Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-11, 14:30
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή SOS Επιθετικο platy μονο το πρωι!!!

Χαιρετω θερμα ολα τα μελη του φορουμ και σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα.
Ασχολουμαι εδω και μολις 2 μηνες με αυτο το χομπυ και εχω μαγευτει.
Εχω μονο ενα ενυδρειο των 100 λιτρων για αρχη και σχεδιαζω αργα αργα το επομενο.
Για να μην σπαταλαω και το χρονο σας θα αναφερω συνθηκες: θερμοκρασια 25 C, pH 7-7.2, GH περιπου 7, ΚΗ περιπου 3, νιτρικα και νιτρωδη 0 ppm.
Φυτά: 1 anubias, 1 microsorium, 1 hygrophilla, 1 limnophila, 1 ceratophyllum demersum.
Ψαρια: 2 red balloon platy, 2 red tail platy, 2 αρλεκινοι, 4 τετρα και 1 crossocheilus siamensis.
Εχω παρατηρησει οτι το θηλυκο red tail καθε πρωι μετα που τα ταιζω ειναι επιθετικο προσ τα αλλα πλατυ μόνο. Το αντιστοιχο αρσενικο και τα 2 red ballon. Αυτο κραταει για μερικες ωρες (μετα φευγω για δουλεια) και το απογευμα που τα ξαναβλεπω ειναι ειρηνικα. Συγκεκριμενα μολις τα δει να ανεβαινουν πανω απο τη μεση του ενυδρειου τους επιτιθεται και τα χτυπαει. Πριν απο λιγο καιρο το αρσενικο ξαφνικα ειχε σταματησει να κολυμπαει και καθοταν σε μια γωνια με μαζεμενα τα πτερυγια και την ουρα ενω οι συνθηκες του ενυδρειου ηταν καλες και ολα τα υπολοιπα ψαρακια ητανε ζωηρα γι αυτο και υπεθεσα οτι το ειχε χτυπησει το θηλυκο. Ευτυχως μετα απο 3 μερες συνηλθε και άρχισε παλι να κολυμπαει και να τρωει. Προχτες παρατηρησα οτι παλι ξαφνικα το ιδιο συναιβει στο ένα red balloon. Και αυτη τη φορα το ψαρακι ξαφνικα απομονωθηκε και κρυβεται σε μια γωνια μεταξυ φιλτρου και θερμοστατη, αλλα νιμιζω οτι αυτη τη φορα ειναι χειροτερα τα πραγματα γιατι δεν τρωει καθολου. Στεναχωριεμαι και δεν θελω να χασω το ψαρακι μου γιατι ειναι και το αγαπημενο μου, αυτο που ειναι πιο κινητικο και παιχνιδιαρικο απο ολα! Σασ παρακαλω καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη, SOS!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-11, 15:18
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα.
Σε μια πρώτη ανάγνωση, το φίλτρο σου φαίνεται άστρωτο. Το έχεις στρώσει? και αν ναι, με μπόλι ή με τα υγρά σκευάσματα από πετσοπ?

μετρήσεις αμμωνίας έκανες? ρωτάω γιατί δεν τις έχεις γράψει...

θα πρότεινα να έκανες μια αλλαγή νερού και να αγόραζες υγρά τεστ και για αμμωνία, να έκανες τις μετρήσεις σου και να μας έδινες και πάλι τις τιμές...

επίσης θα πρότεινα να έβαζες άμεσα μια αγγελία για μπόλι και πάνω απ'όλα να ξεκινούσες να διάβαζες τα υπομνήματα για τους αρχάριους...http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-11, 20:10
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Ευχαριστω για το χρονο σου.
το φιλτρο το εστρωσα με υγρο σκευασμα (denitrol) απο τo petsop. Τα ψαρακια τα εβαλα μετα απο 15 μερες. Η αμμωνια ειναι 0 (Api test), ξεχασα να το γραψω συγνωμη. Αλλαγη νερου εκανα στις 22/1 και η προηγουμενη ητανε στις 11/1. Το ψαρακι μου ευτυχως ζει ακομα αλλα ειναι απομονωμενο τελειως, κρυμμενο θα ελεγα. Αυτην την περιεργη επιθετικοτητα την εχετε ξανασυναντησει; Ρωτησα και στο μαγαζι που τα πηρα και δεν ηξεραν! τι να μου πουν .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-11, 21:08
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ναι, συμβαίνει καμμιά φορά και χωρίς ιδιαίτερο λόγο και τότε η μόνη λύση είναι να βγάλεις τον ταραξία, απλά βάζεις μια αγγελία και το χαρίζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-11, 21:56
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο. Bokosta εχεισ δικιο αλλα ειναι και δυσκολος ο αποχωρισμος με τα πρωτα μου ψαρακια , στην αναγκη ομως...Θα σας ενημερωσω για την εξελιξη του platy μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιθετικο αγγελοψαρο;;; liakosmrm Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-02-10 10:23
και ξαφνικα δειτε τι βρηκα πρωι πρωι (αξιζει να το δειτε) chris129 Κιχλίδες Κ. Αμερικής 22 22-09-07 22:47
Boηθεια--Επιθετικο Μολυ ob-la-di Ζωοτόκα 5 24-05-07 17:08
Αγοραστε τα Νεα σημερα, δειτε ΤV αυριο πρωι! Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 76 05-10-06 23:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10853 seconds with 15 queries