Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-09-12, 09:46
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
δες για αλλες κιχλιδες
Ωραίες οι κιχλίδες δε λέω, αλλά απ΄'οτι διαβάζω θέλουν πιο πολύ εμπειρία για να τις μεγαλώσεις σωστά και δεν θέλουν φυτεμένα ενυδρεία.Τώρα έχω φυτέψει μερικά εύκολα φυτά αλλά αργότερα σκοπεύω να το κάνω αρκετά φυτεμένο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν εβαλα 8 σκαλαρια τελικου μεγεθους σε 800 λιτρα..ειδα τι θα πει σκαλαρι. τα ψαρια αυτα αδικουνται σε μικρα ενυδρεια. θα μου πεις δε γινεται να εχουν σκαλαρια μονο οσοι εχουν πανω απο 400 λιτρα...οχι...αλλα προσωπικα δε προκειται να βαλω σκαλαρι σε μικροτερο μετα απο το θεαμα που αντικρυσα...και ειμαι σιγουρος οτι σε 200 λιτρα δε μπορεις να το δεις.
επισης υπαρχει και ο κανονας οτι τα μικρα ψαρια κανουν ενα ενυδρειο να φαινεται μεγαλυτερο ενω τα μεγαλα μικροτερο.

γιαυτο θα σου προτεινα ενα μεγαλο κοπαδι νεον (οχι..40 δεν ειναι πολλα στα συγκεκριμενα λιτρα για μενα). θα φαινονται χαρμα στο ενυδρειο σου.
γενικως προτεινω μικροψαρα στα λιτρα σου.
δεν μας λες κι εμάς τι βλέπεις από τα σκαλάρια σου να ξέρουμε τι χάνουμε?
όταν με το καλό στρώσει το ενυδρείο πως πρέπει να εισάγω τα neon μέχρι τον τελικό τους αριθμό?Αν βάζω 4 ψάρια την εβδομάδα είναι εντάξει?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-09-12, 09:48
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Οπως τα λενε τα παιδια παραπανω .
Ωστοσω θα προτιμουσα cardinal παρα neon.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-09-12, 10:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μας λες κι εμάς τι βλέπεις από τα σκαλάρια σου να ξέρουμε τι χάνουμε?
ευχαριστως...
1ον. κολυμπι. ενα ενηλικο σκαλαρι δε μπορει να κολυμπησει σε 200 λιτρα...μπορει απλως να μετακινηθει. αντιλαμβανεσαι τη διαφορα πιστευω. και η κολυμβηση του σκαλαριου λογω σχηματος και μη κινησης του σωματος του ειναι πολυ εντυπωσιακη. δε μπορεις να φανταστεις πως φαινεται οταν για καποιο λογο εκτοξευεται μπροστα με ταχυτητα...χωρις να φοβαται οτι θα "βρει" στο τζαμι
2ον. πληρης αναπτυξη των πτερυγιων του. σε χαμηλο υψος και λιγα λιτρα δεν ειχα δει τα σκαλαρια να ειναι συνεχως με πληρως ανεπτυγμενα τα πτερυγια τους. μονο οταν τους εξιταρει κατι. ειναι λιγοτερο "μαζεμενα" ομως σε αφθονο χωρο. πιο αρχοντικη εμφανιση.
3ον. συμπεριφορα. τι περιοχη να διεκδικησει ενα ενηλικο σκαλαρι απο ενα αλλο σε 200 λιτρα?? παρε 5 ποντους εσυ να παρω 5 εγω??
βαλε μια ομαδα σε 400 λιτρα και πανω..και δες τοτε τι θα πει ιεραρχια, φλερτ, ζευγαρωμα..καυγας.
διαφορετικα σε λιγα λιτρα....θα εχεις 2 ψαρια που περιστρεφονται σαν χρυσοψαρα σε γυαλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-09-12, 11:11
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστως...
1ον. κολυμπι. ενα ενηλικο σκαλαρι δε μπορει να κολυμπησει σε 200 λιτρα...μπορει απλως να μετακινηθει. αντιλαμβανεσαι τη διαφορα πιστευω. και η κολυμβηση του σκαλαριου λογω σχηματος και μη κινησης του σωματος του ειναι πολυ εντυπωσιακη. δε μπορεις να φανταστεις πως φαινεται οταν για καποιο λογο εκτοξευεται μπροστα με ταχυτητα...χωρις να φοβαται οτι θα "βρει" στο τζαμι
2ον. πληρης αναπτυξη των πτερυγιων του. σε χαμηλο υψος και λιγα λιτρα δεν ειχα δει τα σκαλαρια να ειναι συνεχως με πληρως ανεπτυγμενα τα πτερυγια τους. μονο οταν τους εξιταρει κατι. ειναι λιγοτερο "μαζεμενα" ομως σε αφθονο χωρο. πιο αρχοντικη εμφανιση.
3ον. συμπεριφορα. τι περιοχη να διεκδικησει ενα ενηλικο σκαλαρι απο ενα αλλο σε 200 λιτρα?? παρε 5 ποντους εσυ να παρω 5 εγω??
βαλε μια ομαδα σε 400 λιτρα και πανω..και δες τοτε τι θα πει ιεραρχια, φλερτ, ζευγαρωμα..καυγας.
διαφορετικα σε λιγα λιτρα....θα εχεις 2 ψαρια που περιστρεφονται σαν χρυσοψαρα σε γυαλα.
Δεν ισχυουν παντα αυτα που λες....Εχω δει 200-300λιτρα με 60 εκ υψος οπου ζουσαν ανετα τα αγγελοψαρα-σκαλαρια(ακομα τα μπερδευω)εκτος αν πηρατε wild caught-F1-F2 που δεν εχουν συνηθισει να ζουν σε ενυδρεια....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-09-12, 11:12
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστως...
1ον. κολυμπι. ενα ενηλικο σκαλαρι δε μπορει να κολυμπησει σε 200 λιτρα...μπορει απλως να μετακινηθει. αντιλαμβανεσαι τη διαφορα πιστευω. και η κολυμβηση του σκαλαριου λογω σχηματος και μη κινησης του σωματος του ειναι πολυ εντυπωσιακη. δε μπορεις να φανταστεις πως φαινεται οταν για καποιο λογο εκτοξευεται μπροστα με ταχυτητα...χωρις να φοβαται οτι θα "βρει" στο τζαμι
2ον. πληρης αναπτυξη των πτερυγιων του. σε χαμηλο υψος και λιγα λιτρα δεν ειχα δει τα σκαλαρια να ειναι συνεχως με πληρως ανεπτυγμενα τα πτερυγια τους. μονο οταν τους εξιταρει κατι. ειναι λιγοτερο "μαζεμενα" ομως σε αφθονο χωρο. πιο αρχοντικη εμφανιση.
3ον. συμπεριφορα. τι περιοχη να διεκδικησει ενα ενηλικο σκαλαρι απο ενα αλλο σε 200 λιτρα?? παρε 5 ποντους εσυ να παρω 5 εγω??
βαλε μια ομαδα σε 400 λιτρα και πανω..και δες τοτε τι θα πει ιεραρχια, φλερτ, ζευγαρωμα..καυγας.
διαφορετικα σε λιγα λιτρα....θα εχεις 2 ψαρια που περιστρεφονται σαν χρυσοψαρα σε γυαλα.
true story παιδια....δυστηχως για εμας με 250αρια ενυδρεια....ολα τα παραπανω ισχυουν.....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-09-12, 11:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχυουν παντα αυτα που λες....Εχω δει 200-300λιτρα με 60 εκ υψος οπου ζουσαν ανετα τα αγγελοψαρα-σκαλαρια(ακομα τα μπερδευω)εκτος αν πηρατε wild caught-F1-F2 που δεν εχουν συνηθισει να ζουν σε ενυδρεια....
οταν τα παρατηρησεις σε 400-500 λιτρα με σωστες διαστασεις θα δεις τη διαφορα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-09-12, 11:27
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν τα παρατηρησεις σε 400-500 λιτρα με σωστες διαστασεις θα δεις τη διαφορα
Πιστεψε με τα εχω δει και σε μεγαλυτερα ενυδρεια..Καμια διαφορα στον χαρακτηρα τους,με την προυποθεση να εχεις σωστο στησιμο...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-09-12, 12:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μα βρε Γιαννη τι σωστο στησιμο? εδω μιλαμε για μεγαλο ψαρι και με την ιδιετεροτητα οτι ειναι και ψηλο, οποτε απλα δε χωραει εκει μεσα! (για να φτασει τελικο μεγεθος δε το συζηταμε καν)

Προσωπικα το μικροτερο ενυδρειο με σκαλαρια που εχω δει (ζευγαρι) ειναι 400 λιτρα, και βλεποντας τα δε μπορω καν να διανοηθω πως γινεται να μπουν σε κατι μικροτερο. (εχουν και την ιδιετεροτητα του υψους)
Δε νομιζω πως το προβλημα ειναι απλα συμπεριφορες, αλλα καθαρα ζωτικος χωρος τουλαχιστο για να μπορει να κολυμπησει καπως.
Οταν πχ προτεινω τα 60 λιτρα για betta sp. κι οχι τα 40 ειναι γιατι εχω δει διαφορες συμπεριφορας, αλλα εδω δε μιλαμε για κατι υποκειμενικο οπως οι συμπεριφορες αλλα για αντικειμενικοτατο θεμα ζωτικου χωρου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-09-12, 13:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχυουν παντα αυτα που λες......
ελαχιστα πραγματα ισχυουν ΠΑΝΤΑ!
εγω γραφω την εμπειρια μου απλως....λες οτι ειδες σκαλαρια να περνανε καλα σε 250 λιτρα...ειδες τα ιδια ψαρια σε 600 να παρατηρησεις τη διαφορα???
εγω ειδα τη διαφορα στα ιδια ψαρια που ειχα απο ενυδρειο σε ενυδρειο. και μαλιστα τη διαφορα απο 400 σε 800 λιτρα. και δεν ηταν αγρια αλλα περουβιανα αναπαραγωγη χομπιστα.
ναι μπορει να κρατησει καποιος σκαλαρια σε μικροτερο ενυδρειο....απλα εγω ΔΕΝ θα το ξανακανω..γιατι εχω δει τη συμπεριφορα τους σε πολλα λιτρα και δε συμβιβαζομαι με κατι λιγοτερο πλεον. υπαρχουν ενα σωρο αλλα ειδη να βαλω σε 200λιτρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-09-12, 13:26
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

βρε παιδια ολα τα ψαρια μπορουν να ζεισουν απο μικρα ενυδρεια μεχρι μεγαλα, το θεμα ειναι που θα νιωσουν πιο καλα και που θα μπορουν να αναπτυχθουν σωστα και να κανουν ανετα οτι θελουν.
κι εμενα αν με βαλεις σε ενα δωματιο 3χ3 και μου δινεις την καλητερη τροφη, το καλητερο νερο, nova, και μια γκομενα θα νομιζεις οτι ειμαι βασιλιας!!!!
ΑΛΛΑ.... τι αλλο μπορω να κανω σε ενα δωματιο σε σχεση με οτι κανει ενα μεσος ανθρωπος???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-09-12, 18:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ελαχιστα πραγματα ισχυουν ΠΑΝΤΑ!
εγω γραφω την εμπειρια μου απλως....λες οτι ειδες σκαλαρια να περνανε καλα σε 250 λιτρα...ειδες τα ιδια ψαρια σε 600 να παρατηρησεις τη διαφορα???
εγω ειδα τη διαφορα στα ιδια ψαρια που ειχα απο ενυδρειο σε ενυδρειο. και μαλιστα τη διαφορα απο 400 σε 800 λιτρα. και δεν ηταν αγρια αλλα περουβιανα αναπαραγωγη χομπιστα.
ναι μπορει να κρατησει καποιος σκαλαρια σε μικροτερο ενυδρειο....απλα εγω ΔΕΝ θα το ξανακανω..γιατι εχω δει τη συμπεριφορα τους σε πολλα λιτρα και δε συμβιβαζομαι με κατι λιγοτερο πλεον. υπαρχουν ενα σωρο αλλα ειδη να βαλω σε 200λιτρο.
+1

οι διαστασεις παιζουνε πολυ μεγαλο ρολο στη συμπεριφορα.για παραδειγμα στα altum που θελω εγω να κρατησω μολις μπορεσω,αποτι διαβαζω παιζει ρολο και το βαθος/υψος.και οχι μονο λογω του τελικου μεγεθους τους, αλλα και λογο της πιεσης του νερου.και ισως αποτι λενε αυτος ειναι και ενας λογος για τον οποιο δεν γινεται αναπαραγωγη τους σε ενυδρειο η αν γινεται ειναι παρα πολυ δυσκολο.ενταξει τα εχω δει σε βιντεακια και στα 300 λιτρα και στα 400.

τι να το κανω?
αμα δεν τους δωσω οτι καλυτερο μπορεσω, απο 70Cm υψος και πανω, και να τριφτω εκει μηπως και μπορεσω να πετυχω εγω αναπαραγωγη(λεμε τωρα)ποιο ειναι το ενδιαφερον μετα?ετσι να τα κοιταω απλα?αν ειναι να τα κοιταω μονο,τα βλεπω στο youtube που ειναι και φτηνοτερο
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-09-12, 20:30
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Question

Τι λέτε για την παρακάτω ψαροσύνθεση σε Rio 180. Αν νομίζετε πως χρειάζοντε προσθαφαιρέσεις σε αριθμό ή είδος, πείτε τη γνώμη σας. Ευχαριστώ!!!

  1. Καρδινάλιοι 10
  2. Ροδόστομοι 10
  3. Γκούπι 10 (3αρ. 7Θυλ.)
  4. Ξιφοφόροι 10 (3αρ. 7Θυλ.)
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-09-12, 20:35
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καμία σχέση οι απαιτήσεις σε χημεία νερού των καρδινάλιων και των ροδόστομων με αυτές των γκάπι και των ξιφοφόρων.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-09-12, 20:47
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμία σχέση οι απαιτήσεις σε χημεία νερού των καρδινάλιων και των ροδόστομων με αυτές των γκάπι και των ξιφοφόρων.
Ψάχνοντας είδα μια εικόνα και μου μπήκε αυτή η ιδέα. Σαν εικόνα μου άρεσε πολύ αλλά για να το λέτε εσείς κάτι θα ξέρετε...

Παραθέτω και την εν λόγο εικόνα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1_FTS_01.09k.jpg
Εμφανίσεις:  1132
Μέγεθος:  81,9 KB  
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-09-12, 20:47
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμία σχέση οι απαιτήσεις σε χημεία νερού των καρδινάλιων και των ροδόστομων με αυτές των γκάπι και των ξιφοφόρων.
+1

Επισης θα προτιμουσα 1 κοπαδι 20 ατομων απο δυο κοπαδια των 10 ατομων το καθενα.
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-09-12, 20:48
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αν θες ευκολες κιχλίδες,βάλλε 4 λιφαλίλι και 20harlequin rasboras και θα εισαι ενταξει...(θα δεις και χρώματα και συμπεριφορές απο τα λιφαλίλι,ειναι ευκολα ψάρια θα πάρεις και γεννες ενδεχομένως..)και τα ρασμπορα εχουν ωραια χρωματακια και κοπαδιάζουν.....δοκιμασμένη σύνθεση!!!!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-09-12, 20:49
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Λίγες πατατούλες και έτοιμη η ψαρόσουπα.. (για την εικόνα)
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-09-12, 20:53
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

σκαλαρι,γκαπυ,ροδόστομοι,hatchet fish,πλάτυ,μολυ,sherpae tetra....αλλατάκι να βάλλω ή αλλοιωνει τη γεύση?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 20-09-12, 21:01
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμία σχέση οι απαιτήσεις σε χημεία νερού των καρδινάλιων και των ροδόστομων με αυτές των γκάπι και των ξιφοφόρων.
Απλά την αυτή την ψαροσύνθεση την έβαλα στο http://www.aqadvisor.com και δεν μου έβγαλε κάποια ασυμβατότητα...

Recommended temperature range: 24 - 26 C.
Recommended pH range: 5.5 - 7.5.
Recommended hardness range: 1 - 15 dH.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θες ευκολες κιχλίδες,βάλλε 4 λιφαλίλι και 20harlequin rasboras και θα εισαι ενταξει...(θα δεις και χρώματα και συμπεριφορές απο τα λιφαλίλι,ειναι ευκολα ψάρια θα πάρεις και γεννες ενδεχομένως..)και τα ρασμπορα εχουν ωραια χρωματακια και κοπαδιάζουν.....δοκιμασμένη σύνθεση!!!!
Platy αυτή την σύνθεση την εννοείς ή πλάκα κάνεις; Επειδή εγώ δεν γνωρίζω, και παρατηρώ ότι παίζουν αστεία (ελπίζω να είναι αστεία και όχι ειρωνεία... ) και σοβαρά, δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό που μου προτείνεις το εννοείς.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 20-09-12 στις 21:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-09-12, 21:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ το είπα όταν κάποιος φίλος το ζητούσε αυτό το site, ότι δεν είναι να το παίρνεις και πολύ τοις μετρητοίς!

Η επιλογή των ψαριών είναι τόσο σύνθετη υπόθεση που για να φτιαχτεί ένα πρόγραμμα που να τα λέει όλα σωστά θα έπρεπε κάποιος να αφιερώσει τη ζωή του για την ανάπτυξή του και τη συντήρησή του.

Τουλάχιστον για τις παραμέτρους νερού άμα ξέρεις που ζουν στη φύση αυτόματα ξέρεις πάνω κάτω και ποιες είναι!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-09-12, 21:08
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το είπα όταν κάποιος φίλος το ζητούσε αυτό το site, ότι δεν είναι να το παίρνεις και πολύ τοις μετρητοίς!

Η επιλογή των ψαριών είναι τόσο σύνθετη υπόθεση που για να φτιαχτεί ένα πρόγραμμα που να τα λέει όλα σωστά θα έπρεπε κάποιος να αφιερώσει τη ζωή του για την ανάπτυξή του και τη συντήρησή του.

Τουλάχιστον για τις παραμέτρους νερού άμα ξέρεις που ζουν στη φύση αυτόματα ξέρεις πάνω κάτω και ποιες είναι!

οκ φίλε!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-09-12, 21:39
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ναι την σύνθεση με lifallili και rasboras την εννοώ..την είχα και ηταν απλή ευκολη και ευχάριστη....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-09-12, 21:41
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι την σύνθεση με lifallili και rasboras την εννοώ..την είχα και ηταν απλή ευκολη και ευχάριστη....
Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα!!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-09-12, 21:48
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Εγω δεν θα εμπλεκα ψαρια αφρικης με ψαρια ασιας λογω οτι δεν ξερεις τι μπορει να συμβει σε περιοδο αναπαραγωγης αν και ταιριαζουν σε συνθηκες...το ιδιο ισχυει και για κριμπς και εχω ακουσει επιθεσεις σε περιοδους αναπαραγωγης..
και ειναι σαν να λες βαλε γκαπυ με λαμπιντο αν και εχουν ιδιες σχεδον απαιτησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 20-09-12, 21:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά την αυτή την ψαροσύνθεση την έβαλα στο http://www.aqadvisor.com και δεν μου έβγαλε κάποια ασυμβατότητα...
μην το εμπιστευεσαι.ειναι καλυτερα να κοιτας πιο εγκυρες σελιδες για πληροφορηση.υπαρχουνε σελιδες οπου μπορεις να μαθεις τα προφιλ των ψαριων που σε ενδιαφερουνε,τις συνηθειες τους,πιθανους "συγκατοικους" στο ενυδρειο,παραμετρους νερου,το περιβαλον στο οποιο ζουνε στη φυση,κλπ.ειναι πολυ πιο εγκυρες απο οποιοδηποτε "calculator" συμβατοτητων.

μερικες απο οπου μπορεις να ξεκινησεις αν δεν τις εχεις δει, ειναι εδω:
badmans tropical fish
planet catfish
seriously fish
fishbase
και φυσικα και εδω μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-09-12, 21:58
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Συγνώμη γιατί μπερδεύομαι πάλι. Όταν λέμε κοινωνικό ενυδρείο, τι ακριβώς εννοούμε;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην το εμπιστευεσαι.ειναι καλυτερα να κοιτας πιο εγκυρες σελιδες για πληροφορηση.υπαρχουνε σελιδες οπου μπορεις να μαθεις τα προφιλ των ψαριων που σε ενδιαφερουνε,τις συνηθειες τους,πιθανους "συγκατοικους" στο ενυδρειο,παραμετρους νερου,το περιβαλον στο οποιο ζουνε στη φυση,κλπ.ειναι πολυ πιο εγκυρες απο οποιοδηποτε "calculator" συμβατοτητων.

μερικες απο οπου μπορεις να ξεκινησεις αν δεν τις εχεις δει, ειναι εδω:
badmans tropical fish
planet catfish
seriously fish
fishbase
Σ' ευχαριστώ, θα ρίξω μια ματιά και σ' αυτά. Το Badmans και το Seriously το κοιτάω. Απλά μου φάνηκε πιο εύκολο το AqAdvisor γιατί έβαζα αυτά που είχα την εντύπωση πως ταιριάζουν και φυσικά μου αρέσουν και αυτό μου έλεγε αν πάνε ή όχι.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 20-09-12 στις 21:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-09-12, 22:00
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη γιατί μπερδεύομαι πάλι. Όταν λέμε κοινωνικό ενυδρείο, τι ακριβώς εννοούμε;
Κοινωνικο ενυδρειο για μενα ειναι π.χ. μια συνθεση ψαριων απο ιδια περιοχη(Αμερικης ας πουμε) και εχουν τις ιδιες σχεδον απαιτησεις...
Εχουμε ενα 500λιτρο για παραδειγμα και θελουμε να το κανουμε κοινωνικο
θα εβαζα 8 αγγελοψαρα-σκαλαρια
20-30 emperor tetra
1 ζευγαρι apistogramma cacatoides και τα λοιπα
ενω Species tank ειναι να βαλεις μονο ενα ειδος ψαριου π.χ. σε 500λιτρα μονο αγγελοψαρα...
Πaντως η δικη μου αποψη ειναι οτι μπορεις και να συνδεσεις ψαρια αμερικης με ψαρια ασιας εφοσον ζουν σε ιδιες συνθηκες(π.χ. γκουραμι με αγγελοψαρα)..
Αλλα απο αφρικη προτιμω να ειναι μιας περιοχης αφου ετσι κι αλλιως δεν υπαρχουν ψαρια (λιγα ειναι)που ζουν σε μαλακο νερο...Το ιδιο προτιμω και για τα ψαρια Αυστραλιας..
Αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 20-09-12, 22:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

την υπαρξη παραπανω του ενος ειδους ψαριων στο ιδιο ενυδρειο.
υπαρχουν κοινωνικα οπου απλα καποιος βαζει οτι ναναι μεσα και πεφτει ξυλο αναμεσα στα ψαρια,η λεγομενη "ψαροσουπα",

και κοινωνικα στα οποια καποιος λαμβανει υποψη του τις αναγκες ΟΛΩΝ των ειδων ωστε να υπαρχει αρμονια,ηρεμια και να περνανε "ολοι καλα".
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 20-09-12, 22:12
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοινωνικο ενυδρειο για μενα ειναι π.χ. μια συνθεση ψαριων απο ιδια περιοχη(Αμερικης ας πουμε) και εχουν τις ιδιες σχεδον απαιτησεις...
Εχουμε ενα 500λιτρο για παραδειγμα και θελουμε να το κανουμε κοινωνικο
θα εβαζα 8 αγγελοψαρα-σκαλαρια
20-30 emperor tetra
1 ζευγαρι apistogramma cacatoides και τα λοιπα
ενω Species tank ειναι να βαλεις μονο ενα ειδος ψαριου π.χ. σε 500λιτρα μονο αγγελοψαρα...
Πaντως η δικη μου αποψη ειναι οτι μπορεις και να συνδεσεις ψαρια αμερικης με ψαρια ασιας εφοσον ζουν σε ιδιες συνθηκες(π.χ. γκουραμι με αγγελοψαρα)..
Αλλα απο αφρικη προτιμω να ειναι μιας περιοχης αφου ετσι κι αλλιως δεν υπαρχουν ψαρια (λιγα ειναι)που ζουν σε μαλακο νερο...Το ιδιο προτιμω και για τα ψαρια Αυστραλιας..
Αυτα.
Εγώ Γιάννη είχα καταλάβει ότι κοινωνικό ενυδρείο είναι το ενυδρείο που έχει ψάρια από διάφορες περιοχές του κόσμου που να χρειάζονται πάνω κάτω το ίδιο νερό και να μην έχουν πρόβλημα συγκατοίκησης μεταξύ τους.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
την υπαρξη παραπανω του ενος ειδους ψαριων στο ιδιο ενυδρειο.
υπαρχουν κοινωνικα οπου απλα καποιος βαζει οτι ναναι μεσα και πεφτει ξυλο αναμεσα στα ψαρια,η λεγομενη "ψαροσουπα",

και κοινωνικα στα οποια καποιος λαμβανει υποψη του τις αναγκες ΟΛΩΝ των ειδων ωστε να υπαρχει αρμονια,ηρεμια και να περνανε "ολοι καλα".
Μιας και μιλάμε για σκαλάρια σε κοινωνικά ενυδρεία, θέλω να κάνω μια ερώτηση. Σκαλάρια με γαρίδες πάνε; Μη βαράτε!!!!!!!!!! Είμαι πολύ νέος στο χόμπι και ψάχνομαι. Είχα αυτή την απορία και το κοίταξα λίγο στο AqAdvisor. Για πάρα πολλές μου έβγαζε ασυμβατότητα. Υπήρχαν όμως και κάποιες που μου έβγαζε ότι μπαίνουν. Ισχύει κάτι τέτοιο; Το έχει δοκιμάσει κάποιος ή το έχει δει κάπου;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 20-09-12 στις 22:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 20-09-12, 22:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

κιχλίδες γενικα με γαρίδες δεν.. γίνονται μεζές...αντε δύσκολα με γαρίδες αμάνο και μπαμπού σε τελικό μέγεθος που ειναι μεγαλούτσικες..αλλα και πάλι κανεις δεν εγγυάται οτι τα ψαρια δεν θα την πεσουν στις γαρίδες!!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκαλάρια Kleis98 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-12-11 17:10
Σκαλάρια και kribensis σε 160 λίτρα. Ναι ή όχι; SlimData ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 13-09-11 14:23
Σκαλάρια StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 2 19-12-08 23:13
Σκαλάρια nsi Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-11-08 19:10
Neon tetras με black neon...ταιριάζουν ; makis206 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-06-08 12:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09865 seconds with 14 queries