Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 29-12-17, 19:55
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Διατροφικό εβδομαδιαίο προγραμμα χρυσοψαρου

Καλησπερα σε όλους , μιας και η μεγάλη μου αγάπη είναι τα χρυσόψαρα , έχω 4 ενυδρεία στα οποια έβαλα χρυσόψαρα subukin . Τα ενυδρεια ειναι 300 , 200 , 200 και 120 λιτρα . Στρωμενα αφου πριν ειχα άλλα ψαρια και αμέσως μολις έφυγαν μπήκαν τα χρυσοψαρα . Έψαξα πολύ στη θεσσαλονική να βρω το σπάνιο και όμορφο μπλέ subukin . Δυστυχως δεν το βρήκα πουθενα αλλά βρήκα κάτι πολύ καλύτερο . Ερωτευτηκααααααα . Βρήκα ένα εμφανως μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα προς πώληση κοινά subvukin και λαμπερό subukin με μεγάλα , πολύ μεγάλα και μακρια απίστευτα πτερύγια , όμορφο κόκκινο - μαύρο - μώβ - ασπρό χρώμα , με πολύ καλή ρίγα στη ουρά . Ασυζητητη το πήρα και το έβαλα μόνο του στο 300αρι . Σύντομα θα παραγγείλω μέσα στους επόμενους 2-3 μήνες και ένα ενυδρειο 720 λίτρων 2μ*0,6*0,6 , στο οποιο και θα μετακινηθεί το ψαράκι μου μαζί με ένα ακομή ομορφό εαν βρεθει . Πήρα και 3 common για τα άλλα τρία ενυδρεια αφου δεν βρήκα κάνενα εφάμιλο του πρώτου subukin σε πολλα μαγαζια στη θεσσαλονικη . Οποτε λέω να περιμένω για το δευτερο subukin Που θα συντροφεψει το πρώτο subukin στο 700λιτρο και να ψάξω καλύτερα για να βρω πάλι κάποιο κελέπουρι . Όλα τα ψαράκια δείχνουν υγειή και ζωηρά . Αυτό που θέλω να ρωτήσω όσοι απο εσάς έχετε χρυσόψαρα , ναμου πειτε τι τα ταιζετε . Έχω δεξαμενή με ζωντανες προνύμφες κουνουπιών , κάδο κομπόστ με κοκκινους γεοσκώληκες , δαφνια κατεψυγμένη , πέλλετ τροφή ξηρή εμπορίου γηια χρυσόψαρο και φυλλαράκι . Αυτό ξέρω ότι τα λατρεύουν και τώρα που είνα μικρά είναι ότι πρέπει η πηγές πρωτεινης ! Αυτο που δεν ξέρω είναι τι από τα άλλα και σε ποια ποσότητα και συνχότητα πρέπει να δίνω ( αρακάδες , μαρούλια , φύτρα απο φακή φασόλια , που έχω φυτεμένα στον κήπο , ντομάτες , πορτοκάλια , λεμόνια , αγγουράκια ) Βρασμένα ή ωμά ? Εαν μπορει κάποιος να μου πει . όλα τα παραπάνω τα έχουμε σε θερμοκήπιο όποτε τα παίρνω φρέσκα . Επίσης τα ενυδρεία ήταν φυτεμένα όπως φαίνεται σε παλιό μου ποστ ('' επιτέλους 6 ώρες μου πήρε'' ) τα έβγαλα όλα και άφησα μονο κάποια drift woods με ανουμπιες αλλά και πάρα πολυ ελεύθερο χώρο , δεν χρειάζονται πολλά φυτά και διακοσμητικά από οσοξέρω γιατι θέλουν πολύ χώρο για κολύμπι έτσι ? Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωταίρων και ειμαι πολύ ενθουσιασμένη για τον μικρό subukin μου !!!! Κάθε πρωι ξυπνάω στις 7 και τον χαζεύω καμιά ώρα !!! χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιχλώριο και Εβδομαδιαίο conditioner gkontos Αρχάριοι γλυκού νερού 16 11-07-14 23:45
Ταίστρα με εβδομαδιαίο πρόγραμμα Maverick Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 11-05-11 21:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04226 seconds with 14 queries