Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-13, 21:02
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή Απόψεις για ψαράκια 90 λίτρα φυτεμένο

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 70μ χ 41π χ 40υ (32ύψος νερού)
Όγκος: 92 λίτρα
Κατηγορία: φυτεμένο κοινωνικό
Φυτά: anubia barteri, microsorum pteropus, cryptocoryne wendtii, java moss ριζωμένη πάνω σε 2 ρίζες driftwood
Ψάρια / ¶λλα είδη: 4 ancistrus(τα κλασικά μαύρα)(4-6 εκ) 1 ancistrus(λευκό ή κιτρινωπό καλύτερα)
Διακοσμητικά υλικά: 2 ρίζες driftwood, υπόστρωμα seachem black sand 3-4 εκ
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2 χ 18w απλές λάμπες philips + osram( μια λευκή μια κίτρινη) έχω άλλες 2 πάνω στο καπάκι σβηστές
Διάρκεια φωτισμού: 15:00 - 22:00 7 ώρες φωτοπερίοδος
Φιλτράρισμα: eheim ecco pro 200
Θερμοστάτης: external hydor 200w
Λίπανση: καθόλου
Παροχή CO2: φουλ σύστημα μπουκάλας (1φυσ /5 δευτερα) με αυτό το diffuser

Παράμετροι:

pH:6,8-7 (100% AO) πολύ σκληρό νερό βρύσης
Γενική σκληρότητα (GH): 6-7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 1
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-20
Αλλαγές νερού: 7-10 μέρες τα 2/5 με 100% όσμωση
Θερμοκρασία: 26-27,5
¶λλες πληροφορίες: 2 ανεμιστηράκια 8άρια για ψύξη
Φωτογραφία: επισυναπτόμενες στο τέλος του κειμένου


Καλησπέρα σας!
Μετά από μια σύντομη περίοδο της ζωής μου με λιγοστό χρόνο και αφού οι βαλισνέριες είχαν πραγματικά πνίξει το ενυδρείο, φαντάσου από μπροστά δεν έβλεπες πίσω.., βρήκα χρόνο επιτέλους, ξήλωσα όλες τις βαλισνέριες και το καθάρισα.. δυστυχώς είχα καμιά 25-30 γκάπυ τα οποία απεβίωσαν όλα, λόγω μη αλλαγής νερού και έλλειψης οξυγόνου όπως το κόβω..

Έχουμε μείνει με τα ancistrus, τα οποία άντεξαν. Δε ξέρω αν παίζει μεγάλο ρόλο το τι είδος είναι το καθ' ένα, αν μπορεί κάποιος από τις φωτογραφίες ας βρει το είδος τους..

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με την διακόσμηση, θα μ' αρεσε να προσθέσω ακόμα 1-2 φυτάκια, αλλά τι και που.. οι ειδικοί διακοσμητές ας προτείνουν..

επίσης είναι ΑΔΕΙΟ το ενυδρείο.. πρέπει να μπουν ψαράκια.. σκέφτομαι 2-3 κανονικού μεγέθους(4-5 εκ) και ίσως ένα κοπαδάκι ώστε να καλύψει και να γεμίσει το πάνω μέρος...
Δεν πρέπει να τρώνε τα φυτά γιατί θα πάνε στο τηγάνι κατευθείαν..
Μπορώ να βάλω corydoras που μου αρέσουν σαν ψάρια με τα ancistrus που έχω τώρα, ή δυο βυθόψαρα και θα γίνει χαμός?

ποιες είναι οι απόψεις των experts??


Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Γιώργος

___________
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8280001.jpg
Εμφανίσεις:  444
Μέγεθος:  38,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8280007.jpg
Εμφανίσεις:  514
Μέγεθος:  62,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8280008.jpg
Εμφανίσεις:  444
Μέγεθος:  72,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8280009.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  75,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8280010.jpg
Εμφανίσεις:  399
Μέγεθος:  53,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8280011.jpg
Εμφανίσεις:  424
Μέγεθος:  84,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8280012.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  59,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-13, 21:28
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Πολύ ωραία ψαράκια είνα τα ραμιρέζι τα οποία φτάνουν τα 5,5 εκατοστά 7 μαζί με την ουρά (δεν τρώνε τα φυτά) αλλά είναι λίγο δύσκολα στην διατήρησή τους δηλαδή θέλουν μηδενικά νιτρικά αμωνία και νιτρώδη και Ph κατω του 7, 6,5 είναι το καταλληλότερο, για τα λίτρα σου ένα διαπιστωμένο ζευγάρι θα ήταν καλά από κοπάδια θα σου πούνε οι εμπειρότεροι γιατί εγώ μπορεί να σου πώ κάτι λάθος.
μια ερώτηση γιατί η στάθμη του νερού είναι τόσο χαμηλή; Δεν μπορείς να προσθέσεις άλλο υπάχει κάποιο πρόβλημα;
Κατά τ'άλλα το ενυδρείο σου είναι ωραίο, λίγα φυτά πρέπει να βάλεις ακόμα και καμιά ρίζα και με λίγες αλλαγές θα πέσουν και τα νιτρικά γιατί βλέπω πως έχεις αρκετά, καλη συνέχεια
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-13, 21:37
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Τα ψάρια που έχεις ξέρεις ότι γίνονται θηριάκια; Εγω θα σου πρότεινα να πας σε άλλη ψαροσύνθεση πιο κατάλληλη για τα λίτρα σου. Αυτα τα 5 ψάρια που έχεις θα σου γίνουν 12-15 εκατοστα το κάθε ενα και όπως καταλαβαίνεις δε θα ζήσουν καλα εκει μέσα, θα έχεις προβλήματα. Θα σου πρότεινα λοιπόν να πας σε ενα μικρο κοπαδακι με Καρδινάλιους (8-9 ψαράκια) χωρίς αυτο να σημαίνει ότι θα δεις και συμπεριφορές λόγω διαστάσεων ενυδρειου αλλα και μικρού αριθμού ψαριών και ίσως ενα κοπαδακι κορυ που σου αρέσουν για να έχεις πιάσεις και τα κάτω στρώματα. Αυτα πάλι κοπαδάκι θέλουν, τουλάχιστον 5 ατόμων και δε ξέρω αν ήδη σου πρότεινα και πολλα ψάρια (ας με μαλώσει κανας έμπειρος). Δε κάνουν όλα τα κορυ σ' αυτο το ph όμως αν θυμάμαι καλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία ψαράκια είνα τα ραμιρέζι τα οποία φτάνουν τα 5,5 εκατοστά 7 μαζί με την ουρά (δεν τρώνε τα φυτά) αλλά είναι λίγο δύσκολα στην διατήρησή τους δηλαδή θέλουν μηδενικά νιτρικά αμωνία και νιτρώδη και Ph κατω του 7, 6,5 είναι το καταλληλότερο, για τα λίτρα σου ένα διαπιστωμένο ζευγάρι θα ήταν καλά από κοπάδια θα σου πούνε οι εμπειρότεροι γιατί εγώ μπορεί να σου πώ κάτι λάθος.
μια ερώτηση γιατί η στάθμη του νερού είναι τόσο χαμηλή; Δεν μπορείς να προσθέσεις άλλο υπάχει κάποιο πρόβλημα;
Κατά τ'άλλα το ενυδρείο σου είναι ωραίο, λίγα φυτά πρέπει να βάλεις ακόμα και καμιά ρίζα και με λίγες αλλαγές θα πέσουν και τα νιτρικά γιατί βλέπω πως έχεις αρκετά, καλη συνέχεια
Τα Νιτρικά του γιατι ειναι χαμηλά; Ιδανικότατα ειναι σε αυτα τα νούμερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 28-08-13 στις 21:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-13, 22:02
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία ψαράκια είνα τα ραμιρέζι τα οποία φτάνουν τα 5,5 εκατοστά 7 μαζί με την ουρά (δεν τρώνε τα φυτά) αλλά είναι λίγο δύσκολα στην διατήρησή τους δηλαδή θέλουν μηδενικά νιτρικά αμωνία και νιτρώδη και Ph κατω του 7, 6,5 είναι το καταλληλότερο, για τα λίτρα σου ένα διαπιστωμένο ζευγάρι θα ήταν καλά από κοπάδια θα σου πούνε οι εμπειρότεροι γιατί εγώ μπορεί να σου πώ κάτι λάθος.
μια ερώτηση γιατί η στάθμη του νερού είναι τόσο χαμηλή; Δεν μπορείς να προσθέσεις άλλο υπάχει κάποιο πρόβλημα;
Κατά τ'άλλα το ενυδρείο σου είναι ωραίο, λίγα φυτά πρέπει να βάλεις ακόμα και καμιά ρίζα και με λίγες αλλαγές θα πέσουν και τα νιτρικά γιατί βλέπω πως έχεις αρκετά, καλη συνέχεια
τα ραμιρεζι θελουν ph κατω απο 6,5.τα εχω και γω με αγκιστους sp3 και ετοιμαζομαι να χωρισω τα 2 ειδη επειδη δεν ταιριαζουν σε ph (δυσκολο να αντεξουν οι sp3 κατω απο 6,5) και θερμοκρασια (τα ραμ θελουν πιο τσιμπημενη προς τα πανω)

http://www.seriouslyfish.com/species...agus-ramirezi/
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-13, 22:45
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις μέχρι τώρα!

Να πω καταρχάς ότι σίγουρα θέλω να κρατήσω το λευκό ancistrus λόγω κολλήματος

Από εκεί και πέρα, το PH δε νομίζω να μπορεί να μειωθεί κ άλλο αφού, το νερό της βρύσης είναι άνω του 8 και με 100% ΑΟ έχει φτάσει στο 7.. είναι πολύ δύσκολα για ραμιρέζι.. υπέροχα ψάρια by the way...

Τζονυ η στάθμη είναι χαμηλά λόγω diy καπακιού.. δε μπορεί να πάει πιο πάνω.. Βέβαια στα 32 εκ δεν έχω βάλει το ύψος της άμμου που είναι άλλα 3-4εκ..
θέλω σίγουρα 1-2 φυτά ψηλά ώστε να γεμίσει και πίσω ψηλά το ενυδρείο.. ίσως πίσω δεξιά να βάλω μια ψηλή ρίζα ώστε να δέσω πάνω διάφορα και πίσω αριστερά να βάλω κάποιο μεγάλο φυτό με πολύ όγκο..
Τα νιτρικά νομίζω πως είναι κατάλληλα..

Safarpn, το γνωρίζω για τα ancistrus, τα έχω από βρέφη βέβαια, ενός μηνός και 1.5 χρόνο που τα έχω μεγάλωσαν 2 εκ το πολύ.. ίσως να αφήσω 2 μαύρα και το άσπρο που θα μείνει σίγουρα.. Υπάρχει περίπτωση να καταλάβουμε το φύλο του καθενός? να κρατήσω ένα αρσενικό κ ένα θηλυκό μαύρα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-13, 22:54
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Οκ τότε αφού το ph σου είναι 7 ξεχνάς τα ραμιρέζι. Εγώ άλλη πρόταση δεν θα σου κάνω γιατί δεν έχω την εμπειρία των υπολοίπων και για να μην πω κάτι λάθος, καλή συνέχεια
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-13, 15:09
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Υπάρχει κάπου μια λίστα με ψάρια που γουστάρουν τα φυτά αλλά θέλουν νερό πάνω από 7-7.2?

Μήπως όσοι έχουν σκληρό νερό στην βρύση, ή δεν έχουν φυτά, ή δεν έχουν ψάρια? τι παίζει?


Επίσης σε 1,5 χρονών ancistrus θα έπρεπε να είχαν βγει μουστάκια στα αρσενικά?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-13, 09:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων

Επίσης σε 1,5 χρονών ancistrus θα έπρεπε να είχαν βγει μουστάκια στα αρσενικά?
αν τρωγανε σωστα και μεγαλωνανε οπως θα επρεπε,μαλον ναι.τα δυο εκατοστα σε 1μιση χρονο εμενα μου ακουγονται σαν "υποαναπτυξη",αφου μιλαμε για μικρα σε ηλικια ψαρια.

αφου βαζεις αο και εχει πεσει η σκληροτητα,θα πεσει και το Ph.(ηδη εχει πεσει)γιατι να βαλεις ψαρια σκληρου νερου?

τιγκαρισε το στα φυτα και βαλε 1 αρσενικο και 2-3 θυληκες μονομαχινες.προσωπικα δεν με βλεπω να ξαναστηνω "απλο" ενυδρειο,αλλα μονο παλουνταριουμ.
με αξαιρεση ισως τα altum.οταν...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-13, 12:31
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Δες και αυτα τα ψαρια! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72928
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-13, 14:33
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Καλό μεσημέρι!

για 5 ancistrus των 5 εκ ρίχνω μια ταμπλέτα Tabimin της Tetra κάθε 2 μέρες, έχω και δυο ρίζες όπως φαίνονται στην φωτογραφία...
Δεν επαρκεί το φαγητό? 1 φορά στις δυο βδομάδες ρίχνω και λίγο αγγουράκι την ψύχα..

Πάντως σε κανένα από τα 5 δεν βλέπω να αρχίζουν να βγαίνουν μουστάκια.. Μήπως είναι όλα θηλυκά? τι πιθανότητες υπάρχουν ? 50/50 ?

Τώρα σχετικά με το νερό βρύσης είναι 8.2 PH, με 100% νερό ΑΟ έχει πέσει στο 6.8-7 το PH, μπορώ να κάνω κάτι άλλο ώστε να πέσει παρακάτω?


@Stivv27 Πανέμορφα ψάρια πραγματικά..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-13, 14:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό μεσημέρι!

για 5 ancistrus των 5 εκ ρίχνω μια ταμπλέτα Tabimin της Tetra κάθε 2 μέρες, έχω και δυο ρίζες όπως φαίνονται στην φωτογραφία...
Δεν επαρκεί το φαγητό? 1 φορά στις δυο βδομάδες ρίχνω και λίγο αγγουράκι την ψύχα..

εμενα μου ακουγεται λιγο.το οτι βεντουζαρουνε στα ξυλα και τρωνε δεν παει να πει οτι δε θελουνε κανονικο ταισμα οπως και ολα τα υπολοιπα ειδη ψαριων.αν το κανεις για να μην εχεις ρυπους,ειναι λαθος.πρεπει να τρωνε σωστα(σωστες τροφες και ποικιλια και ποσοτητα) και αν χρειαζεται,θα ρυθμισεις τη ρουτινα σου ωστε να εχουνε και καθαρο νερο με σωστες παραμετρους.

Πάντως σε κανένα από τα 5 δεν βλέπω να αρχίζουν να βγαίνουν μουστάκια.. Μήπως είναι όλα θηλυκά? τι πιθανότητες υπάρχουν ? 50/50 ?

κανεις δεν μπορει να σου πει.μολις μεγαλωσουνε θα δεις.

Τώρα σχετικά με το νερό βρύσης είναι 8.2 PH, με 100% νερό ΑΟ έχει πέσει στο 6.8-7 το PH, μπορώ να κάνω κάτι άλλο ώστε να πέσει παρακάτω?

βαλε φυλλα καταπα η ετοιμαζε το νερο σε βαρελι.η και τα δυο.δωστου και χρονο.δεν πεφτει το πεχα απτη μια μερα στην αλλη.
αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-13, 14:52
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Καλό μεσημέρι!

για 5 ancistrus των 5 εκ ρίχνω μια ταμπλέτα Tabimin της Tetra κάθε 2 μέρες, έχω και δυο ρίζες όπως φαίνονται στην φωτογραφία...
Δεν επαρκεί το φαγητό? 1 φορά στις δυο βδομάδες ρίχνω και λίγο αγγουράκι την ψύχα..

εμενα μου ακουγεται λιγο.το οτι βεντουζαρουνε στα ξυλα και τρωνε δεν παει να πει οτι δε θελουνε κανονικο ταισμα οπως και ολα τα υπολοιπα ειδη ψαριων.αν το κανεις για να μην εχεις ρυπους,ειναι λαθος.πρεπει να τρωνε σωστα(σωστες τροφες και ποικιλια και ποσοτητα) και αν χρειαζεται,θα ρυθμισεις τη ρουτινα σου ωστε να εχουνε και καθαρο νερο με σωστες παραμετρους.

Σίγουρα δε το κάνω για τους ρύπους, απλά όταν υπήρχαν και τα guppy νομίζω τρώγανε και ότι φαγητό περίσσευε από αυτά.. Και τώρα συνήθισα να ρίχνω κάθε δυο μέρες. Κάθε πότε και πόσες ταμπλέτες πιστεύεις θα ήταν αρκετό? Τι άλλο μπορώ να ρίχνω εκτός αγγούρι?

Πάντως σε κανένα από τα 5 δεν βλέπω να αρχίζουν να βγαίνουν μουστάκια.. Μήπως είναι όλα θηλυκά? τι πιθανότητες υπάρχουν ? 50/50 ?

κανεις δεν μπορει να σου πει.μολις μεγαλωσουνε θα δεις.


Τώρα σχετικά με το νερό βρύσης είναι 8.2 PH, με 100% νερό ΑΟ έχει πέσει στο 6.8-7 το PH, μπορώ να κάνω κάτι άλλο ώστε να πέσει παρακάτω?

βαλε φυλλα καταπα η ετοιμαζε το νερο σε βαρελι.η και τα δυο.δωστου και χρονο.δεν πεφτει το πεχα απτη μια μερα στην αλλη.

Από αρχές σεπτέβρη βάζω 100% ΑΟ.. Νομίζω έχει φτάσει στα όρια του. Ίσως να μη μπορεί να κατεβεί παρακάτω, αν και η σκληρότητα είναι αρκετά χαμηλά (GH 7 και KH 1).
Τα φύλλα καταπα μπορώ να τα ρίχνω και μέσα στο βαρέλι? Μόλις γεμίσει από την όσμωση το αφήνω μια μέρα με την αντλία μέσα να δουλεύει, χωρίς να βάλω prime βέβαια μιας και η ΑΟ καθαρίζει από χλώριο.. Πράττω σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-13, 15:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

προφανως και τοτε δεν τρωγανε αρκετα.αγγουρι,καροτο,σπανακι,μπορουν να φανε ανετα.και αλλα ειδη λαχανικων ομως.με λιγη αναζητηση (κουμπι πανω δεξια) εδω μεσα θα βρεις τα παντα



Από αρχές σεπτέβρη βάζω 100% ΑΟ.. Νομίζω έχει φτάσει στα όρια του. Ίσως να μη μπορεί να κατεβεί παρακάτω, αν και η σκληρότητα είναι αρκετά χαμηλά (GH 7 και KH 1).
Τα φύλλα καταπα μπορώ να τα ρίχνω και μέσα στο βαρέλι? Μόλις γεμίσει από την όσμωση το αφήνω μια μέρα με την αντλία μέσα να δουλεύει, χωρίς να βάλω prime βέβαια μιας και η ΑΟ καθαρίζει από χλώριο.. Πράττω σωστά

ποιανου σεπτεμβρη? του προηγουμενου?γιατι ο φετινος δεν εχει μπει ακομα

εμενα παντως απτις τιμες σου,δε μου φαινεται οτι εχεις προβλημα με τη σκληροτητα,ουτε φαινεται να μη μπορει να κατεβει αλλο το Ph.απλα λειπουνε οξεα(χουμικα) και τανινες που θα το κατεβασουνε.δυο ξυλα εχεις μεσα ολα κιολα κιαυτα θα τα εχεις καιρο υποθετω,οποτε δεν βγαζουνε και πολλα πλεον.

σωστα πρατεις,δε βλεπω τιποτα λαθος.φυσικα και τα βαζεις και στο βαρελι.και στο ενυδρειο ανετα.
μπορεις να βαλεις μια καλτσα με τυρφη στο βαρελι και καταπα στο ενυδρειο.κανε μερικες δοκιμες για να βρεις την ποσοτητα που χρειαζεσαι απτο καθε τι και μετα θα σου ειναι πανευκολο.
προσωπικα δεν μου αρεσει να βαζω σκετη ΑΟ,γιατι το νερο ειναι εντελως γυμνο απο οτιδηποτε.αν το νερο της βρυσης σου ειναι ποσιμο και δεν εχει αλλα προβληματα(εκτος της σκληροτητας) θα προτιμουσα να κανω μιξη.αλλιως προσθετα ιχνοστοιχεια και μεταλλα που λειπουν απτο νερο της ΑΟ.(ετοιμα σκευασματα)

το νερο αφηνε το στο βαρελι παραπανω.εγω το παλαιωνω μια βδομαδα.τη μερα που κανω την αλλαγη,το ξαναγεμιζω και το κραταω μεχρι την επομενη αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-13, 15:32
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
προφανως και τοτε δεν τρωγανε αρκετα.αγγουρι,καροτο,σπανακι,μπορουν να φανε ανετα.και αλλα ειδη λαχανικων ομως.με λιγη αναζητηση (κουμπι πανω δεξια) εδω μεσα θα βρεις τα παντα
Θα αρχίσω να βάζω μια ταμπλέτα κάθε μέρα, και κάθε Παρασκευή πριν την αλλαγή του ΣΚ λίγο αγγουράκι ή καρότο..



Από αρχές σεπτέβρη βάζω 100% ΑΟ.. Νομίζω έχει φτάσει στα όρια του. Ίσως να μη μπορεί να κατεβεί παρακάτω, αν και η σκληρότητα είναι αρκετά χαμηλά (GH 7 και KH 1).

Τα φύλλα καταπα μπορώ να τα ρίχνω και μέσα στο βαρέλι? Μόλις γεμίσει από την όσμωση το αφήνω μια μέρα με την αντλία μέσα να δουλεύει, χωρίς να βάλω prime βέβαια μιας και η ΑΟ καθαρίζει από χλώριο.. Πράττω σωστά

ποιανου σεπτεμβρη? του προηγουμενου?γιατι ο φετινος δεν εχει μπει ακομα

Γράψε λάθος για Σεπτέβρη. Αν και εννοούσα τον περσινό ναι, του '12 τελικά την ΑΟ την πήρα αρχές Μαίου ¶ρα από το προηγούμενο καλοκαίρι είμαι με σχεδόν 100% ΑΟ και έχει φτάσει στο 7 το PH, νομίζω πάντως ότι είναι ικανοποιητική πτώση..

εμενα παντως απτις τιμες σου,δε μου φαινεται οτι εχεις προβλημα με τη σκληροτητα,ουτε φαινεται να μη μπορει να κατεβει αλλο το Ph.απλα λειπουνε οξεα(χουμικα) και τανινες που θα το κατεβασουνε.δυο ξυλα εχεις μεσα ολα κιολα κιαυτα θα τα εχεις καιρο υποθετω,οποτε δεν βγαζουνε και πολλα πλεον.

Δηλαδή πιστεύεις αν βάλω άλλες 2-3 ρίζες να καταφέρει να πέσει κι άλλο το PH? Σκεφτόμουν έτσι κ αλλιώς να βάλω κι άλλες..

σωστα πρατεις,δε βλεπω τιποτα λαθος.φυσικα και τα βαζεις και στο βαρελι.και στο ενυδρειο ανετα.
μπορεις να βαλεις μια καλτσα με τυρφη στο βαρελι και καταπα στο ενυδρειο.κανε μερικες δοκιμες για να βρεις την ποσοτητα που χρειαζεσαι απτο καθε τι και μετα θα σου ειναι πανευκολο.
Δε θέλω να μπλέξω με τύρφη λόγω χρόνου..
προσωπικα δεν μου αρεσει να βαζω σκετη ΑΟ,γιατι το νερο ειναι εντελως γυμνο απο οτιδηποτε.αν το νερο της βρυσης σου ειναι ποσιμο και δεν εχει αλλα προβληματα(εκτος της σκληροτητας) θα προτιμουσα να κανω μιξη.αλλιως προσθετα ιχνοστοιχεια και μεταλλα που λειπουν απτο νερο της ΑΟ.(ετοιμα σκευασματα)
Ναι αυτό το σκέφτομαι σοβαρά, αλλά αν προσθέσω στο νερό της ΑΟ που είναι με ουδέτερο ph, νερό που έχει 8.2 PH(βρύσης) δε θα ανεβεί κατακόρυφα το PH του μείγματος?

το νερο αφηνε το στο βαρελι παραπανω.εγω το παλαιωνω μια βδομαδα.τη μερα που κανω την αλλαγη,το ξαναγεμιζω και το κραταω μεχρι την επομενη αλλαγη.

Θα το δοκιμάσω από αυτήν την αλλαγή κ όλας, ήδη γεμίζω νερό για την Κυριακή, και θα ξαναγεμίσω αμέσως για το άλλο ΣΚ

ευχαριστώ για τις ωραίες συμβουλές!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-08-13, 16:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το ph που μετρας στην ΑΟ,ειναι πλασματικο.το καθαρο της ΑΟ ειναι αυτο ακριβως.καθαρο.δεν ειναι διαλυμα.
οταν κανεις μιξη με βρυση(αναλογα τα ποσοστα της μιξης) τοτε θα γινει διαλυμα και θα μπορεσεις να μετρησεις πραγματικο Ph.

εγω πχ οταν εκανα αλλαγες με αο,εβαζα 40 λιτρα αο και 10 βρυση.
αυτο μου εδινε Ph 6.5

αλλα αυτο παιζει αναλογα με το νερο της βρυσης σου.θα το βρεις με δοκιμες.

με την τυρφη γιατι να χρειαστεις χρονο?θα ξεκινησεις να βαλεις μια σχετικα μικρη ποσοτητα (αναλογα και τα λιτρα της αλλαγης σου) σε μια καλτσα και θα την αφησεις μεσα.αν μιλαμε για τουλαχιστον καμια 40αρια λιτρα αλλαγης,ξεκινα με καμια 200αρια γραμμαρια.

αν μπορεις να τη βαλεις και σε ενα μπουκαλι πλαστικο και τον κυκλοφορητη η την αεραντλια μεσα να σπρωχνει το νερο απο μεσα της ακομα καλυτερα.

δεν ειναι τοσο μεγαλη ιστορια οσο φανταζεσαι.μεστο βαρελι θα την εχεις και θα την αλλαζεις καθε 15-20 μερες.και μηνα μπορεις να φτασεις.μολις αρχισει και πεφτει το Ph στο ενυδρειο και φτασει εκει που θες,μετα θα αυτοσυντηρουνται οι τιμες.

αρκει να μη βαλεις τιποτα αβεστολιθικο ξαφνικα.

λιγη τυρφη στο βαρελι σε μια καλτσα και μερικα φυλλα καταπα στο ενυδρειο,βαλε και κανα ξυλο ακομα και θασαι κομπλε.καταπα προτιμησε να παρεις απο ebay και οχι κατι ετοιμα της Dennerle κλπ,γιατι και τα χρυσοπληρωνεις και ειναι και αχυρα,δεν βγαζουν σχεδον τιποτα στο νερο.

διαβασε και αυτα,θα μαθεις πολλα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F9%F4%E7%F3%E7
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F9%F4%E7%F3%E7
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-08-13, 22:48
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ph που μετρας στην ΑΟ,ειναι πλασματικο.το καθαρο της ΑΟ ειναι αυτο ακριβως.καθαρο.δεν ειναι διαλυμα.
οταν κανεις μιξη με βρυση(αναλογα τα ποσοστα της μιξης) τοτε θα γινει διαλυμα και θα μπορεσεις να μετρησεις πραγματικο Ph.

εγω πχ οταν εκανα αλλαγες με αο,εβαζα 40 λιτρα αο και 10 βρυση.
αυτο μου εδινε Ph 6.5
Μετά από πόσες μέρες/ωρες περίπου να μετρήσω PH ώστε να υπολογίσω πόσο βρύσης πρέπει να βάζω στο μείγμα?

αλλα αυτο παιζει αναλογα με το νερο της βρυσης σου.θα το βρεις με δοκιμες.

με την τυρφη γιατι να χρειαστεις χρονο?θα ξεκινησεις να βαλεις μια σχετικα μικρη ποσοτητα (αναλογα και τα λιτρα της αλλαγης σου) σε μια καλτσα και θα την αφησεις μεσα.αν μιλαμε για τουλαχιστον καμια 40αρια λιτρα αλλαγης,ξεκινα με καμια 200αρια γραμμαρια.


αν μπορεις να τη βαλεις και σε ενα μπουκαλι πλαστικο και τον κυκλοφορητη η την αεραντλια μεσα να σπρωχνει το νερο απο μεσα της ακομα καλυτερα.

δεν ειναι τοσο μεγαλη ιστορια οσο φανταζεσαι.μεστο βαρελι θα την εχεις και θα την αλλαζεις καθε 15-20 μερες.και μηνα μπορεις να φτασεις.μολις αρχισει και πεφτει το Ph στο ενυδρειο και φτασει εκει που θες,μετα θα αυτοσυντηρουνται οι τιμες.

αρκει να μη βαλεις τιποτα αβεστολιθικο ξαφνικα.

λιγη τυρφη στο βαρελι σε μια καλτσα και μερικα φυλλα καταπα στο ενυδρειο,βαλε και κανα ξυλο ακομα και θασαι κομπλε.καταπα προτιμησε να παρεις απο ebay και οχι κατι ετοιμα της Dennerle κλπ,γιατι και τα χρυσοπληρωνεις και ειναι και αχυρα,δεν βγαζουν σχεδον τιποτα στο νερο.
Τα φύλλα τα πετάω απλά μέσα στο νερό? πόσο κρατάνε μέχρι να διαλυθούν? θα πρέπει να τα βγάλω μετά κομματάκι κομματάκι? μπορώ να τα βάλω σε ένα διχτάκι από τούλι στην επιφάνεια του νερού?

διαβασε και αυτα,θα μαθεις πολλα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F9%F4%E7%F3%E7
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F9%F4%E7%F3%E7
Σ ευχαριστώ πολύ και για τα λινκ!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-08-13, 22:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αφηνε το να ανακατευτει κανα μισαωρο μια ωρα και μετρα.απλα να προλαβουν να φυγουν τα αερια της βρυσης απτο νερο για να παρεις σωστη μετρηση.(για πιο σιγουρα).

για τα φυλλα,εγω τα ριχνω μεσα γιατι μου αρεσει το πως φαινονται.αν δεν εχεις γαριδες που τα τρωνε,κρατανε κανα μηνα.και τοτε δεν θαχουν διαλυθει,απλα δεν θα βγαζουν πλεον τιποτα στο νερο.
μπορεις ομως να τα βαλεις και σε τουλι η ενυδρειακη καλτσα,η και σε καλσον.αν τα σπασεις κιολας θα βγαλουνε ακομα περισσοτερο "ζουμι".(και χρωμα)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-08-13, 23:00
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

το χρώμα είναι αναπόφευκτο? Θολώνει το νερό η απλά αλλάζει χρώμα?

Θα τα παραγγείλω σήμερα κ όλας μήπως και χαμηλώσει το ph λίγο και καταφέρω να βάλω ψαράκια... άδειο τελείως το ενυδρείο με 5 ancistrus...
αύριο θα πάω και για ρίζες.. πιο ξύλο είναι καλύτερο για αυτήν την δουλειά? μαλακό ξύλο να βγάζει τανίνες και "φαγώσιμο" για τα βεντουζάκια μου?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-08-13, 23:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν θολωνει,γινεται καφε.διαφανο.(αυτο που λεμε Black water)σε αρκετους δεν αρεσει,αλλα εγω δε μπορω το καθαρο(αχρωμο) νερο(clear water)

ασε που αρεσει και στα περισσοτερα ψαρια μαλακου νερου.(αποκει προερχεται και το μαλακο νερο στο οποιο ζουνε στη φυση παρεπιπτοντως)

το black water προσφερει πολλα στα ψαρια αλλα οι περισσοτεροι ειτε βαριουνται να ασχοληθουνε τοσο,ειτε κοιτανε τι τους αρεσει περισσοτερο στο ματι τους παρα το τι θελουνε τα ψαρια
κατα τα αλλα,γουστα ειναι αυτα



ολα τα ξυλα θα βγαλουνε και ολα θα αρεσουνε στα ancistrus.ισως το driftwood να τους αρεσει λιγο περισσοτερο απο τα αλλα,αυτη την αισθηση εχω.το πιο πολυ χρωμα απολα ομως θα το βγαλει το Mopani.για καποιο διαστημα τουλαχιστον.αργοτερα θα μειωθει αυτη η ποσοτητα.

αν σκοπευεις να βαλεις ψαρια νοτιας αμερικης θα σου ελεγα να βαλεις driftwood.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-08-13, 23:53
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ.. Ήδη παράγγειλα 50 γρ. catappa απ' τον γνωστό πλέον του ebay aquaticmagic.

Μόλις έρθουν θα τα δοκιμάσω κατευθείαν!

Επίσης αύριο θα προμηθευτώ μια μεζούρα και βουρ στο pet-shop για ξύλα..
Θέλω και μερικά ώστε να κάνουν κρυψώνες για τα ancistrus μου...

Σ ευχαριστώ και πάλι για τις χρήσιμες συμβουλές σου..!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-08-13, 23:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μια χαρα

υποψιν πως τα φυλλα δεν θα βυθιστουν αμεσως αν τα ριξεις ελευθερα στο ενυδρειο.κανουν κανα δυο μερες να μουλιασουνε και να βυθιστουνε.πληροφοριακα...

παντως οταν το τελειωσεις και τα φτιαξεις ολα αυτα,θα αρχισεις να βλεπεις και σωστες(πραγματικες) συμπεριφορες απτα ψαρια σου.για πρωτη φορα ισως

ενα απτα πιο ωραια πραγματα στο χομπυ(για μενα τουλαχιστον και το λεω με βαση την εμπειρια απτα δικα μου λαθη) ειναι να βλεπεις την αλλαγη που υπαρχει οταν διορθωνεις ενα ενυδρειο και το ξαναστηνεις σωστα,με βαση τις αναγκες των ψαριων.ειναι σαν να ξεκινας απτην αρχη με καινουριο ενυδρειο και καινουρια ψαρια

εμενα τουλαχιστον ετσι μου φαινεται
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-09-13, 13:07
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ph που μετρας στην ΑΟ,ειναι πλασματικο.το καθαρο της ΑΟ ειναι αυτο ακριβως.καθαρο.δεν ειναι διαλυμα.
οταν κανεις μιξη με βρυση(αναλογα τα ποσοστα της μιξης) τοτε θα γινει διαλυμα και θα μπορεσεις να μετρησεις πραγματικο Ph.

εγω πχ οταν εκανα αλλαγες με αο,εβαζα 40 λιτρα αο και 10 βρυση.
αυτο μου εδινε Ph 6.5

αλλα αυτο παιζει αναλογα με το νερο της βρυσης σου.θα το βρεις με δοκιμες.
Έβαλα 33 λίτρα ΑΟ και 5 λίτρα βρύσης και το ph πήγε στο 7.6+ μετά από μια μέρα....
Το ενυδρείο έχει 6.8-7 ph, αν βάλω το νερό της αλλαγής με 7.6+ ph, θα ανέβει το ph του ενυδρείου...

Μήπως πάλι έχω μετρήσει κάτι λάθος?? :/
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-09-13, 13:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

tds απτην ΑΟ εχεις μετρησει;
flush κανεις πριν και μετα τη χρηση;
με τι τεστ μετρας;
εισαι σιγουρος οτι στο ενυδρειο δεν εχεις τιποτα ασβεστολιθικο;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-09-13, 13:30
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

tds, είχα μετρήσει πριν ένα εξάμηνο μόνο στο νερό βρύσης κάπου στο 800 έβγαζε..
Τώρα θα ξαναμετρήσω βρύσης και ΑΟ και θα ξαναγράψω

Flush δε κάνω κάθε φορά, 1 φορά στις δυο βδομάδες (κάθε δεύτερη αλλαγή, πριν την χρήση μόνο..)
Είναι αναγκαίο πριν και μετά κάθε φορά?

Ύγρα test της API

Στο ενυδρείο τώρα πριν την αλλαγή έχω, 6,8-7 PH με 7GH και 1KH
Δεν υπάρχουν πέτρες μόνο flourite black sand
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-09-13, 13:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ενταξει.γιαυτο δε βγαζεις ακρη με τα νερα

flush,απαραιτητα πριν και μετα τη χρηση.διαβασε κ αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39722
τα προφιλτρα ποτε τα αλλαξες;
κανε μετρηση tds στη βρυση και στο καθαρο ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ FLUSH κανα δεκαλεπτο,να δουμε μηπως πας για μεμβρανη...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-09-13, 14:29
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Μετά από ένα δεκάλεπτο flush, τα αποτελέσματα είναι σχεδόν άριστα..
+ calibrarisma TDS meter, αν και αμφιβάλω λίγο για την σωστή θερμοκρασία του διαλύματος καλιμπραρίσματος του meter

Νερό βρύσης

PH (εδώ έχουμε πρόβλημα)
με το τεστ high range της API μου δείχνει 7.4
με το απλό test PH μου δείχνει 7.6
υπολογίζω 7.5 (τα έκανα και δυο φορές το καθ' ένα για να το σιγουρέψω

GH= 15
KH= 11

TDS 287 (πως έβγαζε παλιά 800, πραγματικά δε ξέρω, ήθελε καλιμπράρισμα μάλλον)


Νερό ΑΟ
PH 6.6-6.8 (γιατί δεν είναι 7?)

GH= 0-1
KH= 0-1

TDS 009


Επιμένω στην ερώτησή μου όμως, Αν βάλουμε έστω και λίγο σκληρό νερό, μέσα σε νερό ΑΟ, που έχει 0 σκληρότητες και ουδέτερο PH, όλο το διάλυμα δε θα πάρει τα στοιχεία του νερού της βρύσης?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-09-13, 15:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,ενταξει εισαι
στην ερωτηση σου,η απαντηση ειναι οχι.
ο παραγοντας που επηρεαζει(και κυριως,ρυθμιζει) το ph,ειναι η kh.
με χαμηλη kh δεν μπορει να ανεβει το ph.

το ph που μετρας στο καθαρο της ΑΟ οπως σου ειπα ειναι πλασματικο.εσυ με τη μιξη,αλλαζεις τις αναλογιες του μειγματος για να φτιαξεις το νερο που θες.

τις αλλαγες θα τις κανεις με μιξη,και την αναπληρωση της εξατμισης θα την κανεις με σκετο καθαρο ΑΟ.αυτο γιατι τα αλατα του νερου της βρυσης μενουν στο ενυδρειο καθως εξατμιζεται το νερο κ αυξανεται η συγκεντρωση τους.

ενω το καθαρο της ΑΟ δεν αφηνει τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-09-13, 15:05
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Γιατί όμως το έτοιμο νερό της αλλαγής που έχω τώρα προς χρήση έχει 7,6 ph με 33 λίτρα ΑΟ και 5 βρύσης?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-09-13, 15:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μην δινεις τοση σημασια στο ph.φερε την kh εκει που θες για τα ψαρια σου με την ΑΟ,που γινεται αμεσα,και το ph θα ακολουθησει.επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες το ph.ακομα και απτο φως.

στα λινκ που σου εδωσα παραπανω τα γραφει ολα αυτα.αν οχι ολα τα περισσοτερα.αλλα ειναι μια πολυ καλη αρχη αν τα καταλαβεις.εγω ακομα τα διαβαζω κ τα ξαναδιαβαζω

και μην παραλειπεις να κανεις φλας πριν και μετα τη χρηση.αλλιως θα βγαζει νερο οτι ναναι και θα μειωθει και η ζωη της μεμβρανης.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-09-13, 15:27
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Εντάξει, θα μετρήσω το ενυδρείο πριν την αλλαγή και μετά και θα γράψω αποτελέσματα

νερο αλλαγής gh3 kh3 7.5 ph

ευχαριστώ κ πάλι για τις συμβουλές
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτεμένο 240 λίτρα iliaspanagiotou Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 31 25-08-11 11:25
Φυτεμένο 30 λίτρα loki21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 19-07-11 16:37
50 Λίτρα Φυτεμένο Giannis_4 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 18-04-11 23:18
110 λίτρα. Φυτεμένο, Guppy. papanike Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 28-10-10 23:21
96 λίτρα φυτεμένο medico Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 15-10-10 15:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,37411 seconds with 14 queries