, 23:43
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Χαιρετω ολους τους ενυδρειοφιλους του φορουμ.Καλως σας βρηκα!
Με αφορμη ενα μικρο χρυσοψαρο που βρεθηκε στην κατοχη μου πριν 3 μηνες -και τωρα φιλοξενειται στο 25λιτρο ενυδρειο μου-,και με απωτερο σκοπο να φτιαξω ενα αξιοπρεπες συστημα για το σαλονι μου,που ομως θα σεβεται τις ιδιαιτεροτητες των φιλοξενουμενων του,αρχισα να διαβαζω εδω και 5-6 μερες το φορουμ.
Και ενω πριν αρχισω το διαβασμα δηλωνα ασχετος,τωρα δηλωνω "βαθεια νυχτωμενος" οσον αφορα την αποψη που ειχα για τις συνθηκες διαβιωσης των ψαριων.
Επειδη λοιπον θα το τολμησω το στησιμο ενος ενυδρειου εχοντας σαν βαση πλεον οσα εσεις γραφετε στο φορουμ κι οχι οσα ο πετ-σοπας μου προτεινε,-ευτυχως δεν αγορασα ακομα γιατι το καλοκαιρι δεν "τραβιεται" το ενυδρειακο,αρα δεν υπηρχε στοκ στο καταστημα-,
θα ηθελα καποιες αποψεις -συμβουλες-διορθωσεις, οσον αφορα τις πρωτες σκεψεις που εχω για την εγκατασταση:

1.Ενυδρειο Juell Rio 240 lt χωρις βαση (χωρος υπαρχει αφθονος,επιπλο υπαρχει δικο μου και αντεχει).Ειναι αξιοπιστα αυτα τα ενυδρεια?Η μηπως εχουν απλα το ονομα και παρουσιαζουν διαφορα θεματακια?Ο φωτισμος που παρεχει ειναι ικανοποιητικος?

2.Φιλτρο EHEIM 2217, ή FLUVAL 406.Ποιο απο τα δυο προτεινετε?Το φιλτρο θα μπει σε μια αποσταση 1μ το ακροφυσιο-εξοδος φιλτρου που στελνει νερο, απο το πανω μερος του ενυδρειου (καπακι).Υπαρχει προβλημα?

3.Θερμοστατες-αντιστασεις,ακουω προτασεις ετσι κι αλλιως αυτα ειναι τα ευκολα νομιζω

4.Ανεμιστηρες οχι προς το παρον γιατι ερχεται χειμωνας και μεχρι να εγκατασταθει και να στρωθει το ενυδρειο θα πιασει Οκτωβρης.

5.Μετρησεις καθε ποτε πρεπει να παιρνονται σε ενα ενυδρειο?(ΡΗ,Αμμωνια και ο κυκλος της,Σκληροτητα,Χλωριο)

6.Σκεφτομαι να ξεκινησω με 5-6 χρυσοψαρα γιατι ειναι ανθεκτικα,ετσι θα μπω πιο στρωτα στο αθλημα Επειδη ομως θα ηθελα να ειναι και λιγο εντυπωσιακο το συστημα μου αφου θα το βλεπουν και οι επισκεπτες μου,τι ειδη προτεινετε να βαλω?Ειναι συμβατο καποιο αλλο ψαρι μαζι τους?Απο φυτα -θελω ελαχιστα για αρχη-, τι ανθεκτικο χωρις πολλες απαιτησεις και σε τι ποσοτητα μπορω να βαλω?Κατι πλαστικα καραβακια με φυσαλιδες,πλαστικα φυτα και καβουρακια που ξερνουν αερα ,τα ξεχναμε φανταζομαι ,ετσι??

7.Μενω επαρχια ,κοντα μια ωρα απο Αθηνα αρα η βολτα ευκολη.Χωρις να θεωρηθει διαφημιση,καποιο καταστημα αξιοπιστο απ'οπου μπορω να προμηθευτω ολα τα παραπανω,να μου λυσει αποριες, και με καλες τιμες?

Συγνωμη γιατι εγραψα πολλα,ευχαριστω για την φιλοξενεια και εκ των πρωτερων για τις απαντησεις σας.
Ελπιζω απο δω και περα να τα λεμε συχνα μεσω φορουμ!
Εμφανίσεις: 17746
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 14-12-13, 02:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και να ηθελες να ταισεις ξεχωριστη τροφη τις γαριδες δεν μπορεις με τα χρυσοψαρα παροντα.
Απλα θα πρεπει να υπαρχουν μερη (πχ φυτα κλπ) που "εγκλωβιζουν" τροφη που δεν μμπορουν να φτασουν τα χρυσοψαρα, ετσι ωστε να φανε οι γαριδες.
Η πιο καλη κινηση ειναι να υπαρχουν καποιες αλγες και ο αναλογοα πληθυσμος αλαγοφαγων για να υπαρχει ισορροπια.
Με τα χρυσοψαρα δεν μπορεις να βαλεις ευκολα σε ενα κλειστο συστημα οπως το ενυδρειο κι αλλα ζωντανα και να διατηρηθουν ολα ιδανικα.
Θελει μελετη, σχεδιασμο, και παρατηρηση για τυχων διορθωσεις.

Θα συνιστουσα να μην ταιζεις μια τροφη αποκλειστικα.
Θα υπαρξουν πιθανων διατροφικες ελλειψεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλως σας βρηκα safetyzone Greek Aquarist's Boards 2 29-10-10 14:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03180 seconds with 14 queries